If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 31

Προεπιλογή ASTRA H: Κλαπέτο Ανακυκλοφορίας αέρα

Συμφουρίτες καλημέρα!

Ειπα εχθές να αλλαξω το φίλτρο καμπίνας και να κανω και μια απολύμανση με αφρό στα στοιχεία του κλιματιστικού. Καθώς ομως παρατηρούσα το σύστημα κλιματισμου και θέρμανσης, παρατήρησα το πασίγνωστο προβλημα που εχουμε οι αστρακιδες με το κλαπέτο ανακύκλωσης αέρα ακριβώς επανω απο το fan.

Επιχείρησα να το λύσω μήπως σηκώνει καμια πατέντα αλλα δυστηχως με πήρε το βραδυ και σταματησα. Απο αλλα θεματα του φόρουμ διαβασα οτι πρέπει να λύσω το καπάκι εξωτερικά στους υαλοκαθαρηστήρες. Επισης, απο μια έρευνα στο διαδίκτυο που έκανα ειδα οτι το κλαπέτο παει πακετο με το το πάνω τμήμα του συστηματος του βεντιλατερ και καινούριο έχει καπου στα 65-80 € αν θυμαμαι καλα. Απο το εξωτερικό ομως μπορώ να φερω μονο το κλαπετο, εστω και ημιτασιον.

Θέτω λοιπον τα παρακάτω ερωτήματα σε όσους εχουν δουλέψει το θέμα στο παρελθόν και γνωρίζουν:

1) Παρατηρώντας τις φωτογραφίες παρακάτω θα ήθελα να μου πείτε αν όντως ειναι σπασμένο το κλαπέτο ή θα χρειαστώ και το "άνω κέλυφος του ανεμηστήρα"
    2) Στη περίπτωση που χρειάζομαι μονο το κλαπέτο, μπορώ οντως να το αλλάξω (εστω και αν χρειαστει να αφαιρέσω απο το αυτοκίνητο το κέλυφος) ή θα πρεπει να αλλαξω ολο το "ανω σύστημα"?
    3) Πιστευετε οτι θα ταιριάζει ενα κλαπέτο οπως αυτό στο link ΕΔΩ.
    4) Tί ισχύει με το μοτέρ του κλαπέτου τελικά. Πρέπει να περιστρέφεται συνέχεια (τραβώντας οποιο ζόρι αυτό σημαίνει) ή πρεπει να σταματαει οταν βρεί αντισταση?
    5) Ψαχνω να βρω καποιο βίντεο η αναλυτική περιγραφή για να λύσω το "ανω συστημα του ανεμιστήρα θερμανσης" αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Αν μπορει καποιος να βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι please....!

Το αυτοκίνητό ειναι το 5θυρο του 2004 με αυτοματο κλιματισμό.

Oι φωτογραφίες που τράβηξα:

[

Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εχω ακριβώς το ίδιο θέμα και σκέφτομαι να παραγγείλω αυτό το κλαπέτο για επισκευή. Να δω πώς στο καλό θα μπει εκεί μέσα... Βρήκαμε δουλειες να ασχολιόμαστε !!!!

Προεπιλογή

Αφου ειναι μ@@@ες εκει στην opel, τα ιδια και στο corsa C, οπου εκει την παταει το μοτερακι, γιατι τι εχουν κανει?? Το μοτερακι το εχουν κανει να δουλευει με χρονο, χωρις να παρακολουθουν το ζορισμα του και να κοβει, και ο χρονος που κανει το κλαπε να κλησει ειναι μικροτερος του χρονου που δουλευει το μοτερ, με αποτελεσμα το μοτερ να δουλευει και με κλειστο κλαπε, να ζοριζεται και ειτε να σπαει το κλαπε ειτε να χαλανε τα δοντια απο το μοτερακι.

Παρακατω στο λινκ, πως βγενει το κλαπε. Ειναι ρωσικα, καντε μεταφραση, αν και βγενει ακρη πως βγενει.

https://www.drive2.ru/l/9691527/
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

όντως, οι γερμανοί δεν παίζονται. Εχουν προβλέψει φαινεται οτι στο μέλλον το καλεπέτο θα σκαλωνει καπου και το μοτερ θα θελει περισσοτερο χρόνο να κλεισει. Ετσι προτιμησαν να δώσουν οπως λες, περισσοτερο χρόνο λειτουργίας στο μοτερ. Νομίζω ετσι δουλευε ομως και το Fiat ειχα. Το λεω αυτο γιατι ακουγα κι εκει το μοτερ να γυρίζει και μετα κατι γκαπ γκουπ. Εκει ομως για να αλλαξω φίλτρο καμπινα ηταν 2 βίδες εξωτερικά στο μπρατσο του θαλοκαθαρηστηρα και τελος..... 5 λεπτα δουλεια. Εδω για να κανω την ιδια αλλαγή ματωσα.

Ευχαριστώ για την απαντηση σου με βοήθησες να καταλαβω οτι θα χρειαστώ μια μερα δουλεια. Και αυτο γιατι ολο και κατι θα βρω παλι, οπως πχ να καθαρίσω τη φτερωτή του μοτερ, να επεξεργαστω τη λειτουργεία του κλαπετου,κτλ!!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακριβώς το ίδιο θέμα και σκέφτομαι να παραγγείλω αυτό το κλαπέτο για επισκευή. Να δω πώς στο καλό θα μπει εκεί μέσα... Βρήκαμε δουλειες να ασχολιόμαστε !!!!
    Ισως θα επρεπε να το κανουμε μαζι παρεα, τί λες?

Προεπιλογή

Το δίλημμα ειναι να φτιαξουμε το παλιο ή να παρουμε αλλο απο κίνα?

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγω το επισκευασα προσθετωντας στο σπασμενο πλαστικο σιδερενιο σωληνακι εξωτερικα και ειναι πλεον ακλονητο
    Αν την πατησει το μοτερακι τωρα θα δειξει
    Επισης για οσους το λυσουν πιθανον να χειαστουν και λεπτο σφουγγαρακι διοτι το ηδη υπαρχον σιγουρα θα εχει φθαρει κι δεν θα σφραγιζει καλα

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω το επισκευασα προσθετωντας στο σπασμενο πλαστικο σιδερενιο σωληνακι εξωτερικα και ειναι πλεον ακλονητο
    Αν την πατησει το μοτερακι τωρα θα δειξει
    Επισης για οσους το λυσουν πιθανον να χειαστουν και λεπτο σφουγγαρακι διοτι το ηδη υπαρχον σιγουρα θα εχει φθαρει κι δεν θα σφραγιζει καλα
    Και εγώ κάτι παρόμοιο σκέφτηκα να κάνω. Πως το έβγαλες από εκεί μέσα?

Προεπιλογή

Τα 20€ που εχει το κλαπε απο ebay, δεν ειναι πολλα, η οπελ εχει κωδικο σετ το κλαπε και το καβουκι μαζι, αλλα δεν πλησιαζει με καμια το 20€.

Προεπιλογή

Λοιπον, τελικά παραγγειλα καινουριο κλαπέτο, απο το ebay και μου ήρθε σε 8 ημέρες παρακαλω!! Φαίνεται καλό αλλα θα δείξει. Παραθέτω και φωτό!

Προβληματίζομαι στο εξής: Αν θα μπορουσα να το ενισχύσω λίγo για μεγαλύτερη αντοχή με ενα δαχτυλίδι που βάζουν ορισμένοι που επιλέγουν να επισκευάσουν το παλιο αντί να αγορασουν καινουργιο, όπως εκανε και ο φίλος μας ο vaios. Θα αξίζει, τί λετε?

Επισης να σας ενημερώσω οτι καθώς εκανα αναζήτηση για λύση, διαβασα σε κάποιο ξενο φορουμ οτι η delfphi δίνει ολο το σύστημα αναβαθμισμένο. Έχει βαλει ενα "αυφτάκι" στο ασπρο αξονακι της φωτο και δύο ακομη αυφτάκια στη βάση του κλαπετου που ειναι και τα δύο τερματα-ορια της διαδρομης του κλαπετου. Ετσι δεν τερματίζει το κλαπετο στην καθε εισαγωγή του αέρα, αλλα το αυφτάκι που έχει το ασπρο αξονακι τερματίζει σε καποιο απο τα δύο αυτακια της βάσης του κλαπετου και έτσι, δεν ζορίζεται το κλαπετο αλλα το λευκο αξονάκι με τη βάση που θεωρητικά αντεχουν περισσοτερο. Αυτα για οποιον αποφασίσει να αλλαξει ολο το συστημα του κλαπετου. Δεν ξερω αν επιτρέπουν οι διαχειριστές να ανεβάσω λινκ απο το φορουμ αυτο ή να ανεβασω "κλεμενες" φωτο!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μπορείς να δώσεις link please?
    Κοιτούσα σήμερα το δικό μου και εχει σπάσει τελείως δεν διορθώνεται. Σαν το δικο σου έτσι ακριβώς.
    Ειμαι τελικά κατά της περαιτέρω ενίσχυσης του πλαστικού γιατί σκεφτομαι ότι όταν ξαναζοριστει θα καεί το μοτερακι.
    Άρα αλλαγή. Το θέμα είναι πώς το αλλάζεις.Δηλαδή αν χρειάζεται ή όχι να βγει όλο το σύστημα .
    Όπως το είδα νομίζω ότι εάν βγάλεις το μοτερ της ανακύκλωσης μεσα από την καμπίνα σου δίνει χέρι να το τοποθετήσεις χωρίς να το ξεβιδώσεις από έξω ολόκληρο. Απλά θα ταλαιπωρηθείς λιιιιιγο παραπάνω γιατι είναι στενόχωρα εκει μέσα,,,,
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 12-12-18 στις 15:53

Προεπιλογή

Μπορείς να δώσεις link please?
    Κοιτούσα σήμερα το δικό μου και εχει σπάσει τελείως δεν διορθώνεται. Σαν το δικο σου έτσι ακριβώς.
    Ειμαι τελικά κατά της περαιτέρω ενίσχυσης του πλαστικού γιατί σκεφτομαι ότι όταν ξαναζοριστει θα καεί το μοτερακι.
    Άρα αλλαγή. Το θέμα είναι πώς το αλλάζεις.Δηλαδή αν χρειάζεται ή όχι να βγει όλο το σύστημα .
    Όπως το είδα νομίζω ότι εάν βγάλεις το μοτερ της ανακύκλωσης μεσα από την καμπίνα σου δίνει χέρι να το τοποθετήσεις χωρίς να το ξεβιδώσεις από έξω ολόκληρο. Απλά θα ταλαιπωρηθείς λιιιιιγο παραπάνω γιατι είναι στενόχωρα εκει μέσα,,,,
    Αν κοιτάξεις το πρώτο ποστ αναφέρω απο πού το πήρα.
    Προσπαθησα να βγαλω το μοτερ γιατι κι εγω αυτό εβλεπα. Οτι δηλαδη, δεν χρειάζεται να λυθεί ολο. Το αποτελεσμα ηταν να φαω πολλες ωρες και απο το πολύ ζορι να πονανε τα πλευρα μου εδω και 10 ημερες. Περιμενω να συνελθω για να το πιασω παλι. Για να βφει το μοτερ εχει 3 βίδες που ειδικά η μια ή πίσω ειναι θεμα.
    Επίσης, ειτε το επισκευάσεις ειτε το αλλαξεις το μοτερ το ιδιο ζόρι θα παίρνει. Δεν αλλαζει κατι.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να βγει τελειως
    Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα και πιθανον να σπασετε και τις βασεις του πλαστικου προστατευτικου κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες
    Πιστευω οτι με το μεταλλικο δακτυλιδι δεν προκειται ποτε να χαλασει
    Αν το καλοσκεφτειται στην κανονικη του λειτουργια οταν τερματιζει δουλευει λιγο ακομα και προφανως μολις ζοριστει το μοτερακι σταματαει
    Για το λογο αυτο σιγα σιγα την ακουει το πλαστικο κι οταν τελικα σπασει δουλευει το μοτερακι λιγο παραπανω και σταματαει τελικως λογω χρονου
    Αν λοιπον αλλαξεις με ενα καινουργιο θα ξναχαλασει σε 3-4 χρονια οποτε αν το εχεις ακομα το αυτοκινητο θα τραβηξεις παλι το ιδιο λουκι της αλλαγης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Είχα κι εγώ το ίδο πρόβλημα σε Astra H GTC του 2005 με ηλεκτρονικό κλιματισμό. Μου έσπασε το μεντεσεδάκι του κλαπέτου το καλοκαίρι του 2011, στα 6 χρόνια/90.000χλμ. Ένα πρωινό που έβαλα μπροστά το αμάξι και λόγω αυτόματου κλιματισμού και ζέστης πήρε μπροστά ο κλιματισμός με τον ανεμιστήρα να δουλεύει στη μεγάλη σκάλα, ακουγόταν έντονα ήχος πλαστικού από τα κανάλια, σαν κάποιο κομμάτι πλαστικού να ταλαντώνεται και να κοπανάει σε άλλα πλαστικά. Η διάγνωση στο συνεργείο κλασικά κλαπέτο ανακύκλωσης. Τότε άλλαξα όλο το σύστημα δηλαδή κλαπέτο μαζί με το καβούκι, και μου χρέωσαν γύρω στα 55 ευρώ το ανταλλακτικό συν κανά 30άρι εργατικά. Σήμερα το ίδιο ανταλλακτικό πρέπει να κοστίζει γύρω στα 70 ευρώ. Αν ήξερα κι εγώ ότι βγαίνει μόνο το κλαπέτο σαν ανταλλακτικό με αυτό το κόστος (20-25 ευρώ σύνολο), εννοείται ότι μόνο αυτό θα ζητούσα να αλλαχθεί, καθώς το προβληματικό εξάρτημα από ότι είχα δει, όταν ξήλωσαν το δικό μου και το περιεργαζόμουν, είχε σπάσει ακριβώς στο σημείο με το μεντεσεδάκι που βλέπω και στη φωτογραφία εδώ. Όπως και να έχει, εγώ από τότε ζήτημα να έχω δουλέψει 4-5 φορές ξανά την ανακύκλωση αέρα καμπίνας (για να μην την ξαναπάθω), και ντροπή στην Opel που για ένα τέτοιο χαζό θέμα ταλαιπωρεί τους ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων.

Προεπιλογή

Και να μην το χρησιμοποιηεις, συνηθως μαζι με τον αυτοματο κλιματισμο υπαρχει και αισθητηρας ποιοτητας αερα, και παλι αυτο δουλευει, του πατερα μου εχει αισθητηρα, και μολις βρεθεις πισω απο φορτηγο, κλεινει την ανακυκλωση μονο του.

Προεπιλογή

Χρόνια Πολλά παιδες!!!

Σκεφτόμουν μήπως έχει κανένα ποντεσιόμετρο ο μηχανισμός του κλαπέτου και ρυθμίζονται απο τον εγκέφαλο οι θέσεις του κλαπέτου? Το εχετε ψάξει?

Ίσως ακούγεται ανοήτη σκέψη αλλα τεχνικά θα μπορούσε να έχει.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Προχθες αποφάσισα να δω αν επισκευάζεται το σπασμένο κλαπέτο.
    Το έβγαλα από κάτω αφού αφαίρεσα τον ανεμιστήρα όπως είχα πει ποιο πάνω.
    Ταλαιπωρήθηκα λίγο βέβαια αλλά τελικά δεν είναι πολύ δύσκολο. Απλά θέλει υπομονή.
    Αφού έβγαλα το κλαπέτο έπαθα πλάκα από η βρώμα που είχε μαζέψει ο ανεμιστήρας. Μάλλον γλίτσα ήταν. Πρέπει να προήλθε από κάποια καθαριστικά για κλιματιστικό που είχα βαλει καποια χρόνια πριν. Ξέρετε αυτά που λένε ότι απολυμαίνουν και καθαρίζουν το κλιματιστικό και τα ψεκάζεις στην ανακύκλωση του αέρα.
    Τα υλικά μου κόλλα στιγμής ένα καλαμάκι που το έκοψα σαν φτυαράκι και διτανθρακικό νάτριο. δηλ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΣΟΔΑ...
    Για όσους δεν το ξέρουν η σόδα όταν πέσει πάνω στην κόλλα στιγμής ΠΡΙΝ στεγνώσει δημιουργεί ΑΜΕΣΩΣ μια εξαιρετικά σκληρή επιφάνεια κόλλησης. Πολλές φορές χρησιμοποιείτε για κόλληση σε διάφορα πλαστικά από μηχανάκια διότι είναι πολύ ανθεκτική στους κραδασμούς....και φυσικά το απαραίτητο καφεδάκι....
    Έβγαλα το παλιό σφουγγαράκι μιας και ήταν διαλυμένο και έβαλα στη θέση του vitex.... με εξαιρετική αφιέρωση στο opel-club.....
    Το ξαναέβαλα στη θέση του και όλα λειτουργούν ρολόι.... πιστεύω να κρατήσει.... επειδη οι φωτο είναι πολλές τις έβαλα σε ένα Link. Με τα βελάκια τις βλέπετε όλες...

https://www.flickr.com/photos/145931...etaken-public/

Προεπιλογή

Πολύ καλή δουλειά με μεράκι. Μπράβο σου. Και με συνοδεία φωτογραφικού υλικού!
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλή δουλειά με μεράκι. Μπράβο σου. Και με συνοδεία φωτογραφικού υλικού!
    Σε ευχαριστώ Γιάννη. Ήταν για προσωπική ευχαρίστηση το όλο εγχείρημα. Η άλλη επιλογή ήταν αγορά νέου. Αλλά ξέρεις..... είναι πιο όμορφο κάτι όταν το κάνεις μόνος σου....
    Το καλύτερο αγχολυτικό....Καλές γιορτές να έχουμε...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

μπραβο ρε φίλε και μονο που το παιδεψες μόνος σου!καλες γιορτές
    Γιάννης

Προεπιλογή

Προχθες αποφάσισα να δω αν επισκευάζεται το σπασμένο κλαπέτο.
    Το έβγαλα από κάτω αφού αφαίρεσα τον ανεμιστήρα όπως είχα πει ποιο πάνω.
    Ταλαιπωρήθηκα λίγο βέβαια αλλά τελικά δεν είναι πολύ δύσκολο. Απλά θέλει υπομονή.
    Αφού έβγαλα το κλαπέτο έπαθα πλάκα από η βρώμα που είχε μαζέψει ο ανεμιστήρας. Μάλλον γλίτσα ήταν. Πρέπει να προήλθε από κάποια καθαριστικά για κλιματιστικό που είχα βαλει καποια χρόνια πριν. Ξέρετε αυτά που λένε ότι απολυμαίνουν και καθαρίζουν το κλιματιστικό και τα ψεκάζεις στην ανακύκλωση του αέρα.
    Τα υλικά μου κόλλα στιγμής ένα καλαμάκι που το έκοψα σαν φτυαράκι και διτανθρακικό νάτριο. δηλ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΣΟΔΑ...
    Για όσους δεν το ξέρουν η σόδα όταν πέσει πάνω στην κόλλα στιγμής ΠΡΙΝ στεγνώσει δημιουργεί ΑΜΕΣΩΣ μια εξαιρετικά σκληρή επιφάνεια κόλλησης. Πολλές φορές χρησιμοποιείτε για κόλληση σε διάφορα πλαστικά από μηχανάκια διότι είναι πολύ ανθεκτική στους κραδασμούς....και φυσικά το απαραίτητο καφεδάκι....
    Έβγαλα το παλιό σφουγγαράκι μιας και ήταν διαλυμένο και έβαλα στη θέση του vitex.... με εξαιρετική αφιέρωση στο opel-club.....
    Το ξαναέβαλα στη θέση του και όλα λειτουργούν ρολόι.... πιστεύω να κρατήσει.... επειδη οι φωτο είναι πολλές τις έβαλα σε ένα Link. Με τα βελάκια τις βλέπετε όλες...

https://www.flickr.com/photos/145931...etaken-public/

Ωραίος ο φίλος!!!

Για πες μου πώς ελυσες το κλαπέτο γιατι εγω σκαλωσα στο μοτέρ του κλαπέτου. Ενω αφαίρεσα το μοτέρ οπώς κι εσυ, δεν μπορεσα να φτάσω στην μια απο τις δύο πίσω βίδες που έχει. Ήμουν βεβαιος οτι αν τα καταφερνα θα έπερνα το κλαπέτο στο πιατο, έτοιμο για επισκευή. Ζορίστικα τοσο που με επιασαν τα πλευρά μου και ακομη δεν εχω συνέλθει για το φτιαξω. Είμαι βλέπεις και λιγο μπόγος για να χόνωμαι εκει κατω!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Φίλτρο αέρα στο Astra J 1.6T
    Από τον/την PASTOS CHRISTOS στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 08:21
  2. Κλαπέτο αέρα σε Astra H
    Από τον/την astra..1.6... στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-14, 09:52
  3. Πρόβλημα με φωτισμό στο ντουλαπάκι και κλαπέτο εξαερισμού...
    Από τον/την koumparos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-14, 14:55
  4. Σπασμένο Κλαπέτο
    Από τον/την astra xania στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 20:16
  5. Astra GTC - Εκτροπέας αέρα και βροχής
    Από τον/την Sakra στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-07, 19:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές