If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 41

Προεπιλογή

Προχώρα παρακάτω τότε.
    Έλεγχο και καθαρισμό σε maf που είναι ο κύριος υπεύθυνος για τέτοια προβλήματα.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Koziris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά μου το έλεγξα. Κοιτά προσπαθώ να πάω όσο ποιο νορμάλ γίνεται. Μια ξαδέρφη Μουρ έχει το ίδιο αλλά νομίζω 75 άλογα και το πάει τέρμα και τις βγάζει 800 με 900 την ώρα που της ανάβει το λαμπάκι. Αυτούς του καθαρισμούς τους έκανα που μου λέτε. Μόνο το dpf δεν έχω δει. Επίσης κάτι μου είπαν για maf. Να προσθέσω βέβαια ότι νιώθω με τις 3 χιλιάδες στρωφες και κολωνει λίγο το αμάξι.
    Για να βγάλει ας πούμε 850km με ένα γέμισμα θα πρέπει η μέση κατανάλωση να ειναι στο 4,8 όπου θα έχει κάψει 40λιτρα με μια τιμή στο 1,35/Lt.
    το ότι το πατάει κιόλας θα έχει και μεγαλύτερη μέση κατανάλωση οπότε λιγότερα χιλιόμετρα η θα χρειαστείς κάποια λίτρα καυσίμου παραπάνω για να τα βγάλει το 900-850km.

Προεπιλογή

900km ειχα βγαλει με το C, απο λαμπακι σε λαμπακι με χαλαρη παπουδιστικη οδηγιση. Τα 6++ λιτρα που καιει, ειναι υπερβολικα αν δεν το κινηγαει...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 10-12-18 στις 00:26
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Αν αναφέρεσαι σε εμένα εγώ ζω Ηράκλειο Κρήτης. Θα πάω να κοιτάξω μαφ και το dpf. Να ρωτήσω. Όταν το dpf κάνει αυτόματο καθαρισμό πετάει πολύ άσπρο καπνό από την εξάτμιση. Επίσης τώρα το φουλαρα πάλι.. είχε φτάσει πατώματα και έβαλε 45, 8 λίτρα v power και μαζί με το γέμισμα έβαλα και ένα καθαριστικό συστήματος ψεκασμού της wurth. Καλά έκανα;

Προεπιλογή

Ναι λαθος μου, τα σβηνω να μην μπερδευω...

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Εντάξει δεν πειράζει... Για αυτά που ρώτησα έχεις κάποια άποψη;

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Να κάνω ένα άσχετο σχόλιο εάν επιτρέπεται ? Έβαλες 45.8 λίτρα.Πόσα λίτρα περνει το αμάξι σου ? Εγώ ξέρω ότι έχει χωρητηχωρητητα 46 λιτρα. . Ειχες δηλαδη όταν πηγες να φουλαρεις 0.2 λίτρα μονο..... ?
    Για τις ερωτήσεις- απορίες σου συγνώμη που δεν σου απάντησα κάτι αλλά δεν γνωρίζω από πετρέλαιο και αυτονομία στο Κορσα. Καλώς ήρθες στην παρέα μας !
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω. Αλλά από ότι είχα διαβάσει το πάντα βάζει λίγο παραπάνω. Φαντάσου οτι σταμάτησε και η τύπισσα τον πάτησε κι άλλο για να στρογκυλεψη η τιμή.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σε βλεπω ν αλλάζεις πρατήριο. Εγώ εάν ήμουν στην θέση σου θα πήγαινα με την απόδειξη με τα 45.8 λίτρα και το βιβλίο του κατασκευαστή του αυτοκινήτου που γράφει την χωρητικότητα του δοχείου καυσίμου στα 45 λίτρα (όπως έγραψε ο φίλος πιο πάνω) να δω τι θα σου έλεγε.....
    Καλώς ήρθες και παλι.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

κοιτα προς το παρων δε με καιει αυτο. το θεμα μου ειναι η καταναλωση. το αμαξι καει πολυ και απλα δεν ξερω γιατι. απο αυριο ισως παω να δω dpf και maf. παντως εχψ κανει δυο γεμισματα απο διαφορετικα πρατηρια . και τωρα εκανα και απο ενα τριτο και εβαλα και καθαριστικο αν και δεν νομιζω να φτιαξει κατι.

Προεπιλογή

Οταν κανει αναγενηση, μερικες φορες μπορει να βγαζει και ασπρο καπνο. Καθαριστικο που εριξες, αφου λες οτι καθαρισες μπεκ προσφατα, τζαμπα το εβαλες τωρα, καθαριστικο βαλε στο προγραμμα ανα 10-15000κμ να βαζεις, και θα πρεπει να βαζεις και αντιμυκιτιακο, ανα 2-3000κμ, συνηθως συμπηκνωμενο, 1 λιτρο θα σου βγαλει αρκετα χιλιομετρα.
    Τωρα για τα λιτρα, σαφως σε εκλεψε ο τελευταιος, 44 ή 45αρι τεποζιτο εχεις, οποτε σου εκλεψε πανω κατω 5-7 λιτρα. Αλλα εσυ το μετρας απο λαμπακι σε λαμπακι οποτε δεν παιζει ρολο αυτο στην καταναλωση που βγαζεις.

Προεπιλογή

κάθε τόσο, δημοσιεύονται λίστες με πρατήρια που έχουν φάει πρόστιμο. Το πιο άμεσο που μπορεί να κάνει ο οδηγός, να τσεκάρει κάθε τόσο αν είναι μέσα τα πρατήρια της επιλογής του. Υπάρχουν κι αυτοί που συνεχίζουν την ίδια τακτική, ή αλλάζουν διεύθυνση, αλλά με συναφή επωνυμία, οπότε με το ανάλογο search τους πιάνεις πάλι, για να παραμείνουν στην black list.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ξεκίνησε με ένα καθάρισμα στο dpf.
    Δεν ξερουμε και τι χρηση γινότανε πιο πριν, αν κάνανε τις αναγενήσης σωστά ή το φίλτρο ειναι αρκετά βουλωμένο και ταλαιπωρημένο.

ΥΓ.Στην ξαδέρφη σου αναφερόμουν.

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν κανει αναγενηση, μερικες φορες μπορει να βγαζει και ασπρο καπνο. Καθαριστικο που εριξες, αφου λες οτι καθαρισες μπεκ προσφατα, τζαμπα το εβαλες τωρα, καθαριστικο βαλε στο προγραμμα ανα 10-15000κμ να βαζεις, και θα πρεπει να βαζεις και αντιμυκιτιακο, ανα 2-3000κμ, συνηθως συμπηκνωμενο, 1 λιτρο θα σου βγαλει αρκετα χιλιομετρα.
    Τωρα για τα λιτρα, σαφως σε εκλεψε ο τελευταιος, 44 ή 45αρι τεποζιτο εχεις, οποτε σου εκλεψε πανω κατω 5-7 λιτρα. Αλλα εσυ το μετρας απο λαμπακι σε λαμπακι οποτε δεν παιζει ρολο αυτο στην καταναλωση που βγαζεις.
    Όταν λες να βάλω στο πρόγραμμα τι εννοείς; Δεν έχω ιδέα από αυτά.. και αν μπορείς να μου προτείνεις κάποιο.

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησε με ένα καθάρισμα στο dpf.
    Δεν ξερουμε και τι χρηση γινότανε πιο πριν, αν κάνανε τις αναγενήσης σωστά ή το φίλτρο ειναι αρκετά βουλωμένο και ταλαιπωρημένο.

ΥΓ.Στην ξαδέρφη σου αναφερόμουν.
    Για να καθαριστεί το dpf είναι χρονοβόρο ; Και πόσο μπορεί να κοστίσει;

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

ψάξε αν υπάρχουν εκεί συνεργεία γι αυτή την δουλειά, πχ https://www.dpf-cleaning.gr/
    Δεν γνωρίζω προσωπικά, 1 μέρα μάλλον σίγουρα.
    δες και άλλους και πάρε τιμές.200-250Ε ισως εκεί.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

αν δεν θες να πας τώρα και να δώσεις αυτά τα λεφτά δοκίμασε και κάποιο καθαριστικό ως μια φθηνή αρχή και βλέπεις.
    πχ. https://www.oilparts.gr/xhmika-eidi-...ean-375ml.html

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Να ρωτήσω αυτό το καθαριστικό αν το βάλω τώρα που έχω γεμίσει το αμάξι πετρέλαιο αλλά έχω βάλει ήδη μέσα ένα καθαριστικό σε τον ψεκασμό θα έχει θέμα;

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

στο επόμενο γέμισμα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κατανάλωση και σταθερότητα Opel Corsa D 1.4
    Από τον/την feedoxx στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-16, 10:52
  2. OPEL CORSA 2008 1,4 Sport
    Από τον/την j_manos2015 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-15, 16:44
  3. Opel Corsa D 1.3 90ps 1.7 125ps πραγματική κατανάλωση
    Από τον/την oldhiphop στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-15, 01:28
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 14:27
  5. Opel Corsa D 1.2 Κατανάλωση
    Από τον/την hitmanxxx στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-11, 10:01

Δικαιώματα - Επιλογές