If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή P0115 Engine Coolant Temp

Καλησπέρα σας και Χρονια Πολλα!!
    Χθες πάνω στον δρόμο αναψε λαμπακι με το P0115 χωρις κανενα συμπτωμα στο αμαξι ουτε στο ρελαντι.Μπήκα κρυφο μενου και έλεγε 80 σταθερά..Εκανα στην ακρη και το εσβησα για να δω τον κωδικο..Το ξανα αναψα και μου εγραφε το κρυφο μενυ 43 βαθμούς. (μεσα σε 3λεπτά) Με το που το μιζαρα ανεβασε λιγο ρελαντι παρα πανω και ξανα επεσε με coolant temperature 70 και να παιζει στιγμαια 70-71...
    Το προβλημα δεν σχετιζεται με θερμοστάτη..σωστα?
    Αυτος ο αισθητηρας αλλάζεται ευκολα?

ευχαριστω !!
    Astra H gtc
    Astra H GTC EASYTRONIC

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nickma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας και Χρονια Πολλα!!
    Χθες πάνω στον δρόμο αναψε λαμπακι με το P0115 χωρις κανενα συμπτωμα στο αμαξι ουτε στο ρελαντι.Μπήκα κρυφο μενου και έλεγε 80 σταθερά..Εκανα στην ακρη και το εσβησα για να δω τον κωδικο..Το ξανα αναψα και μου εγραφε το κρυφο μενυ 43 βαθμούς. (μεσα σε 3λεπτά) Με το που το μιζαρα ανεβασε λιγο ρελαντι παρα πανω και ξανα επεσε με coolant temperature 70 και να παιζει στιγμαια 70-71...
    Το προβλημα δεν σχετιζεται με θερμοστάτη..σωστα?
    Αυτος ο αισθητηρας αλλάζεται ευκολα?

ευχαριστω !!
    Astra H gtc
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/ar...p/t-28907.html
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ο αισθητηρας αυτος ειναι πανω στο θερμοστατη

Στα ατμοσφαιρικά αλλάζει σχετικά εύκολα , στα turbo περνούν σωληνώσεις από επάνω και έχει περισσότερη φασαρία
    https://www.youtube.com/watch?v=7P4c7PFF8ag

Στα z16xep απο οτι γραφουν σε ξενα Site ειναι μια πρωτη ενδειξη οτι πας για αλλαγη θερμοστατη

Προεπιλογή

Μιλάμε για το 1600?
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Προεπιλογή

ειναι το 1600..ναι αλλα δεν μπορω να καταλαβω μαλλον εγω κατι..ο τυπος στο βιντεο αλλαζει αυτο --> https://goo.gl/images/pmfxTM οπου και ειναι ο αισθητηρας θερμοκρασιας(που αντιστοιχει και στην βλαβη μου)
    Ο θερμοστάτης γιατι να αλλαχτει?αρχικά εχει αλλον κωδικο σφαλματος ,αλλες επιπτωσεις στο αμαξι .εμενα μου αναβει το ventilater κανονικα απλα παιζει η θερμοκρασια του νερου στο κρυφο μenou.
    Μηπως ξανα λεω δεν καταλαβαινω κατι καλα εγω?
    Astra H GTC EASYTRONIC

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

ειναι το 1600..ναι αλλα δεν μπορω να καταλαβω μαλλον εγω κατι..ο τυπος στο βιντεο αλλαζει αυτο --> https://goo.gl/images/pmfxTM οπου και ειναι ο αισθητηρας θερμοκρασιας(που αντιστοιχει και στην βλαβη μου)
    Ο θερμοστάτης γιατι να αλλαχτει?αρχικά εχει αλλον κωδικο σφαλματος ,αλλες επιπτωσεις στο αμαξι .εμενα μου αναβει το ventilater κανονικα απλα παιζει η θερμοκρασια του νερου στο κρυφο μenou.
    Μηπως ξανα λεω δεν καταλαβαινω κατι καλα εγω?
    Νικο μηπως δεν λειτουργει σωστα ο θερμοστατης γι αυτο δεν σου κραταει σταθερα πανω απο τους 90 βαθμους ;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο μηπως δεν λειτουργει σωστα ο θερμοστατης γι αυτο δεν σου κραταει σταθερα πανω απο τους 90 βαθμους ;
    πως μπορώ να το καταλάβω αυτό??
    Astra H GTC EASYTRONIC

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

πως μπορώ να το καταλάβω αυτό??
    μπες κρυφο μενου,και σε καποιο σημειο λεει τη θερμοκρασια του ψυκτικου.αν μολις ζεσταθει και περασει τους 90,σε πορεια σου παει στους 80,70 σημαινει οτι εχει κολλησει ανοικτος ο θερμοστάτης.Φυσικααν αργεί πολύ να ζεσταθεί τοτε ειναι σημαδι θερμοστάτη
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπες κρυφο μενου,και σε καποιο σημειο λεει τη θερμοκρασια του ψυκτικου.αν μολις ζεσταθει και περασει τους 90,σε πορεια σου παει στους 80,70 σημαινει οτι εχει κολλησει ανοικτος ο θερμοστάτης.Φυσικααν αργεί πολύ να ζεσταθεί τοτε ειναι σημαδι θερμοστάτη
    Εγώ λίγο Γιάννη που το δοκίμασα τώρα που σχολάσα μπήκα κρυφό menu και έλεγε 11 το coolant. Το έβαλα μπροστά να δουλέψει και στο περίπου ανά 2 δεύτερα ανέβαζε σταδιακά.. Έφτασε μέχρι το 49 αλλά το έσβησα μετά.. Και ρελαντί λίγο πιο πάνω από 1000..βεβαια είχε να δουλέψει και 2 μέρες..
    Astra H GTC EASYTRONIC

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Εγώ λίγο Γιάννη που το δοκίμασα τώρα που σχολάσα μπήκα κρυφό menu και έλεγε 11 το coolant. Το έβαλα μπροστά να δουλέψει και στο περίπου ανά 2 δεύτερα ανέβαζε σταδιακά.. Έφτασε μέχρι το 49 αλλά το έσβησα μετά.. Και ρελαντί λίγο πιο πάνω από 1000..βεβαια είχε να δουλέψει και 2 μέρες..
    θα το κανεις βολτα κατα προτιμηση σε κίνηση ,να δεις οτι ανεβάζει μεχρι τους 90.εκει θα καταλαβεις αν πεσει κατω απο τους 90 και παει 80-70 οτι θελεις θερμοστάτη
    Γιάννης

Προεπιλογή

οκ..παντως υπαρχει και περιπτωση να γινει και καμια χειροτερη ζημια?
    Astra H GTC EASYTRONIC

Προεπιλογή

Φίλε μου, μπορει να ειναι αισθητήρας μπορει και θερμοστατης. Αν ειναι αισθητήρας καταλαβαίνεις γιατι βλεπεις αυτες τις τιμές αλλα πρεπει να τον αλλαξεις οπωσδήπωτε γιατι θα δίνει λάθος ενδειξεις στον εγκεφαλο και μπορεί να κάψεις το κινητήρα γιατι ο θερμοστάτης ειναι και ηλεκτρονικά ελεγχομενος. Αν ειναι θερμοστάτης, πιθανόν ειναι μονιμα ανοιχτός και επειδή ο εγκεφαλος βλεπει περιεργη σύμπεριφορα στις τιμές του ψυκτικού νομίζει οτι εχεις βλαβη στον αισθητήρα. Μια περιεργή συμπεριφορα ειναι να πεφτει η θερμοκρασία χαμηλά σε χαλαρή πορεία ενω ο εγκέφαλο "νομίζει" οτι ο θερμοστάτης ειναι κλειστός!

Κανε αυτό που σου ειπαν. Βαλτο μπροστα, ζεστανε το καλα (105 βαθμούς) ξεκίνα χαλαρα χωρίς φανάρια, πχ εθνική ή επαρχιακό οδικό δύκτιο και δες αν η θερμοκρασία πέφτει κατω απο 100. Αν πεφτει πολύ κατω απο 100, πχ 70-80 ειναι θερμοστάτης.

Εμένα μου έκανε τα ίδια και κόλαγε σε μια τιμή θεροκρασίας στο κρυφό μενου που δεν θυμάμαι (81 ή 71 βαθμων?). Το καλοριφέρ δεν εγβγαζε ζεστο αέρα και οταν εβγαινα σε ανοιχτό δρόμο η θερμοκρασία του ψυκτικού επεφτε ακόμη και στους 50 (χειμώνας οπως τωρα)!! Είχε κολήσει ο θερμοστάτης ανοιχτός. Τον αλλαξα και ολα οκ. Αν συμβαινει αυτό, δεν επειγει αλλα έχεις γρηγορότερες φθορες και μεγαλύτερη κατανάλωση, καυσαερια,κτλ. ¨Εχε υποψιν οτι ο θερμοστάτης σαν ανταλλακτικο εχει 100+€ γνήσιος και δεν θα σου συστηνα να βάλεις ιμιτασιον.
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Προεπιλογή

https://www.onparts.gr/aisthitiras-t...-c1338467-opel

Μπορει να σου χρειαζεται καθαρισμα ή αλλαγη ,αν εχει πιασει μπιχλα

Προεπιλογή

Και εγώ για αυτόν τον αισθητήρα μιλάω. Λοιπόν, μπαίνω στο αμάξι και έχει 11 βαθμούς.. Κάνω μια μικρή διαδρομή και φτάνω στους 68 όλα καλά και ομαλά. Μόλις σβήσω την μηχανή λίγο πριν σβήσει η οθόνη η θερμοκρασία από το 68 πάει στο 74!! Ξανά γυρνάω διακόπτη στα λαμπάκια και δείχνει 68.με το που μιζαρω δείχνει στιγμιαία 73 και μόλις δουλέψει η μηχανή ξανά 68.... Τι μπορεί να φταίει ρε ****το?????
    Astra H GTC EASYTRONIC

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Και εγώ για αυτόν τον αισθητήρα μιλάω. Λοιπόν, μπαίνω στο αμάξι και έχει 11 βαθμούς.. Κάνω μια μικρή διαδρομή και φτάνω στους 68 όλα καλά και ομαλά. Μόλις σβήσω την μηχανή λίγο πριν σβήσει η οθόνη η θερμοκρασία από το 68 πάει στο 74!! Ξανά γυρνάω διακόπτη στα λαμπάκια και δείχνει 68.με το που μιζαρω δείχνει στιγμιαία 73 και μόλις δουλέψει η μηχανή ξανά 68.... Τι μπορεί να φταίει ρε ****το?????
    Kαλή Χρονιά με υγεία
    αν σβησεις τον κινητηρα το κρυφό μενού σε παει σε μονιμη θερμοκρασια στους 73-74 ,ετσι δειχνει.
    Τσεκαρε αυτο που σου ανεφερα παραπανω.Σε θερμοκρασία λειτουργιας του κινητηρα,αν πεφτει κατω απο τους 87-90 θελεις ελεγχο σε συνεργειο.
    Γιάννης

Παρόμοια Θέματα

1. Coolant level low
    Από τον/την ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 17:25
  2. Low Coolant Level - Add coolant
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 21:33
  3. Astra h gtc 1.6t oil temp. & pres.
    Από τον/την Panos-1987- στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 15:37
  4. Error p0115
    Από τον/την tao στο forum Opel
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-15, 20:15
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ prosport water temp gauge
    Από τον/την antonismag στο forum Γενικα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 01:52

Δικαιώματα - Επιλογές