If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 20

Προεπιλογή Κροτάλισμα στην συμπλεξη ASTRA J

Καλησπερα σε ολους,

Απο τοτε που πηρα το αμαξι ακουω οχι παντα, ενα κροταλισμα στην συμπλεξη ( καποιες φορες δυνατο και αλλες οχι). Δεν το κανει παντα. Ο μηχανικος που το εκανε μια βολτα ειναι μου ειπε καποιο πλαστικο μεσα απο το καντραν. Η αληθεια ειναι οτι ακούγεται εσωτερικα αλλα νομιζω οτι συνδέεται και με ενα ελαφρή τράνταγμα του πενταλ συμπλεκτη. Εχει κανεις κατι παρόμοιο; Η εχετε ακουσει τιποτα τετοιο ξανα;

Προεπιλογή

Από αλλαγή 1η σε 2α καταλαβαίνω έναν μικρό θόρυβο από κάτω. Αυτό μόνο στο πρώτο ξεκίνημα. Μετά σταματάει. Δεν το έψαξα.
    136 hp Diesel. Μια χαρά!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dim_teilar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αλλαγή 1η σε 2α καταλαβαίνω έναν μικρό θόρυβο από κάτω. Αυτό μόνο στο πρώτο ξεκίνημα. Μετά σταματάει. Δεν το έψαξα.
    αυτο που αναφερεις ειναι σαν να τιναζει ελατηριο , ενεργοποιουνται τα συστηματα πεδησης.
    Σπυρο ανεβασε βιντεο για το θορυβο. Κουνιεται μηπως στα ξεκαρφωτα κ ο λεβιες ταχυτητων;
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Οχι δεν κουνιέται ο συμπλέκτης. Ακούγεται μεσα απο το αεραγωγο νομιζω και παιζει λιγο και το πενταλ του συμπλέκτη. Πηγα στην αντιπροσωπεία και μου ειπαν πως δεν ειναι κατι και οτι καποιο πλαστικο παιζει. Εχει λιγο τζογο μου ειπαν το πενταλ του συμπλέκτη αλλα δεν χρειάζεται αλλαγη. Θα ανεβασω βίντεο

Προεπιλογή

Οχι δεν κουνιέται ο λεβιες καθολου. Ακούγεται μεσα απο το αεραγωγο νομιζω και παιζει λιγο και το πενταλ του συμπλέκτη. Πηγα στην αντιπροσωπεία και μου ειπαν πως δεν ειναι κατι και οτι καποιο πλαστικο παιζει. Εχει λιγο τζογο μου ειπαν το πενταλ του συμπλέκτη αλλα δεν χρειάζεται αλλαγη. Θα ανεβασω βίντεο

Προεπιλογή

Καλησπερα σας,

Ο θορυβος γινεται μονο στην αποσυμπλεξη της 1 ταχυτητας , σε ανηφορα στο ξεκινημα η οταν ειμαι με χαμηλες στροφες αρκετα και πατησω γκαζι. Μετα απο 1-2 ωρες ταξιδια βλεπω οτι ο θορυβος σταματαει.

Φαινεται να ερχεται απο τον αεραγωγο η κατω απ το καντραν και συνόδευεται καμια φορα με ελαφρο τρανταγμα του συμπλέκτη (λογικο ισως λόγω χαμηλων στροφων). Δεν έρχεται απεξω.

Ηχος και βιντεο
    https://youtu.be/QF0cnDD3_qs
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spyros007 : 1 Εβδομάδα Πριν στις 10:13

Προεπιλογή

Καμια ιδεα;

Προεπιλογή

μπα δεν το αντιμετωπισα ως τωρα αυτο, ενημερωστε τι ειναι
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Για βγάλε το πλαστικό καπάκι πάνω από τον πολλαπλασιαστή, να δεις αν συνεχίζει ο θορυβος
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Νομιζω εχω το ιδιο προβλημα με τον φιλο εδω

http://www.opel-club.gr/vbulletin/ar...p/t-24236.html

Παιζει να ειναι αυτο με τις τσιμουχες στις βασεις της μηχανης; Και οταν ειμαι σε ταξιδι αυτες να ζεστάνουν και να μην τριζει στην αποσυμπλεξη?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spyros007 : 1 Εβδομάδα Πριν στις 10:32

Senior Member Το avatar του χρήστη DROMADER
    Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Πόσα χλμ έχει το αυτοκίνητο?
    Ποιο κινητήρα φορας?
    Πρέπει να έχεις πατημενο τον συμπλέκτη για να το κάνει?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DROMADER : 1 Εβδομάδα Πριν στις 15:05
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Οχι απαραίτητα. Δεν το κανει μονο με πατημενο συμπλέκτη απλα και οταν ειναι σ αρκετα χαμηλες στροφες και πατησεις γκαζι.

Επισης εχω παρατηρήσει οτι οταν ριξω πεπιεσμενο αερα για να καθαρισω το αμαξι για κανα 15-20λεπτο ο θόρυβος σταματαει...

Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τον πεπιεσμένο αερα που τον ρίχνεις ? Πατώματα? ταμπλό?
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Και στα 2 λιγο..
    100000 χλμ 1.4 Τ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spyros007 : 6 Μέρες πρίν στις 17:57

Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Προσπαθώ να καταλάβω αν σχετίζεται με την μηχανή η με την καρότσα.
    Έχω μπερδευτει στο ότι σταματαει με τον πεπιεσμενο αερα και στο ότι τρανταζεται το πέταλ του συμπλέκτη.
    Το πρώτο σχετίζεται με κάτι στο ταμπλό και το δεύτερο πιθανόν ταλαιπωρημενα δισκος-βολαν.
    Ο χρόνος που διαρκεί είναι αυτά τα 2-3 δευτερα που ακούγεται στο βίντεο?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DROMADER : 6 Μέρες πρίν στις 19:08
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Μηπως ειναι καποια βαση; Ναι 2-3 δευτερα και μετα απο 1-2 ωρα ταξιδι σταματαει

Δισκος βολαν αμα ειχε θεμα δεν θα το εκανε σε ολες τις αχεσεις; Εδω δεν το κανει παντα μονο ξεκίνημα και μετα απο ωρα σταματαει

Επισης κατι σημαντικο που ξεχασα να αναφερω.. οτι ο θορυβος συνεχιζει να ακουγεται και οταν παταω συμπλεκτη χωρις να βαλω ταχυτητα και πατησω γκαζι... (Προφανως τοτε δεν εχω τρεμουλο του πενταλ). Ισως κατι να συντινιζει και να βαραει καποιο πλαστικο... Και το τρεμουλο του πενταλ να σχετίζεται οταν παει να σβησει με χαμηλες στροφες καθως τσεκαρω το ηχο.. δεν ξερω τι να πω..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spyros007 : 6 Μέρες πρίν στις 22:03

Περιοχή
    Καβαλα / Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δίσκος βολάν ζοριζονται πιο πολύ στο ξεκίνημα δηλ στην πρώτη και στην δευτερα.
    Σταματάει μετά απο 1-2 ώρες ταξίδι , αυτό σημαίνει ότι δεν το κάνει οταν έχει ζεσταθεί σωστά? Αν είναι ετσι μπορεί να είναι και κάποιο πλαστικό που με την θέρμανση του καλοριφέρ διαστέλλεται και σταματάει να συντονίζεται.
    Astra Η 1,3 ecoflex 2008

Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ πολυ. Το ειχα παει σ αντιπροσωπεία για το πενταλ και μου λενε αν εισαι με τοσο χαμηλρς στροφες κατω απο 1000 και πατησεις γκαζι λογικο ειναξ να τρανταζει καμια φορα.. τελος παντων θα εχω το νου μου. Αλλα γενικα δεν νιωθω ουτε να σέρνεται ουτε να πατηναρει.

Προεπιλογή

Παιδια το προβλημα βρέθηκε..ηταν το σωληνάκι του συμπλεκτη που ειχε φυγει απ την θεση του και ετρεμε και το πεντάλ και ο αεραγωγος...παλι καλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spyros007 : 5 Μέρες πρίν στις 11:09

Προεπιλογή

Να κατι τετοια χαζα δεν αντεχω... ευτυχως δεν ηταν κατι κουλο να ψαχνεσαι κ να ριχνεις χρημα διχως τελος. Σημειωσε το και στο youtube πιο ηταν το "προβλημα" του ηχου.
    Δεν τρέχει κάστανο.

Παρόμοια Θέματα

1. Κινητήρας Corsa Diesel A13DTC Θόρυβος-Κροτάλισμα
    Από τον/την giannisbakal στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 16:49
  2. ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ ΕΝΤΟΝΟΣ ΗΧΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΕΞΗ (CORSA OPC)
    Από τον/την Bentouzen στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-16, 11:08
  3. Opel Astra H 1.6 Δεν παίρνει τις ταχύτητες όταν δουλεύει και κροτάλισμα.
    Από τον/την Γιωργος Opel Astra H στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-14, 18:33
  4. Κροτάλισμα κινητήρα Astra H 1.6
    Από τον/την Polter στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-13, 12:37
  5. Κροτάλισμα δυναμου (Χ14XE) Astra G
    Από τον/την Michael76 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-10, 00:04

Δικαιώματα - Επιλογές