If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 87

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νταξει, τρομερός, δεν έχω λόγια!
    Περιμένω πως και πως τις εντυπώσεις σου και αν άξιζαν τα χρήματα εν τέλη (εννοώ σε διαφορά στο φρενάρισμα).

Τα βαζω ποιο πολυ για το αισθητικο κομματι, στο C, που τα ειχα βαλει, δεν ειχα δει τρομερη διαφορα, στο D, πιστευω να δω, γιατι σε ενα φρεναρισμα που ετυχε πριν καποιες μερες, ειδα ο κωλος πηγε να φυγει δεξια αριστερα, αρα πισω υπαρχει θεμα. Γενικα δεν συμπεριφερθηκε σωστα, μπορει να παιζουν ρολο και τα αμορτισερ που εχουν km γραμμενα. Αργοτερα οταν ζητησει και εμπρος τακακια, γιατι εχουν ψωμι ακομα, θα πρεπει κατι να κανω και στα μπροστα με 280.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Εγινε και το σερβις και δεθηκαν και οι δαγκανες σημερα με το σετ επισκευης της frenkit. Το σετακι τα εχει ολα μεσα οτι ειναι πανω και μεσα στην δαγκανα απο λαστιχο.

Μπηκανε πανω οι βασεις και η φουρκετα της ντιζας χειροφρενου. Απο την πισω μερια εχει ενα λαστιχακι-ροδελα που απο την κατω μερια κραταει γρασο, και λυπαινει το αξονακι

Η τσιμουχες σκονης πανω στα εμβολα, τα οποια ειναι σε αριστη κατασταση και δεν τα αλλαξα.

Προεπιλογή

Απο πριν βαψω τις δαγκανες ειχα καθαρισει το εσωτερικο της δαγκανας, στο οποιο μεσα υπαρχει ο μηχανισμος αυτοματης ρυθμισης του χειροφρενου, δεν τον εβγαλα, λογικα εκει μεσα υπαρχει αλλο ενα oring, που μου περισεψε απο το σετακι, αλλα και ακομα ενα λαστιχακι πιεσης, που μαλλον μπενει μεσα στον μηχανησμου που υπαρχει μεσα στο εμβολο, και τον οποιο ουτε εκεινον εβγαλα.

Το λαστιχο στεγανοποιησης του εμβολου. Αφου το πασαλιψουμε με γρασο ειδικο και συμβατο με υγρα φρενων, εγω χρησημοποιω ενα της ΑΤΕ, το βαζουμε μεσα στην δαγκανα, και γρασαρουμε και το εσωτερικο της δαγκανας, για να μπορεσει να μπει το εμβολο ποιο ευκολα.

Προεπιλογή

Γρασσαρουμε και ελαφρυα το εμβολο, γιατι το περισοτερο γρασσο θα μηνει εξω μιας και θα ''φιλτραριστει'' απο την τσιμουχα πιεσης. Τα εμβολα ειναι διαφορετικης περιστροφης, η δαγκανα απο την αριστερη μερια ειναι αριστεροστροφο, και απο την δεξια μερια ειναι δεξιοστροφο, δηλαδη τα εμβολα δεν μπορουν να μπερδευτουν και να μπουν σε αλλη δαγκανα απο τις 2 που εχουμε.

Το δυσκολο κομματι ειναι να μπει το εμβολο μεσα, το οποιο πρεπει να μπει σπρωχτα και βιδωτα, στην περιπτωση μου εχω το εγραλειο επαναφορας εμβολων, και δεν δυσκολευτηκα καθολου, αλλιως ειναι λιγο δυσκολο με γυμνα χερια.

Προεπιλογή

Αφου μπει το εμβολο μεχρι τερμα, η τσιμουχα σκονης πρεπει να μπει στην θεση της, ελαφρυα με ενα κατσαβιδακι και με προσοχη μην κανουμε τρυπα, πιεζουμε στην ακρη της περιπετρου της οπου εχει μεσα μεταλικο δαχτυλιδι και την πιεζουμε στην θεση της, ωστε να κανει στεγανοποιηση με την δαγκανα.

Τελος κανουμε μια δοκιμη με την φουρκετα του χειροφρενου βγαζοντας το εμβολο βλεποντας οτι το εμβολο δουλευει σωστα και το επαναφερουμε στην θεση του.

Τα παρακατω λαστιχακια ειναι που περισεψανε απο το σετακι, και μαλλον μπενουν στις θεσεις που περιεγραψα παραπανω.

Προεπιλογή

Ετοιμες οι δαγκανες, και ετοιμος και εγω για την τοποθετηση πανω στο αμαξι, αν ολα πανε καλα, το επομενο ΣΚ, θα τα εχω περασμενα πανω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 10-11-18 στις 13:18

Προεπιλογή

Πολύ καλή και καθαρή δουλειά όπως πάντα, μπράβο!

Έχω τις εξείς ερωτήσεις: 1) Το αμάξι έχει esp; Δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το ''μάθει'' και ο εγκέφαλος ότι τώρα έχει δίσκους και όχι ταμπούρα; Δε νομίζω, χωρίς να γνωρίζω όμως αν τα δουλεύει το ίδιο, το ερώτημα ισχύει για τη μονάδα του abs.
    2) Μπροστά τι διάμετρο δίσκους φοράς;
    3) Η τρόμπα φρένου είναι η ίδια σε μοντέλα με δίσκους και ταμπούρα;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλή και καθαρή δουλειά όπως πάντα, μπράβο!

Έχω τις εξείς ερωτήσεις: 1) Το αμάξι έχει esp; Δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το ''μάθει'' και ο εγκέφαλος ότι τώρα έχει δίσκους και όχι ταμπούρα; Δε νομίζω, χωρίς να γνωρίζω όμως αν τα δουλεύει το ίδιο, το ερώτημα ισχύει για τη μονάδα του abs.
    2) Μπροστά τι διάμετρο δίσκους φοράς;
    3) Η τρόμπα φρένου είναι η ίδια σε μοντέλα με δίσκους και ταμπούρα;
    Εχει esp, αλλα δεν το γνωριζω αν πρεπει να γινει καποια κωδικοποιηση, για το abs απο οσο ξερω δεν παιζει ρολο, γιατι το abs δουλευει βαση των αισθητηρων, και βλεπει ποτε μπλοκαρει καποιος τροχος, για αυτο το λογο πχ στο C αλλα συνηθως και σε ολα τα αμαξια, οταν υπαρχουν ταμπουρα πισω χωρις abs, υπαρχει στον πισω αξονας κατανεμητης βαρους-πιεσης φρενων.
    Μπροστα χωρις να εχω μετησει, αλλα βαση κωδικου δισκου εχω δει οτι φοραει 260 δισκο, η μοναδα και το σερβοφρενο αλλαζει μονο οταν υπαρχει esp ή οχι. Παλαιοτερα τα αμαξια που εβγεναν με esp, επρεπε να εχουν αναγκαστηκα δισκους πισω. Τελευταια εχει αλλαξει αυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 10-11-18 στις 18:24

Προεπιλογή

Προεπιλογή

Πραγματικα σαν καινουργια τα εκανες!
    Περιμενουμε φωτο απο την τοποθετηση...
    Να δω ποτε θα αξιωθω και εγω να αλλαξω τους πυρους στις μπροστα δαγκανες....
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Γεια σου βρε Αντρεα .
    Αντρεα θα τα βαλει στο Χριστουγεννιατικο δεντρο για στολιδια ............

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα σαν καινουργια τα εκανες!
    Περιμενουμε φωτο απο την τοποθετηση...
    Να δω ποτε θα αξιωθω και εγω να αλλαξω τους πυρους στις μπροστα δαγκανες....
    Αντρεα, οντως σαν καινουρια εγιναν...αντε να κανει καλο κρατησει ο καιρος μεχρι την κυριακη να τα περασω...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου βρε Αντρεα .
    Πες το ψεματα...οταν τα ''εψινα'' στον φουρνο, μεσα στο σπιτι τα ειχα, πανω στον παγκο της κουζινας, 3-4 μερες, τρελα!! Ευτηχως δεν εχω γυναικα, θα με ειχε διωξει!!!

Το μυνημα σβηστηκε που ειχα γραψει οτι επειδη την μπογια την εβλεπα μετα απο 2-3 μερες οτι σαν να μην ειχε στεγνωσει τελειως, ηταν μαλακη στην αφη, τα εβαλα μεσα στον φουρνο στους 120 βαθμους για 30 λεπτα και εστρωσε η μπογια, τωρα, ή δεν κουνησα οσο επρεπε το σπρει, ή δεν αφησα αρκετο χρονο απο χερι σε χερι οταν τα εβαφα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 14-11-18 στις 21:17

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου βρε Αντρεα .
    Μην του βαζεις ιδεες Γιωργο...... Ειναι ικανος για τα παντα....!!!!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντρεα, οντως σαν καινουρια εγιναν...αντε να κανει καλο κρατησει ο καιρος μεχρι την κυριακη να τα περασω...

Πες το ψεματα...οταν τα ''εψινα'' στον φουρνο, μεσα στο σπιτι τα ειχα, πανω στον παγκο της κουζινας, 3-4 μερες, τρελα!! Ευτηχως δεν εχω γυναικα, θα με ειχε διωξει!!!

Το μυνημα σβηστηκε που ειχα γραψει οτι επειδη την μπογια την εβλεπα μετα απο 2-3 μερες οτι σαν να μην ειχε στεγνωσει τελειως, ηταν μαλακη στην αφη, τα εβαλα μεσα στον φουρνο στους 120 βαθμους για 30 λεπτα και εστρωσε η μπογια, τωρα, ή δεν κουνησα οσο επρεπε το σπρει, ή δεν αφησα αρκετο χρονο απο χερι σε χερι οταν τα εβαφα...
    Κορυφαιος!!!!!!
    Φανταζομαι την γυναικα μου να με βλεπει να βαζω τις δαγκανες στον φουρνο που μαγειρευει......
    Αχαχαχαχα!!!!!!
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην του βαζεις ιδεες Γιωργο...... Ειναι ικανος για τα παντα....!!!!!!

Κορυφαιος!!!!!!
    Φανταζομαι την γυναικα μου να με βλεπει να βαζω τις δαγκανες στον φουρνο που μαγειρευει......
    Αχαχαχαχα!!!!!!
    Ξεχασα να πω, οτι εχω ενα στροφαλο στο σαλονι μου!!!!!!!!!

Προεπιλογή

Να σου στειλω κανενα Wosner !!!

Σιγα σιγα μπορει να φτιαξεις μοτερακι...

Προεπιλογή

Ωωωωωω γινονται πολυ ωραια ρεσο αυτα!!!!!!!!!

Εντωμεταξυ ο καιρος μου τα χαλασε, απο χτες βρεχει και κρυο, θα μπορουσα να παω σε εναν φιλο να τα περασω, σε κλειστο χωρο που εχει και τετρακολωνο, αλλα 1ο πρεπει να κουβαλισω ολη την ''πραμματια'' μου εκει, και 2ο θα με ζαλισει τον ερωτα τι θελω και τα βαζω και τζαμπα εξοδα, τι το πειραζω κτλ τετοια...
    Αν το αλλο ΣΚ συνεχισει ετσι ο καιρος, ισως το σκεφτω, βαλω ωτοασπιδες και παω εκει!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 18-11-18 στις 10:16

Προεπιλογή

Νίκο, είσαι απίστευτος ρε φίλε μπράβο, σε συγχαίρω για την υπομονή σου και την σχολαστικότητα σου. Είμαι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν τέλεια.

Προεπιλογή

Για να δουμε, ερχεται ΣΚ υποσχομενο με καλο καιρο....

Προεπιλογή

teaser!!!!!!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. δισκοφρενα πισω απο opel corsa c gsi
    Από τον/την Nickdarda στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 16:11
  2. πισω δισκοφρενα απο astra g για corsa c
    Από τον/την corsa6881 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 18:58
  3. Δισκοφρενα πισω και offset για corsa d 1.4 enjoy
    Από τον/την leonidas1882 στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-09, 03:54
  4. Πισω δισκοφρενα για CORSA B
    Από τον/την Adronikos στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-08, 08:43
  5. δισκοφρενα πισω για corsa c
    Από τον/την corsar7 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 20:11

Δικαιώματα - Επιλογές