If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή ASTRA H ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΖΕΣΤΟ ΑΕΡΑ

Καλησπέρα, τις προάλλες ταξίδευα με ανοιχτή οροφή και ήταν βράδυ και είπα να ανοίξω τη θέρμανση. Προς έκπληξή μου όμως ο αέρας ήταν χλιαρός αν και το είχα στο τέρμα ζεστο δλδ στους 30 βαθμούς. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kolotouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, τις προάλλες ταξίδευα με ανοιχτή οροφή και ήταν βράδυ και είπα να ανοίξω τη θέρμανση. Προς έκπληξή μου όμως ο αέρας ήταν χλιαρός αν και το είχα στο τέρμα ζεστο δλδ στους 30 βαθμούς. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?
    Κανείς, κάποιος που να έχει κάποια εικόνα?

Προεπιλογή

Τσεκαρε θερμοκρασια αυτοκινητου μηπως εχεις κολλημενο ανοιχτο θερμοστατη και σου κρυωνει σε ταξιδι.Αλλιως κοιτα μηπως ειναι βουλωμενος ο εναλλακτης θερμοτητας.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KostasMZR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσεκαρε θερμοκρασια αυτοκινητου μηπως εχεις κολλημενο ανοιχτο θερμοστατη και σου κρυωνει σε ταξιδι.Αλλιως κοιτα μηπως ειναι βουλωμενος ο εναλλακτης θερμοτητας.
    Δε νομίζω να είναι κολλημένος ο θερμοστάτης, γιατί τον ακούω να ανοίγει και να κλείνει οταν είμαι σταματημένος.

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους, έχει θέμα το βαπορετο και μου ειπε ο μαστορας να βρει κάποιο άλλο μεταχειρισμένο για να το αλλαξει. Μου ζήτησε 200 ευρώ να κατεβάσει όλο το ταμπλό, γιατί μονο έτσι μπορεί να το αλλάξει. Ξέρει κανείς κανένα μάστορα να παίρνει λιγοτερα? Φοβάμαι επίσης πως αν κατεβάσει όλο το ταμπλό μήπως μετά μου βγάζει τριγμούς και τέτοια.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kolotouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, έχει θέμα το βαπορετο και μου ειπε ο μαστορας να βρει κάποιο άλλο μεταχειρισμένο για να το αλλαξει. Μου ζήτησε 200 ευρώ να κατεβάσει όλο το ταμπλό, γιατί μονο έτσι μπορεί να το αλλάξει. Ξέρει κανείς κανένα μάστορα να παίρνει λιγοτερα? Φοβάμαι επίσης πως αν κατεβάσει όλο το ταμπλό μήπως μετά μου βγάζει τριγμούς και τέτοια.
    Εννοείς ότι έχεις βουλωμένο ψυγείο καλοριφερ? καλα καταλαβαίνω?
    Αν ειναι αυτό ίσως ξεβουλώνει.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Μηπως ο κατανεμητης εχει κολλησει στη μεση μεταξυ θερμου και ψυχρου και σου φερνει μεσα χλιαρο;για δοκιμασε να βαλεις air condition στη ελαχιστη θερμοκρασια ,στη φουλ ταχυτητα καιμετα απο 2 λεπτα βγες εξω ,ανοιξε το καπο και δες αν τα κολλαρα του air condition ειναι παγωμενα και η θερμοκρασια μέσα ειναι παλι χλιαρη.αν ειναι τοτε ο μηχανικος εχει δικιο και θελει ξηλωμα ταμπλο και αφαιρεση εβαπορετας
    Γιάννης

Προεπιλογή

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Σε εμένα ευτυχώς δεν χρειάστηκε να πληρώσω ούτε ενα ευρώ για την επισκευή του. Περυσι περίπου τον Μάρτιο δεν έβγαζε ζεστό άερα το καλοριφέρ. Το πάω στον μηχανικό μου και μου λέει μάλλον βουλωμένο ψυγείο. Βγάζει τα κολλάρα που πάνε στο ψυγείο καλοριφέρ και βάζει μέσα το λάστιχο βρύσης και έκανε καθαρισμό με σκέτο νερό. Εβγαλε αρκετά άλατα και με το που δοκιμάσαμε έβγαζε κανονικά ζεστό άερα. Μετά απο 3 μέρες όμως πάλι είχα πρόβλημα με μειωμένη απόδοση ζέστης. Επειδή όμως δεν το χρειαζόμουν το άφησα για να δώ τι θα κάνω. Πρίν κανα 2 εβδομάδες πάω πάλι στον μηχανικό μου και του αναφέρω το πρόβλημα και μου προτείνει να κάνουμε πάλι καθαρισμό με νερό.
    Πάλι έβγαλε αρκετά άλατα και το θετικό της όλης υπόθεσης είναι οτι εδώ και 2 εβδομάδες το καλοριφέρ δουλευει τέλεια!!! Χωρίς κανένα πρόβλημα και με την σωστή απόδοση.
    Επειδή μου αρέσει να ψάχνω τα πράγματα άκου τι επιλογές υπήρχαν τουλάχιστον για το astra g μου. Η πρώτη επιλογή και πιο φθηνή ήταν να ρίξω κάποιο επώνυμο καθαριστικό κυκλώματος ψυγείου και μετά να αλλάξω το παραφλού. Προσωπικά πήρα ενα της Liqui Molly με 5 ευρώ αλλά τελικά δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω.
    Η δευτερη επιλογή ήταν να το πάω σε συνεργείο ψυγείων αυτοκινήτου και με 60 ευρώ να μου καθάριζαν το κύκλωμα αυτοί. Η 3η επιλογή ήταν η αντικατάσταση του ψυγείου καλοριφέρ με καινούριο (50 ευρώ περίπου το νεο ψυγείο) και ξήλωμα όλου του ταμπλό και τοποθέτηση με κόστος εργασίας 70 ευρώ. Και η 4η επιλογή ήταν αφαίρεση μόνο του κάτω μέρους της κονσόλας καθώς τουλάχιστον στο δικό μου αυτοκίνητο δεν χρειάζεται να ξυλωθεί όλο το ταμπλό με κόστος εργασίας 30 ευρώ.

Δες στο youtube μήπως υπάρχει οδηγός για το δικό σου αυτοκίνητο με τον τρόπο αντικατάστασης του ψυγείου καλοριφέρ.
    200 ευρώ πιστευω είναι πάρα πολλά χρήματα. Δες πόσο κοστιζει το ψυγείο καλοριφέρ μόνο του και υπολόγισε κανα 70αρι για εργασία αν χρειάζεται ξύλωμα όλο το ταμπλό.
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

καλησπέρα, παιδιά εχει σπάσει το κλαπέτο ζεστου κρυου αέρα. Ξέρει κανείς τον κωδικό για να βρω το ανταλλακτικό? Ξέρει επίσης κανείς κανένα να εμπορεύεται τέτοια πράγματα?

Προεπιλογή

Αντιπροσωπείες, Δενδρινός,Χριστόπουλος,Μπουγάς,onparts,maxxparts.
    I am invisible, understand,
    simply because people refuse
    to see me...
    ... they see only my surroundings,
    themselves, or figments of their
    imagination -- indeed, everything
    and anything except me.

Ralph Ellison
    Invisible Man

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stilskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιπροσωπείες, Δενδρινός,Χριστόπουλος,Μπουγάς,onparts,maxxparts.
    στο ονπαρτσ και μαξπαρτς δεν εχει τέτοιο ανταλλακτικό

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Μήπως σε αυτή την περίπτωαη θέλει αλλαγή όλη η εβαπορέτα;

Προεπιλογή

Οπως σου τα ειπε ο μαστορας ειναι , κατεβαζει ολο το ταμπλω και αλλαζει ολη την εβαπορετα δεν υπαρχει ανταλλακτικο κλαπε. Υπαρχουν και αναλογα ποστ με τη συγκεκριμενη βλαβη στο forum ποιο συχνα παρουσιαζεται στα corsa d

Προεπιλογή

ρε παιδιά ξέρει κανείς πώς λέγεται η εβαπορέτα στα αγγλικά για να την ψαξω στο ebay?
    \

Προεπιλογή

Evaporator....θαρρώ
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

δεν είναι αυτό το ανταλλακτικό.

Προεπιλογή

https://katsinas-parts.car.gr/photos/8482504/# αυτό ειναι η εβαπορέτα

Προεπιλογή

case heater 93183503
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

αυτό που έδειξες είναι ολόκληρο το σετ, πριν ρωτήσεις πόσο κοστίζει στο επίσημο δίκτυο, ναχεις καρέκλα κοντά

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. βγαζει βογγητα το ac
    Από τον/την johnys στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-16, 02:59
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-14, 00:37
  3. ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΣΕ ASTRA H GTC 1.6
    Από τον/την MikeeDee στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 20:10
  4. Γιατι βγαζει ζεστο αερα ?
    Από τον/την babisskg στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-09, 21:14
  5. ηλεκτρογκαζο-δεν παιρνει μπροστα ζεστο!
    Από τον/την corsawind στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-06, 00:03

Δικαιώματα - Επιλογές