If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 115

Προεπιλογή

Ναι!

Προεπιλογή

Όποιος τυχόν παραλάβει το αμάξι του μετά την ανακληση ας μας παραθέσει τι τελικά του αλλάξανε να συγκρίνουμε.
    Απ ότι βλέπω σε Τουρκία και Αγγλία αλλάζουνε διαφορετικά πράγματα. Καποια κοινά φυσικά αλλά Αγγλία αλλάζουνε πολλά περισσότερα.

Προεπιλογή

Παιδια ξαφνικά εχθές εμεινε ο συμπλεκτης κατω δεν ημουν στην ανακληση το αμαξι το πήρα πριν 4 μηνες κάλεσα την αντιπροσωπεία και απόρησε τραβηξα βιντεο τους το έστειλα και με ειπαν να το παω να το δουνε

Προεπιλογή

και μενα το κανει αυτο φιλε μου στο opel astra j. Ειναι φυσιολογικο να υπαρχει μια μικρη καθυστεριση.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corbil Εμφάνιση μηνυμάτων
    στον αισθητηρα στο παμπριζ που αναβει τα φώτα αυτόματα.......εμένα ή αργει πολύ ν αναψει τα φωτα όταν μπαίνω σε τουνελ, ή δε ξανασβήνει ποτέ οταν βγαινω απ αυτό.
    και μενα το κανει αυτο φιλε μου στο opel astra j. Ειναι φυσιολογικο να υπαρχει μια μικρη καθυστεριση.

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Όσον αφορά το πρόβλημα που προέκυψε στα k ειναι καθαρά φάουλ του προμηθευτή και όχι κακού σχεδιασμού της opel.
    Θα έλεγα μάλιστα πως η opel αντέδρασε ακαριαία σε ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα, δείχνοντας προφίλ μεγάλης εταιρείας. Δεν βρίσκω τον λόγο να δυσανασχετουμε...το πρόβλημα λυνεται κι όλα καλά... Εγώ ήδη ειμαι μέσα.
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Έχεις δίκιο σε αυτό.
    Αλλά από την άλλη εγώ στεναχωριέμαι που σε καινούργιο αμάξι θα μπει χέρι να αλλαχτούν τόσα πράγματα.
    Εγώ δεν έχω κάνει κάτι και θα το καθυστερήσω όσο μπορώ.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιό λόγο;

Προεπιλογή

Εγω το αμαξι το παρέλαβα τον 10 του 2018, πηρα τηλεφωνο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει ανάκληση για τον αριθμό πλαισίου μου. Επίσης ούτε το πρόγραμμα μου βγάζει κάτι για ανάκληση!

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο σε αυτό.
    Αλλά από την άλλη εγώ στεναχωριέμαι που σε καινούργιο αμάξι θα μπει χέρι να αλλαχτούν τόσα πράγματα.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα ρε... Στο λέω εγώ που είμαι ψείρας...Βγαινει μπαίνει.... Δεν χαλάνε κάτι... Μην στεναχωριέσαι... Όλα καλά

Προεπιλογή

Άντε να πάρω σειρά λοιπόν.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το πρόβλημα που προέκυψε στα k ειναι καθαρά φάουλ του προμηθευτή και όχι κακού σχεδιασμού της opel.
    Θα έλεγα μάλιστα πως η opel αντέδρασε ακαριαία σε ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα, δείχνοντας προφίλ μεγάλης εταιρείας. Δεν βρίσκω τον λόγο να δυσανασχετουμε...το πρόβλημα λυνεται κι όλα καλά... Εγώ ήδη ειμαι μέσα.

Δε νομιζω ότι στο παρών θέμα να δυσανασχέτησε κάποιος, συζήτηση γίνεται και ενημέρωση μόνο. Το μονο που ρώτησα είναι, πως δεν το πήραν πρέφα νωρίτερα σε ενα τόσο σοβαρό θέμα που εχει να κάνει με τα φρένα.
    Εννοείται πως είναι θέμα κακης ποιότητας υλικών προμηθευτή και όχι Opel. Το να βρεις τόσα ανταλλακτικά για τόσες μονάδες που έχεις πουλήσει ανα τον κόσμο είναι φυσικά κάτι πολυ δύσκολο.
    Η ενημέρωση έπρεπε να έχει νωρίτερα όμως για να είσαι υποψιασμένος οτι μπορεί να σου συμβεί το αναπάντεχο οποιαδήποτε στιγμή.

Οταν τελειώσεις Γιώργο με το recall πες μας τι σου αλλάξανε γιατι όπως είπα και παραπάνω, στην Αγγλία φαίνεται να αλλάζουνε και κάποιες βίδες που εμένα δεν φαίνονται στην ανάλυση των ανταλλακτικών.
    Ποιο συγκεκριμένα φαίνεται απο τους κωδικούς πως αλλάχτηκαν,

η αντλια abs part no 39087901
    το σωληνακι συμπλέκτη part no 55507215
    master & slave κύλινδροι port no 95528952 & 95528956
    Υγρά φρένων 500 ml

...και ενα part με κωδικό 95528954 που μάλλον είναι οι σωληνώσεις φρένων αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Υπάρχει χρεώση εργασιών (απο τον αντιπρόσωπο προς την opel εννοείται) 7,40 ωρών και επιπλέον 0,70 της ώρας για εργασιές κωδικοποίησης και αυτοματισμων.

Στη φωτο που ειχα παραθέσει παραπάνω του Αγγλου του αλλάξανε μια πλιάδα απο βίδες κ.α που δεν φαίνονται στην ανάλυση. Το παγούρι κανονικά το αλλάζουνε (βλέπω ότι το δικό μου ειναι πλέον καινούργιο) αλλά δεν το βλέπω στην ανάλυση σαν κωδικο.

209438455-w988-h556.jpg

Ειδικά αυτά που εχω με ερωτηματικό δε ξέρω καν τι ειναι!

Προεπιλογή

Οσο αφορα τα υλικά που αγοραζονται σαν Α υλες απο τηνμ opel, και χρησιμοποιουνται στα δικά της προιόντα, ειναι αποκλειστικά ευθυνη της Opel. Αυτη τα αγοραζει, αυτη τα χρησιμοποιει-μεταποιεί, αυτη τα πουλα σαν ολοκληρωμένο προιόν.
    Καθε τετοια εταιρια εχει ολοκληρους μηχανισμους, ελεγχου ποιότητας για αυτον τον λόγο. Αλλιως θα ελεγε, παιδες, το ταδε εξάρτημα ειναι ελλατωματικό ή ενδεχεται να παρουσιασει την τάδε δυσλειτουργία, απευθυνθείτε στον κατασκευαστή του.
    Φυσικά και ειναι δύσκολο να έχεις προβλεψει τα παντα, και φυσικά και ειναι σχεδον αδύνατον να μην έχεις τετοιες αστοχίες. Αντεδρασε πολύ καλά, κάνοντας την ανακλυση προς τους πελάτες της, και να ειστε σιγουροι, οτι το έχει ηδη "σκίσει" τον προμηθευτη του υλικου, ή τον σχεδιαστή του μηχανισμου αυτου.

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Λοιπόν, σήμερα παρέλαβα το αμάξι.
    Θα αναφέρω το παρατήρησα εγω... Δεν σημαίνει πως άλλοι ιδιοκτήτες θα καταλάβουν το ίδιο.
    Πλέον έχω ελαφρώς πιο προοδευτικό συμπλέκτη ενώ η μεγάλη αλλαγή είναι στην αίσθηση του πεντάλ φρενου όπου πλέον είναι πιο μαλακό και πιο ήπιο σε σχέση με την κάπως σπογγωδη αίσθηση του παρελθόντος. Όσον αφορά το λύσιμο δεν κατάλαβα τίποτα... Αν δεν ήξερα πως λύθηκε το αμάξι δεν θα το καταλάβαινα. Άρα ως προς το λύσιμο δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Σίγουρα πρόκειται για σοβαρό λόγο ανάκλησης που όμως, κατ'εμε, η opel εδρασε ακαριαία. Εγώ,σαν χρήστης και ιδιοκτήτης opel πάρα την αρχική στεναχώρια τους δίνω συγχαρητήρια για την ταχύτητα αντιμετώπισης του προβλήματος αλλά και υποστήριξης. Όλα καλά, λοιπόν, πέρασε κι αυτό.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GTC25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, σήμερα παρέλαβα το αμάξι.
    Θα αναφέρω το παρατήρησα εγω... Δεν σημαίνει πως άλλοι ιδιοκτήτες θα καταλάβουν το ίδιο.
    Πλέον έχω ελαφρώς πιο προοδευτικό συμπλέκτη ενώ η μεγάλη αλλαγή είναι στην αίσθηση του πεντάλ φρενου όπου πλέον είναι πιο μαλακό και πιο ήπιο σε σχέση με την κάπως σπογγωδη αίσθηση του παρελθόντος. Όσον αφορά το λύσιμο δεν κατάλαβα τίποτα... Αν δεν ήξερα πως λύθηκε το αμάξι δεν θα το καταλάβαινα. Άρα ως προς το λύσιμο δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Σίγουρα πρόκειται για σοβαρό λόγο ανάκλησης που όμως, κατ'εμε, η opel εδρασε ακαριαία. Εγώ,σαν χρήστης και ιδιοκτήτης opel πάρα την αρχική στεναχώρια τους δίνω συγχαρητήρια για την ταχύτητα αντιμετώπισης του προβλήματος αλλά και υποστήριξης. Όλα καλά, λοιπόν, πέρασε κι αυτό.
    Καλοτάξιδο λοιπον και απροβλημάτιστο.

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ευχαριστώ...

Προεπιλογή

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το συνεργείο, μου είπαν ότι η Opel τους στέλνει πακέτα ανταλλακτικά ανά αριθμό σασσί, και ότι πλησιάζει η σειρά μου. Βασικά ήθελαν να επιβεβαιώσουν ότι δεν έχω ήδη κάνει την εργασία σε άλλο συνεργείο, και ότι θα χρειαστώ αυτοκίνητο εξυπηρέτησης για να με προγραμματίσιουν ανάλογα. Οπότε περιμένω, και κρατάω στα θετικά ότι η Opel αντιμετωπίζει σοβαρά και οργανωμένα το θέμα. Είδωμεν...

Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Το έχω αναφέρει κι εγώ για την σοβαρότητα με την οποία αντέδρασε η opel δειχνωντας προφίλ μεγάλης εταιρείας. Πίστεψε με δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας,δεν θα καταλάβεις τίποτα.

Προεπιλογή

Ερώτηση σχετική ή ασχεση (εξαρτατε απο την απαντηση) με το θεμα.
    Εχετε καταλαβει ποτε οτι με το 2ο πατημα του φρένου, (αμεσως μετα το 1ο) το φρένο ειναι πιο αμεσο (πιάνει πιο ψηλα και εντόνα) ; Δηλάδη, θελεις να φρενάρεις (οχι εντονα) και πατας το φρένο, αυτο πιανει, ελαττώνει ταχυτητα το αμαξι, αν αφησεις το πενταλ και το πιεσεις αμεσως, το φρένο ειναι πιο εντονο;

Προεπιλογή

έτσι ακριβως συμπεριφέρεται και το δικο μου. στο δευτερο αμεσο πατημα του πεταλ του φρενου πιανει πολυ ψιλα και πιο απότομα και πιο εντονα. Αναφέρομαι σε astra j.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αρ.Πλαισίου και Ανακλήσεις (και bc-cc)
    Από τον/την kyriospiperhs στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-10, 22:12
  2. Ερώτηση: Ανακλήσεις speedster??
    Από τον/την RotX στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 00:39

Δικαιώματα - Επιλογές