If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 139
    Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Αλλαξε πρατηριο,ριξε κανα φαρμακο μεσα κ παρακολούθηση
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Πολυ απλα δεν υπαρχει χιλιομετρικη συχνοτητα αναγεννησης του φιλτρου.Καθε χιλιομετρο που κανεις, αναλογως που το κανεις(αστικο ή οχι περιβαλλον), πως (για παραδειγμα στροφες κινητηρα που το δουλευεις) με τι θερμοκρασια περιβαλλοντος,με τι ατμοσφαιρικη πιεση,σε τι υψομετρο, τι ποιοτητα καυσιμου εχεις κτλ κτλ αλλαζουν τις συνθηκες μπουκωματος του.Ολα παιζουν ρολο.Εμενα την προηγουμενη φορα μου ειχε κανει στα 550 χιλιομετρα και τωρα ξεπερασε χαλαρα τα 900.Μην δινεις σγημασια σε αυτο.Αυτο που εχω εγω προσωπικα διαπιστωσει σε σχεση με περυσι ειναι οτι εχουν αλλαξει κατι αρδην στα καυσιμα γιατι ποτε απο τοτε που εχω το αμαξι, καλοκαιρι (που ειναι πιο συχνοι οικαθαρισμοι λογω μεγαλυτερης ατμοσφαιρικης πιεσης και αλλαγης του μειγματος) ποτε δεν μεσολαβουσαν παραπανω απο 300 χιλιομετρα βαρια αναμεσα στους καθαρισμους.Απο την τελευταια γενια v-power diesel και επειτα εχω σημαντικη διαφορα μεταξυ των αναγεννησεων και αυτη αφορα οχι μονο την shell.Κατι εχουν κανει.Αυτην την στιγμη και εδω και 4000 περιπου χιλιομετρα αν δεν κανω και λαθος και ειναι παραπανω,δουλευω απλο bp.
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Και εγω απλο bp βαζω, δεν θελω να αλλαξω πρατηριο, γιατι το συγγεκριμενο εχει τα ποιο καθαρα καυσιμα στο νομο, και το εχω αποδειγμενο απο τα φιλτρα που εβγαζα απο το C, χωρια οτι βαζω απο το συγγεκριμενο χρονια χωρις προβληματα, απο περιεργεια τις επομενες 2-3 φορες θα βαλω απο ενα ΕΚΟ το οποιο και αυτος εχει καθαρα καυσιμα, να δω τι θα κανει. Κινηση κυριως εντος πολης, αλλα βγηκα και εθνικη αυτες τις μερες. Παντως το καταλαβαινω οτι κανει αναγενηση μονο απο την καταναλωση, που ανεβαινει στο ρελαντι, ο θορυβος δεν αλλαζει καθολου, οπως παρατηρησα την 1η φορα που εκανε αναγενηση που δουλευε ποιο τραχια, 2 φορες ομως να πω την αληθεια το εκοψα, και στο επομενο ξεκινημα εκανε αναγενηση, δεν γινεται να γινουμε δεσμιοι των μηχανων....ο κολητος μου, που ειναι ποιο ψειρας, και ενα punto evo 16αρι, λεει εχει λυχνια που του αναβει για αναγενηση και μπορει να του αναψει μολις παει σπιτι και επειδη η εθνικη ειναι κοντα βγενει εθνικη και το κανει...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 29-08-18 στις 21:34
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

βαλτε ενα led στο + του θερμενομενου καθρεπτη η"στο θερμενομενο πισω τζαμι για να βλεπετε την αναγενηση του φιλτρου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο a6848 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλτε ενα led στο + του θερμενομενου καθρεπτη η"στο θερμενομενο πισω τζαμι για να βλεπετε την αναγενηση του φιλτρου
    Σε corsa D γινεται??? Δεν θα επρεπε να αναβει το λαμπακι απο το μπουτον αν δουλευει η αντισταση του πισω παρμπριζ κατα την αναγενηση ή δεν παιζει ρολο??
    Την επομενη αναγενηση θα ποιασω το τζαμι ή τον καθρευτη να δω...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

2 ερωτήσεις.
    Τι σχέση εχουν οι καθρέπτες με την αναγγενηση?
    Το led δεν μπαίνει ποτέ κατευθείαν στο ρεύμα χρειάζεται να παρεμβάλλεται αντίσταση σε σειρα.
    Αν θες κάντο πιο λιανα να καταλάβουμε.

Προεπιλογή

Στο insignia γινεται αυτο με πολλα βιντεο στο ΥouΤube .
    Στο corsa D δεν ξερω εαν γινεται .
    Στο J το ειχα κανει και εγω με το led φωτακι με αντισταση και δεν αναψε ποτε.
    + που γ@μηθηκα ενα πρωινο για να βγαλω την φισα απο τη πορτα του οδηγου και να την κατεβασω στα ποδια του οδηγου για να παρω ρευμα απο εκει .

Νικο τωρα που μπηκες στο χορο του DPF θα χορεψεις .Ποτε εκανε αναγεννηση , σε ποσα χιλιομετρα θα κανει παλι , κανει αναγεννηση καντου μια βολτα , δες ποσο κορεσμο εχει το DPF , μου κανει αναγεννηση την ωρα που παρκακαρο στο σπιτι ...

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς Μ@ΛΑΚΙΕΣ
    Στο εχω ξαναγραψει : βγαλτο , αφου ειναι ευκολο στο δικο σου και καθαρισε το DPF με φαρμακο , θα δουλεψει πιο ηρεμα το μοτερ και θα εχεις πιο καλο τραβηγμα .
    Στο δικο μου δεν βγενει τοσο απλα οσο στο δικο σου .

Προεπιλογή

Με ενδιαφέρει το θεμα: λαμπακι που αναβει οταν γινεται αναγέννηση.
    Διαβαζοντας ειδα οτι η λογική ειναι οτι οταν γινεται αναγέννηση για λογο που δεν έχω καταλαβει, παιρνει ρευμα η θερμαινομενη αντισταση του πισω τζαμιου. Ετσι βαζοντας ενα τετοιο λαμπακι παραλληλα με την πισω αντισταση εχεις οπτικη ενδειξη ποτε λειτουργει η θερμανση του πισω κρυσταλλου (τζαμιου).
    Προφανως και παιρνουν ρευμα απο την πορτα γιατι υπάρχει σε καποια μοντέλα η δυνατοτητα να ειναι θερμαινομενοι και οι καθρεπτες.
    Γνωριζει κανεις στο Astra K αν υπάρχει η δυνατοτητα για κατι παρομοιο; Πρακτικα απο που να παρω συνδεση για το λαμπακι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο insignia γινεται αυτο με πολλα βιντεο στο ΥouΤube .
    Στο corsa D δεν ξερω εαν γινεται .
    Στο J το ειχα κανει και εγω με το led φωτακι με αντισταση και δεν αναψε ποτε.
    + που γ@μηθηκα ενα πρωινο για να βγαλω την φισα απο τη πορτα του οδηγου και να την κατεβασω στα ποδια του οδηγου για να παρω ρευμα απο εκει .

Νικο τωρα που μπηκες στο χορο του DPF θα χορεψεις .Ποτε εκανε αναγεννηση , σε ποσα χιλιομετρα θα κανει παλι , κανει αναγεννηση καντου μια βολτα , δες ποσο κορεσμο εχει το DPF , μου κανει αναγεννηση την ωρα που παρκακαρο στο σπιτι ...

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς Μ@ΛΑΚΙΕΣ
    Στο εχω ξαναγραψει : βγαλτο , αφου ειναι ευκολο στο δικο σου και καθαρισε το DPF με φαρμακο , θα δουλεψει πιο ηρεμα το μοτερ και θα εχεις πιο καλο τραβηγμα .
    Στο δικο μου δεν βγενει τοσο απλα οσο στο δικο σου .
    Θα το βγάλω για καθάρισμα, αλλά λέω να καθαρίσω πρώτα egr πολλαπλή, μήπως από εκεί έχω κάπνισμα, μην καθαρίσω το dpf και ξαναγεμιζει. Κατά τον Οκτώβρη που θα πέσει 3ημερο, λέω να τα κάνω, εκτός και αν μου βγει ελεύθερος χρόνος ποιο πριν, γιατί 2 μέρες θέλει egr πολλαπλή να την κάνω με το πάσο μου, σε μια Κυριακή δεν προλαβαίνω.

Προεπιλογή

Γιώργο καθαριστικό από που περνώ??? Για το dpf, έχεις καμιά άκρη??? Ή κάνα μαγαζι Θεσσαλονίκη που να το καθαρίζει με νερό όχι σε κλιβανο.

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Μη το σκαλίζεις ακομα.αφου δν εχει θεμα.οταν κατι δν μας ενοχλει ακομα δν το πειραζουμε
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη το σκαλίζεις ακομα.αφου δν εχει θεμα.οταν κατι δν μας ενοχλει ακομα δν το πειραζουμε
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

καφε μωβ καλωδιο για θερμενομενο τζαμι σε κορσα d και e με αντισταση το led αν ειναι 12volt χωρις αντισταση το δουλευω 2χρονια στο e και 8 στο d

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Δυλαδη για να καταλάβω ρε παιδιά όταν κάνει αναγέννηση ενεργοποιητε η αντίσταση θέρμανσης στους καθρέπτες?
    Για ποιο λόγο?

Προεπιλογή

Ισως για να ανεβασει φορτια ρευματος αρα κ καταναλωση καυσιμου...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Για τοποθετηση εδω https://www.youtube.com/watch?v=3SFGJzfTxpU
    Φιλε μου αυτο που εβαλες ειναι απο insignia ...

Γιατι δεν βαζεις το δικο σου , πως εκανες την συνδεσμολογια γιa corsa d για να βοηθησεις τα παιδια εδω ???

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο καθαριστικό από που περνώ??? Για το dpf, έχεις καμιά άκρη??? Ή κάνα μαγαζι Θεσσαλονίκη που να το καθαρίζει με νερό όχι σε κλιβανο.
    Θα προτιμουσα pro-tec καθαριστικα .

Δεν ξερω καποιο μαγαζι απο Θεσσαλονικη .

Το DPF (antonis) ειναι και αυτο στο θεμα συντηρησης του αυτοκινητου μετα απο 100.000χιλ θελει συντηρηση φιλε μου , και ειδικα ετσι οπως τα δουλευουμε εμεις μεσα στην πολη και με τα πετρελαια που εχουμε στο Ελλαδισταν .

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Για ποιο λόγο να μπει κανείς στην όλη διαδικασία με λαμπάκια κτλ όταν με ένα obd reader με 10ευρω και το torque βλέπεις τα πάντα από το κινητό?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο να μπει κανείς στην όλη διαδικασία με λαμπάκια κτλ όταν με ένα obd reader με 10ευρω και το torque βλέπεις τα πάντα από το κινητό?
    Μπορείς να μου πεις αν ξέρεις που πας στο το (πια ρύθμιση) torque για να δεις το dpf?

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές