If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Προεπιλογή Απώλεια νερού από ψυγείο !

Καλησπέρα παιδιά.
    Έχω παρατηρήσει εδώ και αρκετούς μήνες ότι η στάθμη του ψυγείου πέφτει 1-2 δάχτυλα ανά δέκα ημέρες - 2 εβδομάδες που κοιτάζω το νερό και αναγκαστικά συμπληρώνω .
    Άλλαξα αντλία νερού πριν 3 μήνες περίπου και έκανα σέρβις στο αυτοκίνητο πριν δύο μήνες.
    Το ανέφερα στον μάστορα καθώς δεν μου φαίνεται φυσιολογικό και μου είπε ότι δεν είναι κάτι και ότι απλά βάζω παραπάνω νερό και κάνει υπερχείλιση το ψυγείο για να διώξει τα περιττά νερά.Εγώ όμως ποτέ δεν συμπληρώνω νερό πάνω από το όριο .
    Θα ήθελα μια δεύτερη άποψη από κάποιον ο οποίος έχει κάποια ανάλογη εμπειρία .

Προεπιλογή

Το αυτοκίνητο δεν πρεπει να χάνει αντιψυκτικο αν δουλευει σωστα. Αυτό που σου ειπε ο μαστορας ειναι εφικτο αλλα θεωρω οτι γνωριζεις ποιο ειναι το μαξιμουμ οριο πλήρωσης. ΑΛλωστε, δε νομίζω νωρίτερα να ειχες το ιδιο θεμα.

Προσεξε στο κρυφό μενου τη θερμοκρασία του κινητήρα. Δες σε τί θερμοκρασία παιζει ο κινητήρας στη πορεία και σε ποια θερμοκρασία ξεκιναει να δουλευει το βεντιλατερ του ψυγείου. Υπάρχει μια πιθανοτητα να σου ζεσταίνεται λιγο και ετσι να αυξανεται η πίεση του αντιψυκτικού στο κυκλωμα με αποτελεσμα να ανακουφίζει ειτε παο τη ταπα, είτε απο κανενα κολάρο. Αν ειναι μικρή η διαρροή αυτη θα αργήσει να σου δειξει το σημειο. Φυσικα μπορει να ειναι και κρυφή. Ποιό κιντηρα εχεις?

Για αρχή, δε θέλω να σε παω σε βαθύτερες πιθανες ζημιες. Θεωρω οτι θα έχεις ήδη κοιτάξει για συσφιξεις κολάρων και γενικά για εμφανη διαρροή. Επίσης θεωρω οτι βάζεις το σωστο αντιψυκτικό και γενικά το αντιψυκτικο σου ειναι καθαρό απο λάδια, μαυρίλες και σκουριές, διαφορετικά ισως κατι σοβαρότερο τρεχει.

Τα μαστόρια εχουν ενα εργαλείο με το οποιο διοχετευουν πίεση στο κύκλωμα του νερου. To εργαλείο ειναι σαν αυτό εδω. Μπορεις να του ζητήσεις να σου βάλει μια πίεση αναλογη με αυτή της πίεσης θερμοκρασίας και να το αφησεις για ωρα. ετσι θα δεις ευκολοτερα τη μικροδιαρροή, εφοσον ομως ο κινητήρας ειναι κρυος. Αν ειναι ζεστός το αντιψυκτκό εξατμίζεται και δεν βλεπεις τη ροή του, εκτός αν ειναι καιρό και εχει αφήσει αποτυπωμα.
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Senior Member Το avatar του χρήστη DROMADER
    Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

1. Ποιο μοντέλο ειναι?
    2. Ποιο κινητήρα έχεις?
    3. Πόσα χλμ έχει ?
    3. Πόσο αντιψυκτικο έχεις συμπληρώσει?
    4. Το αντιψυκτικό άρχισες να το συμπληρώνεις μετά την αλλαγή της αντλιας η πριν?
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

To μοντέλο είναι Opel Astra H 2007
    Κινητήρας Ecoflex 1.400
    152.000 km
    Πτώση στάθμης νερού έχει εδώ και αρκετούς μήνες ( σίγουρα 5-6 μήνες).Πριν 3 μήνες περίπου τρύπησε η αντλία νερού με αποτέλεσμα να αδειάσει εντελώς το ψυγείο.Άλλαξα αντλία και φαντάστηκα πως αφού την άλλαξα το πρόβλημα θα λυνόταν.Το θέμα όμως συνεχίζει να υπάρχει με αποτέλεσμα να συμπληρώνω 2 δάχτυλα παραφλου ανά δύο εβδομάδες περίπου εδώ και 1μιση μήνα .
    Αντιψυκτικό συμπλήρωνα και 2 μήνες περίπου πριν την αλλαγή της αντλιας.

Προεπιλογή

Κοιταξε το παγουρι. Εχει 2 μικρά κολλάρα που καταλειγουν στο παγουρι. Ισως εχει ραγισει το παγουρι εκει που μπαινουν τα 2 κολλαρα. Οι 2 πλαστκες υποδοες. δεν φαινεται αν δεν δεν βγουν τα κολλαρα.

Επισης δεσ αν χανεις απο τα κολαρα του καλοριφερ. Ειναι χαρκτιρισικα εκει που κλιπαρουν στο κορμο της καροτσας

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Astra2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μοντέλο είναι Opel Astra H 2007
    Κινητήρας Ecoflex 1.400
    152.000 km
    Πτώση στάθμης νερού έχει εδώ και αρκετούς μήνες ( σίγουρα 5-6 μήνες).Πριν 3 μήνες περίπου τρύπησε η αντλία νερού με αποτέλεσμα να αδειάσει εντελώς το ψυγείο.Άλλαξα αντλία και φαντάστηκα πως αφού την άλλαξα το πρόβλημα θα λυνόταν.Το θέμα όμως συνεχίζει να υπάρχει με αποτέλεσμα να συμπληρώνω 2 δάχτυλα παραφλου ανά δύο εβδομάδες περίπου εδώ και 1μιση μήνα .
    Αντιψυκτικό συμπλήρωνα και 2 μήνες περίπου πριν την αλλαγή της αντλιας.
    Φίλε πως τρύπησε η αντλία νερού? τρυπάει η αντλία νερού?
    Μήπως τρύπησε το γνωστό σωληνακι της αντλίας ?
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E2%EB%E7%EC%E1

Προεπιλογή

Λάθος διατύπωση.Χάλασε η αντλία νερού και ήθελε αλλαγή γιατί έβγαζε όλο το νερό που του έβαζα απο κάτω.

Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τι χλμ κάνεις στις 2 εβδομάδες που χρειάζεται να συμπληρώσεις 2 δάχτυλα παραφλου?
    Εκεί που παρκάρεις το αυτοκίνητο κοίταξες για κάποια κοιλιδα- σταμπα (μπορεί να είναι μικρή) από αντιψυκτικο?
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Λοπόν παιδιά...
    Κοίταξα και κάποια παλιότερα θέματα και χθες τσέκαρα το καπάκι λαδιών.Έχει πίασει στην γωνία μια λευκή λεπτή στρώση.Η ράβδος μέτρησης του λαδιού είναι καθαρή δεν έχει καθόλου λευκό πάνω.Επίσης το παγούρι δεν έχει μπουρμπουλήθρες ούτε έχουν περάσει λάδια μέσα.Τι μπορεί να γίνεται?Παίζει να είναι φλάντζα κεφαλής?
    Πήγα και ρώτησα έναν μάστορα έμπειρο και μου είπε μην πανικοβάλλεσαι αυτή η ασπρίλα μπορεί να είναι υγρασία ή καυσαέρια που περνάνε στον κινητήρα...
    Απόψεις??

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Υγρασια μπορει να ειναι εαν κανεις λιγα Κm καθε φορα και δεν προλαβαινει να ζεσταθει καλα ο κινητηρας. Αλλα η απωλεια που αναφερεις δεν δικαιολογειται. Μαλιστα αν εκανε υπερχυλιση επειδη βαζεις πολυ νερο οπως σου ειχε πει ο πρωτος μαστορας τοτε δεν θα επρεπε να εχει την ασπριλα που ειδες.

Προεπιλογή

Η απόσταση που κάνω είναι κάθε πρωί 5 χιλιόμετρα για να πάω στην δουλειά μου και άλλα 5 να γυρίσω το απόγευμα στις 6.
    Αυτό που με αγχώνει είναι το άσπρο υγρό στο καπάκι των λαδιών γιατί την απώλεια νερού στο παγούρι την έχω εδώ και αρκετούς μήνες απλά τους τελευταίους παρατηρώ ότι είναι εντονότερη.
    Αύριο πρωί το αυτοκίνητο θα μπει συνεργείο για έλεγχο εύχομαι να μην είναι φλάντζα ή κάτι εξίσου κοστοβόρο γιατί την κάτσαμε την βάρκα....

Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Από την εμπειρία που εχω όταν συμπληρωνουμε αντιψυκτικο μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:
    1. Διαροη "εξωτερική"' από κολαρα , ψυγεία, αντλία , κορμό κινητήρα, δοχείο διαστολης κλπ.
    2. Διαροη "εσωτερική" . Εδώ έχουμε:
    α. Μικρή διαροη στη φλαντζα καπακιου που πηγαίνει θάλαμο καύσης και καίγεται μαζί με το καύσιμο ( συνήθως είναι κάψιμο φλαντζας).
    β. Διαροη στη φλαντζα καπακιουωπου πηγαίνει στο θάλαμο καύσης καίγεται και με μπουρμπούλιθρες στο δοχείο διαστολής ( μυρίζει καυσαέρια).
    γ. Διαροη στη φλαντζα καπακιου που κάνει τα παραπάνω και πηγαίνει και στα λάδια ( εμφανίζεται με μίγμα πηχτό άσπρο στα λάδια και στο καπακι λαδιών)
    δ. Διαροη στη φλαντζα καπακιου που πηγαίνει μόνο στα λάδια(εμφανίζεται με μίγμα πηχτό άσπρο στα λάδια και στην τάπα λαδιών).
    Ελπίζω να βοήθησα. Πρώτα όμως ξεκινάμε από τα απλά μικρή διαροη εξωτερική. Το άσπρο υγρό στο καπάκι των λαδιών μπορεί να είναι και υγρασία τον χειμώνα . Αν τα λάδια σου βγαίνουν στην αλλαγη καθαρά χωρις ασπρο και πιο πολλα σε όγκο το πιο πιθανό είναι να είναι υγρασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DROMADER : 09-01-19 στις 09:40
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις!Τελικά πάω αύριο συνεργείο...
    Απλά θέλω να έχω μια εικόνα του τι μπορεί να είναι γιατί όσους μηχανικούς έχω επισκεφθεί μέχρι στιγμής πρώτα κοιτάνε να σε "δαγκώσουν" και μετά να σου δώσουν μια ξεκάθαρη λύση στο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίζει το αυτοκίνητο....Ειδικά εάν δουν ότι δεν έχεις ιδιαίτερες μηχανολογικές γνώσεις.

Παρόμοια Θέματα

1. Απώλεια κλειδιου
    Από τον/την pcexpert στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-18, 09:07
  2. Απώλεια νερών και λάδια στο δοχείο νερού!
    Από τον/την loukaskiriaki στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 19:11
  3. Aπώλεια νερού σε OPEL INSIGNIA 1800 CC, MODELLO 2009
    Από τον/την pekordas στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 16:30
  4. Ζητείται Ψυγείο νερού corsa c 1.4
    Από τον/την tsatsaras στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 14:14
  5. Σκουριά στο ψυγείο
    Από τον/την macedonas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-12, 17:30

Δικαιώματα - Επιλογές