If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 40

Προεπιλογή Opel corsa d (σωληνακι νερου μηχανης)προβλημα

Παιδια τα φωτα σας πριν λιγο μου κοπηκε; Εσκασε; Δεν ξερω το σωληνακι που παει στο νερο μηχανης .νομιζω δλδ οτι ειναι αυτο γυ δεν ξερω κ πολλα την βοηθεια σας ειναι αυτο; Και ποσο περιπου κοστιζει και αν μπορω να το τοποθετησω μονος μου.ευχαριστω! Θα ανεβασω μια φωτο δεν ειναι απο το δικο μ αλλα αυτο ακριβως μου εχει σπασει.διπλα απο τον ιμαντα

Προεπιλογή

Ευκολο ειναι , βαζεις το γνησιο εαν εχει πολλες καμπυλες το κολαρο και το μοτερ κρυο.
    Τιμη απο 20 ευρω και πανω μαλλον...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φιλε καλησπέρα και Χρόνια πολλά.Το σωληνάκι έσκασε ή έσπασε ο πλαστικος μαστός που βιδώνει στην αντλία νερού? Αν όντως είναι το σωληνακι παιρνεις ενα και το βάζεις. Αν είναι ο πλαστικος μαστός θελει να ανοιχτούν βολτες στην αντλία και να βιδωθεί καινουριος οπότε μάλλον πας συνεργειο. Ότι και να συνέβη γύρω στα 20€ είσαι. Ειχα πάθει το ίδιο (είχε σπάσει ο πλαστικος μαστός που μπαίνει το σωληνάκι στην αντλία) και έβαλα μεταλλικό. Αυτό έγινε πριν από 2,5 χρόνια. Δες ςδώ.
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...ED%E5%F1%EF%FD
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 3 Εβδομάδες πρίν στις 23:57

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε καλησπέρα και Χρόνια πολλά.Το σωληνάκι έσκασε ή έσπασε ο πλαστικος μαστός που βιδώνει στην αντλία νερού? Αν όντως είναι το σωληνακι παιρνεις ενα και το βάζεις. Αν είναι ο πλαστικος μαστός θελει να ανοιχτούν βολτες στην αντλία και να βιδωθεί καινουριος οπότε μάλλον πας συνεργειο. Ότι και να συνέβη γύρω στα 20€ είσαι. Ειχα πάθει το ίδιο (είχε σπάσει ο πλαστικος μαστός που μπαίνει το σωληνάκι στην αντλία) και έβαλα μεταλλικό. Αυτό έγινε πριν από 2,5 χρόνια. Δες ςδώ.
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...ED%E5%F1%EF%FD

Kopike stin basi na des kai stin photo etsi eixes pathei kai esi???

Προεπιλογή

Xronia polla kiolas ksexastika hehe

Προεπιλογή

Παρακατω ειναι η διαδικασια που χρειαζεται για να μπει ο μεταλικος μαστος. Ο κωδικος του μαστου ειναι 55564351

https://workshop-manuals.com/vauxhal...nector_broken/
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε. Ναι αυτό είναι. Το σωληνάκι μπαίνει σε έναν μαστό που βιδώνει στην αντλία. Αυτό έσπασε. Θέλει βγάλσιμο (εμένα φαντάσου για να βγάλει αυτό που έμεινε στην αντλία, έκαψε με φλόγιστρο ένα κατσαβίδι και το έλιωσε γιατί είναι πλαστικό. Μετά ε ένα κολλαούζο ξαναάνοιξε τις βόλτες για να βιδωθεί το νέο μεταλλικό κούμπωσε το σωληνάκι και όλα καλά.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

χαχα με πρόλαβε ο φίλος karaman... Χρόνια πολλά σε όλους....

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Βασικά καλό είναι όλοι να ελέγξουν ποιο μαστό έχουν (πλαστικό ή μεταλλικό) και να τον αλλάξουν, διότι ο πλαστικός σύντομα θα σπάσει. Και αν σπάσει σε ταξίδι και δεν το προλάβεις ..... θα μείνει ο κινητηρας χωρίς νερό.

Αυτό έπαθα εγώ. το σπασμένο σωληνακι στην αρχή.. Αυτός εδώ άλλαξε ολόκληρη την αντλία και όχι μόνο τον μαστό για το σωληνάκι..
    https://www.youtube.com/watch?v=6lHm_F8lB80
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 3 Εβδομάδες πρίν στις 10:59

Προεπιλογή

Καταλαβα..και ποσο περιπου σου κοστισε; Για να υπολογησω περιπου γτ ειμαι γερμανια οποτε τα διπλασια σιγουρα.και να σε ρωτησω κατι ακομα μπορω να το οδηγησω μεχρι τον μαστορα ; 5 λεπτα μπαμ ειναι η αποσταση η θα καψω καμια μηχανη η δεννξερω εγω τι αλλο;

Προεπιλογή

Καλητερα να μην το κανεις, αναλογα και τι ταχυτητα θα κινησε, αν ειναι μεσα στην πολη, ισως δεν θα εχεις προβλημα.
    Ο πατερας μου παντως σε z14xep, το πηγε χωρις νερα καμια 10αρια km, δεν επαθε τιποτα, αλλα ρισκαρεις??

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο OpelCorsaDP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα..και ποσο περιπου σου κοστισε; Για να υπολογησω περιπου γτ ειμαι γερμανια οποτε τα διπλασια σιγουρα.και να σε ρωτησω κατι ακομα μπορω να το οδηγησω μεχρι τον μαστορα ; 5 λεπτα μπαμ ειναι η αποσταση η θα καψω καμια μηχανη η δεννξερω εγω τι αλλο;
    20-25 ευρώ με τη δουλειά του συνεργείου. Και μόνος σου το κάνεις. Οδική δεν έχεις?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τί έγινε φίλε έφτιαξες τη βλάβη?
    Από τιμές πώς είναι εκεί?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί έγινε φίλε έφτιαξες τη βλάβη?
    Από τιμές πώς είναι εκεί?
    Σημερα πηγα συην οπελ και σε ενα αλλο συνεργειο γτ τα υπολοιπα ανοιγουν στις 7 και μ ειπαν οτι χρειαζεται complet set water pump 300 ευρω complet δεν ξερω αν ειναι πολλα αλλα τι αλλο να κανω δεν τ εχω παει ακομα το σκεφτομαι

Προεπιλογή

******ς ειναι μ φαινεται να βγαλουν λεφτα θελουν δεν γινεται η βιδα που εχει το waterpump εχει μεινει μεσα και βγαινει να μπει αλλη σωστα;

Προεπιλογή

Πηγα και του ειπα για μονο αυτο το σημειο και του εδειξα και οτι γινεται κ μου λεει ναι μπορουμε αλλα χωρις εγγυηση γτ μπορει να πεσει μεταλο μεσα στο water pump και να χαλασει μ ειπε.τελος παντον εται θα το κανω μην το κανω κ μονος μ στο τελος... απλα δειτε λιγο αυτο δεν ειναι που χρειαζομαι;

Προεπιλογή

Ναι αυτο χρειαζεσαι, τι αντλια ολοκληρη θελουν να σου αλλαξουν?? δεν ποιανουν τα χερια σου να το κανεις μονο σου?? Πυρωσε ενα ισιο κατσαβιδι περιπου στην ιδια διαμετρο με ο σπασμενο κομματι, βαλτο μεσα στο κομενο πλαστικο, αστο να κρυωσει και ξεβιδωσε το, αν δεν ξεβιδωνει, με το κατσαβιδι θα το βγαλεις, ζεσταμα και υπομονη, θα βγει το κομματι, και βιδωνεις το νεο με τεφλον.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτο χρειαζεσαι, τι αντλια ολοκληρη θελουν να σου αλλαξουν?? δεν ποιανουν τα χερια σου να το κανεις μονο σου?? Πυρωσε ενα ισιο κατσαβιδι περιπου στην ιδια διαμετρο με ο σπασμενο κομματι, βαλτο μεσα στο κομενο πλαστικο, αστο να κρυωσει και ξεβιδωσε το, αν δεν ξεβιδωνει, με το κατσαβιδι θα το βγαλεις, ζεσταμα και υπομονη, θα βγει το κομματι, και βιδωνεις το νεο με τεφλον.
    Ναι θα το κανω μονος μου θα προσπαθησω δηλαδη τεφλον φανταζομαι κατι σαν λαδι λιπαντικο ειδους ειναι που μπορω να το βρω ;σε μορφη σπρει ειναι;

Προεπιλογή

Ταινια τεφλον που βαζουν στα πασα οι υδραυλικοι.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. προβλημα ''νερου''
    Από τον/την βασος στο forum Παράπονα Μελών / Προτάσεις Βελτίωσης του Club/Forum
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 17:42
  2. προβλημα με αντλια νερου σε Opel astra j
    Από τον/την makis1.4T στο forum Opel
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 23:16
  3. προβλημα νερου
    Από τον/την georgepanatha στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-12, 21:54
  4. Σταζει νερα στο πισω μερος τις μηχανης και η σταθμει νερου πεφτει .
    Από τον/την Robert στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 23:14
  5. ΚΥΚΛΩΜΑ ΝΕΡΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΕ TIGRA (ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ)
    Από τον/την tigra_1.4 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 21:54

Δικαιώματα - Επιλογές