If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 73 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 2363717273
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.441 έως 1.449 από 1449

Προεπιλογή

Γιατί 5λ λάδι, εγώ 4 τους πάω στο συνεργείο χάνω κάτι; Το καθαριστικό κάνει τίποτα να το προτιμήσω τώρα π έχω σέρβις στα 70κ; Πιο είναι;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο cyberrobot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί 5λ λάδι, εγώ 4 τους πάω στο συνεργείο χάνω κάτι; Το καθαριστικό κάνει τίποτα να το προτιμήσω τώρα π έχω σέρβις στα 70κ; Πιο είναι;
    Το μονολιτρο ειναι περισευμα απο την προηγουμενη φορα, 3,5lt περνει.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ Μελέτη και Νίκο!
    Το δικό μου έχει 95.000χλμ (το αγόρασα με 74.000) και δεν έχω βάλει ποτέ καθαριστικό. Από την αρχή LM top tec 4600 5w30 και δεν έχει κάψει σταγόνα. Αλλαγή ανά έτος, καθώς κάνω περίπου 10.000χλμ. Συνήθως στην συμπλήρωση του έτους άρχιζε να κροταλίζει, αυτή την φορά όμως το έκανε νωρήτερα. Δεν ξέρω αν έχει μαζέψει "λάσπη" ή αν μπορώ με κάποιον τρόπο να το εξακριβώσω; Αν κάποιος γνωρίζει, ας γράψει... (Νίκο συγνώμη για την παρένθεση στο θέμα σου)
    Με προβληματίζει λίγο που για το καθαριστικό οι απόψει διήστανται, καθώς μερικοί αναφέρουν ότι μετά την χρήση του μπορεί να αρχίσουν διαρροές...
    Εκει γυρω στα 8-9000km τα LM 4600 αρχιζουν να κροταλιζουν, το εχω παρατηρησει και στο δικο μου, μετα την αλλαγη το μοτερ ησυχαζει, με τα molygen δεν το εχω παρατηρησει τοσο εντονα. Λασπη αποκλειεται να εχεις σε αυτα τα λιγα Km, και με αυτη την συντηρηση που του κανεις, αν τα αλλαζες ανα 30000km, θα ηταν αλλιως η κατασταση. Για διαρροες μετα την χρηση, και στο corsa, και στο golf της αδερφης μου που ριχνω τοσα χρονια, δεν εχει βγαλει κανενα διαρροη απο λαδι, αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια....
    Στο corsa ειχα μια διαρροη στο ασχετο που φαινοταν να ειναι απο την τσιμουχα στροφαλου απο την μερια του σασμαν, που διαμαγειας, σταματησε...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκει γυρω στα 8-9000km τα LM 4600 αρχιζουν να κροταλιζουν, το εχω παρατηρησει και στο δικο μου, μετα την αλλαγη το μοτερ ησυχαζει, με τα molygen δεν το εχω παρατηρησει τοσο εντονα. Λασπη αποκλειεται να εχεις σε αυτα τα λιγα Km, και με αυτη την συντηρηση που του κανεις, αν τα αλλαζες ανα 30000km, θα ηταν αλλιως η κατασταση. Για διαρροες μετα την χρηση, και στο corsa, και στο golf της αδερφης μου που ριχνω τοσα χρονια, δεν εχει βγαλει κανενα διαρροη απο λαδι, αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια....
    Στο corsa ειχα μια διαρροη στο ασχετο που φαινοταν να ειναι απο την τσιμουχα στροφαλου απο την μερια του σασμαν, που διαμαγειας, σταματησε...

Προεπιλογή

Απο χτες...τσαααακκκκ, αρχισε να λεει το ποιημα!!!
    Βασικα απο πριν 2 βδομαδες παρατηρισα οτι μερικες φορες το παρατηρω, δεν το κανει συνεχεια, απο σταση δεν μπορει να ξεκινησει ζωηρα και θελει συμπλεκταρησμα, αλλιως παει να σβησει. Χτες και μετα απο ταξιδι 1 ωρας, στο 1ο φαναρι που σταματησα, εσβησε ο κινητηρας μονος του, λες και ειχα ενεργοποιημενο το start stop, μου το εκανε 2-3 φορες ακομα, ο κινητηρας στην επανεκιννηση, μιζαρει και περνει εμπρος κανονικα χωρις να ζοριζεται περνει τσακμακι. Σημερα το σκαναρισα με opcom, βλαβες δεν εχει καμια. Σημερα μου το εκανε παλι αλλη μια φορα μετα απο km λειτουργιας, λες και ζεστενεται και βλεπω οτι το κανει με αναμμενο το κλιματισμο, που τραβαει φορτιο, ολες τις φορες που εσβησε ηταν ανοιχτο το κλιμα, χωρις το κλιμα δεν εχει σβησει ποτε, παρα μονο το βλεπω στο ξεκινημα απο σταση, το οποιο δεν ειναι μονιμο φενομαινο. Στο δρομο δε, καμια αλλαγη στο περπατημα παει κανονικα. Εψαξα λιγο στο ιντερνετ, για EGR λενε, αν οχι ισως ρυθμιστης πιεσης της υψηλης. Αντλια χαμηλης αν ηταν, δεν θα ειχε θεμα να στεγνωνει και στο πλακωμα και να κωβει λογικα, πραγμα που δεν το κανει κοφτιαζει κανονικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 11 Ώρες πρίν στις 19:16

Προεπιλογή

Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει στο Corsa είναι ότι ο κλιματισμός το γονατίζει το αμάξι στην εκκίνηση. Δεν το έχω ξανά συναντήσει σε άλλα αμάξια, ακόμα και πιο αδύναμα και λιγότερα κυβικά. Τρομάζεις να το ξεκινήσεις ιδίως σε ανηφόρα

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Corsaros21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει στο Corsa είναι ότι ο κλιματισμός το γονατίζει το αμάξι στην εκκίνηση. Δεν το έχω ξανά συναντήσει σε άλλα αμάξια, ακόμα και πιο αδύναμα και λιγότερα κυβικά. Τρομάζεις να το ξεκινήσεις ιδίως σε ανηφόρα
    Και στο vectra το ιδιο είναι.
    Εγώ πιστεύω ότι ευθύνεται το ηλεκτρονικό γκαζι.
    Είναι υπερβολικά αργή η απόκριση του, και στο νέο αυτοκίνητο έχουμε ηλεκτρονικό γκαζι αλλά η απόκριση του είναι σαν να έχεις ντιζα.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Και στο δικό μου έτσι είναι astra j 1.7cdti.
    Το καλό είναι ότι βγάζει ψύξη

Προεπιλογή

Και το αμάξι γονατίζουν απίστευτα και επιεικώς μέτρια ψύξη βγάζουν. Ότι πιο άθλιο το AC τους γενικά.

Στο Lancia που έχουμε όταν ήταν καινούργιο αν έβαζες το κλίμα κάτω από 18 βαθμούς σου τρυπούσε τα κοκάλα, στην κυριολεξία!

Σελίδα 73 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 2363717273

Παρόμοια Θέματα

1. Karaman's Corsa C 1.3Cdti
    Από τον/την Karaman στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 706
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-21, 22:45
  2. Karaman=άψογος
    Από τον/την Kostas_Corsa στο forum Αξιολογήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 00:08
  3. Τραχυς ο ηχος του corsa 1.3 ecoflex ?
    Από τον/την Garus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 03:50
  4. Corsa Ecoflex 1.3 ή 1.7
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 17:26
  5. opel corsa 1.3 c'mon ecoflex
    Από τον/την geoliol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 20:17

Δικαιώματα - Επιλογές