If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 139 από 139

Προεπιλογή

Να το χαρείς όσο μπορείς! Με ένα sprint booster θα δεις βελτίωση στην απόκριση του γκαζιού. Εγώ έχω βάλει και νιώθω τεράστια διαφορά χωρίς αύξηση της κατανάλωσης!
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το χαρείς όσο μπορείς! Με ένα sprint booster θα δεις βελτίωση στην απόκριση του γκαζιού. Εγώ έχω βάλει και νιώθω τεράστια διαφορά χωρίς αύξηση της κατανάλωσης!
    ισως αυτο φταιει γιατι αν δεν πατησω το γκαζι καλα λοξιγκα το πιανει..δλδ βαζεις πρωτη και ξεκινας γρηγορα ας πουμε πας μεχρι 3000 και βαζεις 2 αλλα το κοβεις δεν πατας πολυ γκαζι γιατι βρηκες εμποδιο πχ και το παινει "λοξιγκα" αν καταλαβενεις πως το λεω..

Προεπιλογή

ισως φταιει και το κοντο κιβωτιο

Προεπιλογή

Καταλαβαίνω τι λες. Εγώ βρήκα λύση με το booster. Ας είναι καλά ο GEO 07.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Το adblue είναι για τα NOx.

Προεπιλογή

Οπως εγραψα ποιο πισω ειχα αγορασει ενα καθαριστικο που το ριχνεις μεσα απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας του dpf, σημερα ευκαιρεσα και το ψεκασα, κοιταξα απο πριν, ο κορεσμος ηταν στο 80%, τελευταια αναγενηση πριν 290km οποτε λεω το ψεκαζω και θα κανει αναγενηση, το ψεκασα οπως ελεγε στις οδηγιες και βγηκα να κανω 30λεπτη οδηγηση οπως ελεγε στο τελος, βγηκα εθνικη, αλλα ματαια, αναγενηση δεν εκανε στα 50km που εγραψα, οποτε παλι πριν φτασω σπιτι, ξεκινησε να κανει αναγενηση 200μ πριν φτασω, μαλλον αυτη η διαδρομη κατι του αρεσει!!! και παντα ξεκιναει να κανει αναγενηση πριν φτασω στην αυλοπορτα μου. Εκανε αναγενηση και το ποσοστο επεσε 37%, αρα μεχρι στιγμης μουφα το προιον!! Δεν εχω καταλαβει διαφορα στην λειτουργια του κινητηρα, το πηγαινα νορμαλ.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Λοιπον κοιταζω για υγρο καθαριστικο για dpf, για να το καθαρισω μονος μου, βρησκω της protec, αυτο που μου εδειξε ο Γιωργος AUQ, στις προηγουμενες σελιδες, απο Ελλαδα βρησκω το λιτρο 19,30€ και απο ebay Γερμανια βρησκω το 5λιτρο στα 67€. Το θεμα ειναι να παρω 3λιτρα απο εδω για να ερθει γρηγορα ή να παρω 5λιτρο απο ebay?? Θα γεμισει λετε με 3λιτρα το φιλτρο?? πως το βλεπετε?? Θα το γεμισω απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας, περιπου στην μεση του φιλτρου ειναι οπως φενεται στην φωτογραφια, μεχρι να ξεχυλισει, τον καταλυτη δεν θα τον γεμισω. Γιατι αν θελει 4λιτρα με μονολιτρα δεν συμφερει, περνω απο ebay.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 29-10-18 στις 15:18

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Στο έχω ξαναγράψει τι θα έκανα εγώ.
    Όπως είναι ταπωσε την μια τρύπα σήκωσε το όρθιο και γέμισε το ζεστό νερό με διαλυμένη ήδη ποτάσα.
    Άστο κάνα 30λεπτο άδειασε όλο το νερό από μέσα και πήγαινε το σε ένα πλυντήριο αυτοκινήτων να στο χτυπήσουν με πίεση και ζεστό νερο γύρω γύρω και από την μια μεριά και από την άλλη.
    Ριχτο πάνω στο αμάξι μετα και έλα πες μου.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Μα καλά βρε παιδιά τόση ταλαιπωρία με αυτό το DPF? Μόνο στα opel συμβαίνει αυτό? Στις άλλες εταιρίες τί κανουν?
    Αυτά βλέπω και γλυκοκοιτάζω το Zafira CNG...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο έχω ξαναγράψει τι θα έκανα εγώ.
    Όπως είναι ταπωσε την μια τρύπα σήκωσε το όρθιο και γέμισε το ζεστό νερό με διαλυμένη ήδη ποτάσα.
    Άστο κάνα 30λεπτο άδειασε όλο το νερό από μέσα και πήγαινε το σε ένα πλυντήριο αυτοκινήτων να στο χτυπήσουν με πίεση και ζεστό νερο γύρω γύρω και από την μια μεριά και από την άλλη.
    Ριχτο πάνω στο αμάξι μετα και έλα πες μου.
    Δεν ξερω την φοβαμαι την ποτασα, μην το παρω το dpf παγωτο λιωμενο!!! ξερω εγω?? και 2ο μην δεν κανει δουλεια και πρεπει να το ξανακατεβασω. Για αυτο λεω να παρω αυτα που λενε οτι κανουν δουλεια, ενας πολωνος λεει καθαρισε το δικο του με το protec σε skoda fabia, και εκανε δουλεια. Πιεστικο εχω και βρηκα και λαστιχο με μπεκ μπροστα που κουμπωνει στο πιεστικο μου, για να μπορεσει να μπει απο την κατω μερια.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα καλά βρε παιδιά τόση ταλαιπωρία με αυτό το DPF? Μόνο στα opel συμβαίνει αυτό? Στις άλλες εταιρίες τί κανουν?
    Αυτά βλέπω και γλυκοκοιτάζω το Zafira CNG...
    Αμα το ψειριζεις λενε βρησκεις ψειρες!!! καποια στιγμη ολα θα βγαλουν προβλημα, απλα κοιτας πριν το βγαλει να κανεις μια συντηρηση.

Προεπιλογή

Εν τω μεταξυ απο το καθαριστικο που ψεκασα περισεψε λιγο στο τελος και το εβγαλα σε ενα καπακι και μυριζει αμωνια.

Προεπιλογή

Να σου πω την εμπειρία μου με το φίλτρο που μου έκανε αναγεννήσεις σε λιγότερο από 200χμ. Πήγα στο συνεργείο και κουβέντιασα με τον μηχανικό και μου είπε ότι αυτός τα στέλνει κάπου Αθήνα για καθαρισμό. Το έβγαλε και το έστειλε. Όταν το έβαλε επάνω πάλι έκανε reset στο φίλτρο. Στην αρχή απογοητεύτηκα. Δεν είδα καμία διαφορά. Οι αναγεννήσεις το ίδιο ακριβώς όπως πριν στα 200χμ μέγιστο. Σιγά σιγά είδα όμως ότι αυτό το διάστημα αυξανόταν με τον καιρό. Έχοντας κάνει 3500χμ μετά τον καθαρισμό (το 80% σε αυτοκινητόδρομο) το διάστημα αναγέννησης έχει φτάσει στα 400χμ πλεον. Είχα διαβάσει ότι σε καινούργιο φίλτρο (έτσι το αναγνωρίζει από τη στιγμή που έκανε reset) στην αρχή κάνει συχνές αναγεννήσεις ώστε να το καλιμπράρει ο εγκέφαλος. Μακάρι να λύθηκε το πρόβλημα. Πάντως νομίζω ότι ανεβαίνει λίγο η στάθμη του λαδιού μου (από τις συνεχείς αναγεννήσεις) και δεν ξέρω μήπως πρέπει να αλλάζουμε πιο συχνά λάδια. Εγώ δεν τα αφήνω πάνω από 10.000χμ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thundercats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την εμπειρία μου με το φίλτρο που μου έκανε αναγεννήσεις σε λιγότερο από 200χμ. Πήγα στο συνεργείο και κουβέντιασα με τον μηχανικό και μου είπε ότι αυτός τα στέλνει κάπου Αθήνα για καθαρισμό. Το έβγαλε και το έστειλε. Όταν το έβαλε επάνω πάλι έκανε reset στο φίλτρο. Στην αρχή απογοητεύτηκα. Δεν είδα καμία διαφορά. Οι αναγεννήσεις το ίδιο ακριβώς όπως πριν στα 200χμ μέγιστο. Σιγά σιγά είδα όμως ότι αυτό το διάστημα αυξανόταν με τον καιρό. Έχοντας κάνει 3500χμ μετά τον καθαρισμό (το 80% σε αυτοκινητόδρομο) το διάστημα αναγέννησης έχει φτάσει στα 400χμ πλεον. Είχα διαβάσει ότι σε καινούργιο φίλτρο (έτσι το αναγνωρίζει από τη στιγμή που έκανε reset) στην αρχή κάνει συχνές αναγεννήσεις ώστε να το καλιμπράρει ο εγκέφαλος. Μακάρι να λύθηκε το πρόβλημα. Πάντως νομίζω ότι ανεβαίνει λίγο η στάθμη του λαδιού μου (από τις συνεχείς αναγεννήσεις) και δεν ξέρω μήπως πρέπει να αλλάζουμε πιο συχνά λάδια. Εγώ δεν τα αφήνω πάνω από 10.000χμ
    Φιλε μου το καθαρισα και εγω, ομως μονος μου, παρακατω στο θεμα γραφω πως και τι, στην opel που ρωτησα για reset μου ειπε οχι δεν χρειαζετε να το κανουμε οταν ειναι απο πλυσιμο, και δεν εκανα reset, μεχρι στιγμης απο το πλυσιμο και μετα εκανε μια αναγενηση με το που το εβαλα πανω στο αμαξι και απο τοτε μεχρι στιγμης μετραω 1000km απο εκεινη την τελευταια αναγενηση.

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E7%EC%E9%EA%E1

Προεπιλογή

Παιδες, να γραψω απλώς οτι στο δικό μου Astra K, με τα 136Hp, στα 29.000 εχω αναγεννήσεις περιπου καθε 180χλμ.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis20vt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες, να γραψω απλώς οτι στο δικό μου Astra K, με τα 136Hp, στα 29.000 εχω αναγεννήσεις περιπου καθε 180χλμ.
    Τι πετρέλαιο βάζεις?
    Εγώ είχα κάθε 250 περίπου με καύσιμο vpower.

Προεπιλογή

Παιδιά με ποια εφαρμογή για κινητό βλέπετε το DPF; Έχω δοκιμάσει το toque pro και το free άλλα δεν βρήκα που το δείχνει. Επίσης όταν κάνει αναγέννηση δεν ανάβει κάποιο λαμπάκι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pellastores Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά με ποια εφαρμογή για κινητό βλέπετε το DPF; Έχω δοκιμάσει το toque pro και το free άλλα δεν βρήκα που το δείχνει. Επίσης όταν κάνει αναγέννηση δεν ανάβει κάποιο λαμπάκι.
    Με torque, αλλα δεν τα εχει ετοιμα, πρεπει εσυ να τα βαλεις/ρυθμισεις, λεγονται pids, υπαρχει θεμα στα θεματα του astra, αν δεις θα βγαλεις ακρη.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πετρέλαιο βάζεις?
    Εγώ είχα κάθε 250 περίπου με καύσιμο vpower.
    Και εγω με Vpower, στο αντιστοιχο θεμα των καυσιμων εχω γραψει. Δοκιμαζω τωρα της AVIN χωρις καμια ιδιαιτερη αλλαγη στον ρυθμο αναγέννησης.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Δικαιώματα - Επιλογές