If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 36 από 36
    Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κάνεκι το πέιραμα με νερό από περιοχή της επαρχίας, που είναι πολύ σκληρό: το άφησα ακίνητο σε μπουκάλι πάνω από δύο εβδομάδες, και δεν κατακάθισε απολύτως τίποτα! Αναμενόμενο, εφόσον δεν είχε θερμανθεί, δεδομένου ότι τα άλατα είναι διαλυτά στο νερό. Επομένως δεν παίζει αυτή η λύση, καλύτερα εμφιαλωμένο.
    Εγω που το εχω δοκιμασει σε Αγρινιο και Ηρακλειο μετα απο 2 μερες αφησε κατω κατακαθια.Υπ οψιν το νερο δεν ειναι ποσιμο σε αυτες τις περιοχές.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω που το εχω δοκιμασει σε Αγρινιο και Ηρακλειο μετα απο 2 μερες αφησε κατω κατακαθια.Υπ οψιν το νερο δεν ειναι ποσιμο σε αυτες τις περιοχές.
    Εγώ μιλάω για πόσιμο από την Εύβοια, και δεν κατακάθισε τίποτα.
    Ισως το κατακάθι που είδες να μην ήταν άλατα, αλλά χώματα, ρινίσματα από απαρχαιωμένο δίκτυο διανομής κλπ, ειδικά αφού ήταν μη πόσιμο.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μιλάω για πόσιμο από την Εύβοια, και δεν κατακάθισε τίποτα.
    Ισως το κατακάθι που είδες να μην ήταν άλατα, αλλά χώματα, ρινίσματα από απαρχαιωμένο δίκτυο διανομής κλπ, ειδικά αφού ήταν μη πόσιμο.
    Οπως και να εχει,το μπουκαλι αναγραφει νερο βρυσης.....Προφανως το προς αραιωση υγρο δεν επηρεαζεται απο αλατα.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως και να εχει,το μπουκαλι αναγραφει νερο βρυσης.....Προφανως το προς αραιωση υγρο δεν επηρεαζεται απο αλατα.
    Το προς αραίωση υγρό μπορεί να μην επηρρεάζεται, αλλά το block, το ψυγείο, η αντλία και το υπόλοιπο κύκλωμα ψύξης δεν θα χαρούν καθόλου! Με τις θερμοκρασίες που πιάνει, θα κάνει τρελλές εναποθέσεις. Δεν θα το ρίσκαρα.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Η Opel ζητά νερό βρύσης. Και αυτό γιατί θεωρητικά σαν νερό φτάνει σε σημείο βρασμού σε θερμοκρασία μεγαλύτερη απο τους 105 οC, την θερμοκρασία δηλαδή που ανοίγει πλήρως ο θερμοστάτης και ενεργοποιήται το βερντιλατέρ. Για να αυξήσει ακόμα παραπάνω το σημείο βρασμού του διαλύματος αντιψυκτικού/νερού, προσθέτει στη σύσταση του αδιάλυτου αντιψυκτικού άλατα νατρίου (αυτό μπορείτε να το δείτε στα συστατικά στην πίσω ετικέτα του προιόντος). Στη φύση τα άλατα νατρίου δεν απαντούνται ποτέ μόνα τους. Τις περισσότερες φορές τα βρίσκουμε σε χημική ένωση με χλώριο, το γνωστο μας χλωριούχο νάτριο (NaCl) δηλαδή το κλασικό αλάτι.
    Πρακτική εφαρμογή αύξησης του σημείου βρασμού/εξάτμισης έχουμε στη μαγειρική, όταν στο νερό που βράζει ρίχνουμε μια χούφτα αλάτι πριν ρίξουμε τα μακαρόνια.
    Με τη χρήση απιονισμένου ή απεσταγμένου νερού χάνεται το πλεονέκτημα της υψηλής θερμοκρασίας βρασμού του διαλύματος, κινδυνεύοντας να προκληθεί βλάβη απο υπερθέρμανση.
    Προβλημα δεν θα υπήρχε σε κινητήρες παλαιότερους, όπως ο C16NZ του Vectra μου, του οποίου ο θερμοστάτης ανοίγει πλήρως και ενεργοποιήται το βερντιλατέρ γύρω στους 95 -97 βαθμούς.

Προεπιλογή

Οπότε συμφωνούμε ολοι στο ότι λέμε ΟΧΙ στο απιονισμένο, σωστά?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός έχει σπάσει το φίλτρο της αντλιας και τοποθετεί φίλτρο στο χώρο του κινητήρα όπως είχαν τα αυτοκίνητα πριν από 20+ χρόνια. Την αντλία δεν την προστατεύει και κατά την ταπεινή μου άποψη κάνει μια τρύπα στο νερό και μάλλον για like το έχει ανεβάσει.
    Ναι ναι συμφωνώ. Απλά ρωτάω αν είναι εύκολη η εξαγωγή της αντλίας για να καθαρίσουμε (αν καθαρίζει) την σιτα..
    Opel Astra H GTC 1.6Turbo Sport

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το να βγάλεις την αντλία είναι σχετικά εύκολο. Αλλά η σίτα που θέλεις να καθαρίσεις δεν νομίζω ότι θα κάνεις κάτι ιδιαίτερο. Μετά τη σίτα αυτή το καύσιμο περνάει από φιλτρο εσωτερικά της αντλίας, στη συνεχεια πάει στο μοτεράκι της και από εκεί στον κινητηρα. Εγώ που άλλαξα αντλία πρίν ένα χρόνο δεν βρήκα βρωμιά πουθενά.

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E6%DF%ED%E7%F2
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 4 Μέρες πρίν στις 16:07

Προεπιλογή

Έστω ότι έχουμε πάει μια βόλτα και όταν γυρίσουμε θέλουμε να ελέγξουμε τα λάδια.
    Οταν βγάζουμε τον δείκτη λαδιού για να ελέγξουμε την στάθμη, τον καθαρίζουμε με ένα χαρτι, το βάζουμε μέσα, τον βγάζουμε και βλέπουμε τη στάθμη.

Προσωπικά τα λάδια τα ελέγχω με ζεστό κινητήρα, μετά από βόλτα, αφού πρώτα περάσουν 10 λεπτα.

Προεπιλογή

Δεν συμπληρώνουμε λάδια στο βενζινάδικο.
    Οι περισσότεροι υπάλληλοι ξέρουν μόνο να βάζουν βενζίνη. Είναι πλήρως άσχετοι από αυτοκίνητα.
    Συμπληρώνουμε μόνοι μας (αφού διαβάσουμε τις οδηγίες) ή ζητάμε από κάποιον γνωστό μας που έχει την κατάλληλη πείρα.

Δεν είναι δύσκολο. Βάζουμε λίγο λίγο λάδι, βλέπουμε που έχει πάει ο δείκτης, ξαναβάζουμε λίγο λάδι, ξαναβλεπουμε που έχει πάει ο δείκτης κοκ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να βγάλεις την αντλία είναι σχετικά εύκολο. Αλλά η σίτα που θέλεις να καθαρίσεις δεν νομίζω ότι θα κάνεις κάτι ιδιαίτερο. Μετά τη σίτα αυτή το καύσιμο περνάει από φιλτρο εσωτερικά της αντλίας, στη συνεχεια πάει στο μοτεράκι της και από εκεί στον κινητηρα. Εγώ που άλλαξα αντλία πρίν ένα χρόνο δεν βρήκα βρωμιά πουθενά.

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E6%DF%ED%E7%F2
    Κατάλαβα... όποτε δεν χρειάζεται να κάνω καν τον κόπο να τη βγάλω μιας και δεν θα καταφέρω πολλά.. την αλλάζουμε όταν με το καλό παραδώσει πνεύμα ����

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα... όποτε δεν χρειάζεται να κάνω καν τον κόπο να τη βγάλω μιας και δεν θα καταφέρω πολλά.. την αλλάζουμε όταν με το καλό παραδώσει πνεύμα οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½
    Προσωπικά, σε όλα μου τα αυτοκίνητα, φροντίζω το ρεζερβουάρ να είναι πάντα γεμάτο με καλής ποιότητας καύσιμο, και ποτέ να μην πέφτει κάτω απο το 1/2. Αποτέλεσμα : Δεν έχω αλλάξει ποτέ αντλία βενζίνης σε κανένα απο τα 3. Ηλικία οχημάτων : Opel Vectra A 30 ετών, Opel Astra H 15 ετών, Fiat Seicento Sporting 22 ετών. Βλέπω ότι αρκετοι αλλάζουν αντλίες σαν τα σώβρακα...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, σε όλα μου τα αυτοκίνητα, φροντίζω το ρεζερβουάρ να είναι πάντα γεμάτο με καλής ποιότητας καύσιμο, και ποτέ να μην πέφτει κάτω απο το 1/2. Αποτέλεσμα : Δεν έχω αλλάξει ποτέ αντλία βενζίνης σε κανένα απο τα 3. Ηλικία οχημάτων : Opel Vectra A 30 ετών, Opel Astra H 15 ετών, Fiat Seicento Sporting 22 ετών. Βλέπω ότι αρκετοι αλλάζουν αντλίες σαν τα σώβρακα...
    Ακούγεται πολύ καλή σαν συμβουλή!! Ευχαριστώ!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Opel ζητά νερό βρύσης. Και αυτό γιατί θεωρητικά σαν νερό φτάνει σε σημείο βρασμού σε θερμοκρασία μεγαλύτερη απο τους 105 οC, την θερμοκρασία δηλαδή που ανοίγει πλήρως ο θερμοστάτης και ενεργοποιήται το βερντιλατέρ. Για να αυξήσει ακόμα παραπάνω το σημείο βρασμού του διαλύματος αντιψυκτικού/νερού, προσθέτει στη σύσταση του αδιάλυτου αντιψυκτικού άλατα νατρίου (αυτό μπορείτε να το δείτε στα συστατικά στην πίσω ετικέτα του προιόντος). Στη φύση τα άλατα νατρίου δεν απαντούνται ποτέ μόνα τους. Τις περισσότερες φορές τα βρίσκουμε σε χημική ένωση με χλώριο, το γνωστο μας χλωριούχο νάτριο (NaCl) δηλαδή το κλασικό αλάτι.
    Πρακτική εφαρμογή αύξησης του σημείου βρασμού/εξάτμισης έχουμε στη μαγειρική, όταν στο νερό που βράζει ρίχνουμε μια χούφτα αλάτι πριν ρίξουμε τα μακαρόνια.
    Με τη χρήση απιονισμένου ή απεσταγμένου νερού χάνεται το πλεονέκτημα της υψηλής θερμοκρασίας βρασμού του διαλύματος, κινδυνεύοντας να προκληθεί βλάβη απο υπερθέρμανση.
    Προβλημα δεν θα υπήρχε σε κινητήρες παλαιότερους, όπως ο C16NZ του Vectra μου, του οποίου ο θερμοστάτης ανοίγει πλήρως και ενεργοποιήται το βερντιλατέρ γύρω στους 95 -97 βαθμούς.
    Κατι τετοιο εψαχνα ωστε να μπορω να το εξηγησω.Μπραβο φίλε!!
    Παιδια οι κατασκευαστες ξερουν πολλα περισσότερα απο τις μαστορατζες που ξεικινησαν φτιαχνοντας παπακια και εγιναν μηχανικοι αυτοκινήτων....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Δεν μπορούμε να βάλουμε σκέτο το αντιψυκτικό ώστε να μην μπλέξουμε με το άθλιο το νερό της βρύσης;
    Θα επηρεάσει κάπου αρνητικά αν μπει σκέτο το αντιψυκτικό;

Προεπιλογή

Σκέτο αντιψυκτικό συμπυκνωμένο, ΟΧΙ.
    Έτοιμο αραιωμένο, ναι.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Hints & Tips Astra K
    Από τον/την Corbil στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-19, 21:09
  2. Σωστό συνεργείο
    Από τον/την CostasLR στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 15:34
  3. Οι νέες μου 16αρες με τα σωστά λαστιχα - Corsa C 1.4
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-10, 01:08
  4. Αύξηση ιπποδύναμης με σωστό χρόνισμα εκκεντροφόρων.
    Από τον/την antonis στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-09, 18:05
  5. Astra G Tips & Tricks (Interior)
    Από τον/την PiNiOn στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-09, 17:02

Δικαιώματα - Επιλογές