If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 140 από 292

Προεπιλογή

Υπερβολικό ή όχι, αυτά είναι τα νούμερα, ίσως έχει γίνει ποιο ελεύθερο μετά το πλύσιμο, αναγέννηση ξεκίνησε να κάνει πριν 40km και το έκοψα, μιας και μηδενισε το νούμερο και ανέβηκε κατά μία η διακεκομμενες αναγεννησεις. Και πλέον από τότε που το έπλυνα δεν βρωμάει καθόλου από πίσω όπως πριν, μυρίζει σαν κανονικό ντίζελ χωρίς φίλτρο. Γιώργο τα λεφτά του καθαριστικου και ο κόπος κάναν απόσβεση.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Σιγουρα εγινε πιο ελευθερο στην κατακρατηση.
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Να ενημερώσω Και εγώ ότι έχω διανύσει κοντά στα 1000km χωρίς αναγέννηση μετά από τον καθαρισμό! Όσο περνάει ο καιρός τόσο το βλέπω ότι έχει ξεμπουκωσει το αυτοκίνητο! Τα χιλιόμετρα μου όλα είναι Εγνατία και λίγο στην πόλη προχτές έβλεπε την πίεση του dpf ότι είχε ανέβει και το έτρεξα για λίγο το αυτοκίνητο. Είδε θερμοκρασία dpf 550° Κελσίου όταν σταμάτησα να το τρέχω και το μέτρησα το αυτοκίνητο την πίεση και την επόμενη μέρα ήταν σχεδόν όπως το καθάρισα! Βλέπω το αυτοκίνητο να κάνει παθητική αναγέννηση και κανονική έτσι όπως πάει να μην μου κάνει ποτέ!

Προεπιλογή

Οπως εχω γραψει μετα το πλυσιμο, 1η αναγεννηση μετα απο 6000+km, 2η αναγεννηση μετα απο 4000+km, Προχτες πηγα εκανα προγραμμα, εκεινη την στιγμη ειχα περιπου 600-700km και 79% κλασικα, απο την τελευταια αναγεννηση, με το που εφυγα, στα 50km περιπου εκανε αναγεννηση. Σημερα... ξαναεκανε αναγεννηση μετα απο 200km....Ο προγραμματιστης μου ειπε οτι ειδε 12γραμμαρια σταχτης μεσα στο φιλτρο, του ειπα οτι το επλυνα αλλα δεν ενημερωσαμε τον εγγεφαλο οτι εγινε αλλαγη φιλτρου, οποτε τα 12γρ, ειναι πλασματικα, μου ειπε οτι θα το μηδενιζε αυτος, αλλα μπενοντας με opcom βλεπω οτι τα km του dpf δεν εχουν μηδενιστει, σταχτη δεν μπωρω να δω. Να εχει μηδενισει τα γραμμαρια και για αυτο να ωφειλωνται οι 2 τελευταιες αναγεννησεις?? ή λιγο κρατησε η χαρα??
    Να σημειωσω οτι μετα τις 2 συντομες αναγεννησεις, το ποσοστο πληρωσης επεσε την 1η φορα στο 30% και πριν λιγο στο 29%, ενω ποτε δεν επεφτε κατω απο 35% πριν και μετα το πλυσιμο, να παιζει ρολο αυτος ο μηδενισμος που εκανε και να κανει τωρα καποια προσαρμογη το φιλτρο??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 14-04-19 στις 23:03

Προεπιλογή

Φίλε karaman θα σε στεναχωρήσω αλλά
    Είναι λογικά λόγο προγράμματος να
    Ξέρεις. Η βγάζεις φίλτρο dpf και μπορεί και egr και βάζεις πρόγραμμα, αλλιώς σκέτα δεν βάζεις πρόγραμμα!

Προεπιλογή

Αν ειναι απο το προγραμμα, χωρις το φιλτρο θα βγαζει απο πισω ντουμανια, αν γεμιζει σε 200km. Παντως δεν εχει αλλαξει κατι σε θεμα αποδοσης, και δεν βρωμαει απο πισω καθολου.

Προεπιλογή

Το φίλτρο για να γεμίσει και να κάνει αναγέννηση παίζουν πολλοί παράγοντες όπως η πίεση οπότε μήπως και με το πρόγραμμα ανεβάζει την πίεση; και δεν είναι μόνο ότι δεν κάνει καλή καύση δηλαδή ντουμανι για να στο μπουκωνει! Μόνο εάν βγάλεις το πρόγραμμα και δεις ότι έστρωσε η όχι, θα καταλάβεις το παίζει!

Προεπιλογή

Παντως λογικο φαινεται να γεμιζει πιο γρηγορα το φιλτρο μιας και με το προγραμμα εχει περισσοτερα πετρελαια αρα και περισσοτερα καυσαερια.

Προεπιλογή

Εγώ έχω ήδη ταλαιπωρημένο με φίλτρο με πάνω από 200.000χλμ όπου θα το καθαρίσω το Πάσχα με την ίδια μέθοδο του karaman. Τα τελευταία 8.000χλμ έχω πρόγραμμα και το φίλτρο γεμιζει λίγο πιο γρήγορα ( αντί κάθε 250χλμ πάει στα 200χλμ). Άρα δεν νομίζω να είναι από το πρόγραμμα μόνο τόσο δραματική μείωση χιλιομέτρων ανάμεσα στις αναγεννήσεις.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsaros21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω ήδη ταλαιπωρημένο με φίλτρο με πάνω από 200.000χλμ όπου θα το καθαρίσω το Πάσχα με την ίδια μέθοδο του karaman. Τα τελευταία 8.000χλμ έχω πρόγραμμα και το φίλτρο γεμιζει λίγο πιο γρήγορα ( αντί κάθε 250χλμ πάει στα 200χλμ). Άρα δεν νομίζω να είναι από το πρόγραμμα μόνο τόσο δραματική μείωση χιλιομέτρων ανάμεσα στις αναγεννήσεις.
    Ναι αλλα τι πρόγραμμα έχεις εσύ και τι ο καραμσν; Πάντως όσο Ρωτούσα για το DPF όλα τα άτομα που γνωρίζαν λίγο από DPF και έβαζαν πρόγραμμα έκαναν παράπονα για τις αναγέννησεις.

Προεπιλογή

Το περιεργο ειναι η συχνοτητα επεσε κατακορυφα, και αυτο ειναι ανυσηχιτικο, για το αν φταιει το προγραμμα ή καποια ρυθμιση/προσαρμογη.

Προεπιλογή

540km....4 αναγενησεις, η τελευταια στα 90km.....

Καταναλωση και αυτονομια πηγανε περιπατο... 6,4lt/100km

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    540km....4 αναγενησεις, η τελευταια στα 90km.....

Καταναλωση και αυτονομια πηγανε περιπατο... 6,4lt/100km
    Γιατι δε μιλας με το προγραμματιστη που το πηγες, αφου ειδες εξαρχης διαφορα στις αναγγενησεις;
    Κατι θα σου πει, δε μπορει...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τα καινούρια άλογα ήρθαν πολύ πεινασμένα....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δε μιλας με το προγραμματιστη που το πηγες, αφου ειδες εξαρχης διαφορα στις αναγγενησεις;
    Κατι θα σου πει, δε μπορει...
    Δευτερα εχω ραντεβου, οποτε θα διξει.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καινούρια άλογα ήρθαν πολύ πεινασμένα....
    Αβισαλεα αχορταγα!!!!!! Αλλα η καταναλωση ανεβηκε απο τις συνεχομενες αναγεννησεις.

Προεπιλογή

Εξήγησέ του αναλυτικα το τι έκανες με τον καθαρισμό του dpf κλπ

Προεπιλογή

Καραμαν εγώ έχω 1800 χιλιόμετρα μέχρι στιγμής αναγέννηση δεν έκανε.μακάρι να έχω άδικο αλλα λύση χωρίς να αφαιρέσεις το πρόγραμμα δεν νομίζω να βρεις!
    σήμερα που πήγαινα δουλειά το πάτησα για λίγο πάνω απ' ο 140 στη Εγνατία και είδα τότε ότι με μηδενίσε τα τελευταία χιλιόμετρα από τη τελευταία αναγέννηση που έχει κανει!
    Εάν θυμάσαι σε είχα πει ότι μηδενίζει χωρίς να κάνει ανναγγενησεις το αυτοκίνητο. Πάντως μια στο τόσο με 5 και 3000 στροφές πορεία για λίγα λεπτά το χρειάζεται δεν ειναι ανάγκη να το πηγαίνουμε και τέρμα! Πάντως με τελικές έπιανα 550ΒΊ βαθμούς στο φίλτρο

Προεπιλογή

Το παλιό καλό DPF Νίκο.

Υπομονή μέχρι την Δευτέρα, έρχεται και η εβδομάδα των παθών.

Μακάρι να είναι κάτι ασήμαντο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξήγησέ του αναλυτικα το τι έκανες με τον καθαρισμό του dpf κλπ
    Του εχω εξηγησει.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kikonec Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καραμαν εγώ έχω 1800 χιλιόμετρα μέχρι στιγμής αναγέννηση δεν έκανε.μακάρι να έχω άδικο αλλα λύση χωρίς να αφαιρέσεις το πρόγραμμα δεν νομίζω να βρεις!
    σήμερα που πήγαινα δουλειά το πάτησα για λίγο πάνω απ' ο 140 στη Εγνατία και είδα τότε ότι με μηδενίσε τα τελευταία χιλιόμετρα από τη τελευταία αναγέννηση που έχει κανει!
    Εάν θυμάσαι σε είχα πει ότι μηδενίζει χωρίς να κάνει ανναγγενησεις το αυτοκίνητο. Πάντως μια στο τόσο με 5 και 3000 στροφές πορεία για λίγα λεπτά το χρειάζεται δεν ειναι ανάγκη να το πηγαίνουμε και τέρμα! Πάντως με τελικές έπιανα 550ΒΊ βαθμούς στο φίλτρο
    Ναι θυμαμαι που το ειχες πει, το ποσοστο αναγεννησης το εχεις βγαλει να το βλεπεις?? Μηπως ξεκιναει και δεν το περνεις χαμπαρι. Αλλα για να μηδενιζει η αποσταση, ή εγινε αναγεννηση, ή διακοπηκε, για αυτο βγαλε να βλεπεις και τις διακεκομμενες αναγεννησεις. Το δικο μου εκεινο το διαστημα που το επλυνα, εκανα μισα μισα χιλιομετρα εθνικη, και εβλεπα οτι καθαριζε παθητικα, γιατι την μια μερα η πιεση στα 120km ηταν στα 7-8kpa, και την αλλη μερα στα ιδια km η πιεση επεφτε στα 5kpa.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παλιό καλό DPF Νίκο.

Υπομονή μέχρι την Δευτέρα, έρχεται και η εβδομάδα των παθών.

Μακάρι να είναι κάτι ασήμαντο.
    Γιωργο το φιλτρο δεν ευθηνεται, μια χαρα εκανε την δουλεια του πριν το προγραμμα, το προγραμμα οπως λεει και ο kikonec ειναι υπευθηνο, παρακολουθω τον αισθητηρα πιεσης και βλεπω τρελα νουμερα, που πριν δεν ανεβαζε τοσο πιεση, αλλα γεμιζει με καπνα ποιο γρηγορα, χτες στα 78%, 1kpa πιεση ρελαντι, και μαλλον ετοιμαζεται για την 5η αναγεννηση στα 170km. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι ακομα και νορμαλ να πηγαινω χωρις να το πιεζω συνεχεια, το αποτελεσμα δεν αλλαζει, παλι γεμιζει. Αρα με το προγραμμα βγαζει περισοτερη καπνα???

Προεπιλογή

Μακάρι να το παραδεχτούν Νίκο ότι φταίει το πρόγραμμα, μπορούν να το φτιάξουν;;;
    Μπορείς να το κάνεις stock πάλι και να το τσεκάρεις εάν είναι από το πρόγραμμα...

Το 2004 όταν τότε είχα πάρει το αμάξι καινούργιο το είχα παραγγείλει και με το πρόγραμμα REVO επάνω, όταν έστρωσα το αμάξι και ξεκίνησα σιγά-σιγά τα πατήματα κάτι δεν μου άρεσε... το πήγα στην αντιπροσωπεία σε άλλη και έκαναν το αμάξι βόλτα, το αποτέλεσμα δεν είχαν περάσει σωστά το πρόγραμμα τις REVO στο αμάξι, μετά το αμάξι γ@μ@γε.
    Απλώς σου αναφέρο την δικιά μου περιπέτεια.
    Καλά αποτελέσματα να έχεις.

Σελίδα 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa D A13DTE καθαρησμα πολλαπλης εισαγωγης, EGR.
    Από τον/την Karaman στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-19, 22:43
  2. Ταιριάζει σασμάν από Corsa d A13DTE σε Astra j 1.3?
    Από τον/την koratokva στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-18, 18:04
  3. Θερμοστάτης Α13DTE
    Από τον/την SotosKon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 13:07
  4. Απορία για A13DTE
    Από τον/την referravag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 16:22
  5. Αλλαγη - καθαρισμος φιλτρου βενζινης σε Corsa C 2004
    Από τον/την Xenophon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-13, 23:03

Δικαιώματα - Επιλογές