If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Προεπιλογή Ζ16ΧΕΡ: Σχετικά με την αντλία βενζίνης

Συμφουρίτες καλησπέρα!

Εδω και ένα χρόνο που έχω το αυτοκίνητο (ASTRA H) κάποιες φορές δυσκολεύεται να παρει μπρος. Η μιζα γυριζει αλλα παιρνει πολλες στροφές. Τελευταια ομως το προβλημα επιδεινώθηκε. Μαλιστα εκει που λες οτι θα ξεκινησει ο κινητήρας, κοβει και σβήνει και χρειαζεται να προσπαθήσεις 2-3-4 φορες. Κυριως οταν εχει ωρα να δουλεψει ή ειναι κρύο (δεν μπορω να πω με βεβαιαοτητα ποιο απο τα δύο).

Εχω παει σε εξουσιοδοτημενο και υποτίθεται οτι μετρησε τη πίεση παροχής καυσίμου και μου είπε οτι δεν κραταει πίεση οσο ο κινητήρας ειναι απενεργοποιημενος και πρεπει να αλλαξω αντλια καυσίμου. Επειδή μου ειπε τρελα νουμερα θέλω να σας ρωτήσω τα εξης:

1) Αν το αφήσω ετσι, θα με αφήσει μπαμ και κατω στη πορεία ή απλα δεν θα παιρνει μπρός?
    2) Υπαρχει περιπτωση να προκαλέσει καποια δευτερογενή ζημια?
    3) Δεν μπορει να επισκευαστει? Αυτοι δίνουν ολοκληρο συγκρότημα που περιεχει μεσα τη αντλία. Δεν αλλαζεται μονο η αντλία?
    4) Γενικά τί συμπτώματα εχει μια αντλια που ειναι στα τελευταια της?
    5) Σύμφωνα με τα λεγόμενα του μηχανικού, εγω αντιλαμβανομαι οτι θα πρεπει να εχει μια βαλβίδα ανεπιστροφη ωστε να διατηρει την πίεση σταθερη. Ισχύει ή συμβαινει κατι αλλο κατα την εκκινηση?

Εχουν ήδη αλλαχθει μπουζί και πολλαπλασιαστης. Θέλω να εστιάσουμε στο θεμα "Αντλια καυσίμου". μοντέλο 2004 και 110.000 χλμ και με απλή αμολυβδη.
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Προεπιλογή

1) Μπορει και τα δυο να συμβουν.
    2) Ηδη εχει ταλαιπωρηθει η μιζα σου , οχι .
    3) Μπορει να επισκευαστει , να παρεις ενα καλο τρομπακι καυσιμου .
    4) Σαν τα δικα σου .
    5) Κατα το 99% ειναι αντλια .

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Πριν αλλάξεις αντλία δοκιμασε αυτά..
    1. Ρίξε ενα καλό καθαριστικό στο ρεζερβουάρ.
    2. καθάρισε πεταλούδα
    ΥΓ Η αντλία κοστίζει σχεδόν 100-150 ευρω η BOSCH.

Ετσι την έπαθα και εγω την πρώτη φορά και άλλαξα αντλία. (2013)
    Από εκεί και πέρα (80000 ΚΜ) 1-2 φορές το χρόνο που μου το ξανακάνει κάνω αυτα που σου εγραψα. και ΔΕΝ το ξανακάνει..
    Τώρα έχω 171000κμ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 20-09-18 στις 12:29

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Μπορει και τα δυο να συμβουν.
    2) Ηδη εχει ταλαιπωρηθει η μιζα σου , οχι .
    3) Μπορει να επισκευαστει , να παρεις ενα καλο τρομπακι καυσιμου .
    4) Σαν τα δικα σου .
    5) Κατα το 99% ειναι αντλια .
    H αφαιρεση απο το ρεζερβουαρ καθως και το λύσιμο της ωστε να αλλαξω το τρομπακι χρειάζονται ειδικά εργαλεια? Ρωταω γιατί σε μια προχειρη αναζήτηση στου διαδικτυο ειδα οτι υπαρχουν καποια tools. Λύνουν ευκολα?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν αλλάξεις αντλία δοκιμασε αυτά..
    1. Ρίξε ενα καλό καθαριστικό στο ρεζερβουάρ.
    2. καθάρισε πεταλούδα
    ΥΓ Η αντλία κοστίζει σχεδόν 100-150 ευρω η BOSCH.

Ετσι την έπαθα και εγω την πρώτη φορά και άλλαξα αντλία. (2013)
    Από εκεί και πέρα (80000 ΚΜ) 1-2 φορές το χρόνο που μου το ξανακάνει κάνω αυτα που σου εγραψα. και ΔΕΝ το ξανακάνει..
    Τώρα έχω 171000κμ
    Εχω σκοπό να το κάνω ειτε αλλαξω αντλια ειτα οχι. Αν θα ήθελες να μου πεις ποιο καθαριστικό χρησημοποιεις!!! Εστω σε πμ!!!

Αν κάποιος την εχει λυσει ή την εχει απλα αφαιρέσει και και εχει σταμπαρει καποιο βιντεακι στο διαδίκτυο ας το παραθέσει ωστε να εχουμε εικόνα!

Προεπιλογή

α και κάτι αλλο. Δεν θα επρεπε να κρατάει σφάλμα ο εγκέφαλος?

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    α και κάτι αλλο. Δεν θα επρεπε να κρατάει σφάλμα ο εγκέφαλος?
    Στο δικο μου οχι.
    Αυτό χρησιμοποιώ τελευταία..
    http://www.trade-wind.gr/chemical/ma...up-444-ml.html

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Η σωστη διαδικασία είναι αυτή. Εμένα πάντως χτυπώντας με σφυρί και καλέμι ξεβιδώσανε το μεταλλικό δακτύλιο της αντλίας.
    https://www.youtube.com/watch?v=MSVFQHQHFSo

Προεπιλογή

Λοιπόν κύριοι, κατ αρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφερον σας!

Το προβλημα λύθηκε!!! Κοστος ανταλλακτικού 0,50€!!!!!

Πήγα στο μηχανικό μου (εξειδικευμένο OPEL) και μου είπε οτι θα επρεπε να περασω καποια αλλη στιγμή γιατι ειχε δουλεια ή να του το αφήσω (παρολο που του τηλεφωνησα νωρίτερα και μου ειπε να παω να το δουμε). Το προσπερναμε αυτο.

Αμέσως μετα παω σε εναν εξουσιοδοτημενο συνεργατη OPEL και αφου το εβαλε το οργανο και ειδε οτι η πίεση της βενζίνης πεφτει οταν ο κινητήρας ειναι απενεργοποιημενος (πεφτει τελειως δηλαδη), μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω αντλια βενζινης. Κόστος αφτερμαρκετ αντλίας, "σαν τη γνήσια" και τοποθετημένη 330€. Επειδή δεν πείστηκα ομως, σηκώθηκα και αφου πρώτα ενημερωθηκα οτι θα μεινω αμεσα στο δρόμο, πλήρωσα 55€ (για τον ελεγχο και τη διαγνωση) και με την δήλωση οτι αν επιστρεψω συντομα και του αναθεσω να το φτιαξει, τα 55 θα αφαιρεθουν απο τα 330 (το εκλαβα ως εκβιασμό). Εκνευρίστηκα, του τα εδωσα, δεν του ειπα, ευχύθηκα απο μέσα μου καλοφαγωτα, δεν του είπα τίποτα και εφυγα. Μιλάμε για "σοβαρο" μαγαζί με καλες κριτικες από τους OPELακιδες που έχουν παει... τελος πάντων.

Πάω σε ενα "φίλο" ηλεκτρολογο, βλεπει το συμπτωμα, χαμογελαει, συνδεει το οργανο, μου δείχνει οτι η παροχή βενζίνης χάνει πολύ γρήγορα την πίεση της (και τελειως μετα απο κάποιες ωρες) οταν ο κινητήρας ειναι σβηστός, μου λεει οτι θα μου αλλαξει την αντλία και θα με ξεβρακώσει, ανοιγει το καπακι του ρεζερβουαρ, βαζει το χερι μεσα, βγαζει ενα εξαρτημα (βαλβίδα επιστροφής και πίεσης καυσιμου), αλλαζει ενα o-ring, βαζει τα παντα στη θέση του, μου ρυθμιζει και τις δέσμες των φωτων, κοιτάει και καποια αλλα θεματακια που είχα, με καθοδηγεί γι αυτα, πληρώνω 40€ (χαλάλι του) και αυτο ήταν. Ουτε καν εβγαλε την αντλια απο το ρεζερβουρα. Αφαίρεσε το εξαρτημα απο το σώμα της "αντλίας" μόνο.

Α, και δεν ημαστε φίλοι.... τον αποκάλεσα φίλο γιατι οσες φορες εχω παει, εχω βρει λύση. Ο μονος δηλαδη. Οι υπόλοιποι με λενε περίεργο και όταν με δουν οτι προσπαθω να καταλάβω τη αιτία της καθε ζημιας ή το τροπο λειτουργιας ενος εξαρτήματος εκνευρίζονται και με το τρόπο τους με αποφεύγουν.

Αυτό που εμεις το λεμε αντλία ειναι το συγκρότημα της αντλίας και εδω στην Ελλαδα το αλλαζουν ολο. Μεσα σε αυτο ειναι το φλοτερ (ο βραχιονας με τη μεταβαλόμενη αντισταση του), το φίλτρο βενζίνης (μια απλή σίτα δηλαδη) που δεν το αλλαζουν ποτε, η αντλια βενζίνης, η βαλβίδα πιεσεως και επιστροφής, σωληνακια, καλωδια, ακροδεκτες και δεν ξερω εγω τί αλλο. Αν κάτι απο αυτα χαλάσει, δεν μπαινουν στη διαδικασια επισκευής, στα αλλαζουν ολα. Αλλωστε δεν πληρωνουν αυτοι.

Σε εμενα η αντλια δουλευε κανονικα. Οταν ήμουν στο δρόμο το αυτοκίνητο πήγαινε κανονικα. Ισως με πολυ μικρή μειωση της αποδοσης και περσσοτερη κατανάλωση γιατι η πιεση δεν ηταν οση επρεπε. Το μεγαλο και εμφανες προβλημα ήταν οτι εχανε την πίεση που έστελνε η αντλια στο κύκλωμα παροχής καυσίμου, οταν το αυτοκίνητο ηταν σταματημενο και την έχανε ολη μετα απο κάποιες ωρες. Ολα χανουν καποια πίεση οταν ειναι στο γκαραζ αλλα οχι και ολη. Ένα επιπεδο πίεσης διατηρήται στο κύκλωμα παροχής καυσίμου, έτσι ωστε, οταν πας να βάλεις μπρος το αυτοκινητο μετα απο ημερες, το αυτοκίνητο παρει ευκολα μπρος. Η πίεση αυτη ρυθμίζεται απο μια βαλβίδα που επιστρεφει το επιπλεον καυσιμο πισω στο ρεζερβουαρ, διατηρώντας τη πίεση στα επιθυμητα επιπεδα. Επειδη ειχε χαλασει με τα χρόνια το o-ring που εχει, ύπήρχε διαρροή βενζίνης προς το ρεζερβουαρ και ετσι εχανε τη πίεση το κύκλωμα.

Προσοχή λοιπόν σε οποιον το πάθει. Αν ακουτε τη αντλία να δουλευει να ειστε επιφυλακτικοι. Συγνώμη για το μεγάλο αφήγημα μου αλλα θελω να δείτε τί μαστορια εχουμε. Τους μεν και τους δε!!! Καθως και να βοηθήσω μελλοντικους παθόντες, οπως εσεις προσπαθήσατε να κάνετε σε εμενα! Και πάλι ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!

Προεπιλογή

Χριστός Ανέστη!
    @fisakis έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε Corsa D

κατά την εκκίνηση πρόβλημα και μια χαρά στο δρόμο, ξέρεις που μπορώ να βρω αυτό το ring για να το αλλάξω;

Παρόμοια Θέματα

1. Αντλία βενζίνης
    Από τον/την kamikazee_dt στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 15:17
  2. Αντλία βενζίνης
    Από τον/την johnb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-15, 19:19
  3. Αντλία βενζίνης
    Από τον/την ugel στο forum Opel
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 02:38
  4. Αντλία βενζίνης
    Από τον/την nikosia στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-12, 22:24
  5. Αντλία Βενζίνης
    Από τον/την apkorres στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-09, 07:59

Δικαιώματα - Επιλογές