If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 21 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 11192021
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 401 έως 420 από 420

Προεπιλογή

Το aveo (κινητηρας Α13dtr) εδω και 1.5 χρονο που το εχω και 50.000 χλμ μου εχει αναψει το λαμπακι του φιλτρου 2 φορες. Και τις 2 οδηγουσα μεχρι που εσβησε χωρις να κοψω τον καθαρισμο. Τις περισσοτερες φορες κανει καθαρισμο χωρις λαμπακι,δεν λειτουργει το start-stop,κραταει πιο ψηλα ρελαντι και ανεβαινει η καταναλωση. Απο αυτους εχω κοψει μερικους αναγκαστικα. Παντως οι καθαρισμοι τωρα τελευταια δεν εχουν ρυθμο... Μπορει να κανει 600 χλμ χωρις καθαρισμο αλλα μετα να κανει 2 καθαρισμους μεσα σε 250 χλμ για παραδειγμα παρολο που η διαδρομη και ο τροπος οδηγησης ειναι ιδιος και κυριως εκτος πολης.
    Απο καυσιμο βαζω shell v power η avin best action. Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει... Τα χλμ ειναι λιγα (85.000) για να πω οτι εχει προβλημα η να κανω καθαρισμο. Για αρχη λεω να αλλαξω μαρκα πετρελαιου. Κυκλοφορουν και κατι προσθετα που τα ριχνεις στο ρεζερβουαρ και βοηθουν λεει στον καθαρισμο του dpf (μουφα μου ακουγεται)... Να δοκιμασω να ριξω η τζαπα θα παει?
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Εμενα μεσα στην πόλη ανεβαίνει πολύ γρήγορα και μπορεί το πιο λίγο που να θα με βγάλει να ειναι κάπου 150 χιλιόμετρα εαν είμαι σπίτι μάρκετ σπίτι καφέ αναψε σβήσε στα 150χιλ θα πάει κάπου 78%-85% soot και μετά από εκεί και πέρα όταν θα ανεβω σε περιφερειακό Εγνατία κτλ θα ξεκινήσει να κάνει αναζωογόνηση!
    Χτες με εκανε στα 300χιλ τα 200χιλ ήταν 4 φορές πήγαινε έλα σε Εγνατία Κομοτηνή-Αλεξανδρούπολη(50km απόσταση) και τα αλλα 100κμ μεσα στην πόλη αναψε σβήσε. Για να δεις πως γεμίζει το δικό μου φίλτρο! Του Νίκου δεν τον πιάνουμε με τίποτα....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το aveo (κινητηρας Α13dtr) εδω και 1.5 χρονο που το εχω και 50.000 χλμ μου εχει αναψει το λαμπακι του φιλτρου 2 φορες. Και τις 2 οδηγουσα μεχρι που εσβησε χωρις να κοψω τον καθαρισμο. Τις περισσοτερες φορες κανει καθαρισμο χωρις λαμπακι,δεν λειτουργει το start-stop,κραταει πιο ψηλα ρελαντι και ανεβαινει η καταναλωση. Απο αυτους εχω κοψει μερικους αναγκαστικα. Παντως οι καθαρισμοι τωρα τελευταια δεν εχουν ρυθμο... Μπορει να κανει 600 χλμ χωρις καθαρισμο αλλα μετα να κανει 2 καθαρισμους μεσα σε 250 χλμ για παραδειγμα παρολο που η διαδρομη και ο τροπος οδηγησης ειναι ιδιος και κυριως εκτος πολης.
    Απο καυσιμο βαζω shell v power η avin best action. Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει... Τα χλμ ειναι λιγα (85.000) για να πω οτι εχει προβλημα η να κανω καθαρισμο. Για αρχη λεω να αλλαξω μαρκα πετρελαιου. Κυκλοφορουν και κατι προσθετα που τα ριχνεις στο ρεζερβουαρ και βοηθουν λεει στον καθαρισμο του dpf (μουφα μου ακουγεται)... Να δοκιμασω να ριξω η τζαπα θα παει?
    Ακομα νωρις ειναι για να κανεις οτιδηποτε, αν κανεις km, δεν θα εχεις θεμα στα κοντα, φιλος με meriva 200000km, και δεν ειχε ποτε θεμα, δεν ξερει τι ειναι το φιλτρο.

Τα προσθετα αυτα για το dpf, το μονο που κανουν ειναι να καινε την καπνα σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες, δεν βοηθανε στο καθαρησμο, αλλα τι θα κανεις?? θα βαζεις σε καθε γεμιζμα??? Εγω εχω ενα της LM για το dpf, το ριχνω ανα 2000Km, μολις μου τελειωσει, θα σκεφτω αν το ξαναπαρω.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Και σημερα εκανε αναγεννηση!!!
    Απο την περασμενη πεμπτη, που ανεβηκε και η θερμοκρασια πανω απο 20 βαθμους, δεν ξερω αν παιζει ρολο, μου αναβε το λαμπακι που εβαλα, μολις εβαζα μπροστα με το μοτερ μετα απο ωρες σβηστο, αλλα δεν ξεκινουσε αναγεννηση, και το ποσοστο ηταν στα 80%, και εσβηνε στο 5λεπτο, μου το εκανε 3 φορες, και σημερα λιγο πριν φτασω σπιτι ξεκινησε αναγεννηση. Για να δουμε απο εδω και περα πως θα παει παλι...

Προεπιλογή

Καλημέρα

Αναγκαστική αναζωογόνηση dpf σεA13DTC
    έχω obd2 με turque pro στην Όπελ μου είπαν δεν γίνεται θέλω να βάλω ένα καθαριστικό της wurth ευχαριστω!!!

Προεπιλογή

Μονο με tech2, δηλαδη στην αντιπροσωποια μονο, ή με καποιο επαγκελματικο διαγνωστικο.

Προεπιλογή

το θερμενομενο τζαμι αναβει απο τους 17 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και ανω

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο a6848 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θερμενομενο τζαμι αναβει απο τους 17 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και ανω
    Για αυτο τωρα που επεσε η θερμοκρασια σταματησε να μου αναβει τα πρωινα μονο του...

Προεπιλογή

Μετά από καθαρισμό του dpf στο Ηράκλειο Κρήτης σε καμπίνα έχει σταματήσει στο 79% στα 1000κμ δεν έχει κάνει αναγέννηση .
    Ευχαριστώ το καραμαν και όλα τα παιδια ,κάθε 100 χλμ έκανε πριν και 1171 κομμένες !!!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα έλυσα το dpf, το βράδυ θα βάλω το φάρμακο και αύριο, αρχικά με ζεστό νερό από τον θερμοσίφωνα και μπροστά στο λάστιχο αυτό που ποτίζουμε τον κήπο για πίεση και ύστερα με το πιεστικό μηχάνημα με κρύο νερό! Θα ανοίξω και εγώ τρύπα με τροχό.

Τους δύο αισθητήρες( λ και αισθητήρας θερμοκρασίας καυσαερίων) να τους καθαρίσω με κάποιον τρόπο ή να μην τους πειράξω;

Προεπιλογή

Τον λάμδα μπορείς να τον καθαρίσεις με σπρέι καρμπυρατέρ ή φρενων, τον θερμοκρασίας με ένα πανι είναι αρκετό. Άνοιξε τρύπα από την κατω μεριά και με το πιεστικο βαρας πάντα αντίθετα της φορας των καυσαέριων. Καλη επιτυχία!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον λάμδα μπορείς να τον καθαρίσεις με σπρέι καρμπυρατέρ ή φρενων, τον θερμοκρασίας με ένα πανι είναι αρκετό. Άνοιξε τρύπα από την κατω μεριά και με το πιεστικο βαρας πάντα αντίθετα της φορας των καυσαέριων. Καλη επιτυχία!!!
    Ευχαριστώ πολύ!!! Ελπίζω να ξαναμπεί χωρίς καμία ζημιά. Όλες οι βίδες ξεβιδωσαν εύκολα, στην ένωση με την εξάτμιση μια λογική δυσκολία είχε να ξεκολλήσει, η μια βίδα όμως στον κορμό με ταλαιπώρησε πολύ να την ξεβιδωσω δεν είχα πρόσβαση γενικά!!!

Λογικά αύριο θα το καθαρίσω , Δευτέρα θα κολλήσω την τρύπα και ελπίζω από Τρίτη να το δέσω!

Προεπιλογή

Στην επανατοποθετηση, πρώτα θα σφίξεις το κολαρο τηςτουρμπινας και μετα τις αλλες στο μοτέρ πάνω.
    Τι καθαριστικα πηρες???

Προεπιλογή

Στην επανατοποθετηση, πρώτα θα σφίξεις το κολαρο τηςτουρμπινας και μετα τις αλλες στο μοτέρ πάνω.
    Τι καθαριστικα πηρες???
    Το γνωρίζω έχω διαβάσει όλο το θέμα σου πολλές φορές����. 3λιτρα pro tec!

Προεπιλογή

Ο Νίκος είναι ένα άτομο εδώ μέσα που έχει βοηθήσει αρκετά... Σου εύχομαι καλό ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ που σίγουρα θα έχει αποτέλεσμα.
    Το DPF είναι ένα ανταλλακτικό που θέλει συντήρηση.

Προεπιλογή

Μονο με tech2, δηλαδη στην αντιπροσωποια μονο, ή με καποιο επαγκελματικο διαγνωστικο.
    Έχω γνωστό με ίδιο κινητήρα σε Corsa D . Βγάζει κάποια ένδειξη όταν κάνει αναγγένηση ή το καταλαβαίνεις ;
    Του πρότεινα για αρχή να ρίξει ένα καθαριστικό της Liqui Moly .
    Έχεις υπ οψιν ποια παράμετρο κοιτάμε για το dpf σε γενικό διαγνωστικό της Autel , έχει μια επιλογή που λαμβάνει παραμέτρους και την ονομάζει live data.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γνωστό με ίδιο κινητήρα σε Corsa D . Βγάζει κάποια ένδειξη όταν κάνει αναγγένηση ή το καταλαβαίνεις ;
    Του πρότεινα για αρχή να ρίξει ένα καθαριστικό της Liqui Moly .
    Έχεις υπ οψιν ποια παράμετρο κοιτάμε για το dpf σε γενικό διαγνωστικό της Autel , έχει μια επιλογή που λαμβάνει παραμέτρους και την ονομάζει live data.
    Το καταλαβαίνεις απο την αυξημένη κατανάλωση στον υπολογιστή, δεν ανάβει κάποιο λαμπάκι. Δεν γνωρίζω με autel που πας, με opcom πχ μεσα από τον κινητήρα έχει επιλογή για δεδομένα/πληροφορίες του dpf.

Προεπιλογή

Σήμερα επανατοποθετήθηκε το dpf και μέχρι στιγμής όλα καλά! Στην αρχή έβγαζε πολυ άσπρο καπνό (υποθέτω τυχόν αντιακουριακο από την εξάτμιση και υγρασία από το φίλτρο) , μέχρι που το πάτησα 160χλμ για κάνα 5λεπτο και μετά έστρωσε. Λαμπάκι κινητήρα σε 20χλμ που έκανα δεν άναψε.

Θα παρακολουθήσω τις αναγεννήσεις και μυρωδιά καυσαερίων και θα επανέλθω.

Νίκο (karaman) είμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε ίδιο αμάξι με το δικό σου και μας μοιράζεις δωρεάν τις γνώσεις σου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Νίκος είναι ένα άτομο εδώ μέσα που έχει βοηθήσει αρκετά... Σου εύχομαι καλό ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ που σίγουρα θα έχει αποτέλεσμα.
    Το DPF είναι ένα ανταλλακτικό που θέλει συντήρηση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsaros21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα επανατοποθετήθηκε το dpf και μέχρι στιγμής όλα καλά! Στην αρχή έβγαζε πολυ άσπρο καπνό (υποθέτω τυχόν αντιακουριακο από την εξάτμιση και υγρασία από το φίλτρο) , μέχρι που το πάτησα 160χλμ για κάνα 5λεπτο και μετά έστρωσε. Λαμπάκι κινητήρα σε 20χλμ που έκανα δεν άναψε.

Θα παρακολουθήσω τις αναγεννήσεις και μυρωδιά καυσαερίων και θα επανέλθω.

Νίκο (karaman) είμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε ίδιο αμάξι με το δικό σου και μας μοιράζεις δωρεάν τις γνώσεις σου.
    Αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ, αν δεν υπαρχουν ατομα να βοηθανε χανει την ουσια το φορουμ. Στην Ελλαδα πασχει λιγο το θεμα βοηθειας στα φορουμ, παλαια εγραφα σε ενα Αγγλικο σαιτ για ...κλουβακια!!! Και ειχα παρει αρκετη βοηθεια με το παραμικρο ολοι βοηθουσαν...ισως απο εκει το κολλησα!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους! Όλα καλά με τον καθαρισμό! Το αμάξι στην εθνική σαν να προχωράει με λιγότερο γκάζι σαν να ξεμπουκωσε. Η κατανάλωση έχει πέσει αλλά δεν ξέρω αν σχετίζεται με την άνοδο της θερμοκρασίας περιβάλλοντος. Έχουν γίνει οι εξής αναγεννήσεις ανά 150χλμ η πρώτη και μετά ανά 350χλμ, 250 και 400χλμ. Παλιά έκανε ανά 150-250χλμ. Το καζανάκι της εξάτμισης μαυρίζει και πάλι ελαφρά το οποίο μαύριζε και πριν το πρόγραμμα. Το πρωί μυρίζει καυσαέριο για λίγο και βγάζει λίγο άσπρο καπνό, πιθανόν θέλει καθαρισμό μπεκ, αλλά δεν το πειράζω αφού δουλεύει καλά.
    Γενικά από τον καθαρισμό είμαι φουλ ευχαριστημένος!!

Σελίδα 21 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 11192021

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa D A13DTE καθαρησμα πολλαπλης εισαγωγης, EGR.
    Από τον/την Karaman στο forum Corsa & Tigra
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-19, 23:43
  2. Ταιριάζει σασμάν από Corsa d A13DTE σε Astra j 1.3?
    Από τον/την koratokva στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-18, 19:04
  3. Θερμοστάτης Α13DTE
    Από τον/την SotosKon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-15, 14:07
  4. Απορία για A13DTE
    Από τον/την referravag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 17:22
  5. Αλλαγη - καθαρισμος φιλτρου βενζινης σε Corsa C 2004
    Από τον/την Xenophon στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-13, 00:03

Δικαιώματα - Επιλογές