If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 20 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 1018192021 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 381 έως 400 από 404

Προεπιλογή

Με bp απλό καύσιμο είσαι ακόμη Νίκο;

Προεπιλογή

Ναι παντα με απλο BP, ΑΥΣΤΗΡΑ!!!!!! και με racechip πανω, δεν λεει να κανει αναγεννηση με τιποτα, παρακολουθω και την εξατμιση πισω μπας και εχει σπασει το dpf, και ειναι πεντακαθαρη. Μηδεν πτωση αποδοσης ποτε. Να δω τωρα που θα ποιασουν οι ζεστες πως θα συμπερηφερθει, γιατι περιεργως μολις ποιασανε τα κρυα, σταματησε να κανει και αναγεννησεις....

Καταναλωση στο ρελαντι εμενα ποιανει σπανια 0,3 παντα 0,4 καπου καπου 0,5 αλλα δεν μπενω σε διαδικασια να ελενξω μπεκ, χωρις καποιο προβλημα, καταναλωσεις, 5,5-6 λιτρα ειμαι, σε λιγα km κλεινω 200000km.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μήπως να το κάνεις επάγγελμα τον καθαρισμό του dpf?

Ή έστω ερασιτεχνικά....
    Πιστεύω θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις από τη δουλειά... Μέχρι τη Λάρισα θα είναι η ουρά που θα περιμένουν.....

Προεπιλογή

Νίκο παρατήρησα αυτές τις μεγάλες αναζωογονήσεις που σου κάνει το αυτοκίνητο θαρρείς είναι από το καθαριστικό τούρμπο; θυμάσαι πόσα χιλιόμετρα πριν έριξες το καθαριστικό; σκέφτομαι εγω να βγάλω τον σωλήνα μπροστά να ρίξω καθαριστικό σπρέι απευθείας για τούρμπο! Η που άλλαξες το λάδι κινητήρα άλλα αυτό νομίζω το άλλαξες πρόσφατα έτσι;

Προεπιλογή

Τελευταια αναγεννηση την εκανε 24/10/19, και εκεινο το καιρο δεν εκανα κατι ουσιαστικο στο να δικαιολογει αυτη την αλλαγη, το καθαριστικο για το τουρμπο το εριξα 2 μηνες μετα 3000km. Τα λαδια τα αλλαξα πριν 2000Km.

Προεπιλογή

Μετρηση καυσαερίων έχεις κανει; Μηπως το φιλτρο έχει γίνει πιο "ελέυθερο" μετα την επεμβαση και δεν κρατά πλεον αιθάλη;

Προεπιλογή

Λογικα εχει γινει ποιο ελευθερο, καυσαερια τον Αυγουστο περασε κανονικα, αλλα πισω η εξατμιση δεν μαυριζει, αν βαλεις το δαχτυλο ομως αφηνει ενα υποτιποδες ιχνος καπνας, αλλα η εξατμιση ειναι ασημι, πισω δεν καπνιζει, το προσεχω βραδυ στα πισω αμαξια και δεν βγαζει τιποτα, οσο και να το πατισω.
    Θυμαμαι μονο στην τελευταια αναγεννηση πρεπει να ηταν που μου ειχε αναψει και το λαμπακι γιατι το ειχα κοψει, προς το τελος της αναγεννησης καπνιζε στα φωτα των πισω αμαξιων.

Προεπιλογή

Μπράβο ρε Νίκο τουλάχιστον εσύ έχεις ξεμπερδέψει με το ζήτημα αναγέννηση. Πλέον δεν σε απασχολεί καθόλου.

Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση. Μιας και έχω αγοράσει το ειδικό φάρμακο για καθαρισμό εδώ και ένα χρόνο νομίζω ήρθε η ώρα να καθαρίσω το φίλτρο μου. Απλώς δεν βρίσκω πιεστικό με ζεστό νερό και σκέφτηκα αν δέχεται το πιεστικό ζεστό νερό κατευθείαν από θερμοσίφωνα. Δεν γνωρίζω αν η αντλία και οι διάφοροι μηχανισμοί του πιεστικού θέλουν κρύο νερό αποκλειστικά
    Σαν ιδέα πως σας φαίνεται;

Προεπιλογή

Κανένα πετρέλαιο δεν βγάζει 8000+χλμ χωρίς αναγέννηση.
    Μήπως μετράει χλμ από την τελευταία ενεργητικη αναγέννηση?
    Μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι του soot είναι μόνιμα στο 80%.
    Σίγουρα κάτι άλλο παίζει με πιθανότερο σενάριο για εμένα να έχεις προκαλέσει με το πιεστικό ζημιά στις κυψέλες και να έχουν ανοίξει αρκετές από αυτές.
    Ένας σωστός κινητήρας diesel και χωρίς dpf δεν καπνίζει.
    Μια ερώτηση.
    Αν πας με 6η και 3000 στροφές πόσα kpa σου διαβάζει διαφορική πιεση?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsaros21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μια ερώτηση. Μιας και έχω αγοράσει το ειδικό φάρμακο για καθαρισμό εδώ και ένα χρόνο νομίζω ήρθε η ώρα να καθαρίσω το φίλτρο μου. Απλώς δεν βρίσκω πιεστικό με ζεστό νερό και σκέφτηκα αν δέχεται το πιεστικό ζεστό νερό κατευθείαν από θερμοσίφωνα. Δεν γνωρίζω αν η αντλία και οι διάφοροι μηχανισμοί του πιεστικού θέλουν κρύο νερό αποκλειστικά
    Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ζεστό νερό ούτε ειδικά φάρμακα.
    Βάλε σε ζεστό νερό 10% ποτάσα και ριχτο μεσα στο dpf.
    Αστο 1 ώρα και μετά χτυπα το με πιεστικό με προσοχή χωρίς να βαράς από πολύ κοντά και κάνεις ζημιά στις κυψέλες.
    Πάντα βαράς από την ανάποδη μεριά όπως πάνε τα καυσαέρια.δυλαδη από την μεριά της εξάτμισης προς το τούρμπο.

Προεπιλογή

Καυστική σόδα Ποτάσα (Υδροξείδιο του νατρίου ΝaOH)
    Η καυστική σόδα ή υδροξείδιο του νατρίου καυστικό νάτριο - NaOH, είναι το δραστικό στοιχείο που επιτρέπει το μετασχηματισμό των ελαίων σε σαπούνι.

Διαλύει τα λίπη, ξεβουλώνει αποχετεύσεις, απολυμαίνει. Καθαρότητα: 99%.

Πέρα από την οικιακή χρήση, χρησιμοποιείται και σε πολλές άλλες εφαρμογές, όπως ηλεκτρόλυση, παραγωγή βιοκαυσίμων, κατεργασία πρώτων υλών κλπ.

Προσοχή κατά τη χρήση του προϊόντος
    Προκαλεί σοβαρά δερματικά εγκαύματα και οφθαλμικές βλάβες. Μπορεί να διαβρώσει μέταλλα. Μην αναπνέετε σκόνη-καπνό-αέριο-νέφος-ατμούς ή ψέκασμα που το περιέχουν. Να φοράτε πάντα προστατευτικά γάντια, ρούχα και μέσα προστασίας ματιών και προσώπου. Σε περίπτωση εισπνοής: Μεταφέρετε τον πάσχοντα σε αεριζόμενο χώρο και διατηρήστε τον ζεστό. Ζητήστε άμεσα ιατρική βοήθεια. Σε περίπτωση επαφής με το δέρμα ή τα μαλλιά σας: αφαιρέστε αμέσως όλα τα μολυσμένα ρούχα και υποδήματα και πλένετε με άφθονο: νερό για τουλάχιστον 15 λεπτά. Ζητείστε άμεσα ιατρική βοήθεια. Σε περίπτωση επαφής με τα μάτια: Ξεπλύνετε προσεκτικά με νερό για τουλάχιστον 30 λεπτά. Αν φοράτε φακούς επαφής, αφαιρέστε τους εφ' όσον είναι εύκολο και συνεχίστε να ξεπλένετε. Ζητείστε άμεσα ιατρική βοήθεια. Σε περίπτωση κατάποσης: Μην προκαλέσετε έμετο. Μετά την κατάποση ξεβγάλτε τη στοματική κοιλότητα με άφθονο νερό (μόνο εφόσον το άτομο έχει τις αισθήσεις του) και ζητείστε άμεσα ιατρική βοήθεια. Αποφύγετε την εισροή του προϊόντος στο αποχετευτικό σύστημα ή τα επιφανειακά ύδατα. Σε περίπτωση που το προϊόν φτάσει σε φυσικό κανάλι ύδατος ενημερώστε άμεσα τις αρμόδιες υπηρεσίες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα πετρέλαιο δεν βγάζει 8000+χλμ χωρίς αναγέννηση.
    Μήπως μετράει χλμ από την τελευταία ενεργητικη αναγέννηση?
    Μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι του soot είναι μόνιμα στο 80%.
    Σίγουρα κάτι άλλο παίζει με πιθανότερο σενάριο για εμένα να έχεις προκαλέσει με το πιεστικό ζημιά στις κυψέλες και να έχουν ανοίξει αρκετές από αυτές.
    Ένας σωστός κινητήρας diesel και χωρίς dpf δεν καπνίζει.
    Μια ερώτηση.
    Αν πας με 6η και 3000 στροφές πόσα kpa σου διαβάζει διαφορική πιεση?
    Τα km, μετρανε τις ενεργητικες αναγεννησεις, αυτες που μας προβληματιζουν και μας κρατανε να κανουμε βολτες παρα να ξεκουραζομαστε σπιτι μας!! παθητικες πχ σε εθνικη θα εχει κανει σιγουρα, και για αυτο αυτο το νουμερο, αλλιως θα ειχε σκασει το μοτερ. Το soot, βγενει μεσω αλγοριθμου, δεν ειναι πραγματικο γιατι κανενας εγγεφαλος δεν μπορει να υπολογισει χωρις να ζυγισει, ποσο καπνα εχει μεσα ενα φιλτρο, στις 3000 δεν ξερω ποσο εχει, γιατι εκει πας με 160km και εθνικες δεν το παω τοσο για να το προσεξω, εκει που το παρακολπουθω ειναι στα 120-130km, δηλαδη, στις 2200-2400 εχω 4-7kpa. Ενας σωστος κινητηρας ναι, δεν καπνιζει, αλλα βγαζει σωματιδια, κινητηρας χωρις dpf δεν υπαρχει που να μην εχει μαυρισμενη αποληξη της εξατμισης. Σπασμενες κυψελες δεν εχω, αλλα ποιο ελευθερες απο οτι πρεπει σιγουρα ναι.

Προεπιλογή

Παθητικές αναγεννήσεις είναι αυτές που γίνονται συχνά και χωρίς να το καταλάβουμε τις περισσότερες φορες με έναν κύκλο από 300-1500χλμ.
    Οι ενεργητικές αναγεννήσεις όταν γίνονται ανάβει το χαρακτηριστικό λαμπάκι ή η ένδειξη μην σβήνετε τον κινητήρα συνεχίστε την οδήγηση.
    Εγώ στο Κ έχω 45.000 χλμ εκ των οποίων 25.000 με πρόγραμμα και μέχρι στιγμής δεν με έχει ενοχλήσει.
    Οπωτε το 8000 το δικό σου είναι οκ.
    Αυτό που με πρόβληματιζει σε εσένα είναι το Soot που φαίνεται κολλημένο.
    Μετά το πλύσιμο δήλωσες στην ecu αλλαγή dpf?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καυστική σόδα Ποτάσα (Υδροξείδιο του νατρίου ΝaOH)
    Η καυστική σόδα ή υδροξείδιο του νατρίου καυστικό νάτριο - NaOH, είναι το δραστικό στοιχείο που επιτρέπει το μετασχηματισμό των ελαίων σε σαπούνι.

Διαλύει τα λίπη, ξεβουλώνει αποχετεύσεις, απολυμαίνει. Καθαρότητα: 99%.

Πέρα από την οικιακή χρήση, χρησιμοποιείται και σε πολλές άλλες εφαρμογές, όπως ηλεκτρόλυση, παραγωγή βιοκαυσίμων, κατεργασία πρώτων υλών κλπ.

Προσοχή κατά τη χρήση του προϊόντος
    Προκαλεί σοβαρά δερματικά εγκαύματα και οφθαλμικές βλάβες. Μπορεί να διαβρώσει μέταλλα. Μην αναπνέετε σκόνη-καπνό-αέριο-νέφος-ατμούς ή ψέκασμα που το περιέχουν. Να φοράτε πάντα προστατευτικά γάντια, ρούχα και μέσα προστασίας ματιών και προσώπου. Σε περίπτωση εισπνοής: Μεταφέρετε τον πάσχοντα σε αεριζόμενο χώρο και διατηρήστε τον ζεστό. Ζητήστε άμεσα ιατρική βοήθεια. Σε περίπτωση επαφής με το δέρμα ή τα μαλλιά σας: αφαιρέστε αμέσως όλα τα μολυσμένα ρούχα και υποδήματα και πλένετε με άφθονο: νερό για τουλάχιστον 15 λεπτά. Ζητείστε άμεσα ιατρική βοήθεια. Σε περίπτωση επαφής με τα μάτια: Ξεπλύνετε προσεκτικά με νερό για τουλάχιστον 30 λεπτά. Αν φοράτε φακούς επαφής, αφαιρέστε τους εφ' όσον είναι εύκολο και συνεχίστε να ξεπλένετε. Ζητείστε άμεσα ιατρική βοήθεια. Σε περίπτωση κατάποσης: Μην προκαλέσετε έμετο. Μετά την κατάποση ξεβγάλτε τη στοματική κοιλότητα με άφθονο νερό (μόνο εφόσον το άτομο έχει τις αισθήσεις του) και ζητείστε άμεσα ιατρική βοήθεια. Αποφύγετε την εισροή του προϊόντος στο αποχετευτικό σύστημα ή τα επιφανειακά ύδατα. Σε περίπτωση που το προϊόν φτάσει σε φυσικό κανάλι ύδατος ενημερώστε άμεσα τις αρμόδιες υπηρεσίες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό .
    Πολύ ωραία η θεωρία αλλά η πράξη εχει μεγάλη διαφορά.
    Ρίξε μέσα στο dpf να δεις τι κάνει στην αιθάλη.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι ένα πολύ δυνατό καθαριστικό συγκεκριμένα για dpf.

Προεπιλογή

Ολα τα πιεστικα δεχονται ζεστο νερο μεχρι καποια θερμοκρασια, αν δεν το λεει στις οδηγιες του πιεστικου οτι δεχεται ζεστο νερο μην το δωσεις, γιατι θα το κολλησεις. Το δικο μου πιεστικο δεχεται ζεστο νερο μεχρι 40 βαθμους, εγω ειχα τραβηξει απευθειας ζεστο νερο απο την παροχη του λεβητα ο οποιος βγαζει ζεστο νερο και το ρυθμισα στους 40 ωστε να μην μου παθει κατι, απο θερμοσιφωνο αν τραβηξεις πρεπει να κανεις μιξη με κρυο ωστε να πετυχεις επιθυμιτη θερμοκρασια.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παθητικές αναγεννήσεις είναι αυτές που γίνονται συχνά και χωρίς να το καταλάβουμε τις περισσότερες φορες με έναν κύκλο από 300-1500χλμ.
    Οι ενεργητικές αναγεννήσεις όταν γίνονται ανάβει το χαρακτηριστικό λαμπάκι ή η ένδειξη μην σβήνετε τον κινητήρα συνεχίστε την οδήγηση.
    Εγώ στο Κ έχω 45.000 χλμ εκ των οποίων 25.000 με πρόγραμμα και μέχρι στιγμής δεν με έχει ενοχλήσει.
    Οπωτε το 8000 το δικό σου είναι οκ.
    Αυτό που με πρόβληματιζει σε εσένα είναι το Soot που φαίνεται κολλημένο.
    Μετά το πλύσιμο δήλωσες στην ecu αλλαγή dpf?
    Στην παθητικες αναγεννησεις δεν καταλαβαινεις κατι ουτε ανεβαινει η καταναλωση καυσιμου, συνηθως γινονται εθνικη που ανεβαζει θερμοκρασιες ο κινητηρας και συναμα και τα καυσαερια, στις ενεργετικες αναγεννησεις αυτες ειναι που μετραει και ο χιλιομετριτης που συγγεκριμενα εμενα ειναι στα 9000+Κμ, ειναι αυτες που ανεβαζουν την καταναλωση και ειναι αυτες που δεν πρεπει να κοψεις αν ξεκινησουν, δεν αναβει καποιο λαμπακι να σε προηδοποιησει και αν τις κοψεις 1-2 φορες συνεχομενα και δεν συμπληρωθουν, τοτε θα αναψει λαμπακι (εμενα αναψε στο 110% soot αν θυμαμαι καλα) οτι πρεπει να οδηγισεις μεχρι να σβησει το λαμπακι για να ολοκληρωθει η αναγεννηση, το οτι δεν ειχες θεμα εσω και 25000km, σημαινει οτι οι αναγεννησεις σου γινονται κανονικα ητε παθητικες ητε ενεργετικες, το φιλτρο σου ειναι καλο κτλ, αν μπεις με διαγνωστικο θα δεις ανα ποσο συχνα σου κανει αναγεννηση και πριν ποσα km, εχει κανει την αναγεννηση, στα mercedes πχ κραταει ιστορικο των 10 τελευταιων αναγεννησεων με καποιες πληροφοριες ανα αναγεννηση για ποιο λογο κοπηκε ή ολοκληροθηκε.
    Το dpf το δηλωσα καινουριο μετεπειτα που το επλυνα με κανενα αποτελεσμα στην αλλαγη συμπληρωσης του soot, που συνηθως σε εμενα στα πρωτα 100-150km φτανει στο 79%.

Προεπιλογή

Ο αισθητηρας θερμοκρασιας καυσαεριων δουλεύει; είναι πανω στο dpf.. Αυτος δίνει εντολή για αναγέννηση οταν τα καυσαέρια φτασουν σε ιδανικη θερμοκρασία...

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!!! Έχω πάρει το ίδιο φάρμακο με εσένα!

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!!! Έχω πάρει το ίδιο φάρμακο με εσένα!
    Κανει δουλεια το υγρο, πλυνε το ακριβως οπως γραφω, ανοιξε μια τρυπα απο κατω, οπως εκανα εγω, μην χτυπας πολυ ωρα στο ιδιο σημειο και κοντα, στις κυψελες, ισα ισα να μπει η κανη μεσα στην τρυπα. Καλη επιτυχια.

Σελίδα 20 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 1018192021 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa D A13DTE καθαρησμα πολλαπλης εισαγωγης, EGR.
    Από τον/την Karaman στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-19, 22:43
  2. Ταιριάζει σασμάν από Corsa d A13DTE σε Astra j 1.3?
    Από τον/την koratokva στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-18, 18:04
  3. Θερμοστάτης Α13DTE
    Από τον/την SotosKon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 13:07
  4. Απορία για A13DTE
    Από τον/την referravag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 16:22
  5. Αλλαγη - καθαρισμος φιλτρου βενζινης σε Corsa C 2004
    Από τον/την Xenophon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-13, 23:03

Δικαιώματα - Επιλογές