If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 41
    Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή Κατανάλωση Opel Corsa d 2008

Καλησπέρα στο φόρουμ. Είμαι καινούργιος και μόλις αγόρασα ένα Corsa d του 2008 90 άλογα 6 ταχύτητες. Θέλω να ρωτήσω όσους έχετε το ίδιο τι κατανάλωση έχετε. Εμένα ένα ντεπόζιτο μου έβγαλε από φουλ μέχρι που άναψε το λαμπάκι 600 χιλιόμετρα με νορμάλ οδήγηση. Μου φαίνονται λίγα περίμενα να βγάλει 800. Έπειτα το πήγα έκανα ένα καθαρισμό στην πολλαπλής και ένα σέρβις στα μπεκ. Τώρα έχω φάει μισό ντεπόζιτο και έχω κάνει 350 χιλιόμετρα. Ο μιχανικο μου είπε ότι θα στρώσει και θα έρθει στα ίσα του σε δύο εβδομάδες. Έχει περάσει ήδη μια. Ευχαριστώ εκ τών προτέρων!

Προεπιλογή

Βενζινη?? Πετρελαιο??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Πετρέλαιο είναι. Και από τα 350 χλμ που έχω κάνει μέχρι τώρα,τα μισά είναι εκτός πόλεως.και η μέση κατανάλωση που μου δείχνει είναι 6,1.

Προεπιλογή

Ανεβασμενη για πετρελαιο, με το dpf απο κατω ειναι?? Μηπως σου κανει συχνες αναγεννησεις και σου ανεβαζουν την καταναλωση??

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν έχει dpf γιατί είναι Euro 4.... Αυτά δεν έχουν από όσο ξέρω... Πως μπορώ να το ελέγξω όμως;

Προεπιλογή

Υπάρχουν και euro 4 με dpf.
    Πρέπει να δεις την διαδρομή της εξάτμισης αν υπάρχει dpf.
    Αν θες πες μας λίγα πράγματα παραπάνω για το αμάξι σου.
    Πόσα χλμ έχει αν είναι εισαγωγης κτλ.
    Εγώ με astra k 1600 έχω κατανάλωση γύρω στα 5l/100

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Ένας μηχανικός μπορεί να το δει; Είναι εισαγωγής από Γερμανία με 230 χιλιάδες χιλιόμετρα. Στο αμάξι έκανα μεγάλο σέρβις και άλλαξα πράγματα στον κινητήρα.. όπως καδένα και διάφορα φίλτρα.. και εγώ για τόσο το περίμενα . Να έχω 5 μέσο όρο.. από φίλους έχω ακούσει για τόσο δλδ. Τώρα για άλλες πληροφορίες ρωτήσετε μήπως βρούμε άκρη

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Με αρκετά χιλιόμετρα το πήρες.Βιβλίο με τα service έχεις?Παίζει και τι χρήση γινότανε στο αμάξι τόσα χρόνια.
    Έχεις κάνει δοκιμές με μάρκες πετρελαίου?Συγκρίσεις?
    Αν το dpf δεν είναι και σε καλή κατάσταση είναι ένας λόγος και αυτός.Ακόμα και τα λάστιχα παίζουν ρόλο στην κατανάλωση.

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Το βιβλίο σέρβις είναι γραμμένο μέχρι τα 160. Την πρώτη έβαλα από σελ και τώρα έβαλα Έκο, πάντα την 100 άρα. Ναι αλλά δεν είναι πολλά για να είναι μόνο από το dpf. Έχω απόκλιση γύρο στα 250 χιλιόμετρα στο ντεπόζιτο. Τα λάστιχα θέλουν αλλαγμα σε κανένα τρίμηνο..

Προεπιλογή

Είναι πολλά τα χλμ φίλε μου αν είναι και αληθινά και δεν είναι παραπάνω.
    Πρέπει να κάνεις έλεγχο/καθαρισμο σε egr και Μπεκ οπως και καθαρισμό dpf σε περίπτωση που έχει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Koziris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν έχει dpf γιατί είναι Euro 4.... Αυτά δεν έχουν από όσο ξέρω... Πως μπορώ να το ελέγξω όμως;
    Λογικα το εχει απο κατω, δες απο κατω, αν στην μεση της εξατμισης περιπου, εχεις καζανακι μεσαιο, αυτο ειναι το dpf. Αν ειναι σκετη σωληνα μεχρι το τελικο καζανακι, δεν εχεις.

Προεπιλογή

Το δικο μου επισης Γερμανια, εχει γυρω στα 4.5 μικτη. Θυμαμαι πριν 4 χρονια, ειχα παει Σαλτζμπουρκ και σχεδον γυρισα, πανω απο 900 κμ με ενα τεποζιτο, οποτε και εμενα μου φαινεται λιγο να βγαζεις μονο 600 κμ στο τεποζιτο. Euro 4 με DPF το δικο μου τοτε με 110Κ , και τωρα ομως με 135Κ ΚΜ πανω κατω το ιδιο ειναι

Προεπιλογή

doyble post
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hks300 : 09-12-18 στις 11:57

Προεπιλογή

Αυτό που λέω πάντα είναι ότι παίζει ρόλο και το ποσο βαρύ πόδι έχει κανείς.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Τι λάδια έβαλες όταν έκανες το service?

Προεπιλογή

Στο γερμανικο φορουμ απο οτι βλεπω γυρω στα 4,5 με 5,5 δειχνει, φυσικα παιζει ρολο πως οδηγαει καποιος και αν ειναι μεσα σε πολη η εκτος.Παντως με την καταναλωση ημουν υπερευχαριστημενος οσο κυκλοφορουσε το αυτοκινητο καθημερινα

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά μου το έλεγξα. Κοιτά προσπαθώ να πάω όσο ποιο νορμάλ γίνεται. Μια ξαδέρφη Μουρ έχει το ίδιο αλλά νομίζω 75 άλογα και το πάει τέρμα και τις βγάζει 800 με 900 την ώρα που της ανάβει το λαμπάκι. Αυτούς του καθαρισμούς τους έκανα που μου λέτε. Μόνο το dpf δεν έχω δει. Επίσης κάτι μου είπαν για maf. Να προσθέσω βέβαια ότι νιώθω με τις 3 χιλιάδες στρωφες και κολωνει λίγο το αμάξι.

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Από λάδια δεν ξέρω τα άλλαξε ο μηχανικός

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Koziris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω βέβαια ότι νιώθω με τις 3 χιλιάδες στρωφες και κολωνει λίγο το αμάξι.
    Αυτο δεν ειναι λογικο, αν κρίνω απο το δικο μου μετα τις διομηση τραβαει πολυ καλα, μεχρι ποσο δεν θυμαμαι.

Senior Member
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Λοιπόν το λαμπάκι άναψε και έχω κάνει 608 χιλιάδες. Τα 350 εκτός πόλης και το Μ.ο. κατανάλωσης 5.9. είναι πολύ.. έχω πέσει έξω 250 χιλιόμετρα .. οπότε θεωρώ κάτι σοβαρό συμβαίνει για να καίει τόσο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κατανάλωση και σταθερότητα Opel Corsa D 1.4
    Από τον/την feedoxx στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-16, 10:52
  2. OPEL CORSA 2008 1,4 Sport
    Από τον/την j_manos2015 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-15, 16:44
  3. Opel Corsa D 1.3 90ps 1.7 125ps πραγματική κατανάλωση
    Από τον/την oldhiphop στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-15, 01:28
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 14:27
  5. Opel Corsa D 1.2 Κατανάλωση
    Από τον/την hitmanxxx στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-11, 10:01

Δικαιώματα - Επιλογές