If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
    Senior Member
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αυτοκίνητο
    Ντεν Έχω OPEL καρντιά μου

Προεπιλογή Μετατροπή corsa d σε van

Καλησπέρα εχει κανει κανεις την μετατροπή αυτη; Απο κανονικο corsa d σε van;
    Δινει καποιος γνωστός μου ενα και θα ήθελα να το παρω για το μαγαζί σαν αυτοκινητο δουλειάς. Γνωρίζεται κοστος και το τι θα χρειαστεί;

Προεπιλογή

Καλώς όρισες . Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάτι
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς όρισες . Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάτι
    Σε ευχαριστώ. Ακομα και επαγγελματικό να μην μπορέσω να το κάνω σκεφτομαι να το παρω το αμαξι παντως, τι θέματα βγάζανε αυτα; Το αυτοκίνητο ειναι '07 πετρέλαιο αλλα με προβληματίζει το ότι εχει βγάλει το dpf και εχει καταργήσει και το egr.

Προεπιλογή

Αυτό το έκανε για να μην έχει πρόβλημα με το φίλτρο. Από εκεί και μετά δεν έχει κάποια ιδιαίτερα προβλήματα. Έχω το ίδιο σε βενζίνη
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το έκανε για να μην έχει πρόβλημα με το φίλτρο. Από εκεί και μετά δεν έχει κάποια ιδιαίτερα προβλήματα. Έχω το ίδιο σε βενζίνη
    Ξέρω γιατί το έκανε απλα ρωταω αν με αυτό που έκανε μπορει να βγάλει προβλημα το αυτοκίνητο και από ότι κατάλαβα οχι.

Senior Member
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Γνωρίζει κανείς άλλος τιποτα για την αρχική ερώτηση που ειχα;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RedPriest Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς άλλος τιποτα για την αρχική ερώτηση που ειχα;
    Για να το δηλωσεις από κανονικό σε Van το έχεις ψάξει; Απλή ερώτηση κάνω μην έχεις θέμα μετά.
    Κατά τα άλλα τι να θέλει, ξήλωμα όλα από πισω, να βρεις ή το πάτωμα που ίσως βάζουν για να το κάνουν ίσο ή να το φτιάξεις μόνος σου.
    Βρισκεις και το "κλείσιμο" που βάζουν πίσω από τα μπροστινά καθίσματα ή επίσης το φτιάχνεις μόνος σου και φυσικά φιμε τζάμια τα πίσω παράθυρα!

Μήπως σε συμφέρει όμως να πάρεις ένα έτοιμο που λογικά θα σου έρθει ποιο φθηνό;

Senior Member
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Πιο πολύ ρωταω με την χαρτουτα και το κόστος τι γίνεται το άλλο πανω κατω ευκολο νομιζω πως θα είναι.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Μονο χαρτούρα??? Την τρεχάλα και τα έξοδα που τα βάζεις??

4.8. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΟΧΗΜΑΤΟΣ

Η αλλαγή κατηγορίας οχήματος για τους σκοπούς του παρόντος Εγχειριδίου σημαίνει:
    • Αλλαγή κατηγορίας οχήματος από ελαφρύ φορτηγό μηχανοκίνητο όχημα τύπου
    pick-up ή van (κατηγορία 22 (Ν1)), σε όχημα μεταφοράς μέχρι 8 επιβατών εκτός
    από τον οδηγό (κατηγορία 01 (Μ1)).
    • Αλλαγή κατηγορίας οχήματος από όχημα μεταφοράς μέχρι 8 επιβατών εκτός από
    τον οδηγό (κατηγορία 01 (Μ1)), σε ελαφρύ φορτηγό μηχανοκίνητο όχημα τύπου
    pick-up ή van (κατηγορία 22 (Ν1)).

Οι πιο πάνω μετατροπές επιτρέπονται μόνο αν προσφέρονται ή προσφέρονταν για το
    συγκεκριμένο μοντέλο από τον κατασκευαστή του οχήματος.

Εφόσον ισχύει το πιο πάνω, ακολουθείται η πιο κάτω διαδικασία:

(i) Ο ενδιαφερόμενος αποτείνεται σε μηχανολόγο μηχανικό που είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο μηχανολόγων μηχανικών του Τμήματος Οδικών Μεταφορών. Ο μηχανολόγος αυτός ετοιμάζει έκθεση (βλέπε πρότυπο περιεχομένων στο Παράρτημα – έντυπο ΤΟΜ 142Α) στην οποία αναφέρει κατά πόσο η αντικατάσταση που επιθυμεί ο ενδιαφερόμενος είναι τεχνικά εφικτή.
    (ii) Ο ιδιοκτήτης του οχήματος προχωρά με την αλλαγή κατηγορίας του οχήματος σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στην πιο πάνω έκθεση.
    (iii) Κατά την αλλαγή κατηγορίας του οχήματος και τη διεξαγωγή των τεχνικών εργασιών που χρειάζονται για να υλοποιηθούν οι οδηγίες και όροι που αναγράφονται στην έκθεση, το όχημα ελέγχεται από τον μηχανολόγο μηχανικό που
    συνέταξε το πρώτο μέρος της έκθεσης. Εφόσον αυτός ικανοποιηθεί ότι οι εργασίες έγιναν με τεχνικά κατάλληλο τρόπο και ότι διασφαλίζεται η ορθή οδική συμπεριφορά του οχήματος, συμπληρώνει το δεύτερο μέρος της έκθεσης (έντυπο
    ΤΟΜ 142Β).
    (iv) ΄Οσον αφορά οποιουσδήποτε τελωνειακούς δασμούς ή/και φόρο κατανάλωσης, που πιθανό να υπάρχουν, ο αιτητής παρουσιάζει το όχημα και τον τίτλο ιδιοκτησίας στο Τμήμα Τελωνείων, το οποίο είναι το αρμόδιο Τμήμα για το θέμα αυτό και καταβάλλει τη διαφορά στο δασμό, αν υπάρχει.
    (v) Το όχημα μεταφέρεται στη συνέχεια σε ΙΚΤΕΟ για τεχνικό έλεγχο για έκδοση δελτίου επιτυχούς τεχνικού ελέγχου. Διενεργείται πλήρης τεχνικός έλεγχος, όπως καθορίζεται στον περί Μηχανοκινήτων Οχημάτων (Τεχνικός Έλεγχος και Κέντρα
    Τεχνικού Ελέγχου) Νόμο του 2007 (Ν.1(Ι)/2007).
    (vi) Συμπληρώνεται το έντυπο αλλαγής κινητήρα / αμαξώματος ή πλαισίου / χρώματος / κατηγορίας οχήματος (έντυπο ΤΟΜ144) και υπογράφεται από τον ιδιοκτήτη ή κάτοχο του οχήματος και από τον μηχανολόγο μηχανικό που συνέταξε την έκθεση (ΤΟΜ142).
    (vii) Υποβάλλονται στα κεντρικά ή επαρχιακά Γραφεία του Τμήματος Οδικών Μεταφορών τα πιο κάτω έγγραφα που απαιτούνται για έκδοση νέου Πιστοποιητικού Εγγραφής και άδειας κυκλοφορίας:
    • Υφιστάμενο Πιστοποιητικό Εγγραφής του οχήματος.
    • Έκθεση (έντυπο ΤΟΜ 142Α & 142Β), υπογραμμένη από μηχανολόγο μηχανικό που είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο μηχανολόγων μηχανικών του Τμήματος Οδικών Μεταφορών για ετοιμασία τεχνικών εκθέσεων που απαιτούνται για την υποβολή αίτησης / έγκρισης για αλλαγές, μετατροπές ή προσαρμογές.
    • Δελτίο επιτυχούς τεχνικού ελέγχου από ΙΚΤΕΟ.
    • Απόδειξη πληρωμής τυχόν διαφοράς τελωνειακού δασμούς ή/και φόρου κατανάλωσης .
    • Έντυπο αλλαγής κινητήρα / αμαξώματος ή πλαισίου / χρώματος / κατηγορίας οχήματος (έντυπο ΤΟΜ144) πλήρως συμπληρωμένο.
    • Απόδειξη πληρωμής καθορισμένων τελών, εφόσον υπάρχουν.

Σημαντική σημείωση
    Απαγορεύεται η οδήγηση του οχήματος ενόσω αυτό δεν συνοδεύεται με Πιστοποιητικό Εγγραφής που αναγράφει την ορθή κατηγορία του οχήματος. Όλες οι μετακινήσεις του οχήματος πριν την έκδοση του νέου Πιστοποιητικού Εγγραφής (από και προς το συνεργείο αλλαγών και από και προς το ΙΚΤΕΟ και το Εργαστήριο Έγκρισης Τύπου Μεμονωμένων Οχημάτων ή σε άλλους χώρους), θα γίνονται ΜΟΝΟ με ειδικό όχημα, για μετακίνηση οχημάτων.

Senior Member
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο χαρτούρα??? Την τρεχάλα και τα έξοδα που τα βάζεις??

4.8. ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΟΧΗΜΑΤΟΣ

Η αλλαγή κατηγορίας οχήματος για τους σκοπούς του παρόντος Εγχειριδίου σημαίνει:
    • Αλλαγή κατηγορίας οχήματος από ελαφρύ φορτηγό μηχανοκίνητο όχημα τύπου
    pick-up ή van (κατηγορία 22 (Ν1)), σε όχημα μεταφοράς μέχρι 8 επιβατών εκτός
    από τον οδηγό (κατηγορία 01 (Μ1)).
    • Αλλαγή κατηγορίας οχήματος από όχημα μεταφοράς μέχρι 8 επιβατών εκτός από
    τον οδηγό (κατηγορία 01 (Μ1)), σε ελαφρύ φορτηγό μηχανοκίνητο όχημα τύπου
    pick-up ή van (κατηγορία 22 (Ν1)).

Οι πιο πάνω μετατροπές επιτρέπονται μόνο αν προσφέρονται ή προσφέρονταν για το
    συγκεκριμένο μοντέλο από τον κατασκευαστή του οχήματος.

Εφόσον ισχύει το πιο πάνω, ακολουθείται η πιο κάτω διαδικασία:

(i) Ο ενδιαφερόμενος αποτείνεται σε μηχανολόγο μηχανικό που είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο μηχανολόγων μηχανικών του Τμήματος Οδικών Μεταφορών. Ο μηχανολόγος αυτός ετοιμάζει έκθεση (βλέπε πρότυπο περιεχομένων στο Παράρτημα – έντυπο ΤΟΜ 142Α) στην οποία αναφέρει κατά πόσο η αντικατάσταση που επιθυμεί ο ενδιαφερόμενος είναι τεχνικά εφικτή.
    (ii) Ο ιδιοκτήτης του οχήματος προχωρά με την αλλαγή κατηγορίας του οχήματος σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στην πιο πάνω έκθεση.
    (iii) Κατά την αλλαγή κατηγορίας του οχήματος και τη διεξαγωγή των τεχνικών εργασιών που χρειάζονται για να υλοποιηθούν οι οδηγίες και όροι που αναγράφονται στην έκθεση, το όχημα ελέγχεται από τον μηχανολόγο μηχανικό που
    συνέταξε το πρώτο μέρος της έκθεσης. Εφόσον αυτός ικανοποιηθεί ότι οι εργασίες έγιναν με τεχνικά κατάλληλο τρόπο και ότι διασφαλίζεται η ορθή οδική συμπεριφορά του οχήματος, συμπληρώνει το δεύτερο μέρος της έκθεσης (έντυπο
    ΤΟΜ 142Β).
    (iv) ΄Οσον αφορά οποιουσδήποτε τελωνειακούς δασμούς ή/και φόρο κατανάλωσης, που πιθανό να υπάρχουν, ο αιτητής παρουσιάζει το όχημα και τον τίτλο ιδιοκτησίας στο Τμήμα Τελωνείων, το οποίο είναι το αρμόδιο Τμήμα για το θέμα αυτό και καταβάλλει τη διαφορά στο δασμό, αν υπάρχει.
    (v) Το όχημα μεταφέρεται στη συνέχεια σε ΙΚΤΕΟ για τεχνικό έλεγχο για έκδοση δελτίου επιτυχούς τεχνικού ελέγχου. Διενεργείται πλήρης τεχνικός έλεγχος, όπως καθορίζεται στον περί Μηχανοκινήτων Οχημάτων (Τεχνικός Έλεγχος και Κέντρα
    Τεχνικού Ελέγχου) Νόμο του 2007 (Ν.1(Ι)/2007).
    (vi) Συμπληρώνεται το έντυπο αλλαγής κινητήρα / αμαξώματος ή πλαισίου / χρώματος / κατηγορίας οχήματος (έντυπο ΤΟΜ144) και υπογράφεται από τον ιδιοκτήτη ή κάτοχο του οχήματος και από τον μηχανολόγο μηχανικό που συνέταξε την έκθεση (ΤΟΜ142).
    (vii) Υποβάλλονται στα κεντρικά ή επαρχιακά Γραφεία του Τμήματος Οδικών Μεταφορών τα πιο κάτω έγγραφα που απαιτούνται για έκδοση νέου Πιστοποιητικού Εγγραφής και άδειας κυκλοφορίας:
    • Υφιστάμενο Πιστοποιητικό Εγγραφής του οχήματος.
    • Έκθεση (έντυπο ΤΟΜ 142Α & 142Β), υπογραμμένη από μηχανολόγο μηχανικό που είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο μηχανολόγων μηχανικών του Τμήματος Οδικών Μεταφορών για ετοιμασία τεχνικών εκθέσεων που απαιτούνται για την υποβολή αίτησης / έγκρισης για αλλαγές, μετατροπές ή προσαρμογές.
    • Δελτίο επιτυχούς τεχνικού ελέγχου από ΙΚΤΕΟ.
    • Απόδειξη πληρωμής τυχόν διαφοράς τελωνειακού δασμούς ή/και φόρου κατανάλωσης .
    • Έντυπο αλλαγής κινητήρα / αμαξώματος ή πλαισίου / χρώματος / κατηγορίας οχήματος (έντυπο ΤΟΜ144) πλήρως συμπληρωμένο.
    • Απόδειξη πληρωμής καθορισμένων τελών, εφόσον υπάρχουν.

Σημαντική σημείωση
    Απαγορεύεται η οδήγηση του οχήματος ενόσω αυτό δεν συνοδεύεται με Πιστοποιητικό Εγγραφής που αναγράφει την ορθή κατηγορία του οχήματος. Όλες οι μετακινήσεις του οχήματος πριν την έκδοση του νέου Πιστοποιητικού Εγγραφής (από και προς το συνεργείο αλλαγών και από και προς το ΙΚΤΕΟ και το Εργαστήριο Έγκρισης Τύπου Μεμονωμένων Οχημάτων ή σε άλλους χώρους), θα γίνονται ΜΟΝΟ με ειδικό όχημα, για μετακίνηση οχημάτων.
    Με κάλυψε πλήρως σε ευχαριστώ. Γινεται απλα εχει πολυ τρεξιμο και μεγαλο κοστος απο οτι καταλαβα οποτε το αφήνω οπως ειναι και κανω την δουλειά μου ετσι σε περίπτωση που προχωρήσω στην αγορά του.

Senior Member
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Κάτι τελευταιο τα προβλήματα στο corsa d πετρέλαιο στα ποσα χιλιομετρα ξεκινάνε περίπου; 170.000 δεν είναι πολλα;

Senior Member
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Κανεις; τι να προσέξω πριν την αγορά ενός diesel opel corsa 1.3 d ?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

αν κοιταξεις στην ενοτητα των corsa d ,ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθηθείς στο να επιλεξεις το σωστο αυτοκίνητο.
    Γιάννης

Παρόμοια Θέματα

1. Astra h μετατροπή 1.6t η 2.0
    Από τον/την billkot98 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-18, 16:41
  2. CORSA C, D Μετατροπή προβαλέων ομίχλης σε φωτα ημέρας.
    Από τον/την ΦΙΛΟΥΜΕΝΟΣ στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-15, 00:32
  3. cd 600 μετατροπή
    Από τον/την michgkag στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-14, 10:33
  4. μετατροπή corsa b απο injection σε καρμπιρατερ
    Από τον/την kyr1995 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-14, 14:57
  5. Μετατροπή Corsa C 1.4 σε 1800
    Από τον/την Thomas στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-07, 19:53

Δικαιώματα - Επιλογές