If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 89

Προεπιλογή Corsa D, αλλαγη εμπρος φρενα 257mm σε 284mm.

Οτι λεει ο τιτλος, Αλλαγη εμπρος φρενα, με μεγαλυτερα, το corsaki μου φοραει εμπρος 257mm δισκους και τωρα που θα μπουν τα πισω δισκοφρενα, θα ειχα πισω 264mm και εμπρος 257mm, οποτε θα ηταν καπως!!
    Για αρχη βρεθηκαν απο ebay δαγκανες εμπρος σετ μαζι με τις βασεις τους απο corsa D 1,3cdti 3 πορτο, με εξαρι σασμαν και κινητηρα z13dte, δεν ξερω αν παιζει ρολο, αλλα κανα 2 που βρηκα απο ebay, ολα ηταν απο 6αρι σασμαν και 3πορτα, ισως ηταν απο van εκδοση. Κανονικα χρειαζονται και οι μεγαλυτερες θερμοπροστασιες, οι οποιες ειναι πισω απο τον δισκο, εγω για αρχη θα αφησω τις ιδιες, γιατι ειναι λιγο...αλμυρες στην τιμη!!! Εκτος και αν μεχρι να τα βαλω πανω τις βρω μεταχειρησμενες απο ebay.

Οι κωδικοι για δαγκανες και βασεις, για οποιον θελει να ψαξει, ειναι...

Δαγκανα δεξια GM 93189802
    Δαγκανα αριστερη GM 93189801
    Βαση δαγκανας δεξια GM 93189804
    Βαση δαγκανας αριστερα GM 93189803
    Θερμοπροστασιες δισκου, δεξια GM 55700935, αριστερα GM 55700933 προτινομενη τιμη τεμαχιο 33,35€
    Δισκος 284mm GM 93188918 προτινομενη τιμη 264,12€
    Τακακια σετ χωρις αισθητηρα φθορας GM 93189816 προτινομενη τιμη 133,92€
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Οι δαγκανες που μου εστειλε ο Γερμανος, δεν ηταν αυτες που ειχε στην αγγελεια, οι οποιες φενοντουσαν να εχουν λιγοτερες σκουριες, αλλα δεν ηταν και σε τελεια κατασταση οπτικα, σε σχεση με αυτες που μου εστειλε, αλλα μιας και θα γινει ολικη αποκατασταση στις δαγκανες, ...το καταπια!! και δεν του εκανα αρνητικο feedback.

Στην συνεχεια, απο autodoc, πηρα δισκους και τακακια της ΑΤΕ, και σετακι επισκευης της δαγκανας της Frenkit, χωρις εμβολα, μιας και χωρις να εχω βγαλει τα εμβολα ακομα, ειδα οτι αυτα δεν ειναι κολλημενα, πανε πολυ ευκολα προς τα πισω με τα χερια που τα πιεσα, και τα υγρα που βγηκανε απο μεσα ηταν καθαρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 25-11-18 στις 10:37

Προεπιλογή

Για αρχη ελυσα τις δαγκανες, χωρις να βγαλω τα εμβολα, για να καθαριστουν και να ξεσκουριαστουν, και στην συνεχει να βαφτουν. Το ενα πυρακι απο την μια δαγκανα, ειχε παρει υγρασια, στο σημειο της φυσουνας, και για καλη μου τυχη ειναι ιδιας διατομης με το ενα καλο απο τα πισω δισκοφρενα που αλλαξα απο την μια μερια, και που μου περισεψε.

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Άψογος.....γουστάρω!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CALIBRA TURBO 4X4.....Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

Προεπιλογή

Τρελανε μας κι αλλο....... Μπορεις!!!!!!!!!!!
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Ωραίo project κι αυτό. Το έχεις μαθει πλεον το θεμα με τις δαγκάνες.

Προεπιλογή

Θα ανοιξω μαγαζι με φρενα!!

Προεπιλογή

Καθαριστικε η μια δαγκανα με την βαση της, πραγματικα επρεπε να την ζυγησω πριν και μετα!!! Οτι ελαχιστο εμεινε θα το αναλαβει το ...κεζαπ!!

Προεπιλογή

Με τι τα ετριψες; Με συρματοβουρτσα χειρός η με καποιο εξαρτημα σε δραπανο;

Προεπιλογή

Στην αρχη χτυπημα με σφυρακι να φυγουν τα χοντρα, και μετα συρματοβουρτσα σε τροχο πανω.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Άντε μεγειά!!

βάλε και σωληνάκια υψηλής να τα ευχαριστηθείς!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε μεγειά!!

βάλε και σωληνάκια υψηλής να τα ευχαριστηθείς!
    Αξιζει λες να βαλω υψηλης?? Τι διαφορα θα δω?? Δεν εχω βαλει ποτε για να ξερω.

Προεπιλογή

Ρε τι κανει το αλατι ...

Θα εχεις ας πουμε πιο καλο φρενο αμεσο και κανα 100 ευρω αγορα εμπρος - πισω .

Καλη συνεχεια Νικο στην τοποθετηση , να σου πω την αληθεια εψαξα και εγω δαγκανες απο ebay για το δικο μου και τις εχουν λιγο ακριβες τις εμπρος για 321mm .

Προεπιλογή

Οντως το αλατι κανει μεγαλη ζημια, ευτηχως στις δαγκανες παρα την κρουστα που δημιουργηθηκε, μετα την αφαιρεση της σκουριας, και με ενα βαψιμο, θα γινουν καινουριες.

Δεν ξερω αν θα παω σε σωληνακια υψηλης, αν και εδω εχουμε εναν που τα μετατρεπει τα απλα (παλια) σε υψηλης, με πολυ χαμηλο κοστος.

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Με τα υψηλής το φρένο γινεται πιο άμεσο και πιο στιβαρό,
    επίσης καταλαβαίνεις και το ABS πιο άμεσα στο πόδι και (ίσως είναι η αίσθηση μου) το πάτα-άσε του ABS είναι πιο γρήγορο

εχω κάνει την αντίστοιχη μετατροπή εδώ και 10 χρόνια και το αμάξι άλλαξε εντελώς στο φρενάρισμα
    280 εμπρός, 240 πίσω και σωληνάκια υψηλής (Corsa C)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 26-11-18 στις 01:15

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Asroc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα υψηλής το φρένο γινεται πιο άμεσο και πιο στιβαρό,
    επίσης καταλαβαίνεις και το ABS πιο άμεσα στο πόδι και (ίσως είναι η αίσθηση μου) το πάτα-άσε του ABS είναι πιο γρήγορο

εχω κάνει την αντίστοιχη μετατροπή εδώ και 10 χρόνια και το αμάξι άλλαξε εντελώς στο φρενάρισμα
    280 εμπρός, 240 πίσω και σωληνάκια υψηλής (Corsa C)
    Καταλαβα, προς το παρον δεν θα τα αλλαξω, γιατι ξεφευγω αρκετα σε ολικο κοστος, ισως στο μελλον...

Προεπιλογή

Καθαριστηκε και η 2η δαγκανα, μαζι με τις βασεις χτες, και σημερα παω και τα βρησκω σχεδον μαυρα!!! οξειδωνονται σε χρονο ρεκορ!!! Ευτηχως το πρωι πηρα κεζαπ και το μεσιμερι τα εριξα μεσα, για να φυγουν και οι τελευταιες σκουριες, το κεζαπ που πηρα αυτη την φορα ηταν τελειως μαπα, μα τελειως μαπα!!!?? Αντι να ξεσκουριαζουν, μεσα στο κεζαπ ξανασκουριαζανε!!! Και η σκουρια δεν ελιωνε οπως αλλες φορες. Με λιγο κοπο και συρματοβουρτσα εγινε δουλεια παντως, και μετα απευθειας τα πετρελαιοσα, μεχρι να βαφτουν για να μην σκουριασουν...

Προεπιλογή

Αυτος ειναι ο μπελας με αυτα τα υλικά. Οξειδώνονται πολύ γρηγορα. Το ειχα παθει και εγω στο παρελθον. Αποφασισα να τις καθαρισω και να τις βαψω την ιδια ημερα (τουλάχιστον να περασω το αστάρι)

Προσεχε, με τα πετρέλαιο, θέλει καλο καθάρισμα για να πιάσει σωστα η μπογιά μετα. Εχεις καποιο καθαριστικό; Εγω χρησιμοποιω ισοπροπυλική αλκοόλη, απο φαρμακειο την αγοράζω.

Προεπιλογή

Ναι οντως, ακομα και με το πετρελαιο, αρχισανε να κοκκινιζουνε, πρεπει να τις βαψω αμεσα, κυριως οι δαγκανες αρχισανε να κοκκινιζουν, οι βασεις δεν πηραν χρωμα.
    Καθαρησμα με σαπουνονερο και μετα με καθαριστικο φρενων, φυσημα με αερα να στεγνωσει παντου, και θα ξαναχρειαστουν ενα περασμα παλι με την συρματοβουρτσα, . Την προηγουμενη φορα τα ειχα ψεκασει με wd40, και σαν να κρατησανε παραπανω.
    Βαψιμο τα κανε με βαφη zinc, που ειναι απευθειας πανω στο μεταλο, χωρις ασταρι.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. ΕΜΠΡΟΣΘΙΑ ΦΡΕΝΑ CORSA D 284mm
    Από τον/την GTC25 στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 18:33
  2. αλλαγη τακακια εμπρος
    Από τον/την giorgis81 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-12, 18:45
  3. φρενα αλλαγη????
    Από τον/την petros.naxos στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-11, 16:42
  4. Αλλαγη εμπρος προβολακιου ομιχλης
    Από τον/την Vassilis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-06, 13:53
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-06, 15:32

Δικαιώματα - Επιλογές