If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 17 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 321 έως 340 από 365

Προεπιλογή

Αυτα που λενε οτι καθαριζουν χωρις αφαιρεση, ειναι μουφα, η σταχτη που μενει μεσα και δεν καιγεται, δεν μπορει να φυγει απο μεσα με κανενα καθαριστικο, παρα μονο με αντιστροφο πλυσιμο. Ολα αυτα ειναι απλα συντηριτικα και τιποτα αλλο, και φυσικα αν εχεις φτασει στο προβλημα, δεν κανουν τιποτα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Νίκο, αυτό από όσο διάβασα δεν είναι συντηρητικό DPF, για προληπτική χρήση, όπως είναι το liqui moly. Αυτό σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης είναι σε περίπτωση που μπουκωσει και ανάψει λαμπάκι. Διαβάζοντας στο ίντερνετ βρήκα αρκετά σχόλια τα οποία ανέφεραν ότι μετά την χρήση του λύθηκαν τα προβλήματα. Τώρα, τι να πω, θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα

Προεπιλογή

Δεν το γνωριζω να σου πω την αληθεια αν κανει δουλεια, και απο την στιγμη που το ριχνεις στο καυσιμο και οχι απευθειας στο φιλτρο. Φιλος εριξε ενα καθαριστικο αφρο της dynamax, το ψεκασε απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας και λεει ειδε διαφορα αμεσως αυξηση στις αναγεννησεις.

Το δικο μου μεχρι στιγμης παει καλα, εντος πολης και επαρχιακο δυκτιο με χαμηλες ταχυτητες μου εκανε αναγεννηση στα 500km, με τα τελευταια χιλιομετρα σε ορεινο δυκτιο αναβαση, που οσο να ναι, την επισπευσε την αναγεννηση.

Προεπιλογή

Το corsaki μού δεν έγινε ούτε πέντε ετών καί έχω σοβαρό πρόβλημα με το φίλτρο dpf σήμερα με ενημέρωσαν ότι είναι βουλωμένο 90% γνωρίζει κανένας αν μπορεί με τα ανάλογα χημικά να καθαρίσει;;;

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Μπορεί ναι αρκεί να βρεις το άνθρωπο/μαγαζί που θα κάνει σωστό και πραγματικό καθάρισμα. Όχι να σου πάρει απλά τα λεφτά, για ένα απλό σύντομο καθάρισμα. Ψάξτε , διάβασες κρητικές γνώμες Google it, και οσοι έχουν κάνει από το forum θα σε βοηθήσουν .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolis1962 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το corsaki μού δεν έγινε ούτε πέντε ετών καί έχω σοβαρό πρόβλημα με το φίλτρο dpf σήμερα με ενημέρωσαν ότι είναι βουλωμένο 90% γνωρίζει κανένας αν μπορεί με τα ανάλογα χημικά να καθαρίσει;;;
    Κάνε ότι έκανε ο Karaman, για να είσαι σίγουρος.
    Διάβασε το ποστ του Karaman και θα σου λυθούν όλες η απορίες.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asourmelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.jlmlubricants.com/en-gb/products/jlm-diesel-dpf-cleaner

Σήμερα παρήγγειλα αυτό. Πιστεύω καλό θα κάνει, κακό δε θα κάνει. Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο διάβασα σε γενικές γραμμές καλές κριτικές. Όταν το δοκιμάσω θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα!
    Update.

Έβαλα το συγκεκριμένο καθαριστικό περίπου στην φάση που ετοιμαζόταν το αμάξι να κάνει αναγέννηση. Αφότου έκανε αναγέννηση έχουν περάσει 380 χλμ και ακόμη δεν έχει κάνει, ενώ μου έκανε το τελευταίο διάστημα κάθε 170 με 250 χλμ το πολύ. Φαίνεται να είναι οκ και να μην ετοιμάζεται ακόμη για καθαρισμό σύμφωνα και με την πίεση του DPF. Είμαι αισιόδοξος και πιστεύω ότι μετά και από δεύτερο καθαρισμό θα υπάρχει περαιτέρω βελτίωση.

Προεπιλογή

Χτες μου εκανε παλι ενα κουλο, αλλα καταλαβα τι παιζει, ξεκινησε να κανει αναγεννηση και το εβγαλα εθνικη, η θερμοκρασια καυσαερειων σε καποια στιγμη με εξωτερικη θερμοκρασια 30 βαθμους, ξεπερασε τους 750 βαθμους ενω ειχε φτασει καπου στο 40% της αναγεννησης και μαλλον λογο υψηλης θερμοκρασιας σταματησε η αναγεννηση, μηδενισε τα km, εγραψε 1 αποτυχημενη αναγεννηση στις συνολικες, και ξεκινησε ξανα μολις επεσε στους 540 βαθμους. 1η φορα βλεπω τοσο υψηλη θερμοκρασια. Και ακομα μια φορα που μου εκοψε την αναγεννηση, μαλλον για αυτο τον λογο την εκοψε. Τελος εντος πολης με το racechip κανει ανα 400km αναγεννηση. Και βλεπω οταν κινουμε σε ορεινο δυκτιο το επιβαρυνει περισοτερο.

Προεπιλογή

IMG-20190724-164412-1.jpg

Update 2

Τελικά μου έκανε αναγέννηση μετά την προσθήκη του καθαριστικού dpf που έβαλα στο ντεπόζιτο στα 600+ χλμ. Νομίζω ότι πλέον αυτά τα χλμ είναι ψιλοφυσιολογικά σε σχέση με τα 170 με 250 που είχα πριν. Ειδικά για καλοκαίρι.

Προεπιλογή

Τωρα παιζει ο καιρος που τραβαει τοσο πολυ σε σχεση με το καλοκαιρι??? Και με racechip πανω...

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Τελικα Νικο με εχεις μπερδεψει!εχεις σωστο η οχι dpf?με το πρόγραμμα ηταν χειροτερο στις αναγεννησεις η με το racechip?
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα Νικο με εχεις μπερδεψει!εχεις σωστο η οχι dpf?με το πρόγραμμα ηταν χειροτερο στις αναγεννησεις η με το racechip?
    Αφου δεν εχω προβληματα ετσι νωμιζω οτι εχω σωστο, με το προγραμμα το οποιο ηταν προγραμμα κουκουρουκου, (γιατι ο προγραμματιστης που πηγα, αποδειχτηκε και απο αλλα περιστατικα που εμαθα, οτι ξερει μονο τα καναλια στην τηλεωραση να ρυθμιζει και να μαζευει 300αρια), εκανε αναγεννησεις ανα 200-300km, και οπως εχει υποθει σε προηγουμενα ποστ, εριχνε το φταιξιμο στο αμαξι οτι εχει προβλημα με μπεκ κτλ. Με το που το εβγαλα το προγραμμα οι αναγεννησεις εστρωσαν, το καλοκαιρι με το racechip πανω εκανε αναγεννησεις ανα 500km περιπου, και τωρα που αλλαξε ο καιρος εχει φτασει απο 700km η προηγουμενη, και συμπληρωσε 1400km που το ειδα σημερα, δεν εχει κανει αναγεννηση. Και να προλαβω, για βουλωμενο και σπασμενο κτλ dpf, το αμαξι παει σφαιρα, δεν καπνιζει, δεν καιει, δεν βγαζει σφαλματα.
    Τωρα το σιγουρο ειναι οτι με το πλυσιμο που το εκανα θα εχει ελευθερωθει καπως η φιλτροτητα του, εχω ακριβως 1 χρονο απο τοτε που το επλυνα, και 30000km γραμμενα, το χρονου ανεξαρτητως km, που θα εχω γραψει, θα το ξαναβγαλω προληπτικα για πλυσιμο, δεν εχω σκοπο να το αφαιρεσω. Οσοι τα πλυνανε μονοι τους στο εξωτερικο, οι περισοτεροι λενε κρατησε για 60-80.000km το πλυσιμο, μεχρι να ξαβαβγαζει τα προβληματα προ πλυσηματος.

Προεπιλογή

Εμενα παντως δεν εχει περασει ποτε τα 850 χλμ χωρις αναγεννηση... Παντως τωρα που κρυωσε ο καιρος βοηθαει στην συχνοτητα των αναγεννησεων!
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα παντως δεν εχει περασει ποτε τα 850 χλμ χωρις αναγεννηση... Παντως τωρα που κρυωσε ο καιρος βοηθαει στην συχνοτητα των αναγεννησεων!
    Αντρεα μονο στον καιρο το δικαιολογω, εχει ξεγυγει λεμε!!!! Χτες το ελιωσα πανω κατω μπας και το μπουκωσω, τιποτα, μιας και τις τελευταιες μερες, μυριζουν τα καυσαερεια περισοτερο κρυο οταν ειναι, αρα ετοιμαζεται να κανει οπου ναναι...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντρεα μονο στον καιρο το δικαιολογω, εχει ξεγυγει λεμε!!!! Χτες το ελιωσα πανω κατω μπας και το μπουκωσω, τιποτα, μιας και τις τελευταιες μερες, μυριζουν τα καυσαερεια περισοτερο κρυο οταν ειναι, αρα ετοιμαζεται να κανει οπου ναναι...

Νίκο 1760 χιλιόμετρα απ' την τελευταία αναγέννηση;; Μήπως αλλαξες κάτι; πετρέλαιο μάρκα λάδια κινητήρα κάτι ρε παιδί μου και έχει στρώσει τόσο;

Προεπιλογή

Τιποτα δεν εχω αλλαξει, μονο ο καιρος εχει αλλαξει. Εχω και το racechip πανω υποψην.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Το παρά καθάρισες το dpf Νίκο ..
    Το torque, όταν έβαλες πάλι επάνω το καθαρισμένο dpf, το απεγκατεστησες πλήρως?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Themis78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παρά καθάρισες το dpf Νίκο ..
    Το torque, όταν έβαλες πάλι επάνω το καθαρισμένο dpf, το απεγκατεστησες πλήρως?
    ή κανουμε δουλεια ή δεν κανουμε!!

Ποιο να απεγκαταστησω?? Αν λες το torque, οχι το απεγκατεστησα μετεπειτα και εβαλα την επομενη εκδοση.

Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Έτσι.... πάντα οι εργασίες σου είναι ολοκληρωμένες!!!
    Όχι ενημέρωση Νίκο. Όταν καθάρισες το dpf και το ξανά έβαλες/ενημερώθηκε στον εγκέφαλο, πριν αρχίσεις να διαβάζεις τα "νέα" data από το "νέο" καθαρό dpf αν το έσβησες εντελώς και ότι αρχεία είχε κρατήσει στους φακέλους του?? Το λέω αυτό μήπως κάπου κάτι διαβάζεται από τα δεδομένα του "παλιού" dpf και για αυτό μερικές φορές γράφει/δείχνει τόσα πολλά χιλιόμετρα για την όποια αναγγενηση. Γίνεται δλδ conflict-μπερδεμα στο διάβασμα.
    Αν, απ' ότι κατάλαβα από την απάντηση Νίκο, ότι το ενημερωσες μετά...αφού μπήκε το "νέο" επάνω... ακόμα και απεγκατασταση που του έκανες, ίσως να διαβάζει κάποιο αρχείο, εκτός του βασικού φακέλου του torque (πχ σε κάποιον φάκελο system/mplampla/mplampla ktl ) και γράφει μερικές φορές πολλά παραπάνω χιλιόμετρα σαν ένδειξη.

Προεπιλογή

Δεν παιζει κατι τετοιο Θεμη, το εχω τσεκαρει και με το opcom, τα ιδια ακριβως δειχνουν, ο τορκ απλα διχνει οτι διαβαζει απο τον εγγεφαλο, δεν μου εχει τυχει τουλαχιστον ποτε να μην διαβαζει σωστα, ή την μια μερα να διχνει αλλα και την αλλη αλλα. Μονο να κολλησει ναι, πχ να εχει ξεκινησει αναγεννηση, και το ποσοστο να κολλησει καπου στην μεση, θερμοκρασια να διχνει σωστα, ενω η αναγεννηση τρεχει κανονικα, και με ξεγελαει οτι η αναγεννηση εχει κοπει. Επισης εχω βαλει και λαμπακι να βλεπω ποτε κανει αναγεννηση, οποτε παλι θα το εβλεπα απο εκει οτι εχει κανει αναγεννηση και δεν εχει μηδενισει το ολικο, αν για καποιο λογο γινοταν και αυτο.
    Αυριο θα μπω με opcom να ρυθμισω την ωρα στην Gid, γιατι με το touch connect δεν μπωρω να την ρυθμισω και θα βγαλω μια φωτο και τα δεδομενα του dpf.

Σελίδα 17 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa D A13DTE καθαρησμα πολλαπλης εισαγωγης, EGR.
    Από τον/την Karaman στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-19, 23:43
  2. Ταιριάζει σασμάν από Corsa d A13DTE σε Astra j 1.3?
    Από τον/την koratokva στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-18, 19:04
  3. Θερμοστάτης Α13DTE
    Από τον/την SotosKon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 14:07
  4. Απορία για A13DTE
    Από τον/την referravag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 17:22
  5. Αλλαγη - καθαρισμος φιλτρου βενζινης σε Corsa C 2004
    Από τον/την Xenophon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-13, 00:03

Δικαιώματα - Επιλογές