If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 100 από 100
    Senior Member Το avatar του χρήστη corsadi
    Περιοχή
    Χαλκίδα,Θεσ/νίκη κ ακόμα παραπέρα...
    Αυτοκίνητο
    Kadett D

Προεπιλογή

Πολύ σπαστικά τα μικρά βιδάκια που συγκρατούν τους δίσκους...όλο κόβονται. Μέχρι στιγμής πάντως κάθε φορά καταφέρνω να τα βγάλω, είτε με χτύπημα με σφυρί είτε με ξετρύπημα. Το abs τι λέει, δε μπαίνει πολύ πιο εύκολα πλέον;
    Opel: Αυτοκίνητα με νεανική εμφάνιση αλλά γέρικη ψυχή...

Προεπιλογή

Μεχρι στιγμης οχι, δεν μπενει το abs, τα τακακια εχουν πατησει και θα στρωσουν ακομα καλυτερα με το καιρο, δεν εχω κανει φρεναρισμα πανικου να τα δοκιμασω, αλλα ποιανουν πολυ καλα σε σημειο να ακουω τα πραγματα να κουνιουνται προς τα εμπρος κατα το φρεναρισμα μεσα στο αμαξι!!!!
    Το μονο μειον θα ελεγα, ειναι οτι το πενταλ αρχιζει να ποιανει απο ψιλα, με το πρωτο αγγιγμα και μεχρι την μεση εχει το μεγαλυτερο ποσοστο φρεναρισματος και μετα απο εκει γινεται καπως αποτομο, κολας στο παρμπριζ!! Abs οπως ειπα δεν το εχω βαλει ακομα. Γενικα δεν θελει κοπο το πενταλ για να φρεναρεις, δεν το εχω συνηθισει ακομα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

δεν εχεις πια το νεκρο σημειο απο τα ταμπουρα!
    αμα βαλεις και σωληνακια υψηλης το πενταλ θα γινει ακομα πιο κοφτερο.

βεβαια το D νομιζω εχει πολυ πιο αποτομο πενταλ απο το C οποτε μην βαλεις σωληνακια...

Προεπιλογή

Ναι πριν ειχε αυτο το κενο, τωρα δεν το εχει ειναι ποιο αμεσω, δηλαδη αν μπει γυναικα με τακουνι μεσα και φρεναρει εχει αφησει το κραγιον παπριζ χαλαρα!!!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άγκυρες!
    Κυριολεκτικα!!! Ειχαμε και το 1ο φρεναρισμα οπου ανταποκριθηκαν αριστα, απο τα 120km στα 0, το abs ισως μπηκε 2 φορες, μιας και τα λαστιχα τσιριξανε 2 φορες πριν ακινητοποιηθω, σταματησα σε καλη αποσταση απο τον μπροστινο, αν και κοιταξα δεξια για διοδο ''διαφυγης''!!! μιας και ημουν αριστερα λωριδα. Συμαντικο ρολο παιξαν και τα λαστιχα που ηταν ζεστα απο εθνικη.

Προεπιλογή

Uniroyal! Χα χα χα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριολεκτικα!!! Ειχαμε και το 1ο φρεναρισμα οπου ανταποκριθηκαν αριστα, απο τα 120km στα 0, το abs ισως μπηκε 2 φορες, μιας και τα λαστιχα τσιριξανε 2 φορες πριν ακινητοποιηθω, σταματησα σε καλη αποσταση απο τον μπροστινο, αν και κοιταξα δεξια για διοδο ''διαφυγης''!!! μιας και ημουν αριστερα λωριδα. Συμαντικο ρολο παιξαν και τα λαστιχα που ηταν ζεστα απο εθνικη.
    Αν καταλαβα καλά σε φρενάρισμα πανικου απο τα 120χλμ το ABS μπηκε μονο 2 φορες; ΕΙναι λιγο περιεργο αυτο εκτος κι αν δεν ηταν φρενάρισμα πανικου, αλλά απλως έντονο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Uniroyal! Χα χα χα
    Αυτα Γιαννη, δεν πατανε πανω στην ασφαλτο, σε γραναζια πανω πατανε!!!!!!!!! Αν τα ειχα βαλει εγω, γιατι τα ειχε πανω το corsa, θα ελεγα οτι καλυτερο εχω βαλει στην ζωη μου. Μακαρι να ειναι ισαξια και τα efficiency που επελεξα για τις 17αρες...

Προεπιλογή

Παρατηρώ πως οι δαγκάνες έχουν τον ίδιο κωδικό (ZOH 54/22 *) και είναι της Bosch.
    Όπου 54 = mm εμβόλου και 22 = πάχος δίσκου λογικά ( ; )

Αναρωτιέμαι αν η μόνη διαφορά είναι στις βάσεις και δεν χρειάζεται να αλλαχτούν και οι δαγκάνες οΏ½οΏ½

Οπότε, αν ισχύει, αυτό που αναρωτιέμαι είναι κερδίζεται τίποτα από την αλλαγή αφού το τακάκι θα είναι ίδιο, επομένως και το σημείο επαφής με το δίσκο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη feedoxx : 16-09-20 στις 00:45

Προεπιλογή

Σωστα το 52 ειναι το εμβολο και το 22 το παχος του δισκου που μπορει να δεχτει, δεν ειναι κωδικος ανταλακτικου αυτος, αλλα οι δαγκανες δεν ειναι ιδιες, οι 284 ειναι ποιο μεγαλες, εχουν διαφορετικους κωδικους ανταλακτικου, οπως και τα τακακια ειναι ποιο μεγαλα στα 284, οπως και ποιο παχια, δεν γινεται δηλαδη η μετατροπη μονο με βασεις.

πχ

https://www.autodoc.gr/abs/7714428

https://www.autodoc.gr/abs/7714429

Προεπιλογή

Έψαχνα κάποιον όρο / κωδικό ώστε να ψάχνω και να τις αναγνωρίζω σε σχέση με άλλες και το παρατήρησα. Επομένως δεν είναι ο κωδικός τους, οπότε άκυρο το ψάξιμο έτσι.

Προεπιλογή

Ενας καλος τροπος να τις ξεχωρισεις αν ψαχνεις, ειναι η μεγαλη τρυπα και το σχημα της που εχει στο εμπρος σημειο που φενεται ο δισκος. Δηλαδη οπτικα με τις 257 δεν ειναι ιδιες, οι Bosch τουλαχιστον, αν βρεις σε ATE, ισως βρησκεις με 54..57αρι?? εμβολο, δεν θυμαμαι ακριβως ποιο απο τα δυο.

Προεπιλογή

Ψάχνομαι η αλήθεια είναι μήπως κάνω επιτέλους την αναβάθμιση αλλά έχω πελαγώσει.
    Πίστευα ότι το ZOH 54/22 που γράφουν θα ήταν κάποιο χαρακτηριστικό για να καταλαβαίνω ότι πχ αυτή κάνει, αυτή όχι αλλά.... έφαγα άκυρο.

Δυστυχώς είναι κάπως χάος γιατί αρκετοί δίνουν μόνο τις δαγκάνες πχ και με το μάτι δε μπορώ να καταλάβω αν κάνει η δακγάνα ή όχι.
    Επίσης αρκετοί αναγράφουν μόνο το μοντέλο του αυτοκινήτου και δεν αναγράφουν τις διαστάσεις δίσκου κλπ, οπότε άντε να βγάλεις άκρη.

Όσες έχω πετύχει πάντως είναι της Bosch. ATE δεν έχω δει αλλά αν έχουν μεγαλύτερο έμβολο θεωρώ πως θα αξίζουν περισσότερο.

PS: Αυτό με την τρύπα που λες δεν το πολυκατάλαβα είναι η αλήθεια. Μπορείς να μου το εξηγήσεις γιατί κάπου σε έχασα;

Προεπιλογή

Αν προσεξεις το σχεδιο της τρυπας οπως φενεται παρακατω στην φωτο, ειναι χαρακτηριστικα μεγαλη σε σχεση με τα 257, οποτε αν βρεις δαγκανες με τετοια... ''τρυπα'' ειναι 284 οι δαγκανες. Μπορεις να ψαξεις και απο ebay με τους κωδικους απο τις δαγκανες ή τις βασεις που εχω γραψει στην 1η σελιδα, θα σου βγαλει μερικες.
    https://i.postimg.cc/R0CC3g4n/Inked-...-085715-LI.jpg

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Και οι δικές μου ΑΤΕ για να υπάρχουν για το αρχείο...

Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro, AFL.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά, θα το ψάξω το θέμα γιατί θέλω καιρό τώρα να κάνω αυτή την αναβάθμιση και όλο το αναβάλω.

Manik, μήπως ξέρεις πόσα mm είναι το έμβολο στις ATE και τι δίσκο παίρνουν;

Senior Member Το avatar του χρήστη manik
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Αυτοκίνητο
    Corsa D

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ παιδιά, θα το ψάξω το θέμα γιατί θέλω καιρό τώρα να κάνω αυτή την αναβάθμιση και όλο το αναβάλω.

Manik, μήπως ξέρεις πόσα mm είναι το έμβολο στις ATE και τι δίσκο παίρνουν;
    Δεν το μέτρησα το έμβολο αλλά λογικά 54mm. Ο δίσκος είναι 284mm.
    Corsa D Sport 3d 1.4 Silver Lighting Opc Line Pack 1 + 17άρες.
    Wish list: Πίσω δισκόφρενα (υπάρχουν κομμάτια), καθίσματα Recaro, AFL.

Προεπιλογή

Πολύ καλή μετατροπή και μπράβο σου. Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες και ίσως κωδικούς για τα πίσω φρένα; Εννοώ την μετατροπή από ταμπούρα σε δίσκους. Από που αγοράστηκαν; Σαν σετ ή κομμάτι κομμάτι;
    Ευχαριστώ πολύ.
    Φιλικά,
    Γιάννης

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

1. ΕΜΠΡΟΣΘΙΑ ΦΡΕΝΑ CORSA D 284mm
    Από τον/την GTC25 στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 19:33
  2. αλλαγη τακακια εμπρος
    Από τον/την giorgis81 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-12, 18:45
  3. φρενα αλλαγη????
    Από τον/την petros.naxos στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 16:42
  4. Αλλαγη εμπρος προβολακιου ομιχλης
    Από τον/την Vassilis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-06, 14:53
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-06, 16:32

Δικαιώματα - Επιλογές