If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 42

Προεπιλογή Corsa D A13DTE καθαρησμα πολλαπλης εισαγωγης, EGR.

Σημερα μιας και εχω μπροστα μου 3 μερες ελευθερου χρονου, ποιαστηκα να καθαρησω την εισαγωγη και μαζι με EGR, και περισοτερο για συντηρηση, και ελπιζοντας να βρω πολυ βρωμια εκει μεσα για να δικαιολογει τις συχνες αναγενησεις που μου κανει το corsaki.
    Σαν 1η ματια η διαδικασια φενεται δυσκολη υποθεση, σε σχεση με τον προχατοχο του το C, μιας και εκει μεσα, πανω και πισω απο την πολλαπλη εχουν τοποθετησει της παναγιας τα ματια, και ο χωρος ειναι και περιορισμενος.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Καλή υπομονή...και βγάλε αρκετές φωτό

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xenofontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή υπομονή...και βγάλε αρκετές φωτό
    Ερχονται οι πρωτες, δεν εβγαλα ακομα egr, ξυλωσα τα ψιλολογια μεχρι στιγμης!!!

Προεπιλογή

Για αρχη χρειαζεται αφαιρεση ο νεροχυτης για να αποκτηθει επιπλεον χωρος, ευτηχως εγινε προβλεψη σε αυτο το κομματι και ο νεροχυτης ειναι αφαιρουμενος, αλλιως η κατασταση θα ηταν απελπιστικη!!

Αφαιρωντας το κολλαρο εισαγωγης και το κλαπε μιξης καυσαερειων, περιμενα να δω περισοτερη βρωμια, αλλα δυστηχως τα πραγματα φαινονται καλυτερα, και με ελαχιστες καπνες, κυριως γλυτσα.

Προεπιλογή

Το σωληνακι της egr προς την εισαγωγη καθαρο, και σκεφτομαι αν θα το κοψω, οπως ηταν κομενο στο C απο τον προηγουμενο, μιας και κρυβει μεγαλο χωρο απο την εισοδο στην εισαγωγη.

Ο αισθητηρας πιεσης ο οποιος ειναι πανω στην πολλαπλη εισαγωγης, χρηζει αμεσο καθαρισμο...

Προεπιλογή

Αυτα προς στιγμη, σε λιγο προχωραω παρα κατω, να σημειωσω οτι δεν φαινεται οτι εχει γινει ξανα καθαρισμος στο παρελθον, και τα km αυτη την στιγμη ειναι 156150km.

Το τι θα χρειαστει για να γινει ο καθαρισμος απο αναλωσιμα, αν και ειχα βρει ολους τους κωδικους, κυριως θα επερνα καποιες μεταλικες φλαντζες οι οποιες ειναι στο κομματι της egr, οι υπολοιπες ειναι απο λαστιχο και δεν χαλανε, αλλα οταν πηγα να τις παραγκειλω απο την opel, με απετρεψαν να τις αγορασω, μιας και μου ειπαν οτι και αυτοι σε καθαρισμο, χρησημοποιουν τις ιδιες και δεν τις αλλαζουν, κακως αλλα με επεισαν και δεν προχωρησα στην αγορα, αλλα αν και ηθελα να ρωτησω και αλλου, λογο περιορισμενου χρονου, δεν ασχοληθηκα παραπερα. Οποτε στις μεταλικες φλαντζες θα βαλω ενα λεπτο στρωμα φλαντζοκολλας, επισης θα χρειαστει αντιψυκτικο για συμπληρωμα, το δικο μου ειναι καινουριο, το εχω αλλαξει προσφατα, οποτε το μαζευω και ξαναβαζω το ιδιο. Και τελος καθαριστηκα, τα οποια πηρα 3 σπρει φρενων, και αν χρειαστει θα χρησημοποιησω και πετρελαιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 14-10-18 στις 14:58

Προεπιλογή

Βγηκε και η πολλαπλη εισαγωγης, σε γενικες γραμμες πεντακαθαρη με ελαφρυα γλυτσα, οπως και οι θυριδες της κεφαλης το ιδιο. Την Egr δεν μπορεσα να χωρισω την βαλβιδα απο το κελυφος, αν και εβγαλα τις βιδες, δεν εβγενε με τιποτα, μαλλον ειναι πρεσαριστη ή εχει κολλησει?? Δεν επεμεινα, οπως και δεν ελυσα το ψυγειο απο την egr, μιας και μεσα φαινεται καθαρο, φυσιξα πρωτα με αερα και δεν εβγαλε ντουμανι, μετα ψεκασε και καθαριστικο και εβγαλε λιγες βρωμιες, οποτε δεν μπηκα στην διαδικασια, μιας και απο την ιδια φλαντζα περναει νερο και καυσαερειο.
    Αυριο καθαρισμα και δεσιμο...

Προεπιλογή

Πολύ βρώμα έστω και επιφανειακά. Το σωληνακι της EGR που λες ότι ειναι καθαρο, στην φωτογραφια φαινεται περιεργα, σας ξεφτυσμένο...

Προεπιλογή

Μακα και καπνα ειναι στο σωληνακι, το καθαρισα και ανοιξανε οι τρυπες λιγο παραπανω, συγγρινω σε σχεση με το C που το ειχα καθαρισει την 1η φορα, αυτο ειναι πεντακαθαρο!! Το C την 1η φορα ηταν τερμα μπουκομενο, περιμενα να βρω περισοτερη βρωμια, και απελπιστηκα!!!

Προεπιλογή

ξεβιδωσε τα 2 torx της egr για να καθαρισης το εμβολο εχει 2 φλατζες μετταλικες εγω τα καθαριζω με αφρο καθαρισμου φουρνου κουζινας

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο a6848 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξεβιδωσε τα 2 torx της egr για να καθαρισης το εμβολο εχει 2 φλατζες μετταλικες εγω τα καθαριζω με αφρο καθαρισμου φουρνου κουζινας
    Τις ξεβιδωσα και δεν κανει κιχ, χτυπησα και με σφυρακι σε ενα δοντακι μπας και ξεκολησει και ειναι μασιφ, εβαλα κατσαβιδι κοντρα, δεν κουνηκε καθολου, το παρατησα μην κανω παραπερα ζημια, πρεπει να εχει ποιασει καπνα και κολησε, απο οτι βλεπω στο ιντερνετ φωτογραφιες πως ειναι, πρεπει να εχει κολλησει. Να παω να ριξω wd40 να ποτισει ολο το βραδυ μπας και αυριο βγει???

Προεπιλογή

Σχεδον ετοιμο, εχουν μπει τα περισοτερα πανω στο αμαξι, και εμεινε η πεταλουδα και αντιψυκτικο, τελικα την egr δεν μπορεσα να την λυσω, καθαριστικαν ολα και περαστικαν πανω, το μονο που με τσαντισε, ειναι οτι δεν υπαρχει μελετη πουθενα για επισκευη και λειτουργικοτητα στο να βοηθαει τον μηχανικο, βιδες πεφτουν πισω απο σωληνακια, αλλες δεν χωρανε ουτε τα χερια να μπουνε για να τις βιδωσεις, πχ πισω και κατω απο την εισαγωγη υπαρχει oil catch can, δεν εχουν μελετησει την αφαιρεση του και για να το βγαλεις πρεπει να βγαλεις ολοκληρη την egr πρωτα!!! δηλαδη για ενα βαρελακι σχηματος αναψυκτικου, πρεπει να αδειασεις ολο το αντιψυκτικο και να λυσεις το μισο κινητηρα, και ολα αυτα για μια βιδα, μιας και η μια βιδα πεφτε πισω απο την egr και δεν μπενει καρυδακι, αλλα ουτε και βιδα ολοκληρη για να το πεδεψεις με ενα γερμανικο κλειδι πχ, εγω εκανα το λαθος και εβαλα πρωτα την egr και μετα τσιφος!! το εποιασα με την μια βιδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 15-10-18 στις 21:12

Προεπιλογή

Προεπιλογή

Προεπιλογή

Ειχε λιγο μουτζουρα φιλε Νικο , και ο MAP ειχε αρκετη .

Θα τα σεταρεις με διαγνωστικο τωρα ? Κλαπετα , EGR , πεταλουδα ?

Την εισαγωγη την καθαρισες οπως στο C ?

Ωραιος ο Νικολας

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχε λιγο μουτζουρα φιλε Νικο , και ο MAP ειχε αρκετη .

Θα τα σεταρεις με διαγνωστικο τωρα ? Κλαπετα , EGR , πεταλουδα ?

Την εισαγωγη την καθαρισες οπως στο C ?

Ωραιος ο Νικολας
    Δεν γνωριζω, θελουν σεταρισμα?? εχει επιλογη το opcom?? την πεταλουδα δεν την κουνησα καθολου οταν την καθαριζα.

Την εισαγωγη με πετρελαιο και βουρτσα κυκλικη, νερο και τελος σπρει φρενων να φυγουν τα πετρελαια.

Ελπιζω η βρωμια που ειχε ο Map, να επιρεαζε την λειτουργια, αλλιως η επομενη κινηση ειναι οτ dpf, γιατι οι αναγενησεις παλι γινανε συχνες, τωρα ή φταει το πετρελαιο που βαζω, αν και δοκιμασα και απο ΕΚΟ και παλι τα ιδια, ή θελει τα ακριβα πετραλαια να βαζω πχ ultimate ή ειναι μπουκομενο, βρηκα μαγαζι θεσσαλονικη που πουλαει το protec το καθαριστικο, αυριο λεω να ριξω και μια ματια με καμερα μεσα στο dpf τι παιζει.

Προεπιλογή

Καλο θα ηταν να τους κανεις ενα σεταρισμα (ΕΚΜΑΘΗΣΗ) Νικο , την μπαταρια του αυτοκινητου την ειχες αποσυνδεση πριν βγαλεις τις φισες ???

Νομιζω πως οχι Νικο , δεν εχει το op-com να κανεις εκμαθηση ... νομιζω.
    Ευτυχως που η δικια μου εισαγωγη ειναι σαντουιτς και οταν την καθαρισω δεν θα μου βγει ο ...

Σιγουρα θα επηρεαζε ο MAP απο την βρωμια που ειχε , αλλα δεν ξερω κατα ποσο το DPF .
    Στο δικο μου παντα εβαζα και βαζω το καλο πετρελαιο και ειχα φτασει σαν και σενα 150 με 200 χιλ αναγεννηση

Αυτες τις φωτο απο το DPF αμα βγαλεις θα ειναι μαγεια ... κρατατες για ενθυμιο .
    ΜΑΥΡΗ - ΜΑΥΡΙΛΑ

Προεπιλογή

Πως γινεται εκμαθηση?? Με tech2??

Ναι αποσυνδεσα την μπαταρια.

Προεπιλογή

Με tech2 σίγουρα γίνεται. Εμένα μετά από καθάρισμα πεταλούδας ήθελε "εκμάθηση" γιατί μου έκανε ρεταρίσματα στο ρελαντί. Δούλεψέ το και αν δεν σου κάνει μικρορεταρίσματα ή κομπιάσματα, άστο.

Πάντως ρε φίλε δεν παίζεσαι!!! Αδικείσαι!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γινεται εκμαθηση?? Με tech2??

Ναι αποσυνδεσα την μπαταρια.
    Ναι , και με Delphi , Auto-com ...

Καλο θα ηταν οταν μπορεσεις να κανεις ενα σεταρισμα .

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ταιριάζει σασμάν από Corsa d A13DTE σε Astra j 1.3?
    Από τον/την koratokva στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-18, 18:04
  2. 1.3cdti Καθαρισμα πολλαπλης εισαγωγης + Egr
    Από τον/την Karaman στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-18, 18:27
  3. Ραγισμα πολλαπλης astra h gtc 2006
    Από τον/την ktsiares στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 09:19
  4. ΜΟΝΩΣΗ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΞΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΥΤΗ ΣΕ CORSA D 1.2 ή 1.4
    Από τον/την dimkatz στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-12, 13:23
  5. Πολλαπλης Εισαγωγης
    Από τον/την goalroufas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-09, 09:44

Δικαιώματα - Επιλογές