If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Προεπιλογή Προβλημα με αστοχια κυλινδρων

Καλημερα. Πριν ενα χρονο ακριβως κατα την εκιννηση του αυτοκινητου πρωι κυριως οταν το εβαζα μπροστα ρεταριζε γιατι καποιος κυλινδρος δεν δουλευε.το θεμα ειναι οτι δεν τον εκανε καθε μερα.το παω σε μαστορα για να κανω και service το τσεκαρε πολλαπλασιαστες,μπουζοκαλωδια,ρευματα κτλ κτλ και μου πε οτι δεν βρηκε κατι.ο κωδικος σφαλματος ηταν missfire στον δευτερο κυλινδρο.μετα για ενα χρονο δεν μου το ξαναπαρουσιασε.
    την προηγουμενη βδομαδα αρχισε παλι το ιδιο.1-2-3-4 φορες μου το κανε πρωι οχι ομως συνεχομεενες καποιες μερες επαιρνε κανονικα. το παω στον μαστορα και δειχνει πολλαπλα missfire σε 3 κυλινδρους και ενα error 1112 ενος αισθητηρα.

μου λεει αλλαγη πολλαπλασιαστη θες με αυτα που βλεπω.τον αλλαζω τον πολλαπλασιαστη 2 μερες ολα οκ και σημερα παλι τα ιδια. βαζω μπροστα ρετατιρισμα να τρεμει μπροστα η μηχανη και να αναβοσηνει το check engine.αρα ειναι κατι αλλο που το προκαλει οχι ο πολλαπλασιαστης που τζαμπα αλλαξα και εδωσα 100 ευρω.

Καμια ιδεα κανεις? εκεινος ο αισθητηρας κλαπετων που μου βγαλε σφαλμα 1112 υπαρχει περιπτωση να δημιουργει τετοιο προβλημα?

Προεπιλογή

update

Το διαγνωστικο εδειξε missfire στον δευτερο κυλινδρο και ξανα εκεινο το σφαλμα 1112 με τον αισθητηρα. ο μαστορας ειπε μηπως ειναι ελλατωματικος ο καινουριος πολλαπλασιαστης να τον αλλαξει. μου περασε τον παλιο παλι μου πε να βαλω ενα καθαριστικο μπεκ στο ντεποζιτο της βενζινης και αν μου το ξανακανει να ζητησει καινουριο πολλαπλασιαστη απο τον τυπο με τα ανταλλακτικα αλλιως να μου επιστρεψει τα χρηματα αν στωσει και δεν το κανει ξανα μεσα στις επομενες 15 μερες.

εριξα Liqui moly καθαριστικο εβαλα και V-power racing και περιμενω να δω μηπως εφταιγαν τα μπεκ τα οποια τα ειχα καθαρισει μαζι με την πολλαπλη πριν 3 χρονια.

Προεπιλογή

Kαθαριστικά μη βάζεις...
    Πολύ πιθανό βλέπω το σενάριο να θες καθάρισμα στα μπεκ για το προβλημα σου
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Ειχα το ιδιο προβλημα στο astra οπου καθε πρωι ρεταρε οταν ο εγκεφαλος εμπαινε στον πλουσιο χαρτη για να ζεσταθει μεχρι να πεσει το ρελαντι.Μολις γκαζωνα λιγο εστρωνε.Εν τελη δεν εβγαλε ποτε σφαλμα ο εγκεφαλος και οταν τυχαια αλλαξα απο το μαμα φιλτροκουτι σε μεγαλη χωανη δουλευει καθε μερα ρολοι.Δοκιμασε να ξεχαρβαλωσεις το φιλτρο και να αφησεις μονο τον μαφ να τραβαει αερα μπας και εχεις την δικια μου τυχη.

Επισης το αλλο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να δεις αν στον κυλινδρο που σου βγαζει missfire υπαρχει λαδι στο μπουζι,και να τσεκαρεις τα μπουζι σου.

Τελος αν τιποτα απο αυτα δεν δουλεψει,το τελευταιο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ειτε να ειναι βουλωμενο το μπεκ στον κυλινδρο που ρεταρει,ειτε να εχει αρχισει να χαλαει και να σταζει βενζινη/ψεκαζει ανεξελεγκτα και γι αυτο να σου ρεταρει.Μπορεις να τα βγαλεις και να στα μετρησουν να δεις μηπως φταει αυτο.

Αν ειχες θεμα με πολλαπλασιαστη θα σου ρεταρε και στις μεσαιες και στις υψηλες,οχι μονο στο ρελαντι

Προεπιλογή

Συγνωμη για το διπλο ποστ αλλα τωρα το ειδα.

Τι μοτερ εχεις?Γιατι το p1112 μπορει να ειναι πολλα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KostasMZR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη για το διπλο ποστ αλλα τωρα το ειδα.

Τι μοτερ εχεις?Γιατι το p1112 μπορει να ειναι πολλα.
    το μοτερ ειναι το z14xep και ειμαι με αεριο εδω και 4.5 χρονια.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KostasMZR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα το ιδιο προβλημα στο astra οπου καθε πρωι ρεταρε οταν ο εγκεφαλος εμπαινε στον πλουσιο χαρτη για να ζεσταθει μεχρι να πεσει το ρελαντι.Μολις γκαζωνα λιγο εστρωνε.Εν τελη δεν εβγαλε ποτε σφαλμα ο εγκεφαλος και οταν τυχαια αλλαξα απο το μαμα φιλτροκουτι σε μεγαλη χωανη δουλευει καθε μερα ρολοι.Δοκιμασε να ξεχαρβαλωσεις το φιλτρο και να αφησεις μονο τον μαφ να τραβαει αερα μπας και εχεις την δικια μου τυχη.

Επισης το αλλο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να δεις αν στον κυλινδρο που σου βγαζει missfire υπαρχει λαδι στο μπουζι,και να τσεκαρεις τα μπουζι σου.

Τελος αν τιποτα απο αυτα δεν δουλεψει,το τελευταιο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ειτε να ειναι βουλωμενο το μπεκ στον κυλινδρο που ρεταρει,ειτε να εχει αρχισει να χαλαει και να σταζει βενζινη/ψεκαζει ανεξελεγκτα και γι αυτο να σου ρεταρει.Μπορεις να τα βγαλεις και να στα μετρησουν να δεις μηπως φταει αυτο.

Αν ειχες θεμα με πολλαπλασιαστη θα σου ρεταρε και στις μεσαιες και στις υψηλες,οχι μονο στο ρελαντι
    περσι που μου το κανε εβγαζε μονο στον κυλινδρο 2 missfire.ενα χρονο δεν μου το κανε ποτε.τωρα που αρχισε και εκανε παλι εβγαλε σε ολους τους κυλινδρους missfire. το εκανα σερβις πριν 3 μερες ελλαξα ολα τα φιλτρα, λαδια και μπουζι και το εκανε παλι. αλλαξα και πολλαπλασιαστη και το εκανε ξανα με σφαλμα μονο στον δευτερο κυλινδρο.μου βαλε τον παλιο πολλαπλασιαστη παλι, εβαλα καθαριστικο μπεκ στο ρεζερβουαρ και 100αρα βενζινη και περιμενω να δω τι θα γινει. αν το ξανακανει λογικα θα βγαλω μπεκ για καθαρισμα.δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει και ο μαστορας το ιδιο μου πε.

Προεπιλογή

Εγω πιστευω πως το προβλημα που σου βγαζει ο εγκεφαλος ευθυνεται με το ρεταρισμα.Εψαξα λιγο και αυτα που ειδα ειναι τα εξης:
    1)Δειτε τον μαφ,μετρηση-καθαρισμος-μετρηση και αν υπαρχει διαθεσιμος δοκιμη με αλλον
    2)Δειτε τον μηχανισμο του ρελαντι,μηπως βραχυκυκλωνει η δεν δουλευει σωστα
    3)Τον αισθητηρα κλαπετων(δεν ειμαι σιγουρος αν τα 14αρια εχουν,αλλα σαν ανταλλακτικο τον βρηκα)
    Μπορει καποιο καλωδιο να βραχυκυκλωνει η καποιος σενσορας αλλοτε να δουλευει και αλλοτε οχι και γι'αυτο να σου δουλευει μια φορα καλα και μια οχι.
    Επισης θυμισου την μερα που αρχισε να στο κανει αν επλυνες το αμαξι η εβρεξε δυνατα μηπως πηρε καποιο κυκλωμα νερα.
    Αυτα απο εμενα

Προεπιλογή

κατι είχα ακούσει για καθαρισμό μπεκ

Προεπιλογή

Κόστος;

Παρόμοια Θέματα

1. ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΑΥΤΟ????
    Από τον/την ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-14, 22:58
  2. Τι ειναι αυτο?
    Από τον/την corsa sport 1.7 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 23:03
  3. sos....αυτο δεν μου εχει ξανασυμβει
    Από τον/την opelara στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-10, 19:48
  4. ειναι προβλημα αυτο η οχι?????
    Από τον/την στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-07, 12:49
  5. Για δειτε αυτο.....
    Από τον/την Gsi 16v Turbo στο forum Opel Links
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-06, 02:38

Δικαιώματα - Επιλογές