If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 137

Προεπιλογή προβλημα με το DPF

Καλησπερα στην ομαδα, εχω παρα πολυ καιρο να μπω λογω δουλειας..συν π τοσο καιρο δεν ειχα και προβλημα χαχα..

παλια ειχα παει στην οπελ να το συνδεσουν στο τεκ2 να βρουν τι προκαλλει ενα λαμπακι αυτοκινητο κλειδι και τον κωδικο "p2002 high differential pressure" αυτος ειναι ενας πολυ γενικος κωδικος που φευγει οταν το προβλημα λυνεται μονο του και ξαναρχεται οταν ξαναβλεπει υψηλη διαγορικη πιεση αναμεσα στους αισθητηρες..

Το προβλημα τοτε δεν ηταν το φιλτρο γιατι οταν εκανε αναγγενηση στο 80% κορεσμου ολα οκει μεχρι π εφτανε καπου στο 60% και μ πετουσε τον κωδικο σαιφ μοντ και μεχρι να παει 80 αναγεννηση δεν εκανε ουτε κανει..

Εφταιγε τοτε η egr η οποια αλλαχτηκε και απο τον νοεμβριο μεχρι τον μαιο κανενα προβλημα ολα ρολοι ποτε κωδικος...οπου να τος παλι!!

μετα απο τοσο ψαξιμο τοτε γνωριζω αν δουλευει καλα η οχι η egr..με καποιες μετρησεις μαφ και της ιδιας..οποτε δεν ειναι αυτη..κλεινει και ανοιγει οποτε πρεπει..

τωρα παει 580χλμ και με πεταει κωδικο γιατι η πιεση στο ρελαντι παει απο 2 μεχρι 4 kpa και ανεβαινει μεχρι 41 kpa οταν το τσιτωνεις αλλα το φιλτρο ειναι 76% γεματο και θα πρπει να παω μεχρι τα 80 κορεσμο για να κανει αναγγενηση..

μετα απο αυτο το κουραστικο κειμενο και συγγνωμη η ερωτηση μ ειναι..μηπως θελει προγραμματισμο να κανει αναγεννηση πιο πριν; δλδ ανα 300χλμ.περιπου και οχι να φτανει μεχρι το 80% ; γιατι το αμαξι παει περιφεριακο αλλα οχι οσο θα χρειαζοταν..και πολλες φορες αρκετα σβησηματα και παλι μπρος για λιγα χλμ.. τωρα το λαμπακι μετα απο καποια χλμ σβηνει μονο του.. αλλα πρπει να κανεις ρισετ για να επανελθει η δυναμη πισω..δλδ σβηνεις αναβεις...

Μετα την αναγεννηση μεχρι τα 580χλμ ολα καλα οσπου θα ξαναπεταξει το λαμπακι.. τι να φταιει αυτη την φορα; ο μηχανικος μ.ειπε να βαλω ενα μπαρνταλ καθαριστηκο αξιας 70 ευρω εδω και μετα λεει δεν θα εχει κανενα προβλημα.. αλλα δεν ξερω αν θα κανει κατι κ δεν θελω να πεταω λεφτα..ευχαριστω για τον χρονο σας και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο!!

Προεπιλογή

Τι κωδικό κινητήρα έχεις; Αντιμετωπίζεις γενικά πολλά θέματα που παρακολουθώ εδώ και καιρό.

Προεπιλογή

αυτος ο κωδικος ηταν το θεμα μου το βασικο..τα αλλα ηταν επειδη δεν γνωριζα ..συμπλεκτη 2 μπεκ egr αυτα..βασικα απο τοτε π το πηρα εγω τα αλλαζω ολα γιατι 8 χρονια τπτ δεν αλλαχτηκε εκτος απο ενα μπεκ..αλλα παντα αυτος ο κωδικος κατι αλλο δεν εχει το αμαξι..Ζ13DTJ

Προεπιλογή

Στην οπελ τοτε μ ειπαν πως το φιλτρο καλο ειναι..και οτι κατι αλλο το βουλωνε γρηγορα..τωρα τι ειναι γιατι θα μ σαλεψει..!!!

Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω να σου πω περαιτέρω. Από οτι έχω καταλάβει στα 1.3 diesel οι κινητήρες από α13dt. είναι απροβληματιστοι ενώ οι προηγούμενοι είχαν τα θέματα τους.

Προεπιλογή

ναι ξερω δεν εχω ακουσει τπτ για τα α13 τπτ απολυτως ενω για το δικο μου συνεχεια θεματα με το κολοφιλτρο..

Προεπιλογή

παιζει ρολο μαλλον π εχει τοπεθετηθει..γιατι στα α13 ειναι στον κινητηρα κοντα μαζι με τον καταλυτη νομιζω..ενω εμενα μετα τον καταλυτη στην μεση περιπου του αυτοκινητου..και μαλλον δεν ζεστενεται ευκολα εκει π ειναι για να σπασει τα σωματιδια και βουλωνει αν δεν κανει μακρινα ταξιδια..

Προεπιλογή

Ναι όντως στο δικό μου είναι όλα μαζί αμέσως μετα το τούρμπο.

Προεπιλογή

Εκανα αναγεννηση πριν 2 ωρες πεταξε λαμπακι αφου ειχε φυγει μονο συνεχισα σταθερα εφυγε το λαμπακι μετα απο λιγο..αναγεννηση εγινε το φιλτρο οπως καθε φορα εφτασε 16% και ολα καλα..τωρα μετα απο αλλα τοσα ξανα λαμπακι θα εχω..δεν το εχει τυχει κανεναν με dpf μηπως θελει επαναπρογραμματισμο να γινεται η αναγεννηση πιο πριν..δλδ πριν φτασει στο 80%;

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Ψάξτο να δεις τι γίνεται και στην ανάγκη άλλαξε το με πιο ελευθέρας.
    Υπάρχει και η λύση της κατάργησης αλλά εγώ προσωπικά είμαι κατά.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AggelosS Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιζει ρολο μαλλον π εχει τοπεθετηθει..γιατι στα α13 ειναι στον κινητηρα κοντα μαζι με τον καταλυτη νομιζω..ενω εμενα μετα τον καταλυτη στην μεση περιπου του αυτοκινητου..και μαλλον δεν ζεστενεται ευκολα εκει π ειναι για να σπασει τα σωματιδια και βουλωνει αν δεν κανει μακρινα ταξιδια..
    Ακριβώς τα ίδια μου είπε μηχανικός που ασχολείται χρόνια με τα opel.Μέχρι στιγμής κανένα opel με κινητήρα Α13 δεν πήγε στο συνεργείο του με πρόβλημα στο dpf.
    Ενώ τα πιο παλιά πολύ συχνό φαινόμενο.

Προεπιλογή

ε δεν ειναι τυχαιο οτι το βαλανε μεσα στον καταλυτη μετα το τουρμπο μεγαλες θερμοκρασιες, αμεση αντιμετωπιση σωματοδιων μακας κτλπ..τα καιει σαφως ευκολοτερα..ειδαν τι βλακεια κανανε με τα πρωτα συστηματα ...και βρηκαν την λυση.. εγω να καταργθσω τπτ δεν μπορω ειμαι βελγιο

Προεπιλογή

αν ημουν ελλαδα θα το κατεβαζα εγω ο ιδιος θα εκοβα απο μπροστα απο το φιλτρο κατι εκατοστα και μετα το φιλτρο κατι εκατοστα και με φαρμακο και πιεστικο θα το καθαριζα...καθαριζει και μετα ξανα κολλημα..το θεμα ειναι οτι τα φιλτρα που δεν ειναι χαλασμενα κανουν αναγεννηση και αδειαζουν οπως το δικο μ..κατι αλλο ομως το γεμιζει..καποιο θεμα κινητηρα τουρμπο μπεκ κτλπ αλλα δεν μπορω να ξερω τι ειναι..η egr επισης αλλα εχει αλλαχτει..το τουρμπο στο τορκ το βλεπω λιγο περιεργα να δουλευει αλλα δεν ειμαι σιγουρος..

δλδ αν παταω λιγο γκαζι σταθερο μ δειχνει 0psi δλδ σαν να μην δουλευει και μετα οταν το φουλαρεις κανονικα δειχνει απο 16 μεχρι 23 αναλογα και τον δρομο (κατηφορα ανηφορα )

Προεπιλογή

το οτι το φιλτρο πχ στα 64% γεματο βρισκει ο αισθητηρας μεγαλη διαφορικη πιεση τι μας λεει;;αφου δεν ειναι τερμα γεματο..αρα δεν εχει γεμισει με το οριο γραμμαριων..τοτε για ποιο λογο εχει μεγαλη διαφορα στην πιεση;;;;

Προεπιλογή

Με σταθερο γκάζι δεν τουρμπιζει

Προεπιλογή

αν δεν εχει load δεν δειχνει στο τορκ τπτ..0.0psi..αν πχ αφησεις γκαζι με ταχυτητα και παει μονο του δειχνει 3psi..εγω πχ δεν βρισκω ομως καμια μειωση στην αποδοση..ειναι οπως πριν
    .

Προεπιλογή

σε ανηφορα δειχνει ομως να τουρμπιζει..απλα μ φαινεται περιεργο οταν δεν εχει load δεν θελει δλδ βοηθεια δεν επρπε να δειχνει εστω 1.5 psi?κατι , οχι 0..

Προεπιλογή

επισης οταν την βαλαμε την egr φυσικα και κανενας δεν εκανε καμια ρυθμιση..λεει δεν θελει..αλλα εγω αλλα ξερω τεσπα μετα απο 7 μηνες αρχισε τα δικα του πριν μια χαρα ηταν..

Προεπιλογή

παιδια καμια βοηθεια οτι γνωριζεται θα με τρελανει αυτο το αμαξι..δλδ πρπει οπωσδηποτε να παει 80% για να κανει αναγεννηση και αυτο βουλωνει για καποιο λογο η λιγο πιο πριν η οπως σημερα με πεταξε λαμπακι στα 58% 460χλμ μετα ..δεν επρπε να εκανε αναγεννηση μολις βλεπει διαφορικη πιεση μεγαλυτερη απο το οριο;; εχω διαβασει ποσα παιδια π σας κανει αναγεννηση στα 300χλμ..εμενα ποτε δεν εκανε..παντα στα 580+ και οσο παει πιο μακρια συνεχομενα εχει κανει και στα 1090χλμ.. το πρβλημα ηταν η egr αλλαχτηκε δουλευε μια χαρα..τι στο διαλο το βουλωνει παλι;;

και μια ερωτηση εχω ενα φιλτρο αερα sct made in germany..αντι για καποιο μπος η μαν..παλια οταν ειχε της purflux εβλεπα και 70 γραμμ+ αερα τωρα μεχρι 60 και παει..λετε να φταιει αυτο

Προεπιλογή

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, ποια ειναι η συχνοτητα αναγενησης του dpf??? Διαβαζω οτι κανουν ανα 700-900km, εμενα στις αρχες στο D εκανε ανα 300-350km περιπου και τελευταια βλεπω οτι εχει κανει 3 φορες ανα 150km περιπου, καποιο σφαλμα δεν μου εχει βγαλει ουτε αλλαγη στην συμπεριφορα του κινητηρα εχω παρατηρησει, η καταναλωση παραμενει κανονικα, ισα ισα μετα απο 3000km απο την μερα που το πηρα ο κινητηρας ολο και παρει ποιο στρωτα θα ελεγα... μαλλον πρεπει να εχω καπνα σε εισαγωγη, αν πχ συγγρινω με το C που οταν το πηρα καπνιζε ντουμανια πισω και μετα το καθαρησμα της εισαγωγης δεν εβγαζε τιποτα, κατι τετοιο πρεπει να παιζει και εδω.
    Ελεγα να παρω ενα καθαριστικο για dpf, αλλα αν το προβλημα ειναι απο αλλου, παλι θα ξαναγεμιζει. Λεω να καθαρισω πρωτα εισαγωγη, και μετα το dpf.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 29-08-18 στις 14:30
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές