If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 44

Προεπιλογή Συμβουλές και μικρά tips για σωστό σέρβις!

Είπα να ξεκινήσουμε ένα θέμα με βασικές συμβουλές για σέρβις.
    Δεν είναι tutorial... Συζήτηση κάνουμε. Οπότε ο καθένας γράφει τι πιστεύει και το συζητάμε.

Ξεκινάω με ένα βασικό tip. Σε κάθε αλλαγή λαδιών να αλλάζεται και το φίλτρο λαδιού.

Υγ: Πολλά μέλη και επισκέπτες του club δεν έχουν καθόλου γνώσεις στον τομέα κινητήρα κλπ, οπότε ας πούμε και κανένα βασικό....

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Κ φυσικα να απαιτει ο πελατης λαδι με τις προδιαγραφές του κινητηρα του κατάλληλες κ οχι απο το βαρελι που βαζουν οι περισσότεροι μηχανικοί..
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

+1
    Σε κάθε manual χρήσης αυτοκινήτου υπάρχει μια σελίδα στην οποία αναφέρεται ο τύπος λαδιού και οι προδιαγραφές του. Πάντα ζητάμε τα λάδια που μας βάζει ο μηχανικός να είναι σύμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστή.
    Επίσης σε περίπτωση που δεν είναι δυνατό να βρείτε ακριβώς τον τύπο λαδιού που προτείνεται, στο manual γράφει και τις εναλλακτικές επιλογές.

Senior Member Το avatar του χρήστη DROMADER
    Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Θα πρότεινα και σε καθε δεύτερη αλλαγη λαδιών να κάνετε αλλαγη φίλτρου καυσιμου.
    Υ.Γ. Τα συστήματα τροφοδοσίας των οχημάτων μας έχουν αναβαθμιστεί πολύ και χρειάζονται πιο ραφιναρισμένα καύσιμα.
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Σε καθε 2η αλλαγη γιατι? Για τα 5 ευρω που κανει το φιλτρο? Σε καθε αλλαγη αλλαζουμε και φιλτρο.
    Ειναι σα να κανεις μπανιο και να βαζεις το σωβρακο που εβγαλες
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καθε 2η αλλαγη γιατι? Για τα 5 ευρω που κανει το φιλτρο? Σε καθε αλλαγη αλλαζουμε και φιλτρο.
    Ειναι σα να κανεις μπανιο και να βαζεις το σωβρακο που εβγαλες
    Φιλτρο καυσιμου ειπε Χρηστο. Εννοειται οτι σε καθε αλλαγη λαδιων αλλαζουμε και φιλτρο λαδιου. Φιλτρο πετρελαιου εγω αλλαζω καθε 30.000 χλμ.
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Μιας και μιλάμε για αλλαγή λαδιών να προσθεσω μερικά tips μετα απο αρκετα χρονια ερασιτεχνικής ενασχόλησης.

Καλό ειναι να ειναι λιγο ζεστά τα λαδια οταν τα αλλαζουμε για να στραγγίζουν πιο ευκολα και σωστά. Οχι πολύ ζεστα ωστε να κινδυνέυει κανεις να καει, απλως ζεστά.
    Καλό ειναι να αλλαζουμε την αλουμινένια ροδέλα της ταπας, το κοστος ειναι ελάχιστο, πιο πολύ κοπος ειναι να την βρει κανεις.
    Αλλάζουμε παντα φιλτρο λαδιου, και κατα την προσωπική μου αποψη, πάντα καλης ποιότητας απο επωνυμες μάρκες. Ναι εχει διαφορά το φτηνο με το ακριβο.

Τέλος αναφερω κατι που το εχω κάνει, δεν το προτείνω, απλως το αναφέρω. Υπάρχουν προιόντα engine flush που καθαριζουν το λαδι και τον κινητηρα, προσθετοντας τα και δουλευοντας τον κινητηρα για 10 λεπτα πριν αδειασουμε το λάδι και βαλουμε νέο. Το έχω κανει σε διαστημα 60.000χλμ και βρηκε αρκετή βρωμια μαζι με το λαδι, παρολο που αλλαζα παντα το λαδι καθε 7.500χλμ. Είναι αμφιλεγόμενο προιον, γι αυτο και δεν το προτείνω, καποιοι λένε οτι καταστρέφει λαστιχακια, τσιμουχες κτλ.

Προεπιλογή

Δεν ξεχνάμε να αλλάζουμε αντιψυκτικό.
    Επίσης, αν το αντιψυκτικο χρειάζεται αραίωση, προτείνω αντί για νερό βρύσης, καλύτερα είναι να επιλέγεται το εμφιαλωμένο.

Προεπιλογή

Προτιμούμε απιονισμενο νερο για το δοχείο νερού του συστήματος πλύσης του παρμπρίζ.
    Επίσης, καλό είναι πριν πάμε για σέρβις να το έχουμε φουλ γεμάτο (με απιονισμενο), ώστε να μην χρειαστεί να συμπληρώσει ο μάστορας (βρύσης...).

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Να προσθέσω και εγώ μια αλλαγή ακόμη. ΥΓΡΑ ΦΡΈΝΩΝ φίλοι μου. Μην τα αλλαζετε οπότε αλλάζετε τα τακάκια. Το σωστό είναι κάθε δύο χρόνια. Η ότι γράφει στο βιβλίο σέρβις ο κατασκευαστής. Γνώμη δική μου ότι κάθε χρόνο είναι υπερβολικό. Όπως επίσης κάθε 3 χρόνια θεωρώ ότι δεν κερδίζουμε κατι. Γλυτώνουμε χρήματα αλλά ίσως κάνουμε ζημιά που θα φανεί αργότερα.....
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DROMADER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα και σε καθε δεύτερη αλλαγη λαδιών να κάνετε αλλαγη φίλτρου καυσιμου.
    Υ.Γ. Τα συστήματα τροφοδοσίας των οχημάτων μας έχουν αναβαθμιστεί πολύ και χρειάζονται πιο ραφιναρισμένα καύσιμα.
    Σ εμάς που δεν έχει φίλτρο καυσίμου τι κάνουμε ? ? Κρίνουμε την αντλία βενζίνης και καθαρίζουμε τα εντόσθια και την σου που έχει ?

Χρήστο (κουμπάρε) μια βοήθεια-γνωμη ? Τι προτείνεις εσύ ?

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εννοούσα ΛΥΝΟΥΜΕ την αντλία βενζίνης (και όχι κρίνουμε....)
    Εννοούσα καθαρίζουμε τα εντόσθια και την ΣΙΤΑ που έχει (και όχι την σου που έχει)
    Συγνώμη αλλά γράφω εγώ και άλλα γράφει το μηχανακι.......

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξεχνάμε να αλλάζουμε αντιψυκτικό.
    Επίσης, αν το αντιψυκτικο χρειάζεται αραίωση, προτείνω αντί για νερό βρύσης, καλύτερα είναι να επιλέγεται το εμφιαλωμένο.
    το αντιψυκτικο της οπελ γραφει επανω για αραιωση με νερο βρυσης,οχι εμφιαλωμενο.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοούσα ΛΥΝΟΥΜΕ την αντλία βενζίνης (και όχι κρίνουμε....)
    Εννοούσα καθαρίζουμε τα εντόσθια και την ΣΙΤΑ που έχει (και όχι την σου που έχει)
    Συγνώμη αλλά γράφω εγώ και άλλα γράφει το μηχανακι.......
    ποσο ευκολη ειναι η διαδικασια (σε z16let) να το κανουμε? μπορουμε μονοι μας αν γνωριζουμε 2 πραγματα, ή χρειαζεται καποιον πιο εξειδικευμενο?
    Opel Astra H GTC 1.6Turbo Sport

Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=pRrXDmNvuwo

αυτο το βιντεο για παραδειγμα?

βεβαια αυτος τοποθετει εξωτερικο φιλτρο..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morrison : 2 Εβδομάδες πρίν στις 18:55
    Opel Astra H GTC 1.6Turbo Sport

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αυτός έχει σπάσει το φίλτρο της αντλιας και τοποθετεί φίλτρο στο χώρο του κινητήρα όπως είχαν τα αυτοκίνητα πριν από 20+ χρόνια. Την αντλία δεν την προστατεύει και κατά την ταπεινή μου άποψη κάνει μια τρύπα στο νερό και μάλλον για like το έχει ανεβάσει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    το αντιψυκτικο της οπελ γραφει επανω για αραιωση με νερο βρυσης,οχι εμφιαλωμενο.
    Σωστά, έτσι γράφει.
    Όμως με τα συστήματα ύδρευσης που έχουμε στις περισσότερες περιοχές δεν είναι να το ρισκάρεις... Επίσης, το κάθε νερό βρύσης είναι διαφορετικό σε κάθε περιοχή της Ελλάδας.
    Αν σε κάποια περιοχή είναι φουλ στα άλατα, τότε...?
    Επίσης, με τα έργα που κάνουν και τις συχνές διακοπές νερού, όταν επανέρχεται το νερό για μερικά λίτρα είναι εντελώς χάλια... Το ρισκάρεις?

Για το απιονισμένο, όντως, δεν συστήνεται! Μου το είπε και μάστορας που δούλευε στη opel στη Γερμανία. Για το εμφιαλωμένο ειπε ναι.

Φιλικά!

Προεπιλογή

Επίσης, αλλάζουμε λάδια πιο συχνά από τις οδηγίες του κατασκευαστή! Δεν αφήνουμε τα λάδια 15000km (ή 30000km... Το χουμε δει και αυτό...).

Όσο πιο συχνά, τόσο το καλύτερο.
    Προσωπικά αλλάζω πλέον κάθε 5000-6000km max.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, έτσι γράφει.
    Όμως με τα συστήματα ύδρευσης που έχουμε στις περισσότερες περιοχές δεν είναι να το ρισκάρεις... Επίσης, το κάθε νερό βρύσης είναι διαφορετικό σε κάθε περιοχή της Ελλάδας.
    Αν σε κάποια περιοχή είναι φουλ στα άλατα, τότε...?
    Επίσης, με τα έργα που κάνουν και τις συχνές διακοπές νερού, όταν επανέρχεται το νερό για μερικά λίτρα είναι εντελώς χάλια... Το ρισκάρεις?

Για το απιονισμένο, όντως, δεν συστήνεται! Μου το είπε και μάστορας που δούλευε στη opel στη Γερμανία. Για το εμφιαλωμένο ειπε ναι.

Φιλικά!
    βαλε νερο βρυσης σε ενα 2λιτρο μπουκαλι,αστο να κατσουν κατω τα αλατα και μετα απο 2 μερες γυρισε το σε αλλο μπουκαλι χωρις τα κατακαθια και εισαι μια χαρά.

Οσον αφορα τα λάδια εγώ τα αλλάζω ανα χρόνο ή μαξιμουμ 9.000-10.000 χλμ
    Γιάννης

Προεπιλογή

Εχω κάνεκι το πέιραμα με νερό από περιοχή της επαρχίας, που είναι πολύ σκληρό: το άφησα ακίνητο σε μπουκάλι πάνω από δύο εβδομάδες, και δεν κατακάθισε απολύτως τίποτα! Αναμενόμενο, εφόσον δεν είχε θερμανθεί, δεδομένου ότι τα άλατα είναι διαλυτά στο νερό. Επομένως δεν παίζει αυτή η λύση, καλύτερα εμφιαλωμένο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Hints & Tips Astra K
    Από τον/την Corbil στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-19, 21:09
  2. Σωστό συνεργείο
    Από τον/την CostasLR στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 15:34
  3. Οι νέες μου 16αρες με τα σωστά λαστιχα - Corsa C 1.4
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-10, 01:08
  4. Αύξηση ιπποδύναμης με σωστό χρόνισμα εκκεντροφόρων.
    Από τον/την antonis στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-09, 18:05
  5. Astra G Tips & Tricks (Interior)
    Από τον/την PiNiOn στο forum Astra, Astra Coupe & Astra Cabrio
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-09, 17:02

Δικαιώματα - Επιλογές