If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 28

Προεπιλογή Διακοπες κινητηρα

Παιδες καλησπερα! Χτες ειπα να κανω τον πρωτο μου μπανακι και βαρεσα για χαλκιδα. Καποια στιγμη λοιπον παω να ανοιξω με τριτη απο περιπου 2500 στροφες και οταν κοντεβε στις 3000 αρχισε να κλοτσαει σαν να κανει διακοπες ο κινητηρας. Το ιδιο το κανει και με 4η αλλα σε μικροτερο βαθμο. Οταν ξεπερασει τις 4000 ειναι κομπλε. Σε 1η - 2αρα ταχυτητα δεν κανει τιποτα. Το αμαξι εχει περιπου 108000 χλμ και το φεβρουαριο ειχε γινει γενικο σερβις λαδια φιλτρα μπουζι κτλ στην μαμά οπελ!

Προεπιλογή

Απο ρευματα ή αντλια καυσιμου ...

Προεπιλογή

τα ιδια μου εκανε και μενα και ηταν πολλαπλασιαστης .
    αλλα θελει ψάξιμο,μπορει και αντλία.
    Astra H GTC EASYTRONIC

Προεπιλογή

Το θεμα ειναι πως θα βρεθει χωρις να αρχισω να τα αλλαζω ολα...

Προεπιλογή

εγω σαν πρωτη φάση θα εκανα ενα ελεγχο μπουζι και θα αλλαζα πολλαπλασιαστη.
    Astra H GTC EASYTRONIC

Προεπιλογή

Διακοπές μου έκανε και εμένα πριν 2 χρόνια και πριν κανένα μήνα πάλι, και το πήγα στην αντιπροσωπία, μου έκαναν καθαρισμό πεταλούδας και αισθητήρων maf, map κτλ. και έφτιαξε και της δύο φορές. Όταν είχα το πρόβλημα μερικές φορές μου έσβηνε και στα φανάρια. Παράλληλα όμως μου έβγαζε και σφάλμα στο ταμπλό, το πορτοκαλί λαμπάκι με τον κινητήρα.
    ASTRA J 1.4T SPORT - POWER RED - Δερμάτινα καθίσματα - AFL - Αισθ. Παρκ ΜΠΡΟΣ/ΠΙΣΩ - Συναγερμός - CD500 NAVI - Σύστ. ήχου INFINITΥ - Ανακλ. Καθρέπτες

Προεπιλογή

Τελικα φιλε μου απο τι ηταν το βρηκες?

Προεπιλογή

Λογο αδειων εχω μπλεξει στην δουλεια και δεν εχω προλαβει να ασχοληθω ιδιαιτερα. Βεβαια παρατηρησα οτι προχτες που το ανοιξα εκανε τιποτα το ιδιαιτερο και σκεφτομαι μηπως ηταν απο μαπα βενζινη γιατι ετυχε να βαλω σε ενα βενζιναδικο που δεν ειχα ξαναβαλει.

Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα επαναφέρω το θεμα μιας και αρχησε παλι τα ιδια αυτη την φορά σε μεγαλυτερο βαθμο. Λιγο στην δευτερα και ειδικα απο τριτη και πανω μιλαμε για τρελο λόξυγκα και δεν ξερω τι να κανω. Υπαρχουν και καποιες λιγες φορες που δεν θα το κάνει καθολου αλλα είναι ελαχιστες... Λαμπακι κανενα το συνδεσα και με opcom αλλα δεν εχει κρατήσει καμία βλάβη.

Προεπιλογή

Αφου εχεις opcom, ελενξε για misfires.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Η εκδοση που εχω δεν μου διαβαζει τα live data εχει παντου παυλες και δεν μπιρω να βρω καποια πιο καινούργια

Προεπιλογή

απο το torque pro εχω αυτες τις τιμες
    cylinder 1: average for last 10 drive cycles 16
    current driving cycle 0
    cylinder 2: average for last 10 drive cycles 1
    current driving cycle 0
    cylinder 3: average for last 10 drive cycles 9
    current driving cycle 1
    cylinder 4: average for last 10 drive cycles 2
    current driving cycle 0

Προεπιλογή

Τι μετρησεις ειναι αυτες???

Προεπιλογή

Από missfire σε καθε κυλινδρο.

Προεπιλογή

Το current driving cycle ειναι η μετρηση των misfires?? Ποιο πεδιο ηταν 0 και ανεβηκε?? Το μετρησες την ωρα που σου εκανε τις διακοπες?? Που θελω να καταληξω, οτι αν εχεις misfires σε καποιον κυληνδρο, ξεκινας πρωτα απο ελενχο μπουζι, αλλαγη πολλαπλασιαστη, και αν δεν στρωσει μετρας συμπιεση για χειροτερα.

Με το opcom δοκιμασε να μπεις με αλλο μοντελο που φοραει τον ιδιο κινητηρα με τον δικο σου, μηπως διαβασει τα live data. Πχ εγω μπενω στο μενου του astra j 13αρι και βλεπω live data στο δικο μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 01-05-19 στις 20:59

Προεπιλογή

το current ειναι, αν τα ξερω καλα, ο τελευταιος κυκλος διαδρομης δηλαδη μια ολοκληρομενη διαδρομη και το averege ειναι οι 10 τελευταιες διαδρομες που εχει κανει. Αλλα οι τιμες που βλεπω δεν ανταποκρινονται στο ρυθμο που μου κανει τις διακοπες στο δρομο.

Προεπιλογή

Αν ειναι το current, εχεις 1 μονο σε ενα κυληνδρο, φυσιολογικο, αν ηταν απο εκει θα εβλεπες μεγαλα νουμερα. Μετα κοιτας για αντλια βενζινης. Εν σταση αν το γκαζωσεις σου κανει διακοπες?? ή μονο εν κινηση?? Στο κανει σε φουλ φορτιο?? ή και σε σταδιακο γκαζι??

Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα έκανα μια βολτούλα χτες με αρκετο ελεύθερο δρόμο να το δοκιμάσω οπότε ιδού τα αποτελέσματα. Μαρσαρω με το αμάξι σταματημένο δεν κάνει τίποτα. Πρώτη δεν άνοιξα τελείως αλλά δεν δείχνει να κάνει κάτι το πρόβλημα ξεκινάει λίγο στην δευτερα και χειροτερεύει από τριτη και πάνω. Από τις 2.5 με 3 χιλιάδες στροφές τα πράγματα είναι τραγικά. Από τις 4 και πάνω στρώνει αλλά κάνει κάποια ελάχιστα κλωτσηματα. Σε σταδιακό γκάζι δεν κάνει απόλυτος τίποτα μόνο σε φουλ φορτίο. Με το torque έβλεπα live ότι εκείνη την ώρα έγραφε missfires απανωτά. Και στο τέλος της διαδρομής ο 1ος είχε 75 missfires και ο 3ος 39. 2ος και 4ος 1 και 3 αντίστοιχα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Διακοπες στο γκαζι
    Από τον/την geolapp στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 13:14
  2. Διακοπες εν κινηση
    Από τον/την redfever στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-12, 10:57
  3. Διακοπες- Μισο ντεποζιτο..
    Από τον/την Larry στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-12, 23:06
  4. ΔΙΑΚΟΠΕΣ 2011
    Από τον/την fronteras στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-11, 21:06
  5. ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
    Από τον/την jimevi13 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-09, 21:29

Δικαιώματα - Επιλογές