If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 159 από 159

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolas_s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη και εγω με καινούργιο Opel Astra K ουτε 2000 χιλιομετρα στα 160 με 170 χιλιομετρα μου κανει αναγέννηση, Πετρέλαιο avin action και ελάχιστες φορές V power.
    Μεγάλο ρόλο παίζει η θερμοκρασία περιβάλλοντος.
    Όσο πιο πολύ κρύο έχει τόσο πιο πολύ καίει.

Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι τωρα στα κρυα επεσε τοσο χαμηλα ο αριθμός χιλιομέτρων που κανει αναγέννηση, ενα μηνα πριν που ηταν και καινουργιο μου εκανε στα 250 - 300. Δεν ξερω βέβαια εάν δεν ειναι αντικειμενικός ο αριθμός ακόμα μιας και εχει πολυ λιγα χιλιομετρα το αμαξι. Εγω έγγραψα τα χιλιομετρα παντως για να πω οτι και σε καινούργιο οι αναγεννήσεις παίζουν χαμηλά χιλιομετρικά.

Προεπιλογή

Μου εχει κάνει αναγέννηση στα 60χλμ μου έχει κάνει και στα 1000+ χλμ με πετρέλαιο από Σκόπια κιόλας.
    Γενικά είναι σπαστικό πράγμα το dpf αλλά είπαμε δεν μας ενοχλεί δεν το ενοχλούμε.
    Όταν μας ενοχλήσει μια λύση είναι το πλύσιμο άλλη μια η αντικατάσταση και άλλη μία το ξηλωμα και πρόγραμμα.
    Εγώ αν και με πρόγραμμα επέλεξα να το κρατήσω και ας κάνει λίγο πιο συχνά αναγέννηση.
    Αν φτάσω στο αμήν όμως με προβλήματα το σφάζω και πάει στο καλό.

Προεπιλογή

Σκεφτόμουν σοβαρά (σε φάση 50-50) να πάρω το corsa σε diesel. Ένας λόγος που δεν το επέλεξα είναι το dpf... Αλλά και η πιθανή απαγόρευση κλπ στις μεγάλες πόλεις...

Προεπιλογή

chrisd μαρεσε αυτο...δεν μας ενοχλεί δεν το ενοχλούμε..... ετσι ακριβως, οι λυσεις μετα ειναι 3 οπως το ειπες!!

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παιδια οσοι κανετε αναγεννησεις σε τοσο λιγα χιλιομετρα ειτε κατι παιζει με τα αυτοκινητα σας (λιγο δυσκολο αν εχετε λιγα χιλιομετρα) ειτε με την συμπεριφορα σας προς αυτα (παιζουν πολλοι παραγοντες) ειτε με το καυσιμο που βαζετε (θεωρω πιο πολλες τις πιθανοτητες)...Γενικοτερα οσο κρυωνει ο καιρος τοσο αυξανονται τα χιλιομετρα μεταξυ των αναγεννησεων.Το εχω διαπιστωσει αυτο πολλακις στα 6 χρονια που εχω το αυτοκινητο.Δεν μπορω να καταλαβω πως συμβαινει σε καποιον τον χειμωνα να μειωνονται τα χιλιομετρα μεταξυ των αναγεννησεων σε σχεση με το καλοκαιρι.Ναι το αυτοκινητο καιει παραπανω αλλα τα χιλιομετρα αυξανονται(πως; δεν γνωριζω).Εγω μενω Κρητη και κατα συνεπεια παιζουν πιο μεγαλες θερμοκρασιες απο πολλες αλλες περιοχες της Ελλαδας.Αυτη την στιγμη εχω γραμμενα 2970 απο την τελευταια αναγεννηση με πληρωση στο φιλτρο 89%.Τα 1400 εχουν γινει στο νησι (σε διαδρομες οχι "ανοικτες" με ξερη 5η) και τα υπολοιπα σε ταξιδι απο Αθηνα-Ιωαννινα και περιξ λογω εκδρομης.Απο περυσι (το εχω γραψει και σε αλλο thread αλλα δεν θυμαμαι που) κατι εχει αλλαξει στα καυσιμα προς το καλυτερο.Απο καποια στιγμη και μετα τους καλοκαιρινους μηνες δεν εβλεπα πανω απο 250 χιλιομετρα μεταξυ αναγεννησεων και ξαφνικα ειχα πανω απο 500 σταθερα.Τους χειμερινους μηνες δε (εκτος απο την 1η χρονια) το μεγιστο ηταν τα 1000 και φετος ειμαι ηδη στα χιλιομετρα που εγραψα πιο πανω (2970).Να σημειωσω οτι απο καινουριο το αυτοκινητο το μεγιστο που ειχα δει αναμεσα σε αναγεννηση χειμωνα ηταν τον πρωτο χρονο και περιπου 2500 χιλιομετρα.Με το καυσιμο σιγουρα εχουν αλλαξει κατι.Τι, αυτοι ξερουν...Το ειχα παρατηρησει με την τελευταια γενια και καλα που αλλαξαν στο vpower.Απο εκει ξεκινησε η διαφορα στις αναγεννησεις που ειδα.Πλεον βαζω απο αλλο πρατηριο (bp απλο) απλα για ενημερωση...
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο.
    Να έχεις υπόψιν σου ότι κάποιες φορές κάνει αναγέννηση αλλά για κάποιον λόγο δεν μηδενίζει ο μετρητής(μάλλον κάτι τέτοιο παίζει σε εσένα).
    Επίσης τον χειμώνα έχουμε πιο πολλές αναγεννήσεις λόγο χαμηλών θερμοκρασιών και αλλαγής του ιξώδους στο πετρέλαιο.

Προεπιλογή

H πειρα μου σε diesel αυτοκινητα δεν ειναι μεγάλη. Εχω το ASTRA K 1.6CDti, το πηρα καινουργιο. Απο τοτε που αποφασισα να παρακολουθω τις αναγεννησεις, το βλέπω να κανει καθε 200χλμ, σπανια παει μεχρι 300χλμ. Παντα εβαζα vpower diesel. Πλεον δοκιμαζω κι αλλα πετρέλαια, προσφατα πηγα στο "καλο" diesel της AVIN, και εχω αναγεννησεις προς τα 300χλμ σταθερά.
    Τα χλμ που κανω ειναι σχετικά ανετα σε επαρχιακο και εθνική, δεν ειναι πολλα μεσα στην πόλη.
    Ισως ο dpf να ειναι μικρο και να γεμίζει γρήγορα, δεν ξερω. Δεν θεωρω οτι ειναι προβλημα, στο ποσοστό πληρωσης το torgue μετα την αναγέννηση, δίνει 4 ή 5%, αρα καθαριζει καλά.

Προεπιλογή

Εχουν γραφει παρα πολλες σελιδες για το περιφημο dpf. Εξισου χρησιμο θα ηταν να μας πει καποιο μελος (αν υπαρχει) απο εμπειρια προσωπικη οτι το αντικατεστησε με καινουριο και το βασικοτερο δουλευει σωστα.
    Ακουγονται σε εξατμισαδες ποσα 200-300 για καινουριο αλλα δουλευει σωστα;
    1.7D opc line

Προεπιλογή

Το εργοστασιακό dpf πληρη κάποιες προδιαγραφές και σαφώς είναι πολύ αυστηρές.
    Το after market σίγουρα πρέπει να είναι πιο ελευθέρας.

Senior Member Το avatar του χρήστη Themis78
    Περιοχή
    Bolos
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Άλλο το dpf των 300Ε και άλλο των 1500+. Υπάρχουν διαφορές σίγουρα και το φθηνό δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, οι κυψέλες μέσα την κατασκευή υλικού, την αντοχή στις επερχόμενες αναγεννησεις, πόσο και τι "βρωμιές" θα κρατάει κτλ.

Προεπιλογή

Καλημέρα, βρήκα σήμερα αυτό: https://www.monolithos-catalysts.gr/...anagennisi-dpf
    κόστος 190€ γίνονται μετρήσεις πριν και μετά, θέλουν μια ημέρα, για όσους είναι στην Αθήνα αν το παραλάβουν μέχρι τις 9 το πρωί το παραδίδουν την ίδια ημέρα, φαίνεται καλή περίπτωση, αν έχει δοκιμάσει κάποιος ας ενημερώσει

Προεπιλογή

ως προς τις αναγεννήσεις ειμαι όπως ο Giannis20vt που εγραψε παραπάνω και τωρα που ανεβηκε η θερμοκρασία περιβάλλοντος όπως γραφει και ο chrisd ανοίγει η ψαλίδα. Τωρα SotosKon τα χιλιόμετρα που γραφεις ότι κάνεις εσυ αναγέννηση χωρις να έχω πείρα μου φαίνονται τρομακτικά μεγάλα!

Προεπιλογή

6200km περιπου, χωρις αναγεννηση.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    6200km περιπου, χωρις αναγεννηση.
    εσυ ετσι πως το πας θα κανεις αναγεννηση μαζι με αλλαγη λαδιου..... δεν ξερω πιστευω οτι αυτη η αποκληση δεν ειναι φυσιολογικη και δεν την δικαιολογεί ουτε το καυσιμο ουτε η θερμοκρασια!!!

Προεπιλογή

Αυτό από πού το βλέπεις?
    Έχεις μόνιμα το torque ανοιχτό?

Senior Member Το avatar του χρήστη SotosKon
    Περιοχή
    Kαβαλα-Ηρακλειο
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο.
    Να έχεις υπόψιν σου ότι κάποιες φορές κάνει αναγέννηση αλλά για κάποιον λόγο δεν μηδενίζει ο μετρητής(μάλλον κάτι τέτοιο παίζει σε εσένα).
    Επίσης τον χειμώνα έχουμε πιο πολλές αναγεννήσεις λόγο χαμηλών θερμοκρασιών και αλλαγής του ιξώδους στο πετρέλαιο.
    Αυτό από πού το βλέπεις?
    Το νουμερο δεν ειναι καθολου υπερβολικο.Προσωπικα εχω πηγη android και τα δεδομενα φαινονται συνεχως οσο δουλευει το αυτοκινητο.Εχω εμπειρια να καταλαβω ποτε κανει αναγεννηση το αυτοκινητο και επιπλεον εχω τα δεδομενα συνεχως μπροστα στα μουτρα μου.Οποτε δεν υπαρχει περιπτωση.Επισης ποτε δεν εχει κανει την διαδικασια το αυτοκινητο και τα δεδομενα στο torque να μην λειτουργησουν-resetαρουν οπως πρεπει.Ειμαι στο 89% και πιστευω καποια στιγμη σε μικρο χρονικο διαστημα θα την κανει...
    OPEL ASTRA J 1.3 ECOFLEX (ΜΥ12)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolas_s Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ ετσι πως το πας θα κανεις αναγεννηση μαζι με αλλαγη λαδιου..... δεν ξερω πιστευω οτι αυτη η αποκληση δεν ειναι φυσιολογικη και δεν την δικαιολογεί ουτε το καυσιμο ουτε η θερμοκρασια!!!
    Εχει τρελαθει το εργαλειο, εχει παθει αλλεργεια με την αναγεννηση!!!

Αυτό από πού το βλέπεις?
    Με τορκ, μεσω κινητου, καπου καπου μπενω και το βλεπω, την φυσα την εχω μονιμα συνδεμενη.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Εμενα το Aveo αν εξαιρεσω κανα 2 φορες που μου εκανε στα 250-300 χλμ συνηθως βγαζει 700+ χλμ για να κανει αναγεννηση. Το ανωτερο αν θυμαμαι καλα ειναι 1200 χλμ. Απο καυσιμο Elin Crystal στην αρχη με πιο συχνες αναγεννησεις και Shell v power στην συνεχεια με μεγαλυτερα διαστηματα μεταξυ των αναγεννησεων. Μπορει βεβαια να παιζει ρολο και ο καιρος....
    Driving is my escape ! ! !

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Δικαιώματα - Επιλογές