If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 40
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή ASTRA H 1.4 Αλλαγή αντλίας βενζίνης

Σήμερα άλλαξα την αντλία βενζίνης στο αυτοκίνητο για 2η φορά.Την είχα ξαναλλάξει τον Αυγουστο του 2015 με Bosch. Πάλι Bosch έβαλα.
    Τότε στον ενάμιση χρόνο άρχισε να μου κάνει θόρυβο.Πήγα στο συνεργείο αλλά εγγύηση είπε η εταιρία των ανταλλακτικών έχει 1 χρόνο. Μπαρούφες....
    Anyway.... Τότε την πλήρωση 270 με τοποθέτηση. Αυτή σήμερα την είχα πάρει το 2016 με σκοπό να την αλλάξω τότε που έκανε η άλλη τον θόρυβο αλλά την άφησα και δούλεψε μ'εχρι προχθές το πρωί που παρέδωσε πνεύμα. Ευτυχώς έχω αέριο οπότε πήγα στη δουλειά κανονικά. (Το αυτοκίνητο παιρνει μπροστά και χωρις βενζίνη μόνο με αέριο).
    Μου κόστισε τότε που την πήρα από autodoc 78,35ευρώ με την τοποθέτηση δική μου. Είναι πολύ απλή διαδικασία, έχω βγάλει και φωτογραφίες. Όταν καταφέρω να βρω πώς ανεβαίνουν θα τις ανεβάσω..
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το ρεζερβουάρ ήταν πεντακάθαρο. Ουτε μπίχλα ούτε σκουριες...τίποτα.Και το φιλτράκι της αντλίας πεντακάθαρο. Μόνο μέσα στο Κέλυφος της αντλίας είχε λίγη βρωμιά... Η πρώτη άλλαξε στα 132.000 και σήμερα 175.000.

Προεπιλογή

Μπορεί να έτυχε ελλατωματικη αντλία.
    Αν έχεις υγραέριο με πνεύμονα δεν πρέπει να ξεκινάς με αέριο συνέχεια.ειναι μόνο για επείγοντα περιστατικά.
    Αν έχεις υγρού ψεκασμού δεν έχεις κανένα πρόβλημα

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το γνωρίζω ότι είναι μόνο για περιπτώσεις ανάγκης. Εχω το Zavolli με πνεύμονα εδώ και 90.000κμ.
    Και εγώ για ελαττωματική αντλία πήγα και ζήτησα αντικατάσταση αλλά μπαααα.
    Το καλό πάντως το είπε ο υπεύθυνος των ανταλλακτικών που είχα μιλήσει τότε. Του λέω ότι ξανά 270 δεν δίνω, καλύτερα να παραγγείλω από έξω και μου απάντησε ότι από εξωτερικό δεν έχω εγγύηση.... χαχαχαχα.. λες και αυτός με κάλυψε.. Τελικά πήρα από Autodoc.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μπορεί καποιος να βοηθήσει με το ανεβασμα φωτογραφιών?
    Προσπαθώ να τις ανεβάσω με επισύναψη αρχείων όπως είχα κάνει παλιά αλλά δεν ανεβαίνουν...

Προεπιλογή

Καλυτερα να τις ανεβασεις σε ενα hoster, και μετα να τις βαλεις εδω μεσα, πχ postimage, imgur.

Ανεβαζεις τις φωτο σε ενα απο τα 2, κανε λογαριασμο εκει, για να μπορεις να διαχειριζεσαι τις φωτος σου, αντιγραφεις το λινκ, και απο το εικονιδιο εισαγωγη εικονας, πατας απο url, και done.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 29-11-18 στις 15:26
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

ok. Ευχαριστώ. Αρχίζουμε λοιπόν
    Εδώ η ανλτία μετά την αφαιρεση του πίσω καθίσματος και του μαύρου πλαστικού καπακιού της
    https://imgur.com/a/HCttNbO
    Επειδή δεν είχα το ειδικό εργαλείο ξέσφιξα τον δακτύλιο χτυπώντας προς τη φορά που ξεβιδώνει με ένα χοντρό κατσαβίδι και σφυρί. (Έτσι το είχε κανει και στο συνεργείο την πρώτη φορά)

Η αντλία όπως ειναι μέσα στο ρεζερβουάρ
    https://imgur.com/a/hpMHyMb
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 29-11-18 στις 16:07

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το μοναδικό σημείο που είχε βρωμιά το ρεζερβουάρ.Επίτηδες το είχα αφήσει να ανάψει ρεζέρβα κει σκούπισα το εσωτερικό με πανί το οποίο βγήκε πεντακάθαρο.
    Σύνολο έχω 175.000 Κμ
    https://imgur.com/a/LH4boeZ

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Η αντλία κουμπώνει στο ρεζερβουάρ σε τέσσερα σημεία με πλαστικά κλίπς. Για να βγουν χρησιμοποίησα μεγάλα κατσαβίδια . Θέλει να μπουν ταυτόχρονα για να ξεκουμπώσει και τραβάς προς τα επάνω.
    https://imgur.com/a/nr6QS1w
    https://imgur.com/a/BC2pUFR

Η βάση της αντλίας μετά από την αφαίρεση της παλιάς
    https://imgur.com/a/hgBjUBY
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 29-11-18 στις 16:38

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αφού φτάσαμε ως εδώ η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη.
    Δυσκολία αντιμετώπισα λίγο με το λάστιχο στεγανοποίησης γιατί είναι αρκετά μεγάλο και φεύγει εύκολα από την εγκοπή στην οποία μπαίνει και μετά λίγο με το σφράγισμα του μεταλλικού δακτυλίου το οποίο έγινε με τον ίδιο πάλι τρόπο δλδ κατσαβίδι και σφυράκι.
    https://imgur.com/a/eIHg0Vl

Η βρωμιά που φαίνεται στο δάπεδο είναι βενζίνη που χύθηκε την προηγούμενη φορά που άλλαξα αντλία στο συνεργείο (το 2015) που το ρεζερβουάρ ήταν σχεδόν γεμάτο.

Προεπιλογή

πραγματικα δινουν τα ******ια 1 χρονο εγγυηση και φυσικα δεν χαλανε πανω στο χρονο σπανιως ετσι μενεις μετα αν σου τυχει κ ελαττωματική παρτιδα και τα ακουμπάς κανονικα μεγιά , ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες και μακαρι να σου βγαλει τουλαχιστον 100χιλιαδες χλμ απροβληματιστα
    Δεν τρέχει κάστανο.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ. Το ίδιο ελπίζω και εγώ.... Αν και μάλλον θα μπει σύντομα πωλητήριο στο astraki γιατί πλέον δεν μας χωράει με τίποτα.... χαχαχα !!!

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Ωραίος!

υπόψιν η αντλία είναι εμβαπτιζόμενη, δηλαδή ψύχεται από την βενζίνη του ρεζερβουάρ.
    δεν πρέπει να έχεις άδειο το ντεπόζιτο της βενζίνης ειδικά το καλοκαίρι γιατί η αντλία δουλεύει συνέχεια ζεσταίνεται και χαλάει.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος!

υπόψιν η αντλία είναι εμβαπτιζόμενη, δηλαδή ψύχεται από την βενζίνη του ρεζερβουάρ.
    δεν πρέπει να έχεις άδειο το ντεπόζιτο της βενζίνης ειδικά το καλοκαίρι γιατί η αντλία δουλεύει συνέχεια ζεσταίνεται και χαλάει.
    Ναι το γνωρίζω και πάντα η βενζίνη είναι 1/4 ως 3/4. Τώρα επίτηδες το άφησα να αδειάσει για να την αντικαταστήσω και να καθαρίσω πιθανή μούργα που θα είχε μαζέψει το ρεζερβουάρ. Συνήθως το καλοκαίρι ανά 2-3 γεμίσματα με υγραέριο βάζω και 10ευρώ βενζινη για να ανεβαίνει η στάθμη και να αναβαθμίζετε η ποιότητα του καυσίμου.

Προεπιλογή

πολύ καλή δουλεια και συγχαρητήρια! Θα μπορούσε να ανεβάσεις και καμια φωτό που να δείχνει το φίλτρο βενζίνης καθως και το μοτέρη της αντλίας καλύτερα?
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Πολύ ευχαρίστως

Ολόκληρη η αντλία έχει κωδικό 0 580 314 195 και η πιο φθηνή πλέον στην Ελλάδα που βρήκα στο internet είναι κοντά στα 100 ευρώ. (Τότε που την είχα παρει εγω από autodoc εδώ στοιχιζε πάνω απο 200 ευρώ ενώ εγώ την είχα πληρώσει 270ε με τοποθέτηση. Σε επίσημο OPEL είχα ακούσει το εξωφρενικό 400-500e).

Το ξεμοντάρισα το μοτεράκι της αντλίας και είναι το BOSCH με κωδικό 0 580 454 085.
    Σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα δεν το βρήκα να πωλείται με αυτόν τον κωδικό. Οι τιμές παρόμοιων μοτέρ σε πολλά καταστήματα ξεπερνούν κατα πολύ την τιμή ολόκληρης της αντλίας (78e).
    Για το φίλτρο αυτο που είχα γράψει ότι ηταν πεντακάθαρο ίσως να μην ισχύει διότι αναφερόμουν στη σήτα που είναι κάτω από το μοτεράκι. Σήμερα που το ξαναείδα κατάλαβα ότι έχει ξεχωριστό φίλτρο μέσα στην αντλία και πρέπει να το κόψω για να βγει.
    Θα το κάνω αλλά λίγο αργότερα διότι,τώρα κάνω baby sitting, και θα ανεβάσω φωτογραφίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 02-12-18 στις 14:43

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ευχαρίστως

ώρα κάνω baby sitting, και θα ανεβάσω φωτογραφίες.
    "Συνάδελφε", οταν σχολάσεις και έχεις χρόνο θα το εκτιμούσα πολύ αν ανέβαζες φωτογραφίες απο ολα τα μέρη της αντλίας ωστε να γνωρίζουμε. Προσφατα, εξουσιοδοτημένο συνεργείο ηθελε να μου πασαρει αντλία σαν την γνήσια γαιτι δεν επερνε το αυτοκίνητο μπροστα ευκολα και θα εμενα αλλα τελικά ηταν ενα λαστιχακι ορινγκ σε μια βαλβίδα επιστροφής/πίεσης που έχει το συγκρότημα της αντλίας μεσα. Επίσης εχω ακουσει οτι εχει φίλτρο, τη σίτα που λες. Τωρα μας λές οτι εχει κι αλλο φίλτρο μεσα. Επειδή δεν καταφερα να δω την αντλία ο ιδιος και ειδικά να την εξερευνήσω θα ήθελα να ειχα τις φωτό ωστε να είχα εικόνα. Δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι αυτούς. Επίσης ολοι σου λενε οτι το αυτοκίνητο δεν εχει φίλτρο βενζίνης και μου φαινεται περιεργο να μην έχει κατι.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ήρθαν και οι φωτογραφίες.
    Το μοτεράκι της αντλίας είναι αυτό.
    https://imgur.com/a/o24r1hk
    Την προηγούμενη εβδομάδα είχε κολλήσει. Δεν λειτουργούσε καθόλου.

Το φίλτρο τελικά είναι σε καλή κατάσταση. Έχει σχεδόν 43.000Κm. Λίγη βρωμιά έβγαλε εσωτερικά.
    https://imgur.com/a/OxyfIlO

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Συνάδελφε", οταν σχολάσεις και έχεις χρόνο θα το εκτιμούσα πολύ αν ανέβαζες φωτογραφίες απο ολα τα μέρη της αντλίας ωστε να γνωρίζουμε. Προσφατα, εξουσιοδοτημένο συνεργείο ηθελε να μου πασαρει αντλία σαν την γνήσια γαιτι δεν επερνε το αυτοκίνητο μπροστα ευκολα και θα εμενα αλλα τελικά ηταν ενα λαστιχακι ορινγκ σε μια βαλβίδα επιστροφής/πίεσης που έχει το συγκρότημα της αντλίας μεσα. Επίσης εχω ακουσει οτι εχει φίλτρο, τη σίτα που λες. Τωρα μας λές οτι εχει κι αλλο φίλτρο μεσα. Επειδή δεν καταφερα να δω την αντλία ο ιδιος και ειδικά να την εξερευνήσω θα ήθελα να ειχα τις φωτό ωστε να είχα εικόνα. Δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι αυτούς. Επίσης ολοι σου λενε οτι το αυτοκίνητο δεν εχει φίλτρο βενζίνης και μου φαινεται περιεργο να μην έχει κατι.
    Φίλτρο αντλίας έχει αυτό.Είναι ενσωματωμένο μέσα στην αντλία δίπλα από το μοτεράκι της. δηλαδή το μοτεράκι στελνει στο φίλτρο και από εκεί πάει κινητηρα. https://imgur.com/a/OxyfIlO
    Αλλά από ότι φαίνεται ΔΕΝ αλλάζει. Είναι φιξ κολλημένο μέσα στη "φωλιά" του . Εγώ την έσπασα για να το βγάλω. Σαν τα παλιά μεταλλικά φίλτρα μόνο που αυτό είναι πλαστικό κει δεν βγαίνει. Oring δεν βρήκα. Δεν ξέρω τι εννοείς. Εμένα όπως φαινεται στις φωτο που έχω ανεβάσει έχει μια παροχή προς τον κινητήρα στην οποία κουμπώνει η παροχή. Τιποτα άλλο εξωτερικά. Δεν μπορώ να καταλάβω τί σου άλλαξε ο ηλεκτρολόγος. Μήπως δεν έκανε επαφη η φίσα και δεν έπαιρνε ρεύμα η αντλία σου? Μόνο την φίσα και την παροχή καυσίμου προς τον κινητήρα έχει από πάνω χωρίς να ανοίξεις το ρεζερβουάρ.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εδώ φαίνεται η θέση του φίλτρου καυσίμου και του μοτέρ της αντλίας.
    https://imgur.com/a/j2vPeJV

Μήπως αυτό είναι ο ρυθμιστής πίεσης. Έχει κωδικό 554183 023IWJ. Είναι πάνω στο φίλτρο καυσίμου κουμπωτό με κλιπ στη γραμμή προς τον κινητήρα.
    https://imgur.com/a/CzPPyXB
    Όμως για να φτάσεις εκεί πρέπει να ανοίξεις ρεζερβουάρ. Οπότε αλλάζεις ολόκληρο το συγκρότημα της αντλίας (μοτερ +φίλτρο) και τα έχεις όλα καινούρια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 02-12-18 στις 16:32

Προεπιλογή

To oring ειναι αυτο που βλεπεις στο εξαρτημα στη φωτο. Το εξάρτημα ειναι μια βαλβίδα ρύθμιση της πίεσης του καυσίμου που ειναι στο συγκρότημα της αντλίας. Εμενα, η βενζίνη που διοχέτευε η αντλία προς τα μπέκ, διέφευγε απο το ορινγκ, με αποτέλεσμα να επιστρέφει πάλι στο ρεζερβουάρ και να μήν κραταει πίεση το σωληνακι της βενζίνής προς το μπεκ και να πρεπει να μιζάρω αρκετα.
    IMG_20180921_101143.jpgIMG_20180921_101158.jpg

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Περί αντλίας βενζίνης corsa D
    Από τον/την apagogeas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-17, 14:38
  2. Πρόβλημα Αντλίας Βενζίνης σε Opel Vectra C 1.6 Z16XE
    Από τον/την jstath στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 01:11
  3. Αλλαγή αντλίας νερού astra j 1.4T
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 16:15
  4. Αλλαγή μπατταρίας και βλάβη αντλίας τιμονιού Αstra H
    Από τον/την Γ.Κ.ΠΑΠ στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-11, 22:48
  5. Αλλαγή μπεκ βενζίνης λόγω κακής ποιότητας βενζίνης
    Από τον/την leas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 12:20

Δικαιώματα - Επιλογές