If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Προεπιλογή Γρύλος παραθύρου Corsa D

Καλησπέρα σας παιδιά,

Εδώ και κάμποσες ημέρες το ηλεκτρικό παράθυρο του οδηγού στο Corsa D 2009 που έχω, έκανε περίεργους θορύβους όταν ανέβαινε / κατέβαινε.
    Δεν έδωσα σημασία αρχικά καθώς υπέθεσα ότι είναι σκόνες.
    Τις τελευταίες ημέρες μάλιστα ο θόρυβος μειωνόταν συνεχώς. Σήμερα ωστόσο το πρωί, ενώ το παράθυρο κατέβηκε, δεν ανέβηκε ξανά.
    Με τα πολλά και μετά από 2-3 λεπτά σπρωξίματος για να ανέβει, ανέβηκε.

Πριν λίγο έλυσα την πόρτα και προσπαθούσα να καταλάβω τι μπορεί να φταίει.
    Έφτασα μέχρι το σημείο του να βλέπω το μοτεράκι. Προσπάθησα να λαδώσω με WD40 τη ράγα που κινείται το παράθυρο αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.
    Πετάχτηκα σε ένα τοπικό συνεργείο όπου ο μάστορας εκεί μου είπε αμέσως για γρύλο. Αύριο θα πάρει να ρωτήσει τιμή για ιμιτασιόν και oem.
    Να σημειώσω εδώ ότι το παράθυρο πλέον ανεβοκατεβαίνει αλλά με πολύ θόρυβο και κάποιιες φορές με δυσκολία (όπως ακριβώς ακούγεται εδώ).

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
    1. Τι να περιμένω από τιμές για ιμιτασιόν / oem?
    2. Πόσο έυκολη είναι η αντικατάσταση του γρύλου, να το επιχειρήσω μόνος μου στο σημείο που έχω φτάσει? (έχω βγάλει τα πλαστικά της πόρτας, είμαι στο σημείο αυτό του video όπου μπορώ να αφαιρέσω το παράθυρο).
    3. Υπάρχει κάποιο GM code να τσεκάρω για τιμές online?

Θα εκτιμούσα την γνώμη σας!

Προεπιλογή

Θα σου προτεινα να βρεις μεταχειρησμενο γνησιο, τα ιμιτασιον ειναι πολυ της πλακας, στο αστρα του πατερα μου χαλασε απο το πισω παραθυρο, και εβαλα ιμιτασιον μηχανισμο, τιμη ιμιτασιον με γνησιο 1 προς 4 αν θυμαμαι, 35€ ο ιμιτασιον μηχανισμος, αλλα στην λειτουργια σε σχεση με το γνησιο κανει θορυβους στο ανοιγμα κλεισε.
    Η αντικατασταση αν ποιανουν τα χερια σου δεν ειναι κατι δυσκολο, βγενει ολος ο μηχανισμος μαζι με το μοτερ, και τραμπαρεις το μοτερ στον μηχανισμο, με την προηποθεση οτι το μοτερ βγενει και δεν ειναι φιξ με τον μηχανισμο. Το μονο δυσκολο, δεν ξερω πως ειναι στο corsa, στο astra ο μηχανισμος ειναι περτσινομενος χωρος βιδες πανω στο σασι της πορτας, πρεπει να κοψεις τα παλια και να ξαναπρεσαρεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 10-12-18 στις 20:13
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

και ένα βιντεο απο την διαδικασια...

https://www.youtube.com/watch?v=lgYFY4zY8nU

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!
    Σημαντικό αυτό που μου λες για την ποιότητα, θα το έχω στα υπόψην μου. Και εγώ προς γνήσιο λέω να κινηθώ (έχω ήδη στείλει mail σε κάποιες αντιπροσωπείες που ξέρω ότι απαντάνε σε τέτοια και σκοπεύω να πάρω και τηλ σε μερικές άλλες αύριο).

Βλέποντας όλο το video είμαι αρκετά σίγουρος ότι μπορώ να το κάνω και μόνος μου. Το μόνο θέμα μου είναι σε αυτό που αναφέρεις και εσύ με το πριτσίνωμα.
    Ο τύπος στο video βλέπω ότι τρυπάει με τρυπάνι τα πριτσινάκια αυτά και στην συνέχεια βάζει βίδες, που έρχονται πακέτο με το aftermarket ανταλλακτικό του όμως.
    Δεν ξέρω πως μπορώ να το κάνω εγώ αυτό μόνος μου.
    Ψάνχω και τον GM αριθμό του ανταλλακτικού αλλά το μόνο που έχω βρει είναι το 72005001 όπου αναφέρετε στο σετ γρύλος/μοτέρ.
    Είναι το μοναδικό που έχω κολλήσει.

Προεπιλογή

Δες και στο autodoc, εχει επωνυμες μαρκες, σε aftermarket, που λογικα θα ειναι καλης ποιοτητας.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
    Αρχικά, βρήκα επιτέλους τον GM κωδικό, μετά από πολύ ψάξιμο και τον διασταύρωσα και με 2 αντιπροσωπείες εδώ στην Ελλάδα.
    Είναι ο 39161986, που αποτελεί αναθεώρηση του 140397 όπως μου είπανε.

Πάμε τώρα στις τιμές:

1. Τοπικός μάστορας: 42€ από Ασία, 80€ από Ευρώπη, 350€ GM part με το μοτέρ καθώς πάνε μάζι
    2. Αντιπροσωπεία Αθήνα Νο1: GM part 378,20 € με ΦΠΑ, after market 95,00 € (εργασία 45€ + ΦΠΑ)
    2. Αντιπροσωπεία Αθήνα Νο2: GM part 302,56€ με ΦΠΑ (εργασία 45€ με ΦΠΑ, θα μειωθεί ωστόσο λόγω του ότι έχει γίνει ήδη δουλειά πάνω στην πόρτα και τα πλαστικά της έχουν βγει).
    2. Αντιπροσωπεία Αθήνα Νο3: GM part 388,00€ με ΦΠΑ + την εργασία (δεν ρώτησα πόσο γιατί έπρεπε να με μεταφέρουν σε άλλο τμήμα).

Κοινώς, παίζουμε στο 300€+ με την φθηνότερη λύση για γνήσιο να αποτελεί η Νο2 αντιπροσωπεία αυτή τη στιγμή (θα επανέλθω με ονόματα μετά το πέρας των όποιων εργασιών γίνουν).
    Θα ψάξω και στα site που μου δώσατε παιδιά μπας και βρω τίποτα.

Παρόμοια Θέματα

1. Γρύλος παραθύρου σε corsa c
    Από τον/την Spira στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 10:46
  2. Αυτοματη λειτουργεία παραθύρου
    Από τον/την hks300 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-14, 00:44
  3. Κατέβασμα παραθύρου με το Ξεκλείδωμα ASTRA H
    Από τον/την haribo στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-14, 07:46
  4. νίκελ πλαίσιο παραθύρου
    Από τον/την astranaut στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-13, 01:21
  5. Θόρυβος παραθύρου Astra j
    Από τον/την nickoss στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-12, 20:02

Δικαιώματα - Επιλογές