If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 281 έως 297 από 297

Προεπιλογή

Και ερωτω, με προγραμμα μεσα σε 10000km αν κανει καθε 200km αναγεννηση, θα εχει κανει 50 αναγεννησεις. Χωρις προγραμμα, αν βαλουμε μεσο ορο 700km, θα κανει 14??? Στην 1η περιπτωση ποσα πετρελαια θα καταληξουν στο καρτερ και μετα οι θερμικες καταπονησεις???
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξε οπως ειπες καποιου μπορει να ειναι ο μισος μισθος και οντως ειναι. Κριμα να τα χασεις ετσι απλα και να τον κανεις μαγκα.
    Γενικα ολα αυτα τα προγραμματα ειναι "κονσερβες" δηλαδη υπαρχει σαν ετοιμο σεταπ και απλα στο πεταει πανω το σκαλιζει λιγο και τελος.
    Το σωστο προγραμμα μπαινει πανω, βγαινει στο δρομο οπου παιρνει τα οποια δεδομενα ειναι αυτα. Ρυθμιζει ξαναβγαινει και ουτω καθεξης και στο τελος dyno.
    Τελος παντων... Καλυτερα για μενα να δοκιμαζες και το πιο light που σου ειπε τουλαχιστον να μην πανε χαμενα τα λεφτα σου.
    Αν σου κανει τωρα αναγεννηση στα 700, με το προγραμμα σου εκανε στα 200-250 ε, μπορει να πηγαινε καπου στην μεση ας πουμε 400-500 και να ησουν ευχαριστημενος.
    Τα λεφτα τα εχω χαμενα, τα πεταξα πανε, οποτε δεν καθομαι να ασχοληθω, να παω παλι θεσσαλονικη, να χασω παλι μερα απο την δουλεια μου, να μην δουλεψει να ξαναπαω και ουτω καθεξης, φαβλος κυκλος...να φαω πανε ελα σε πετρελαια και διοδια, να χασω μεροκαματα, για να καταληξουμε παλι στο μηδεν οτι φταιει το αμαξι...
    Προτιμω να δωσω κανα 100αρικο για ενα boxaki και τελος...

Με τον τροπο που λες στον δρομο μου ειχε προγραμματισει ο Γερμανος προγραμματιστης το golf που ειχα, χωρις μπαρουφες και πολλα λογια μου ειχε πει θα ποιασουμε τα 200 αλογα, αλλα πρεπει οποσδηποτε να βαλεις ιντερκουλερ, τοτε δεν ειχα, γιατι θα εχεις θεμα με θερμοκρασιες, μετεπειτα εβαλα ιντερκουλερ και downpipe, και στο δυναμομετρο χειμωνα μετρημενο εβγαλε 223 αλογα, και ο Ελληνας, ο πρωτος που προσπαθουσε να το προγραμματισει, μου ειχε ταξει ''kawasaki'', ...ελα και θα στο κανω kawasaki. ηταν τα λογια του... και οταν στο δυναμομετρο εβγαλε με το ζορι 180 αλογα, αρχισε τα παρπαρισματα!!!!

Προεπιλογή

Να σε ρωτήσω στην πρώτη φωτό έχεις 500+ βαθμούς θερμοκρασία.θυμασαι μήπως το στυλ οδήγησης εκείνη την στιγμή?
    Για τα πετρέλαια στο Κάρτερ που λες εγώ κάθε 10.000 που αλλάζω λάδια δεν έχω παρατηρήσει άνοδο και ας κάνει κάθε 300-350χλμ αναγέννηση.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ πως δεν εχουμε και καλους προγραμματιστες εδω στην Ελλαδα , αλλα !!!

Νικο επειδη αναφερες για εταιρια θα σου πω αυτο , πριν 2 χρονια φιλος μου εψαχνε για προγραμμα να βαλει σε Astra k 1.6 Cdti με τα 136 ίππους .
    Τελικα παραγγειλε απο την EDS Motorsport το προγραμμα μαζι με το IPF , ΚΟΣΤΟΣ 650 ευρω , το εκανε τοποθετηση μονος του online μεσα σε 18 λεπτα .
    Το αμαξι απο ανεγγενησης δεν αλλαξε τιποτα τα ιδια χιλιομετρα κανει και τωρα οπως ηταν και normal και ειναι και αρκετα δυνατο και εχει πεση και η καταναλωση .
    Πριν λιγο καιρο αποφασισε να βαλει φιλτρο τις K&N μεσα στο φιλτροκουτι που ειναι σαν φιλτροχοανη στα Κ , και το αμαξι δεν δουλευε σωστα , εστειλε μυνημα στην εταιρια και του εστειλαν καινουργια δεδομενα με το συστημα IPF , τα περασε παλι online {ΔΩΡΕΑΝ} και το αμαξι εστρωσε και .
    Δεν μπορει μια ΕΤΑΙΡΙΑ που εχει πουληση ΧΙΛΙΑΔΕΣ προγραμματα για το μοτερ αυτο να μην ξερει .

Το συμπερασμα δικο σου .
    Οι ξενες εταιριες ειναι ποιο σοβαρες, γνωστος μου σε focus st, ειχε χρυσοπληρωσει τοτε ενα μαραφετι πανω στην obd απο την BSR, το οποιο εβαζες και εβγαζες μονος σου το προγραμμα πανω στο αμαξι, κατι παρομοιο με το ipf, οποτε αλλαζε πραγματα πανω στο αμαξι, αναβαθμιση μεσω ιντερνετ ΔΩΡΕΑΝ, και σε καποια στιγμη του ειπανε στηλε μας το παλιο obd να σου στειλουμε το καινουριο αναβαθμιζμενο ΔΩΡΕΑΝ!!! Και εδω πας και σου λενε, αναβαθμιση??? 100€ σαν τους γιατρους που πας και τους λες γιατρε ποναω....50€!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thomaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και εχω και εγω Corsa D,αλλα λογω χρονου δεν προλαβαινω τοσο πολυ να συμμετεχω ενεργα στο forum,θα ηθελα να γραψω και εγω την γνωμη μου.Εχοντας Corsa D με κινητηρα Z13Dte με διαχειριση BoschEDC17,αφαιρωντας πριν μερικα χρονια το Dpf μονο(Για διαφορους λογους) και χωρις προγραμμα σε αρκετα πατηματα υπηρχε μια ελαφρα καπνα(επιβαρυνση Dpf) στο πατημα,πραγμα που σημαινει οτι και η εργοστασιακη χαρτογραφηση σε καποιο φασμα ειναι λιγακι επιθετικη σε χρονο ψεκασμου,πραγμα που για μενα σημαινει οτι με Remap γινεται ακομα παραπανω αναλογα τον βαθμο που θα πιεσεις.

Τα παιδια-μελοι που ειναι απο Λαρισα και απο την ευρητερη περιοχη με γνωριζουν προσωπικα οπως και το αυτοκινητο μου.
    Το δικο μου για παραδειγμα στο τερμα γκαζι λογω χρησης ή Development για να το θεσω καλυτερα..καπνιζει σαν τρενο
    Τα παλια πετρελαια γιατι δεν ειχανε αυτα τα προβληματα??? Ο ξαδερφος μου 19αρι golf 4, το ειχε περασει προγραμμα τοτε στην ABT, ουτε καπνες ουτε τιποτα, απροβληματιστο, οργωνε. Και τωρα πας κανεις ενα 13αρι και λες πισω γινεται τρενο??? Κατι δεν κανουν σωστα... δεν ειναι να βγαλεις μονο αλογα, πρεπει να τα κανεις να περπατανε και σωστα. Τι κανουν σωστα οι εταιριες που δεν κανουν σωστα οι προγραμματιστες της γειτονιας??? Γιατι??? Γιατι ο της γειτονιας για να το κανει δυνατοτερο απο τα επωνυμα ανεβαζε πεισεις, αφαιρουσε δικλειδες, κτλ... λιγα μοτερ σπασανε γιατι ειχανε αφαιρεμενες δυκλιδες ασφαλειας για να ποιασει ο προγραμματιστης αλογα???

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτήσω στην πρώτη φωτό έχεις 500+ βαθμούς θερμοκρασία.θυμασαι μήπως το στυλ οδήγησης εκείνη την στιγμή?
    Για τα πετρέλαια στο Κάρτερ που λες εγώ κάθε 10.000 που αλλάζω λάδια δεν έχω παρατηρήσει άνοδο και ας κάνει κάθε 300-350χλμ αναγέννηση.
    Ειχε ξεκινησει να κανει αναγεννηση, ειδα καταναλωση υψηλη και μπηκα να δω.

Πανω απο 500 βαθμους ποιανεις αν το πας τερμα τελικες, αλλα δεν ειδα καμια διαφορα στις αναγεννησεις, δηλαδη δεν καθαρησε, την αλλη μερα εκανε αναγεννηση.

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Με το boxaki να δεις αναγεννησεις!που θα σου ανοιξει το rail τερμα!
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το boxaki να δεις αναγεννησεις!που θα σου ανοιξει το rail τερμα!
    Αντωνη το racechip που ειχα στο C, το δοκιμασα στο D, δουλεψε κανονικα δεν θυμαμαι ακριβως ποσα km το δουλεψα, σιγουρα το λιγοτερο 500km, ηταν μετεπειτα που επλυνα το dpf, και δεν εκανε αναγεννηση οσο το φορουσα, απο βδομαδα ισως το ξαναδοκιμασω.

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Δοκιμασε το για.3_4000 χλμ κ βγαλε συμπεράσματα
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Σήμερα έκανε την 3η αναγέννηση, και με ''χαλασμενο-α" μπεκ παρακαλώ...!!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το μοναδικο χαλασμενο σε σχεση με το αυτοκινητο σου ειναι η αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα αυτου που περασε το προγραμμα. Παντως ειμαι σχεδον βεβαιος οτι απο οσους εχουν διαβασει το forum κανεις δεν προκειται να περασει απο το μαγαζι του. Αρα ο τυπος εχει χασει και εχει χασει πολλα, πολλα 350αρικα.... Ας ειναι....

Προεπιλογή

Νίκο 1000κμ από την τελευταία αναγέννηση πολύ καλά εμένα το πολύ να διανύσει 400κμ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kikonec Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο 1000κμ από την τελευταία αναγέννηση πολύ καλά εμένα το πολύ να διανύσει 400κμ
    Μετα την αφαιρεση του προγραμματος, εχει στρωσει, 1η αναγεννηση καπου στα 700, 2η καπου στα 490, και 3η στα 1000κμ, και το καλο ειναι οτι δεν υπαρχει πιεση στο φιλτρο. Τωρα ραγισε??? ελευθερωθηκε και αλλο??? Μεχρι στιγμης ουτε λαμπακια, ουτε προβληματα, το αμαξι παει μια χαρα, καταναλωσεις στρωσανε που με το προγραμμα ηταν αυξημενη. Τωρα στο δικο σου να μην πετυχε??

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα την αφαιρεση του προγραμματος, εχει στρωσει, 1η αναγεννηση καπου στα 700, 2η καπου στα 490, και 3η στα 1000κμ, και το καλο ειναι οτι δεν υπαρχει πιεση στο φιλτρο. Τωρα ραγισε??? ελευθερωθηκε και αλλο??? Μεχρι στιγμης ουτε λαμπακια, ουτε προβληματα, το αμαξι παει μια χαρα, καταναλωσεις στρωσανε που με το προγραμμα ηταν αυξημενη. Τωρα στο δικο σου να μην πετυχε??
    Το δικό μου κάνει κάθε 350 με 400 απο τότε που έψαξα ένα φάρμακο για καθάρισμα μπεκ μετά γαμ€&θηκε, απο τότε πρόσθεσα και καθαριστικό για το DPF και παλι τα ίδια! Τέλος πάντων υπομονή, εγώ λέω μήπως δεν εχω καλη καύση η τίποτα τέτοιο και το επηρεάζει.

Προεπιλογή

Εγω που εχω το racechip (στο τερμα) , μου κανει καθε 400 με 450 χιλιομετρα αυτοκαθαρισμο.. 140.000 χλμ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο corsa sport 1.7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω που εχω το racechip (στο τερμα) , μου κανει καθε 400 με 450 χιλιομετρα αυτοκαθαρισμο.. 140.000 χλμ
    Αυριο θα το κουμπωσω και εγω να δω, οταν λες τερμα που το εχεις τι ρυθμιση??

Προεπιλογή

Προεπιλογή
    Στο tuning 3 το εχω! D0
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη corsa sport 1.7 : 7 Ώρες πρίν στις 23:00

Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa D A13DTE καθαρησμα πολλαπλης εισαγωγης, EGR.
    Από τον/την Karaman στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-19, 22:43
  2. Ταιριάζει σασμάν από Corsa d A13DTE σε Astra j 1.3?
    Από τον/την koratokva στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-18, 18:04
  3. Θερμοστάτης Α13DTE
    Από τον/την SotosKon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 13:07
  4. Απορία για A13DTE
    Από τον/την referravag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 16:22
  5. Αλλαγη - καθαρισμος φιλτρου βενζινης σε Corsa C 2004
    Από τον/την Xenophon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-13, 23:03

Δικαιώματα - Επιλογές