If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 36

Θέμα: P0170

Προεπιλογή P0170

Εχω αυτο το προβλημα κωδικος P0170 σε Corsa C 1.2 75HP

To MAF και οι λαμδα δουλευουν κανονικα και το αμαξι ειναι η εκδοση χωρις βαλβιδα EGR σαν αυτο της φωτογραφιας
    Στις διακοπες που εσβησα την βλαβη βγαζοντας την μπαταρια μου αναψε παλι μετα απο 85 χιλιομετρα οχι σε ταξιδι μεσα στους αγιους Θεοδωρους ημουν.

Εχω τσεκαρει αν εχω τρυπιο σωληνακι μεσα στην αντλια βενζινης και οταν μου το κανει δηλαδη αναβει το λαμπακι δεν βλεπω αλλαγη στην συμπεριφορα του αυτοκινητου ακομα και το ρελαντι ειναι σταθερο στις 650 στροφες.

Σημερα μου εβγαλε προβλημα ο πολλαπλασιαστης ετρεμε το αμαξι οχι οπως τρεμει οταν δουλευει με τρεις κυλινδρους αλλα ποιο λιγο, βαλαμε εναν αλλον στο συνεργειο πανω και δουλευε κανονικα.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι ο πολλαπλασιαστης και να μου βγαζει το σφαλμα δηλαδη καποιες στιγμες να μην δουλευε σωστα εστω και για λιγο;
    Απο σωληνακια ποια να δω μηπως ειναι καποιο τρυπιο και τραβαει αερα και ενω δεν εχω βαλβιδα EGR τι ειναι ο μεταλικος σωληνας που φευγει απο κει;

376.jpg

Προεπιλογή

Ο μεταλικος σωληνας που φευγει απο την egr παει στην πολλαπλη, καπου εχεις διαρροη υποπιεσης, δες και τα σωληνακια που πανε στο σερβοφρενο, και οτι αλλο σωληνακι εχει, ακομα και αυτο το μεταλικο της egr.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Ποια ακριβως ειναι αυτα και πως θα τα δω με ποιον τροπο;

Προεπιλογή

Απο την πολλαπλη στο σερβοφρενο, γενικα ριξε μια ματια σε ολα τα λαστιχενια μαρκουτσια/σωληνακια που φευγουν απο την πολλαπλη, κοιτα αν εχουν σκασιματα/ρωγμες, το μεταλικο σωληνακι δες το σε τι καταστη ειναι, αφαιρεσε το τελειως αφου κατεργησει την εγρ, και ταπωσε την πολλαπλη, καπου ειχε αναφερθει σε καποιο θεμα οτι το σωληνακι αυτο σαπιζει και τρυπαει. Ακομα μπορεις να ψεκασεις με σπρει καρμπυρατερ τα σωληνακια ενω δουλευει το μοτερ στο ρελαντι και να παρατηρησεις αλλαγες, οπου ψεκασεις και αλλαξει η λειτουργια του μοτερ, εχεις απωλεια υποπιεσης.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Το μονο που βρηκα λιγο σκασμενο στην ακρη ειναι αυτο το βαρελακι που ειναι πανω στο φιλτρο αερα το εκοψα λιγο και το εβαλα ποιο μεσα.
    Αλλαξα σημερα πολλαπλασιαστη και το κουφο ειναι οτι μου εσβησε η βλαβη απο το καντραν μονη της χωρις να το π[αω στον μηχανικο να μου βαλει πανω τον υπολογιστη και χωρις να βγαλω την μπαταρια.

Εβγαλα και τα μπεκ και ειδα οτι τα oring που εχουν πανω κατω ειναι λιγο ξερα και τα εκανα παραγγελια κια τα 8 και επι της ευκαιριας καθαρισα λιγο τα μπεκ.

http://www.bosch-automotive-catalog....45147133906829

Προεπιλογή

Δεν μου εχει ξανα αναψει το λαμπακι και αυτο το P0170 το εχω δυο χρονια τωρα μαλλον η ο πολλαπλασιαστης ηταν καπου εκοβε η τα μπεκ που τα καθαρισα αν και καποια στιγμη θα τα παω για κολο καθαρισμα και ογκομετρηση.

Προεπιλογή

Πάλι το ίδιο η μάλλον δεν σταμάτησε και καθόλου φοβάμαι μήπως υπολειτουργεί ο πάνω λ

IMG_20190621_162921.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Προεπιλογή

Καθαρισα με σπρέι επαφών τις ψυχές των λαμδα Μαφ και διάφορες άλλες ψυχές που είδα και πλέον ο λαμδα δουλεύει όπως βλέπω IMG_20190622_125516.jpg

Προεπιλογή

Αλλά ίσως απλά μια να δουλεύει και μια όχι αλλά σίγουρα πάω για καταλύτη όπως γράφει το διαγνωστικό.

Προεπιλογή

Πως ειναι δυνατον ο μαστορας μου να λεει οτι οι δυο λαμδα και η μαζα αερα δουλευουν μια χαρα και εγω με δυο προγραμματα να παιρνω λαθος και καθε 80-100 χιλιομετρα μου αναβει το P0170 και το σβηνω με το προγραμμα.

Μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξω μαστορα;

Προεπιλογή

Tο θέμα σου είναι το STFT -25%. Να γίνει τσεκ στα μπεκ αν "κατουράνε" δες με φακό αν έχει κάποιο σημείο νοτισμένο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο θέμα σου είναι το STFT -25%. Να γίνει τσεκ στα μπεκ αν "κατουράνε" δες με φακό αν έχει κάποιο σημείο νοτισμένο
    Σε ευχαριστω, λογικα πρεπει να δουλευει το αμαξι για να το δω αυτο σωστα;
    Αν εχει νοτισει θελουν αλλαγη τα o-ring στα μπεκ;

Προεπιλογή

Aν όλα έχουν σκόνη όπως αναμένεται, και ένα είναι πεντακάθαρο τριγύρω του, ξεκινάς από εκεί.

Προεπιλογή

Aν όλα έχουν σκόνη όπως αναμένεται, και ένα είναι πεντακάθαρο τριγύρω του, ξεκινάς από εκεί.
    Δεν εχουν γιατι επλυνα την μηχανη.
    Το κουφο ειναι οτι ακομα και στον βαρυ Χειμωνα το πρωϊ παιρνει μπροστα με την μια χωρις γκαζι χωρις τιποτα και το ρελαντι ειναι σταθεροτατο.

Προεπιλογή

Προσεξα πως οταν γκαζωνω το -25% πεφτει και παει στο μηδεν.

Προεπιλογή

Ετσι πρεπει, θετικες τιμες δεν παιρνει καθολου;

Προεπιλογή

Αφου ειναι πλούσιο, στο πολύ κρυο αυτο θελει

Προεπιλογή

Ετσι πρεπει, θετικες τιμες δεν παιρνει καθολου;
    Οχι το πηγα 5000 στροφες και απλα πηγε στο μηδεν.

Φευγω διακοπες το Σαββατο εβαλα και αυτο το liqui moly σημερα που γεμισα, να παω τα μπεκ για καθαρισμο και ογκομετρηση οταν γυρισω;
    Παντως δεν εχω αυτο το προβλημα οταν κατουρανε τα μπεκ δηλαδη να παω καπου να σβησω και μετα απο 5 10 λεπτα να μην παιρνει μπροστα απο μπουκωμα.

Προεπιλογή

για δες αν γυαλίζει κανένα

Προεπιλογή

για δες αν γυαλίζει κανένα
    Δεν θα πρεπει να περιμενω να πιασει λιγο σκονη; στις διακοπες σιγουρα θα πιασει μπολικη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. P0170 - κωδικός λάθους
    Από τον/την Lithos στο forum Opel
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 18:53
  2. Meriva b 1400 turbo 2011 με βλάβη -> p1133, p0170, p0171, p0172
    Από τον/την smarag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 18:53
  3. KΩΔΙΚΟΣ P0170
    Από τον/την serkos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-13, 12:19

Δικαιώματα - Επιλογές