If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 60 από 139

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο να μπει κανείς στην όλη διαδικασία με λαμπάκια κτλ όταν με ένα obd reader με 10ευρω και το torque βλέπεις τα πάντα από το κινητό?
    Και τι θα είσαι όλη την ώρα με το κινητό στο χέρι άνοιξε κλησε το τορκ??? Εγώ μπενωβγενω στο αμάξι ίσα με 10 φορές την ημέρα, φαντάσου το σαν ταλαιπωρία... χωριά ότι καταντάει επικίνδυνο εν ώρα οδήγησης
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panathasta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μου πεις αν ξέρεις που πας στο το (πια ρύθμιση) torque για να δεις το dpf?
    Δες στα θέματα του astra, ένα πού λέει για astra j k pids, πρέπει να προσθέσεις κάποια pids για να εμφανίζει το τορκ για το dpf

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες στα θέματα του astra, ένα πού λέει για astra j k pids, πρέπει να προσθέσεις κάποια pids για να εμφανίζει το τορκ για το dpf
    Εχω corsa d αν μπορείς κατεύθυνε με γιατί δεν το έχω και πολύ!!!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Ποιο αμάξι έχεις?
    Για astra J και K που έχω εγώ τα έχω έτοιμα.
    Για corsa θα πρέπει να ψάξεις.

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Καπου ενας φιλος το εγραψε σωστα,ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες,ποιότητα πετρέλαιο,τροπο χρησης κλπ.κ εγω το ειχα δει αυτο να κανει συχνα κ μετα επανηλθε στα φυσιολογικά του.
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Οντως κατα την αναγενηση σημερα μολις ξεκινησε, αρχισαν να ζεστενουν οι καθρευτες και το πισω παρμπριζ, χωρις φυσικα ενδειξη στο κουμπι ενεργοποιησης. Τα επαιασα και ζεματαγανε.
    Χτες το βραδυ στον υπνο μου εβλεπα ονειρα να οδηγαω και να αγγιζω το κρυσταλο του καθρευτη να δω αν καιει!!!!! Και να φανταστητε ειναι νωρις ακομα για να βλεπω στον υπνο μου το dpf!!!
    Και παλι 3η φορα με εποιασε μολις εφτασα σπιτι, το εκοψα, το απογευμα θα το βγαλω μια εθνικη, σε λιγοτερο απο 150km αυτη την φορα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panathasta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω corsa d αν μπορείς κατεύθυνε με γιατί δεν το έχω και πολύ!!!!
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...1-6-cdti/page5

Εχει λιγο διαδικασια να τα περασεις, αλλα σε a13dt δουλευουνε.

Προεπιλογή

αναψε το led του dpf regenaration
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Ξέρει κανείς με σιγουριά στους τελευταίους κινητήρες των astra αν η αναγέννηση γίνεται με έξτρα ψεκασμό από τα υπάρχοντα μπεκ η αν υπάρχει έξτρα μπεκ?

Προεπιλογή

Λογικα με εξτρα ψεκασμο
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα με εξτρα ψεκασμο
    Το λέω γιατί έχω κάνει 10.000 χλμ και τα λάδια δεν έχουν ανέβει καθολου.

Προεπιλογή

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ανεβουν
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Χτες μιλουσα με ενα φιλο μηχανικο, και το θεμα ηρθε στο dpf, εκτος του οτι μου ειπε βγαλτω να ησυχασεις, πανω στην συζητηση για τις συχνες αναγενησεις, μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση επειδη εβγαλα την μπαταρια για πανω απο μια μερα εκτος απο το αμαξι, ο εγγεφαλος να εχει χασει καποιες ρυθμισεις του dpf, και να κανει ξανα καλιμπραριζμα του αισθητηρα πληρωσεως του dpf, αλλα αυτο θα επρεπε να γινε στα πρωτα 1000km, δηλαδη θα επρεπε να ειχε κανει 3-4 αναγενησεις μεσα σε αυτα τα πρωτα 1000km, και μετα να στρωσει, εγω εχω κανει απο τοτε περιπου 3000km. Υπαρχει περιπτωση να υσχειει αυτο??
    Επισης μου ειπε οτι για καθαρησμα το φιλτρο πρεπει να βγει απο πανω απο το αμαξι, μεσα δημιουργειτε σταχτη η οποια δεν μπορει να καει τελειως, και με καθαρισμο εκτος αυτοκινητου, επειδη ξεπλενεται το αμαξι απο την αναποδη μερια, αποβαλεται και αυτη.

Προεπιλογή

Μπορει να ισχυει και αυτο που σου ειπε ο μηχανικος , αλλα για μενα δεν νομιζω ...

Μπορεις να του κανεις ενα καλιμπραρισμα με το διαγνωστικο εαν εχεις Νικο , αλλα και παλι για μενα δεν θα κανεις και κατι ...

Εαν σου κανει αναγεννησης καθε 150-250 χιλ βγαλτο και καθαρισετο .

Σε λιγο καιρο θα το βλεπεις στα ονειρα σου το DPF ...

Μπελα δεν ειχες και απεκτησες ........................................................................... .....

Προεπιλογή

Θελω να πιστευω οτι εχω καπνα στην εισαγωγη και για αυτο γινεται ολο αυτο, γιατι αν υπαρχει καπου αλλου θεμα, θα ειχα και αλλα προβληματα, τα οποια δεν εχω, απεναντιας το αμαξι μιζαρει με την μια, καιει το ιδιο απο την 1η μερα που εκανε αναγενησεις ανα 300+km, λαδια δεν καιει, η σταθμη ειναι το ιδιο μετα απο 3000km, και περπαταει σφαιρα!! λεμε τωρα...το C ηταν ρουκετα!!!

Κοιταζω στο ιντερνετ βιντεακια που τα καθαριζουν μεσα σε πληντυριο, με πιεση νερου, λογικα με αναμηξη καποιου καθαριστικου, αλλα δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο μηχανημα, Θεσσαλονικη τουλαχιστον, και αν ειναι λογικη η τιμη που ζητανε, να το παω σε τετοιο μηχανημα, αλλιως θα βρω καθαριστικο οπως μου εδειξες και θα το κανω μονος.

Προεπιλογή

Στα a13dt το dpf είναι στο ίδιο καζάνι με τον καταλύτη. Αν το dpf καθαριστει έξω με νερό πιστεύω ότι αναγκαστικά θα πάει νερό και στον καταλύτη. Αυτός δεν θα πάθει ζημιά με το νερό;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...1-6-cdti/page5

Εχει λιγο διαδικασια να τα περασεις, αλλα σε a13dt δουλευουνε.
    Ευχαριστώ, δουλεύουν στο Corsa ελπίζω να είναι σωστές οι ενδείξεις (θα το τσεκάρω και στο συνεργεία)

Προεπιλογή

Στο δικό μου τα συγκρινα με opcom και δείχνουν το ίδιο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο a6848 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον έχω δει αυτόν, βρήκα ακόμα έναν Θεσσαλονίκη, θα τον πάρω τηλ να ρωτήσω τι παίζει γιατί δεν λένε κάτι για το μηχάνημα που εχουν.

Για τον καταλύτη που είναι μαζί, δεν γνωρίζω τι γίνεται και αν έχει θέμα αν βραχεί.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές