If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 19 από 19

Προεπιλογή προβλημα με θερμανση σε opel corsa c 2003

Καλησπερα σε ολους καλως σας βρηκα!εχω ενα OPel corsa c του 2003 και απο περυσι το χειμωνα ειχα θεμα με την ζεστη! εκτος του οτι εκανε μιση ωρα να βγαλει ζεστη μου εβγαζε χλιαρο και μετα κρο και μετα καυτο και μετα παλι κρυο!φετος επειδη ηρθε ενα μωρακι θεωρησα οτι εφταιγε ο θερμοστατης και πηγα και τον αλλαξα αλλα 1 βδομαδα τωρα δεν εχει αλλαξει τιποτα!καμια ιδεα τι να κανω η τι μπορει να φταει?ευχαριστω!

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Έχει βουλώσει το καλοριφέρ,

κάπου είχαμε έναν οδηγό για το πως να το ξεβουλώσεις,
    χοντρικά με κρύο μοτέρ θα αποσυνδέσεις τους 2 σωλήνες προς το θερμαντικό σωμα
    και ξεκινώντας με τον σωλήνα εξαγωγής θα ρίχνεις εναλλάξ νερό με το λάστιχο ποτίσματος
    (προσοχή νερό προς το καλοριφέρ όχι προς το μοτέρ) μέχρι να βγαίνει καθαρό νερό.

δεν θα ξεβουλώσει τελείως αλλά θα δεις μεγάλη διαφορά.

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την απαντηση βεβαια δεν εχω ιδεα για το που θα βρω τους σωληνες και τι να κανω!αλλα θα ψαξω τον οδηγο για περαιτερω οδηγιες!οποια βοηθεια καλωδεχουμενη ευχαριστω!

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

οι σωλήνες είναι εύκολο να εντοπιστούν
    είναι 2 σχεδόν στο κέντρο του μοτέρ επάνω και πίσω, και μπαίνουν μέσα στην καμπίνα

αποσυνδέονται τραβώντας το μεταλλικό κλιψάκι σαν μεγάλο συρραπτικό
    πολύ προσοχή στο κούμπωμα, αν δεν κουμπώσουν καλά και οι 2 πλευρές θα σου τους πετάξει και θα αδειάσουν τα νερά

Προεπιλογή

ωραια σ αυτους τους 2 θα ριξω νερο?και αν ναι που θα καταληξει αυτο το νερο εφοσον οι 2 σωληνες πανε στην καμπινα?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanosfis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια σ αυτους τους 2 θα ριξω νερο?και αν ναι που θα καταληξει αυτο το νερο εφοσον οι 2 σωληνες πανε στην καμπινα?
    Ο ενας σωληνας εισαγει το νερο στο κυκλωμα και απο τον διπλα αδειαζει.οποτε θα ριχνεις απο τον ενα και θα περιμενεις να βγουνε απο τον διπλα.
    αν δεν βγαινουν,ριξε απο τον διπλα και περιμενε να βγουν απο τον πρωτο.κανα 20λεπτο θα σου παρει περιπου η δουλεια,θα δεις να βγαινει πολυ μαυριλα απο τα νερα.
    Το εκανα περσι στης θειας μου ,που σε οποιο συνεργειο πηγαινε ηθελαν να την γδαρουν.μεχρι και εβαπορετα της ειπαν να της αλλαξουν...
    Γιάννης

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις θα το τσεκαρω μεσα στο σκ!ασε για μας τους ασχετους μας γδερνουν ανετα αν δεν εχουμε κανα φιλο!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αυτή είναι η διαδικασία. Το βίντεο βέβαια είναι για astra h αλλά είναι ακριβώς το ίδιο
    https://www.youtube.com/watch?v=aXkrcg7AqrI

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ θα το τσεκαρω!!!

Προεπιλογή

Η θερμοκρασία του κινητήρα ανεβαίνει κανονικά αφού αλλαξες το θερμοστάτη? Το έχεις τσεκάρει? Σε ρωτάω γιατι εχει τυχει καινούριος θερμοστάτης να μην κλεινει σωστα.

Επίσης, υπάρχει περιπτωση το κλαπέτο αναμειξης κρύου και ζεστού αέρα του καλοριφέρ να μην δουλεύει σωστα. Είσαι βέβαιος οτι δουλεύει οπως πρέπει?

Τέλος αν σε πρόλαβα, να σου τονίζω οτι το νερό που θα βάλεις στο καλοριφέρ για να το καθαρισεις θα πρεπει να μπεί στον αγωγό εξόδου του καλοριφερ (ο σωλήνας που επιστρεφει το νερο στη μηχανή και οχι αυτος που έρχεται απο την μηχανή) καθώς επισης και να έχει μια πίεση αλλα οχι φούλ τη πίεση παροχής του δικτύου υδρευσης. Όταν τελειωσεις και εφοσον εχεις καιρό να αλλαξεις αντιψυκτικό, βαλε καινούριο... ευκαιρία ειναι! Τα αντιψυκτικά καιγονται με το χρόνο και τις θερμοκρασίες και σχηματίζουν μαυρίλα καθως επισης χάνουν και τις αντιοξειδοτικές του ιδιότητες. Ολα αυτά φράζουν το καλοριφέρ και δημιουργουν προωρη φθορα ζωτικών εξαρτημάτων του συστήματος ψύξης του κινητήρα, οπως ειναι ο θερμοστάτης.
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Προεπιλογή

καλημερα!φυσικα και με προλαβες!λογω δουλειας δεν εχω προλαβει να κανω κατι τωρα χαλαρωσα και θα ασχοληθω! αρχικα ο θερμοστατης αλλαχθηκε πριν 6 μηνες γιατι αυτη ηταν η αρχικη λυση του συνεργειου την οποια πληρωσα 60ε χωρις να δω αποτελεσμα!η θερμοκρασια ανεβαινει κανονικα!απο κει και περα λοιπον χθες πηγα μεχρι βολο και παρατηρησα τα εξης:για να μου ερθει μια ζεστη του 70-80% θα πρεπει να δουλεψει το αυτοκινητο πανω απο μιση ωρα η ας το πω 10Km!μετα παρατηρησα οτι εφοσον εχω το ζεστο σε καποιες περιπτωσεις μου ξαναρχετε κρυο καθ οδον!αυτο γινεται και σε κινηση και οταν σταματαω με αναμμενη βεβαι την μηχανη και ειμαι στο ρελαντι!τι να πω?καμια ιδεα?

Προεπιλογή

και κατι ακομα θα ρωτησω και συγγνωμη αν ειμαι εκτος τοπικ!χθες μου αναψε σε μια κατηφορα το λαμπακι που δειχνει ενα αυτοκιντο με το εργαλειο συντηρησης το πορτοκαλι.αναψε καθ οδον και εκλεινε μια αναβε μια εκλεινε.ταυτοχρονα ειχα και θεμα με το κοντερ χιλιομεντρων καθως τρελαθηκε και εδειχνε 0 η 10 ενω πηγανα με 60-70 μετα τα 90-100 στανιαρε και εδειχνε κανονικα ενω ολις εφτασα στην πολη παλι τα ιδια.ειμαι για ηλεκτρολογο λογικα?

Προεπιλογή

Μήπως είναι παλιά η μπαταρία ;
    Μήπως δεν φορτίζει σωστά το δυναμό ;

Πιστεύω μια βόλτα από ηλεκτρολογειο είναι καλή σκέψη .

Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους επανερχομαι στο θεμα του καλοριφερ!εκανα οτι ελεγε στο βιντεο και εχει βγαλει απο μεσα απιστευτη σκουρια!το λαθος που εκανα ολα τα χρονια ηταν μαλλον οτι οταν ελειπε νερο συμπληρωνα νερο και οχι παραφλου!αφου λοιπον λυσαμε τα κολαρα και αδειασα την σκουρια συμπλρωσα 1 λιτρο παραφλου g12 και σε 3 λεπτα μεσα το αυτοκινητο ειχε γινει φουρνος!το θεμα ειναι πως αυτο κρατησε για 6 μερες και σημερα επανηλθαμε στο αρχικο σταδιο!ζεστα κολαρα αλλα 0 ζεστη ακομα ακι στους 90 βαθμους!ερχεται ενα κυμα ζεστης για 2 δευετρα και μετα κρυο!

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

99% εχει πιαζει μακα/αλατα/"σκουρια" ολο το συστημα, και το ψυγειο,
    και μιας και με το ξεπλυμα οι κυψελες δεν καθαριζουν τελειως, σου ξανα βουλωνει

1η αντιμετωπηση να το πας σε μηχανημα που καθαριζουν ολο το κυκλωμα με χημικα

σε παλια συστηματα μπορει να τρυπισουν τα πολυ οξειδωμενα ψυγεια
    οποτε πας στο 2ο βημα,
    αλλαγη καλριφερ (ή και ψυγειου) και εχεις καινουριο συστημα

εγω μονο μετα απο αλλαγη και στα 2 ησυχασα μονιμα

Προεπιλογή

καταλαβα και ευχαριστω για την απαντηση!ποσο παει το θεμα αλλαγης και των 2?και ποσο περιπου το 1ο?

Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

ο καθαρισμος δεν ξερω ποσο παει, γιατι μου εσταζε το ψυγειο και το αλλαξα,
    οποτε δεν μπηκα καν στην διαδικασια

τα ψυγεια τα γνησια εχουν γυρο στα 200€ εκαστος πανω-κατω
    αλλα υπαρχουν και ποιοτηκα αφτερμαρκετ γυρω στο 100αρικο

αν δεν χρειαζεται μην τα αλλαξεις παντως, ειναι αρκετα λεφτα για παλιο αμαξι

Προεπιλογή

οκ θα παω σε λιγες μερες να το κοιταξω ευχαριστω εχεις δικιο ειναι ποολλα!

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-18, 18:12
  2. Ερωτήσεις για opel Corsa c 2003
    Από τον/την Boull7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 19:12
  3. Ερωτήσεις για opel Corsa c 2003
    Από τον/την Boull7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 19:11
  4. προβλημα opel vectra c 2003
    Από τον/την TaRZ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 12:04
  5. Προβλήματα σε Opel Corsa 1.4 sport (2003)
    Από τον/την jval στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-09, 05:24

Δικαιώματα - Επιλογές