If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 25

Προεπιλογή opel corsa d 1.2 86ps

Καλησπερα στην ομαδα..κατοχος πλεον του 1.2 βενζινη α12χερ και μαθενοντας το με το κρυφο μενου βλεπω πως το βιντιλατερ ανοιξε πρωτη φορα στους 115 βαθμους..Το εχει κανεις να μ πει αν αυτο ειναι νορμαλ;

ευχαριστω

Προεπιλογή

115 βλεπεις ακομα και αν το αφησεις στο ρελαντι να δουλευει?
    Γενικα δεν λογικο να φτανεις τοσο ψηλα,ειδικα με το συγκεκριμενο μοτερ,και κινδευεις να βρασεις το ψυκτικο και να προκαλεσεις αρκετες ζημιες στο μοτερ.
    Θα σου συνιστουσα πρωτα να δεις τον θερμοστατη σου μηπως κολλαει κλειστος η τον σενσορα για την θερμοκρασια,και μετα το βεντιλατερ μηπως δεν δουλευουν οι πρωτες σκαλες και ανοιγει κατευθειαν στην τελευταια(νομιζω ολα εχουν 3 σκαλες).

Προεπιλογή

μια φορα πηγε στο ρελαντι ηταν μετα απο ζορι με πολλα σταματα ξεκινα..συνηθως παει 105 και κατεβαινει.. μηπως ηταν π ειχε καιρο να δουλεψει ολο το συστημα; απο γκαραζ το πηρα και δεν ειχε κυκλοφορησει πολυ..χθες που το κοιτουσα πηγαινε 105 και επεφτε μετα..ξανα 105 και επεφτε..αλλα δεν ακουγα βιντιλατερ

Προεπιλογή

Σε προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα,το οποιο εχει καψει φλατζα κεφαλης σε 1-2 κυλινδρους στην πολη δουλευε με νορμαλ θερμοκρασιες και οποτε ανοιγα και το ζοριζα αναβε για πλακα αμεσως μολις το πηγαινα χαλαρα.
    Εγω σου προτεινω αν θες να δοκιμασεις να βγαλεις τον θερμοστατη τελειως(στο προηγουμενο μου αμαξι και νομιζω στα περισσοτερα ο θερμοστατης ειναι μεσα σε μια μεταλλικη βαση/φωλια,βγαινει και ξαναμπαινει το υπολοιπο εξαρτημα στο μοτερ) και καντο καμια βολτα να δεις τι θερμοκρασιες φτανεις.Αν το ζορισεις και δεις οτι μετα σηκωνει θερμοκρασιες θα ναι λογικα φλαντζα και ας μην σου καει ψυκτικο η να στο γυρναει στα λαδια.Αν δουλευει νορμαλ θα ναι θερμοστατης.
    105 παντως απ'οσο εψαξα μου φαινεται νορμαλ,και στα αγγλικα τα φορουμ με το ιδιο μοτερ παρομοιες θερμοκρασιες εχουν.Απλα το 115 ειναι πολυ.Να το προσεξεις οταν θα ζορισεις το αμαξι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KostasMZR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα,το οποιο εχει καψει φλατζα κεφαλης σε 1-2 κυλινδρους στην πολη δουλευε με νορμαλ θερμοκρασιες και οποτε ανοιγα και το ζοριζα αναβε για πλακα αμεσως μολις το πηγαινα χαλαρα.
    Εγω σου προτεινω αν θες να δοκιμασεις να βγαλεις τον θερμοστατη τελειως(στο προηγουμενο μου αμαξι και νομιζω στα περισσοτερα ο θερμοστατης ειναι μεσα σε μια μεταλλικη βαση/φωλια,βγαινει και ξαναμπαινει το υπολοιπο εξαρτημα στο μοτερ) και καντο καμια βολτα να δεις τι θερμοκρασιες φτανεις.Αν το ζορισεις και δεις οτι μετα σηκωνει θερμοκρασιες θα ναι λογικα φλαντζα και ας μην σου καει ψυκτικο η να στο γυρναει στα λαδια.Αν δουλευει νορμαλ θα ναι θερμοστατης.
    105 παντως απ'οσο εψαξα μου φαινεται νορμαλ,και στα αγγλικα τα φορουμ με το ιδιο μοτερ παρομοιες θερμοκρασιες εχουν.Απλα το 115 ειναι πολυ.Να το προσεξεις οταν θα ζορισεις το αμαξι.
    οταν το παταω αντιθετα δεν ανεβαζει ποτε..βεβαια χθες το πηρα πηγε μια φορα 115 απο τοτε παει 105 και κατεβαινει 100 αλλα στο 105 δεν ακουω βιντιλατερ..μονο στο 115 π ειχα σταμστησει βενζιναδικο τοτε πηγε 115 και αναψε το βιντιλατερ στο φουλ και πηγε 105 μετα δεν ανεβασε ποτε στο 115

Προεπιλογή

μετα στο παρκινγκ το αφησα λιγο πηγε 107 και χωρις να αναψει βιντιλατερ πηγε 101

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ρίζε μια ματια και στις ασφαλειες του βεντιλατερ. Αν δεν κάνω λάθος στους 100 βαθμούς πρέπει να ανάβει το βεντιλατερ.

Προεπιλογή

Τοτε ισως να σου κολλαει ο θερμοστατης και να ανοιγει σε μεγαλυτερες θερμοκρασιες.Αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να τον βγαλεις,να τον βαλεις σε μια κατσαρολα με νερο και να το αφησεις να βρασει.Λογικα λιγο πριν βρασει το νερο θα αρχισει να ανοιγει αλλιως εχει θεμα.
    Αυτο που σου ελεγα με το πατημα,εγω εκανα πατηματα πανω κατω,η θερμοκρασια ηταν ενταξει και μολις εκοβα η σταματουσα στην ακρη ανεβαινα ακαριαια μεχρι τα κοκκινα(σε nissan micra).Εν τελη λυσαμε κεφαλη και ειδαμε να εχει καει αναμεσα σε δυο κυλινδρους.
    Παντως για εμενα το πιο πιθανο ειναι θερμοστατης.
    Σου βαζω και ενα βιντεο για να δεις:
    https://www.youtube.com/watch?v=OJkFkdBQcGE

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μπορεί και ο θερμοστάτης. Το βεντιλατέρ όμως νομιζω έπρεπε να δουλεύει ανεξάρτητα από το θερμοστάτη.

Προεπιλογή

δεν εχω τετοιο θερμοστατη..ενας αλλος ειναι σε μενα αυτος π μ εστειλες πχ ανοιγει στου 92 εμενα στους 103

Προεπιλογή

Στο δρομο ομως ανοιγει μολις παει 105 παει 100.. που αν το δεις σε βελωνα 92 94 θα λεει στο 105 απλα τωρα ειμαστε στην λεπτομερεια γιατι βλεπουμε με ακριβεια το νουμερο..αλλα ανοιγει και στους 105 οπως ανοιγε και το ντιζελ μ το παλιο 1.3cdti

Προεπιλογή

Μην ανηγω καινουργιο θεμα αφου προκειται φια το ιδιο αυτοκινητο.. ξερετε και κτλπ πως γινεται ο προγραμματισμος για το κλειδι.. εγω το βαζω βγαινουν κανονικα τα P1,P2, P3 κτλπ.. τα κανω on αυτα π θελω και μετα ρε παιδες δεν τα κραταει γιατι; θελω δλδ οταν ξεκιναει να κλειδωνουν οι πορτες αυτοματα η μηπως ειναι απο καπου αλλου; σε μενα ανοιγαν και τα φωτα με διπλο κλικ στο κλειδι..και αυτο το κανω on και δεν το κραταει μπαινεις και το εχει off παλι για ριξτε καμια βοηθεια..

Προεπιλογή

2 θεμα ειναι το αιρκο δεν μπλοκαρει καν ο κομπρεσορας..το λαμπακι αναβει κανονικα αλλα κρυο δεν εχει ουτε ακουω να μπλοκαρει..χαλασμενος ειναι η να ψαξω κατι αλλο; δεν θα τον αλλαξω εγω εχει εγγυηση αλλα μπορει να ειναι κατι αλλο..μηπως ξερετε κατι να κοιταξω μονος;;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AggelosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ανηγω καινουργιο θεμα αφου προκειται φια το ιδιο αυτοκινητο.. ξερετε και κτλπ πως γινεται ο προγραμματισμος για το κλειδι.. εγω το βαζω βγαινουν κανονικα τα P1,P2, P3 κτλπ.. τα κανω on αυτα π θελω και μετα ρε παιδες δεν τα κραταει γιατι; θελω δλδ οταν ξεκιναει να κλειδωνουν οι πορτες αυτοματα η μηπως ειναι απο καπου αλλου; σε μενα ανοιγαν και τα φωτα με διπλο κλικ στο κλειδι..και αυτο το κανω on και δεν το κραταει μπαινεις και το εχει off παλι για ριξτε καμια βοηθεια..
    Όταν τα κάνεις on, τι κάνεις μετά;
    Απο όσο θυμάμαι όταν βγαίνεις θα πρέπει να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις σου. Το κανείς;
    Νομίζω αποθηκεύονται κρατώντας τους δύο μοχλούς προς τα πίσω συνεχόμενα μέχρι να ακούσεις το χαρακτηριστικό μπιπ. Έχω να το κάνω χρόνια και δεν θυμάμαι σίγουρα.

Προεπιλογή

ααα αυτο δεν το θυμαμαι και εγω λεω καποια αποθηκευση θα εχει δεν γινεται ευχαριστω φιλε θα το κοιταξω

Προεπιλογή

Γι το αλλο θεμα καμια ιδεα; χαχα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν τα κάνεις on, τι κάνεις μετά;
    Απο όσο θυμάμαι όταν βγαίνεις θα πρέπει να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις σου. Το κανείς;
    Νομίζω αποθηκεύονται κρατώντας τους δύο μοχλούς προς τα πίσω συνεχόμενα μέχρι να ακούσεις το χαρακτηριστικό μπιπ. Έχω να το κάνω χρόνια και δεν θυμάμαι σίγουρα.
    το εκαν ηδη οκ εγινε ευχαριστω και παλι

Προεπιλογή

Για αυτό με τις ρυθμίσεις p1 κτλ να ξέρεις ότι ο προγραμματισμος γίνεται στο κλειδί και όχι στο αυτοκίνητο. Δηλαδή αν μπεις με το δεύτερο κλειδί αυτό θα έχει τις αρχικές ρυθμίσεις. Στο λέω για να ξέρεις να μην νομίζεις ότι κάτι πήγε στραβά αν δεις ότι με το άλλο κλειδί δεν κάνει αυτά που έχεις προγραμματισμο
    Όσο για την αποθήκευση των ρυθμίσεων έτσι γίνεται που λέει ο Γιώργος
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Corsa c
    Από τον/την nikos_voun στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 18:31
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-15, 16:08
  3. Προγραμματισμός Εγκεφάλου OPEL Corsa 1,4 Twinport 2004 - MGI MOTORSPORT(OPEL MARKAKIS
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 16:58
  4. to neo opel corsa
    Από τον/την irene στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-09, 00:28
  5. opel corsa c
    Από τον/την antegeia στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-08, 21:58

Δικαιώματα - Επιλογές