If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Προεπιλογή Ανεβάζει στροφές όταν πατάω συμπλέκτη

Παιδιά καλημέρα!!ήρθε στα χέρια μου ένα opel corsa του 2010(ακριβώς το μοντέλο δεν το θυμάμαι)και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.οταν πατάω συμπλέκτη για να αλλάξω ταχύτητα ανεβάζει στροφές ο κινητήρας και μετά επανέρχεται στα φυσιολογικά.πχ αν πηγαίνω με 3000 στροφές και πατήσω συμπλεκτη ανεβαίνουν μέχρι τις 3500 και μετά πέφτουν.ρωτησα ένα μηχανικό και μου είπε ότι ειναι σύστημα της opel για να μην καταπονηται το κιβώτιο.....επειδή πρώτη φορά μου συμβαίνει σε αυτοκίνητο ισχύει κάτι τέτοιο η μου έλεγε βλακειες ο συνέργειας.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasp41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλημέρα!!ήρθε στα χέρια μου ένα opel corsa του 2010(ακριβώς το μοντέλο δεν το θυμάμαι)και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.οταν πατάω συμπλέκτη για να αλλάξω ταχύτητα ανεβάζει στροφές ο κινητήρας και μετά επανέρχεται στα φυσιολογικά.πχ αν πηγαίνω με 3000 στροφές και πατήσω συμπλεκτη ανεβαίνουν μέχρι τις 3500 και μετά πέφτουν.ρωτησα ένα μηχανικό και μου είπε ότι ειναι σύστημα της opel για να μην καταπονηται το κιβώτιο.....επειδή πρώτη φορά μου συμβαίνει σε αυτοκίνητο ισχύει κάτι τέτοιο η μου έλεγε βλακειες ο συνέργειας.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
    ετσι κανει και το δικο μου,ανεβαζει λιγο παραπανω απο τις στροφες που εχει εκεινη την στιγμη περιπου 250-400 .μην ανησυχεις
    Γιάννης

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa 2000 Joy σβήνει συχνά ειδικά όταν στριβω η πατάω φρένο με νεκρά
    Από τον/την Costacurta στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 15:41
  2. Περιεργος ήχος όταν αγγίζω τον συμπλέκτη
    Από τον/την tchytas94 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-16, 18:47
  3. Δεν ανεβάζει στροφές ..vectra 2001
    Από τον/την SteliosVectra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 21:31
  4. Ακούω "νερό" να τρέχει όταν πατάω το γκάζι
    Από τον/την cyclon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 16:23
  5. αστρα j ανεβάζει στροφές με το πάτημα του συμπλέκτη
    Από τον/την <<kostas.>> στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-11, 22:01

Δικαιώματα - Επιλογές