If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή Εγινα κατοχος opel astra g 1.4 sport 3dr

Καλησπερα.
    Ειμαι νεο μελος στο forum, πριν 2 μερες αγορασα ενα Opel Astra του 2001, 1.4lt, 3 θυρο, απο μια μαντρα στη Θεσσαλονικη και θα το εχω στα χερια μου απο την νεα χρονια.
    Η επιλογη εγινε επειδη μου αρεσει πολυ εξωτερικα και εχω ακουσει οτι το αυτοκινητο ειναι "σκυλι", ανετο και για τα 1400cc του εχει αρκετα καλες επιδοσεις και κρατημα. Ειμαι 23 ετων και οντας ακομη φοιτητης το budget μου ηταν μονο 2300 ευρω για αυτο και πηρα το συγκεκριμενο μοντελο το οποιο δεν εχει πολλα εξτρα και ειναι πριν το face-lift. Γενικα μηχανικα, αναρτησεις και περιφεριακα ειναι σε πολυ καλη κατασταση, εκτος απο δισκοπλακες, ενα σκισιμο στο καθισμα του οδηγου, σχετικα φθαρμενα δερματα στο τιμονι και μεγαλη φθορα στο πομολο του λεβιε, τις φουσκες ταχυτητων και χειροφρενου. Κατι που μου εδωσε να καταλαβω οτι τα χιλιομετρα του ειναι γυρισμενα καθως επανω εχει μονο 138,000 χλμ.

Ο μαντρας μου ειπε πως πρεπει να κοιταξω να αλλαξω τον ιμαντα καποια στιγμη και πως θελει λαστιχα.
    Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον τους κατοχους αυτου του αυτοκινητου να μου προτεινουν καποιο συνεργειο στη Θεσσαλονικη που να ξερει απο opel (σε αντιπροσωπια δεν παω με τιποτα). Αν γνωριζετε ποσο θα μου κοστισει η αλλαγη στους ιμαντες και τι μπορω να κανω για τις φθορες στο εσωτερικο; Καποιο μαγαζι με ταπετσαριες ή ανταλλακτικα για το πομολο του λεβιε κλπ;

Επισης θα 'θελα να ρωτησω τι γινεται με τις καταναλωσεις εντος και εκτος πολης καθως το προηγουμενο μου αυτοκινητο ηταν diesel του 06' και δεν εχω ιδεα πως να υπολογισω αποστασεις και καταναλωσεις σε βενζινης. Να υπολογιζω τα διπλασια καυσιμα ή καμια σχεση;

Χαιρομαι που εγινα και εγω OPELακιας.

Προεπιλογή

Καλορίζικο το νέο σου απόκτημα. Πληροφορίες θα έχεις συντομα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Βρήκα σε μαγαζί 10 € την φούσκα χειρόφρενο και 10€ την φούσκα του λεβιέ ταχυτήτων.
    Τα στέλνει και Θεσσαλονίκη αν σε ενδιαφέρει.
    Για συνεργειο δες εδώ. Καλό παιδί και καλός μηχανικός
    https://www.google.com/search?q=opel...viewerState=ga

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα σε μαγαζί 10 € την φούσκα χειρόφρενο και 10€ την φούσκα του λεβιέ ταχυτήτων.
    Τα στέλνει και Θεσσαλονίκη αν σε ενδιαφέρει.
    Για συνεργειο δες εδώ. Καλό παιδί και καλός μηχανικός
    https://www.google.com/search?q=opel...viewerState=ga
    ευχαριστω για το link απο οτι βλεπω γενικα εχει πολυ καλες κριτικες και δεν ειμαι και πολυ μακρια. Εχεις καποιο link για τις φουσκες;

Προεπιλογή

Για τις φούσκες θα πάρεις τηλ εδώ
    https://www.google.com/search?client...59F.%25CE%2595
    Θα ζητήσεις τον Σπύρο που μίλησα σήμερα μαζί του και θα του πεις ότι είσαι από το opel Club.
    Οι τιμές αλλιώς είναι πιο ακριβές

Moderator Το avatar του χρήστη Γιώργος Ντάνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη-Αλμυρός-Νέοι Πόροι, κτλ
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

Καλωσηρθες φίλε και καλοτάξιδο το εργαλείο.

Για μηχανικό δες το παρακάτω λινκ:

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...474#post562474

Για ιμάντα χρονισμου σετ ανταλλακτικά και τοποθέτηση να υπολογίζεις καμιά 120ε πανω κάτω ανάλογα τα υλικά και το συνεργείο. Καλά είναι να αλλάξεις και την αντλία νερού με κόστος ακόμα κάπου 30ε συν παραφλου και λάδια μπουζί αν μπορείς να είσαι κομπλέ.

Κατανάλωση έχει λογική αν είναι συντηρημενο σωστά χωρίς βλάβες (πχ λ ή egr που είναι τα συνήθη), στην εθνική χαλαρά πρέπει να είναι γύρω στα 7 λίτρα στα 100χιλ ενώ στην πόλη γύρω στα 9 από άλλους που έχω ακούσει.
    Αν απαντήσει κάποιος με Άστρα G θα ξέρει καλύτερα
    Ascona C 1982
    Engine: C20NE -2.0 8v
    Gearbox: F16CR
    Brakes: 256x24mm
    Suspension: KYB+MAD -30mm

Προεπιλογή

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά,

Με Astra G Caravan (Z14XE) και μόνιμα φορτωμένο περίπου 130 - 150 κιλά, έχω 9,6 L/100 εντός πόλης (κάποιες φορές έχω περάσει τα 10), ενώ σε εθνική η κατανάλωση πέφτει στα 6,9 έως 7,3 L/100. Εννοείτε με οδήγηση απολύτως φιλική προς την ...τσέπη! Αν το κυνηγάς, οι τιμές μπορεί να ξεφύγουν αρκετά.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Astra G

Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ να σαι καλα

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες. Καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο το νέο σου απόκτημα. Για τις πραγματικές καταναλώσεις μπορείς να δεις και σε αυτο το site όπου ιδιώτες συμπληρώνουν Km και καύσιμα που εχουν βάλει και έτσι βγαίνουν οι πραγματικές καταναλώσεις των οχημάτων τους.
    https://www.motostat.gr/search?type_...B7%CF%83%CE%B7

Τώρα όσο αφορά το αυτοκίνητο και εφόσον θα το κρατήσεις, και με δεδομένο ότι η τιμή πώλησης του θα είναι κάτω από 1000€, για εμένα σκέψου και το ενδεχόμενο να το κάνεις LPG και να ευχαριστηθείς τις βόλτες σου. Εάν κάνεις περίπου 10000-15000 Km σε 2-3 χρόνια από τη διαφορά βενζίνης θα έχεις κάνει απόσβεση τα χρήματα που δαπάνησες για την αγορά του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 1 Εβδομάδα Πριν στις 13:17

Παρόμοια Θέματα

1. Για κατοχους opel combo!
    Από τον/την corsakias2002 στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 22:58
  2. Διήμερη Εκδρομή του Opel - Club στα... Ι Ω Α Ν Ν Ι Ν Α !!!!(ΕΓΙΝΕ)
    Από τον/την Corsa-GR στο forum Συναντήσεις τοu Club
    Απαντήσεις: 384
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 21:10
  3. Opel Astra G Sport
    Από τον/την Alexsts στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-09, 16:39
  4. Opel Astra 1.4 Sport
    Από τον/την giannis1991 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-09, 14:05
  5. OPEL ASTRA GTC 1.8 Sport
    Από τον/την george στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 138
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-07, 14:37

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές