If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Προεπιλογή Πρόβλημα με υαλοκαθαριστήρες

Καλή χρονιά σε όλους !! Τι ωραίο να μπαίνει ο καινούριος χρόνος να βρέχει και να χαλάνε οι υαλοκαθαριστήρες!!!
    Έχω λοιπόν ένα θεματάκι με τους εμπρός υαλοκαθαριστήρες. Όταν πατάω τον μοχλό οι υαλοκαθαριστήρες ανεβαίνουν κανονικά και όταν πάνε να κατέβουν κολάνε στη Μέση (φανταστείτε τη θέση που παίρνουν όταν χιονίζει)
    Και εκεί που κολλάνε ακούγεται το μοτέρ να δίνει (ακούγεται ένα συνεχόμενο γκρρρρρρρρρρρρ) και νιώθω το ζόρισμα του και από το ρεύμα που τραβάει λες και μου γονατίζει προς στιγμήν τη μπαταρία ι Φυσικά αναγκάζομε να τους δώσω μια μικρή ώθηση με το χέρι και μετά το μοτέρ τους κατεβάζει.
    Βρήκα και τα σχετικά videos στο youtube https://www.youtube.com/watch?v=aMHtak9SirI που δείχνει πως το λύνουμε.
    Έχει κάνεις κάποια ιδέα στο τι τους σκαλώνει ?
    Alfa romeo καίγονται περήφανα

Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι , αποφάσισα σήμερα να το λύσω μπας και βγάλω άκρη , δυστυχώς από την παλαιότητα τα 4 από τα πεντε κλιπς μείνανε πάνω στο αμάξι μόνο ένα γλίτωσε file:///C:/Users/ANDREAS-MATH/Desktop/astra1.jpgf , δεν ξέρω με ποιά μόντα θα καταφέρω να το σταθεροποιήσω !!!
    Του έριξα αρκετο WD40 και στους βραχίονες και στο μοτερ αλλα τίποτα κολλά πάντα λίγο μετά τον μισό κύκλο !
    Εδώ είναι το μοτέρ file:///C:/Users/ANDREAS-MATH/Desktop/astra4.jpg το οποίο φαίνεται να ζορίζεται !
    Έκανα ένα search με τον κωδικό του και μου το βγάζει σε κάποιες αγγελίες με μεταχειρισμένα και καινούριο εδώ https://www.todos.gr/bosch-moter-yal...ira-0390241538 και εδώ https://www.autodoc.gr/bosch/657948
    Πιστεύεται αξίζει μεταχειρισμένο ?
    Επίσης τώρα που το έχω λύσει υπάρχει τρόπος να ελέγξω αν φταίει το μοτέρ ? Π.χ. να μετρήσω με πολύμετρο ?

Προεπιλογή

Αξίζει νομίζω να το πάρεις καινούριο.αν θέλεις αύριο μπορώ να ρωτήσω τιμή σε μαγαζί μήπως και είναι φθηνότερο και έναν φίλο μήπως το έχει μεταχειρισμένο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Εννοείται αν μπορείς και σε ευχαριστω πολύ !
    Δυστυχώς από οτι είδα μόλις τώρα δεν ανέβασα σωστά τις φώτο !!
    Τελικά βρήκα μόντα για τα σπασμένα κλιπς του καλύματος , με κολητήρι κα πιαστράκια για κουρτίνες !
    Τώρα μένει να δώ πως λύνεται το μοτεράκι γιατι οι βίδες είναι στο πάτωμα του μοτέρ και όχι από πάνω , μάλλον πρέπει να λύσω και τους βραχίονες και να το τουμπάρω για να ξεβιδωθεί το μοτέρ.
    Περιμένω νέα σου αύριο ! Σε ευχαριστώ !
    Και μια βοήθεια pls για το upload των φώτο ωστε να φτιάξω ένα μίνι οδηγό αν πάθει κάποιος το ίδιο !

Προεπιλογή

Διαβασε εδω για ανεβασμα εικόνων...

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...D%F9%ED-Online

Προεπιλογή

Φίλε μου ρώτησα αλλά εκεί που το βρήκε φίλος μου το δίνουν μαζί με τα μπράτσα κομπλέ 70€. Οπότε σε συμφέρει να πάρεις καινούριο μόνο το μοτερ που σου επίγνωση πάνω τα παιδιά.

Προεπιλογή

Και μάλιστα τώρα έμαθα πως είναι 2 τύποι μοτέρ. Πρέπει να βγάλεις το δικό σου και να δεις τι μάρκα είναι για να βρεις το αντίστοιχο. Αυτά έμαθα αυτά σου λέω

Προεπιλογή

Καλημέρα , έχω κάνει ήδη μια ερευνα αγοράς και οι τιμες παίζουν πολύ απο 44 εως 105 , εν τω μεταξύ η Autodoc που το είχε εχτες 46 σήμερα το έχει στα 93 !!!!
    Έδω είναι το μοτέρ και εδώ η φθηνότερη τιμή που βρήκα https://www.todos.gr/bosch-moter-yal...ira-0390241538 νομίζω οτι είναι το ίδιο !
    Δυστυχώς σήμερα βρέχει ασταμάτητα και δεν ΄μπορώ να λύσω τους βραχίονες για να το δω απο κάτω !
    Παραθέτω και μια φωτο με όλο το σύστημα

Προεπιλογή

Απο την περιγραφή σου σχετικά με το προβλημα, αντιλαμβάνομαι οτι δεν ειναι θεμα μοτερ. Ειναι θεμα μεταδοσης της κινησης. Αν ηταν θεμα μοτερ τοτε δεν θα λειτουργουσε σωστά σε ολη την διαδρομή κτλ.
    Εδω λες οτι σταματαει σε συγκεκριμένο σημείο, που σημαίνει οτι καπου κάποιο γραναζι έχει φαγωθεί, ή κάποιο μπράτσο χτυπάει με το άλλο ή με ένα άλλο αντικειμενο. Εκτός κι αν μεσα στο κουτι του μοτερ υπάρχει η μεταδοση κινησης και εχει καποιο θεμα μεσα.

Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως και γω προβληματίζομαι για τους βραχίονες για αυτο μαλλον καταλήγω στο να αγοράσω ολο το σετ σε μεταχειρισμένο που το βρίσκω 80€ , γιατι βραχίονες καινούργιους τους βρίσκω πάνω απο 200€. Σημερα που μίλησα με κάποιον σε μεταχειρισμένα μου είπε οτι αποκλείεται να φταίει το μοτέρ και οτι φταίνε οι ντίζες (δηλ οι βραχίονες). Μου πρότεινε να βγάλω το μοτέρ και να το βάλω σε μια 12v μπαταρία για να το τσεκάρω.

Προεπιλογή

Σε ποια περιοχή μενεις φίλε?

Προεπιλογή

Καλλιθέα

Προεπιλογή

Αυτο που λεει ο φιλος Γιαννης αυτο πιστευω κι εγω. Αλλωστε στο βιντεο που παραθετεις που κανει αλλαγη ο τυπος μιλαει για τους βραχιονες οτι βγαζουν προβλημα και οχι θεμα μοτερ γι αυτο αλλαζει ολο το συστημα, αν βρεις μεταχειρισμενο αλλαξε το αν και βρεις μπορεις να δοκιμασεις μια το μοτερ του να σου φυγει η περιεργεια οτι ειναι ή δεν ειναι απο εκει το προβλημα κ μετα πας στο μηχανισμο
    Δεν τρέχει κάστανο.

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με υαλοκαθαριστήρες
    Από τον/την parginos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-14, 18:34
  2. Υαλοκαθαριστήρες
    Από τον/την nick77 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-12, 23:16
  3. Υαλοκαθαριστήρες
    Από τον/την philip στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-10, 16:05
  4. υαλοκαθαριστήρες
    Από τον/την chriszamanis στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-09, 13:29
  5. *** Πρόβλημα με νερό στους υαλοκαθαριστήρες ***
    Από τον/την g_kor στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-08, 19:07

Δικαιώματα - Επιλογές