If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 40
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To oring ειναι αυτο που βλεπεις στο εξαρτημα στη φωτο. Το εξάρτημα ειναι μια βαλβίδα ρύθμιση της πίεσης του καυσίμου που ειναι στο συγκρότημα της αντλίας. Εμενα, η βενζίνη που διοχέτευε η αντλία προς τα μπέκ, διέφευγε απο το ορινγκ, με αποτέλεσμα να επιστρέφει πάλι στο ρεζερβουάρ και να μήν κραταει πίεση το σωληνακι της βενζίνής προς το μπεκ και να πρεπει να μιζάρω αρκετα.
    Συνημμένο Αρχείο 17558Συνημμένο Αρχείο 17557
    Ναι.Κατάλαβα. και σε εμένα είχε αυτό. https://imgur.com/a/CzPPyXB
    Πάντως το δικό σου έχει διαφορετικό κωδικό

Προεπιλογή

Αυτό ειναι ναι. Για το κωδικό δεν ξερω τί να πω!

Από τη κουβέντα μας εχω καταλήξει στα παρακάτω.

Η αντλία λοιπον σπρώχνει τη βενζίνη μεσα στο φίλτρο που ειναι σφραγισμενο οπως λες. Η βενζίνη περνάει απο την εξω πλευρα του φίλτρου στην εσωτερική και επειτα οδεύει προς τα μπέκ. Αυτό σημαινει οτι η μπίχλα της βενζίνης πρεπει να καθεται εξωτερικά του φίλτρου και στο εσωτερικό αυτου να εχουμε τη φιλτραρισμένη βενζίνη. Στο σφραγισμενο κουτί του φίλτρου τωρα, κουμπωνει η βαλβίδα ανακουφισης και ρυθμίζεται ετσι η πίεση της γραμμής των μπεκ. Επειδή η αντλία παρεχει μεγαλύτερη πίεση απο αυτη που χρειάζεται για να ψεκάσουν τα μπέκ (ισως και ασταθή πίεση), η βαλβίδα αυτη ρυθμίζει τη πίεση επιτρέποντας να περασει μέρος της βενζίνης εντος του ρεζερβουαρ. Επίσης με τη βοηθεια αυτής της βαλβίδας, διατηρηται μια βασική πίεση στη γραμμή των μπεκ για το διαστημα που ο κινητήρας ειναι σβηστος ωστε να εχει ευκολότερη εκκινηση αργότερα. Αν θελεις, επιβεβαιωσε μου τα όσα λέω ή αν βλεπεις κατι αλλο που σε κανει να διαφωνεις σε κατι απο οσα λεω.

Εμένα ειχε φθορα το λαστιχακι αυτό και δεν κρατούσε πίεση η γραμμή οταν εσβηνα το κινητήρα. Να φανταστεις, βαλαμε με το μάστορα το πιεσόμετρο της βενζίνης και μολις ο κινητήρας εσβηνε, η πίεση επεφτε αμεσως μεχρι να χαθέι τελειως. Οταν ανοιγα το διακόπτη και ακουγα αυτα τα 5 δευτερόλεπτα την αντλία να δουλευει (που ακομε ολοι μας), η πίεση ανεβαινε πάλι αλλα επεφτε αμεσως με αποτελεσμα να θελω πολλες μιζιές για να αποκτήσει παλι πίεση η γραμμή, να ψεκάσουν τα μπεκ και να παρει μπρος ο κινητήρας.

Επίσης, συμπεραίνω οτι ο λόγος που καιγονται οι αντλίες ειναι το φίλτρο. Επειδη δεν μπορουμε να το αντικαταστήσουμε ή να το καθαρίσουμε, αυτο στουμπώνει. Επειτα, η αντλία ζορίζεται να σπρώξει το κάυσιμο εντός του φίλτρου και να φιλτραριστεί το καυσιμο ωστε να κατευθυνθει αργοτερα στα μπεκ και έτσι αυτή χαλαει. Ακομή και αν μια αντλία δεν χαλάσει απο το ζόρι αυτο, θεωρω οτι το καύσιμο ειναι δυνατόν να διαφύγει κανονικά μεσω της βαλβιδας πίσω στο ρεζερβουαρ και ετσι να μην εχει την καταλληλη πίεση η γραμμή των μπεκ.

Ετσι θα μπορουσε να εξηγηθει οτι πολλοι εχουν αλλαξει αντλία, 2 και 3 φορες. Αν το ρεζερβουαρ ειναι βρώμικο ή αν βαζουν βρωμικα καυσιμο, βουλωνουν τα φίλτρα και γίνεται οτι περιγραφω παραπανω. Εσύ ειδικα που δουλευεις το αεριο και δεν εχουν περάσει πολλά λίτρα απο το φίλτρο σου, ισως θα πρεπει να κοιταξεις το θέμα με το πρατήριο σου. Θα μου πεις πώς γίνεται να έχω βρωμικη βενζίνη αφου το ρεζερβουρα μου ειναι καθαρο. Θα σου πω οτι η αντλία σου δουλευει ακομή και οταν δουλευεις το αεριο, απλα τα μπεκ βενζίνης ειναι κλειστα και δεν ψεκάζουν. Η βενζίνη βρίσκει διαφυγή μεσω της βαλβίδας και επιστρεφει πίσω το ρεζερβουαρ. Κατ αυτο το τρόπο φιλτραρεται, τουλαχιστον μεσω της σίτας και εσυ βλεπεις ενα καθαρο ραζερβουαρ γιατι πολυ απλα το καθαρίζει η αντλία σου.
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Συμφωνώ και συνηγορώ σε όλα. Επιπλέον και εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι όταν έχεις αέριο η αντλία δουλευει συνεχώς και το καυσιμο μενει στο ρεζερβουάρ και "πιανει μουργα" κλπ κλπ. Νομίζω ότι τελικά έχεις απόλυτο δίκιο στο εξής: Η αντλία Οκ ..δουλεύει συνεχώς ανεβάζει πίεση σπρώχνει καύσιμο στο φίλτρο (όντως στην εξωτερική του πλευρά διότι η έξοδος προς κινητήρα είναι στη μέση του φίλτρου μαζί με τον ρυθμιστή πίεσης) , φιλτράρεται και απευθείας ξαναπέφτει στο ρεζερβουάρ. Πιστεύω ότι το καύσιμο κινδυνεύει μόνο από υποβάθμιση ποιότητας λόγω εξάτμισης κυρίως το καλοκαίρι. Γι'αυτό σε όσους εχουν υγραέριο,κυρίως το καλοκαίρι, κάποιες φορές τους μυρίζει λίγο βενζίνη. Είναι οι αναθυμιάσεις στο ρεζερβουάρ από αυτή τη διαδικασία.

Τώρα σε ότι αφορά για την ποσότητα που περνάει από το φίλτρο στους υγραεριοκίνητους είναι ίδια αναλόγως των χιλιομέτρων που κάνεις. Η διαφορά είναι στην ποιότητα και καθαρότητα του καυσίμου.Δηλαδή εάν εσύ με βενζίνη κάψεις 800 λίτρα θα περάσουν από το φίλτρο σου και θα καθαριστούν 800 λίτρα βενζίνης. Εγώ όμως που έχω αέριο στα αντίστοιχα χιλιόμετρα θα κάψω 800 λίτρα αερίου και 100 λίτρα βενζίνης. (Το δικό μου καίει κατά μέσο όρο 8 λίτρα αέριο+1 βενζίνη ανά 100Κm). Άρα το δικό μου φίλτρο βενζίνης θα καθαρίσει αρχικά 100 λίτρα βενζίνης και στη συνέχεια απλά θα φιλτράρει ξανά και ξανά το ήδη καθαρισμένο καύσιμο. Άρα λιγότερα κατάλοιπα στο φίλτρο. Νομίζω ότι δεν ισχύει ο ισχυρισμός ότι στα αυτοκίνητα με υγραέριο η αντλία ζορίζεται περισσότερο και καίγεται αφού δουλεύει ακριβώς όπως στα βενζινοκίνητα και απλά ο ρυθμιστής πίεσης ανοίγει και κάνει bypass το κύκλωμα και το καύσιμο ξαναπέφτει στο ρεζερβουάρ (δεν επιστρέφει από τον κινητήρα ή τα μπεκ γιατί απλά δεν έχει φύγει ποτέ από το ρεζερβουάρ απλά έχει πρεσαριστεί για να σηκώσει πίεση το κύκλωμα).
    Πάντως στο δικό μου τώρα που το άνοιξα θεωρώ ότι η βρωμιά που είχε ήταν πολύ φυσιολογική για 42.000Km. Ήταν ελάχιστη. Αυτό πάντως που κάνει τη διαφορά στο υγραέριο σε σχεση με τη βενζίνη είναι αυτό που έχουμε ξαναπεί ήδη,ότι, για λόγους ψύξης της αντλίας πρέπει το ρεζερβουάρ να έχει μέσα καύσιμο από 1/3 και πάνω.

Ίσως αν μπορούσε να αλλαχθεί το φίλτρο βενζίνης όπως πχ στο corsa c που είχα παλιά η ζωή της αντλίας να έπαιρνε κάποια παράταση. Δεν ξερω γιατι τα έχουν κάνει έτσι. Σίγουρα ο κατασκευαστής ξέρει κάτι παραπάνω.

Ο μύθος καταρίφθηκε λοιπόν αγαπητοί φίλοι..... ΚΑΙ το Αstra h EXEI φιλτρο βενζίνης, απλά δεν μπορείς να το αλλάξεις....

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Κατω απο το αυτοκινητο στη γραμμη του ρεζερβουαρ δεν εχετε εξωτερικο φιλτρο βενζινης;
    Γιάννης

Προεπιλογή

εγω δεν εχω καταφερει να δω κατι εκει και ολα τα μαστορια μου λενε οτι δεν εχει.

Προεπιλογή

Οχι δεν εχει τιποτα απο κατω, τωρα πως το σκεφτηκαν και το κανανε ετσι εκει μεσα να μην αλλαζει, ποιος ξερει?? το κανανε ετσι να χαλαει η αντλια να αλλαζεις ολοκληρη αντλια. Του πατερα μου παντως, 231000km, να μην το ματιαξω, με την ιδια αντλια. Τωρα το καλυτερο ειναι πιστευω, να κατεργηθει το εσωτερικο φιλτρο και να μπει ενα φιλτρο γραμμης εξω απο το ρεζερβουαρ.

Επισης στα περισοτερα αμαξια, ο ρυθμιστης πιεσης ειναι πανω στην μπεκιερα, οποτε το καυσιμο ταξιδευει μεχρι μπροστα και γυρναει παλι πισω, ωστε και ψυχεται το καυσιμο, στο αστρα, οικονομια, στα σωληνακια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 03-12-18 στις 13:57
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως αν μπορούσε να αλλαχθεί το φίλτρο βενζίνης όπως πχ στο corsa c που είχα παλιά η ζωή της αντλίας να έπαιρνε κάποια παράταση. Δεν ξερω γιατι τα έχουν κάνει έτσι. Σίγουρα ο κατασκευαστής ξέρει κάτι παραπάνω.
    Προχθές, ξαπλώνω και είχα εμπνευση για σκέψη!! Σκεφτικα λοιπον οτι αν αφαιρέσουμε τα σωληνάκια που πανε και ερχονται απο το φιλτρο και τα βάζαμε σε ενα αλλο φίλτρο βενζίνης, θα δούλευε κανονικά. Αν το νέο φίλτρο το χώναμε κάπου στο εσωτερικό της αντλίας ή απλα στο χωρο του εργοστασίακού φίλτρου (αν φυσικά αφαιρεθει με το τρόπο που το αφαίρεσες εσυ) δεν θα μπορούσε να τοπουθετηθεί και πάλι στο ρεζερβουάρ και να είναι λειτουργικό?

Μιλαω ακομη και για ένα απλό φίλτρο βενζίνης οπως είχαν τα παλία αυτοκίνητα με το πλαστικό διαφανο περιβλημα. Απλά θα πρεπει να το αλλαζουμε τακτικότερα.

Τί λες?

Το μόνο πρόβληα ειναι πώς θα κάνεις την ρύθμιση της πίεσης γιατι η βαλβίδα που αναφερουμε παραπάνω παει λες στο φίλτρο.

Προεπιλογή

Ποντάρω στο ότι θα πέσει η πίεση
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχθές, ξαπλώνω και είχα εμπνευση για σκέψη!! Σκεφτικα λοιπον οτι αν αφαιρέσουμε τα σωληνάκια που πανε και ερχονται απο το φιλτρο και τα βάζαμε σε ενα αλλο φίλτρο βενζίνης, θα δούλευε κανονικά. Αν το νέο φίλτρο το χώναμε κάπου στο εσωτερικό της αντλίας ή απλα στο χωρο του εργοστασίακού φίλτρου (αν φυσικά αφαιρεθει με το τρόπο που το αφαίρεσες εσυ) δεν θα μπορούσε να τοπουθετηθεί και πάλι στο ρεζερβουάρ και να είναι λειτουργικό?

Μιλαω ακομη και για ένα απλό φίλτρο βενζίνης οπως είχαν τα παλία αυτοκίνητα με το πλαστικό διαφανο περιβλημα. Απλά θα πρεπει να το αλλαζουμε τακτικότερα.

Τί λες?

Το μόνο πρόβληα ειναι πώς θα κάνεις την ρύθμιση της πίεσης γιατι η βαλβίδα που αναφερουμε παραπάνω παει λες στο φίλτρο.
    Το φίλτρο δεν βγαίνει. Εγώ το έσπασα για να το βγάλω. Ειναι κολλημενο το καπακι του προφανώς για να κρατάει πίεση. Οποιαδήποτε άλλη πατέντα κάνεις νομίζω έχει δίκιο ο koumparos θα ρίξει την πίεση στο κύκλωμα.

Προεπιλογή

Μα γιατι θα πέσει η πίεση?

Εγω λέω οτι αφαιρούμε το φίλτρο που ειναι βρώμικο και ζορίζει την αντλία, η οποια στη συνέχεια θα καει και μεχρι τοτε δεν μπορεί να περασει το καυσιμο στα μπεκ ευκολα (χαμηλή πίεση μπεκ). Επειτα κολάμε πάλι τη θήκη του φίλτρου. Θα έχουμε το ιδιο ακριβώς συστημα χωρίς φίλτρο. Επειτα αγοραζουμε ενα φίλτρο γραμμής, σαν αυτα που επισυνάπτω και το τοποθετούμε:

1) κόβοντας το σωληνάκι μεταξύ αντλίας και "θήκης μαμά φιλτρου" και τοποθετόντας το νέο φιλτρακι εκει ή
    2) κόβοντας το σωληνάκι μεταξύ "θήκης μαμά φίλτρου" και εξοδο προς το κινητήρα και τοποθετώντας το νεό φιλτρακι εκει ή
    3) τοποθετώντας το νεο φιλτράκι μεσα στη θηκη πριν τη κολήσουμε πάλι και συνδέοντας μονο την εισοδο του νέου φιλτρου στην είσοδο της "θήκης του μαμά φίλτρου" και εσωτερικά αυτής ή
    4) τοποθετώντας το νεο φιλτράκι μεσα στη θηκη πριν τη κολήσουμε πάλι και συνδέοντας μονο την έξοδο του φιλτρου στην έξοδο της "θήκης του μαμά φίλτρου" και εσωτερικά αυτής

Στις περιπτώσεις 1 και 2 ειναι ευκολότερη η αντικατασταση των φίλτρων στο μελλον.

Στη περιπτωση 1 θα χρειάζεται τακτικότερα αλλαγή το φίλτρο και θα ζορίζεται περισσοτερο η αντλία αλλα θα διατηρούνται καθαρότερα το τεπόζιτο και η βαλβίδα επιστροφής.

Ο μόνος λόγος που βλέπω να πέσει η πίεση ειναι το νεο φίλτρο να είναι πιο "σφιχτό" ίσως λόγο μικρότερου μεγέθους.

Επίσης, μπορεί αν αγοράσουμε ακρίβότερη αντλία αλλης φίρμας να μας δίνει τη δινατότητα να αλλαζουμε και φίλτρο. Το λέω αυτό γιατι βλεπω και ακριβότερες αντλίες απο τη Bosch που νομίζω οτι ειναι και η μαμα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fisakis : 28-12-18 στις 10:33

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι ξανακολλάει αλλά και να ξανακολλούσε πόσες φορές θα την έκοβες; Κάθε χρόνο δεν θα άλλαξες το φίλτρο; και επιπλέον στο καπάκι του φίλτρου είναι και η βαλβίδα επιστροφής. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί μετά τη βαλβίδα να τοποθετηθεί φίλτρο. Στο corsa c που είχα είχε αν θυμαμαι καλά γραμμή επιστροφής απο τον κινητηρα στο ρεξερβουαρ.
    Για να βάλεις όμως ένα φίλτρο πχ mann όπως είχε το corsa c στοιχίζει 7-8 ευρώ. Σε εμένα η πρώτη χάλασε στα 8 χρόνια. Οπότε βάλε 8 χρόνια επί 8 αλλαγές φίλτρου και έφτασες σχεδόν το κόστος αγοράς της αντλίας. + το ότι έχεις και νέο μοτέρ αντλίας.
    Τώρα γιατί η τάση που κυκλοφορεί θέλει το φίλτρο μέσα στο ρεζερβουάρ δεν το γνωρίζω.

Προεπιλογή

Για να μπει φιλτρο πρεπει να μπει πριν τον ρυθμιστη βενζινης με καποιον τροπο, ολα τα φιλτρα του εμποριου τα ποιο πολλα δουλευουν στα 6-7bar στην εξοδο της αντλιας, αν μπει το φιλτρο στην εξοδο του ρυθμιστη βενζινης που την ριχνει στα 2,5-3 bar, θα υπαρξει και αλλη πτωση λογικα απο το φιλτρο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Η πρώτη βλάβη του ford focus μετά από 12 χρόνια έγινε χθες.
    Αντλία βενζίνης! Κόστος 250ευρω...

Προεπιλογή

Λοιπόν... Ο ιδιοκτήτης πήγε φορτωμένο το αυτοκίνητο από την Άρτα στο Αγρίνιο (μιας και η αντιπροσωπεία στην Άρτα έχει κλείσει εδώ και χρόνια...), στην οποία πηγαίνει και κάθε χρόνο για λάδια κλπ.
    Το ρεζερβουάρ είχε μέσα πολύ πράμα... (από τις εξαίσιες βενζίνες μας...). Βγήκε και πλύθηκε με βενζίνη. Μπήκε καινούργια αντλία 250 ευρώ + 50 εργασία.

Προεπιλογή

παιζει ρολο κ το καθισιο στο γκαραζ.

εκει που λεει επεξεργασια μηνυματος , αποφευγεις τα διπλα ποστ.

τεστ, επεξεργασια μηνυματος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tammy : 20-03-19 στις 12:40

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν... Ο ιδιοκτήτης πήγε φορτωμένο το αυτοκίνητο από την Άρτα στο Αγρίνιο (μιας και η αντιπροσωπεία στην Άρτα έχει κλείσει εδώ και χρόνια...), στην οποία πηγαίνει και κάθε χρόνο για λάδια κλπ.
    Το ρεζερβουάρ είχε μέσα πολύ πράμα... (από τις εξαίσιες βενζίνες μας...). Βγήκε και πλύθηκε με βενζίνη. Μπήκε καινούργια αντλία 250 ευρώ + 50 εργασία.
    ποσα χιλιομετρα εχει τα αυτοκινητο? ποιο focus ειναι?Οχι οτι εχει σημασια πλεον αλλά τα 250 σαν τσιμπιμενα μου φαινονται.... Εμενα με 170000km μοντελο 2006 ηταν πεντακαθαρο το ρεζερβουαρ,

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Sorry, δεν προσεξα την λεξη αντιπροσωπεια....Λογικη η τιμη τοτε..... Μάλλον εχω αλλεργια σε αυτη τη λεξη....

Προεπιλογή

Ford focus 2007 1.6 115 ίπποι sedan.
    Το αυτοκίνητο έχει 69000κμ.

Αν θες να δεις φώτο δες εδω: http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...cus-sedan-2007
    Σκεφτόταν να το δώσει, αλλά κανείς δεν δίνει τόσα χρήματα, μιας και βρίσκει άλλα πολύ φτηνότερα . Το αμάξι είναι καινούργιο!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tammy Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιζει ρολο κ το καθισιο στο γκαραζ.

εκει που λεει επεξεργασια μηνυματος , αποφευγεις τα διπλα ποστ.
    Δεν λειτουργει η επεξεργασια εδω και αρκετο καιρο.πρεπει να ξανακανεις αντιγραφη και επικολληση ολο το μηνυμα απο την αρχη και αν εχεις κάνει και παράθεση ,κλαφτα χαραλαμπε....
    Γιάννης

Προεπιλογή

μια χαρα δουλευει

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Περί αντλίας βενζίνης corsa D
    Από τον/την apagogeas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-17, 14:38
  2. Πρόβλημα Αντλίας Βενζίνης σε Opel Vectra C 1.6 Z16XE
    Από τον/την jstath στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 01:11
  3. Αλλαγή αντλίας νερού astra j 1.4T
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 16:15
  4. Αλλαγή μπατταρίας και βλάβη αντλίας τιμονιού Αstra H
    Από τον/την Γ.Κ.ΠΑΠ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-11, 22:48
  5. Αλλαγή μπεκ βενζίνης λόγω κακής ποιότητας βενζίνης
    Από τον/την leas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 12:20

Δικαιώματα - Επιλογές