If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 77 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 276775767778 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.521 έως 1.540 από 1553

Προεπιλογή

Μπηκανε και τα χιονολαστιχα σημερα, και ειμαι ετοιμος για τον...χειμωνα!!
    Του χρονου πρεπει να αλλαξω τα 17αρια, 3,5 χρονια 62000km καλα τα πηγανε τα EfficientGrip, εμεινα απολυτα ευχαριστημενος, θα τα ξαναεβαζα με κλειστα ματια, μην πω οτι αυτα θα ξαναβαλω αν βγενουν μεχρι του χρονου, μεχρι και χτες στο φρεναρισμα δεν γλυστρουσαν καθολου, αν και τελευταια χασανε παρα πολυ σε ποιοτητα κυλισης, με το που εβαλα τα χιονολαστιχα, λες και ειναι αλλο αμαξι..

Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Νίκο ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πληροφορίες!!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Δυπορτο το παιζω!! Μια combo, μια corsa...
    Σημερα ηταν η σειρα του corsa, καθησα και εβγαλα τα μπεκ, με αφορμη την διαρροη/νωτισμα που μου βγαζει στο 1ο κυληνδρο, και 2ο να αλλαξω τις χαλκοροδελες στεγανοποιησης, μιας και αυτες σε αυτα τα km βγαζουν θεμα, οποτε να τις προλαβω. Ειχα σκοπο να τα βγαλω στις 300000km, και να τα δωσω και για ελενχο, αυτη την στιγμη 263000km περιπου, οποτε θα τα στειλω αυριο στον μπεκα να τα κανει ενα μετρημα να δουμε τι παιζει.
    Ο μπεκας μου, μου ειπε οτι αν ειναι κολλημενα, να μην τα περιστρεψω, οπως τα εβγαλα στο combo, αλλα να μου δωσει αν χρειαστει εξωλκεα να τα βγαλω, δεν μπηκα στην υποχρεωση και πηρα εξωλκεα να τον εχω, χαμενος δεν παει, μιας και στο combo, ειχα φαει και το τελευταιο στο μετωπο, τραβοντας τα και περιστρεφοντας τα.

Οποτε εξωλκεας σε προσιτη τιμη στα 55€, εχει 3 τροπους να τα βγαλεις, χωρις να ανοιξεις, που στο corsa δεν βολευει, με αφαιρεσει του ηλεκτρικου εσωτερικο σπειρωμα και εξωτερικο σπειρωμα οπως τα εβγαλα εγω.

Προεπιλογή

Αφαιρεις το ηλεκτρικο κομματι, προσεχοντας να μην χασεις αυτα που θα πεσουν. Βιδωνεις τον ανταπτορα, και με 3-4 κρουσεις, βγηκανε ολα ευκολα, το μονο που βγηκε με παραπανω κοπο ηταν αυτο του 4ου, στο οποιο εχει περασει νερο και δημιουργησε σκουρια. Τα μπεκ βγενουν σε ζευγαρι, λογω οτι ενα δυχαλο ασφαλιζει 2 μπεκ, οποτε δεν μπορεις να αφαιρεσεις 1 μονο μπεκ, τραβας το ενα και μετα το 2ο, και βγενουν μαζι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 4 Εβδομάδες πρίν στις 14:55

Προεπιλογή

Το μπεκ του 1ου οπου υπηρχε και το θεμα με την διαρροη, ηταν μεσα στο λαδι, οποτε συμπερενω απο την εικονα της χαλκοροδελας, οτι η διαρροη ειναι απο την φλαντζα του εκκεντροφορου, και οχι απο αναθυμιασεις διαρροες.

Βγηκανε και τα τσιμουχακια στο πανω μερος των μπεκ, τα οποια αποτρεπουν την υγρασια να περασει αναμεσα στα μπεκ και στην κεφαλη.

Προεπιλογή

Και εγαλειο DIY πατεντα απο το ιντερνετ!!! για να βγουνε οι χαλκοροδελες στην περιπτωση που δεν βγουνε μαζι με το μπεκ και μεινουν κολλημενες μεσα στην κεφαλη, στην δικια μου περιπτωση και οι 4 μηνανε μεσα στην κεφαλη, με τις 3 απο τις 4 να τις βγαζω με το κολλαουζο παντεντα.

Οι χαλκοροδελες σε αυτα τα km, εχουν φθορα, και οπως φενεται εχουν λιωσει/φθαρει απο την μερια που παταει το μπεκ, λογω οτι τα καυσαρεια περνανε απο την ροδελα, το μπεκ σε εκεινο το σημειο εχει κενο και εγινε αυτο που φενεται, οποτε ηταν θεμα χρονου να βγαλει καποια θεμα. Οποτε διαρροη καυσης δεν υπηρχε.

Απο την μερια που ερχονται σε επαφη με το μπεκ

Απο την μερια που ερχονται σε επαφη με την κεφαλη.

Προεπιλογή

Καθαρηστικαν οι τρυπες των μπεκ, με το ειδικο σετακι καθαρησμου που ειχα παρει για το combo, θελουν ακομα λιγο στην βαση, πλυθηκε και η κεφαλη απο τα λαδια και ειναι σχεδον ετοιμη για να ξαναμπουν τα μπεκ. Αυριο πανε για ελενχο και καθαρησμα, και να δουμε τι θα μας πει ο μαστορας.

Προεπιλογή

Χαράς την όρεξη σου, εγώ πολλαπλή εισαγωγής θέλω να κάνω αλλαγή και .
    Τα μπέκ εμφανισιακά σε μαύρο χάλι, η χαλκό κορδέλες μαύρα χάλια.
    Μακάρι ο μπεκάς να τα βρει OK.
    Οι τρύπες από τα μπέκ τις έκλεισες με κάτι για το καθαρισμό που έκανες ??

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαράς την όρεξη σου, εγώ πολλαπλή εισαγωγής θέλω να κάνω αλλαγή και .
    Τα μπέκ εμφανισιακά σε μαύρο χάλι, η χαλκό κορδέλες μαύρα χάλια.
    Μακάρι ο μπεκάς να τα βρει OK.
    Οι τρύπες από τα μπέκ τις έκλεισες με κάτι για το καθαρισμό που έκανες ??
    Θα μαθουμε αυριο αν τα ποιασει...συνηθως Κυριακες τον βλεπω καθεται στο μαγαζι, ειναι ακριβως διπλα μου, αλλα σημερα δεν ειδα φως καθολου να του τα πηγαινα, οποτε αυριο
    Ναι τις τρυπες τις βουλωσα οταν καθαριζα, το σετ καθαρισμου εχει ταπες μεταλικες που βαζεις κατω στην τρυπα και δεν πεφτουν μεσα, τις βαζεις με μια προεκταση, στην φωτογραφια που ειναι βρωμικη φενεται αν την προσεξεις καλα, και την σκονη που επεφτε μεσα, την ρουφηξα με πατεντα καλαμακι στο σπυραλ της σκουπας.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Της πατέντας το κάγκελο βλέπω, χαχαχαχα.
    Απιστευτα εργαλεία.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της πατέντας το κάγκελο βλέπω, χαχαχαχα.
    Απιστευτα εργαλεία.
    Στο ιντερνετ βρισκεις τα παντα!!!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ιντερνετ βρισκεις τα παντα!!!!
    Ωραίος!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Μολις πηρα τα μπεκ, καθαριστηκαν και μετρηθηκαν, πηρα και 4 σελιδες με τα αποστελεσματα, 1 για καθε μπεκ. Το αν ηταν βουλωμενο μπεκ καποιο, πριν την μετρηση δεν μπορει να το ξερει, γιατι δεν μπορει να βαλει βρωμικα μπεκ πανω στο μηχανημα.
    Τα νεα δεν ειναι ευχαριστα ομως.... Τα 2 μπεκ εχουν περασει οριακα τα τεστ/μετρησεις/παραμετρους, και τα αλλα 2 του 1ου και του 2ου κυληνδρου, παλι ειναι οριακα, αλλα μονο μια παραμετρος ειναι εκτος, στην ουσια τα 2 μπεκ εχουν μεγαλες διαρροες και για αυτο στο 1ο κρυο ξεκινημα εχω για περιπου 15-30 δευτερολεπτα κροταλισμα του κινητηρα, το οποιο στρωνει και μετα δεν ξαναεμφανιζεται παρα μονο οταν μηνει σβηστο το αμαξι ολο το βραδυ. Ο μπεκας μου ειπε δεν συμφερει να επισκευαστουν, και κοστολογικα και για το οτι μονο το πρωι κροταλιζει για λιγο το μοτερ, και δεν παρουσιαζει κατι αλλο στην ολη λειτουργια τους, στην ερωτηση μου αν αυτα επιρεαζουν την καταναλωση, μου ειπε οχι. Στην ουσια δεν ηθελε απλα να μου κανει επισκευη μονο και μονο για να μου παρει λεφτα και να πει οτι κατι εκανε. Μου ειπε βαλτα πανω, γραψτα και αλλα χιλιομετρα και τα αλλαζεις καποια στιγμη με καινουρια, γιατι και επισκευη να τα κανουμε, καινουρια δεν γινονται..... Αυταααα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 3 Εβδομάδες πρίν στις 16:18

Προεπιλογή

ωχ....σαν ακριβό ακούγεται αυτό....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωχ....σαν ακριβό ακούγεται αυτό....
    300€...εκαστος!!
    ...και καπου εδω, σιγα σιγα, ολη αυτη η διαφορα εξηκονομησης καυσιμου σε αυτα τα km, σε σχεση με την βενζινη, ...γυρνανε στον κατασκευαστη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 3 Εβδομάδες πρίν στις 18:14

Προεπιλογή

Νίκο δεν μπορώ να πιστέψω με τίποτα ότι δεν έχεις θέμα με καταναλώσει ή δούλεμα του κινητήρα ή επιδόσεις του μοτέρ με 2 μπέκ προβληματικά!!!
    Είναι μεγάλο το ποσό για καινούργια αλλά πολύ σύντομο διάστημα τον μπέκ με θέματα!!!
    Έτυχε????

Έχω δει αρκετά βίντεο με ανακατασκευή μπέκ από εξωτερικό που γίνονται καινούργια... Είναι μεγάλο το ποσό για καινούργια.

Προεπιλογή

Γιωργο περα του πρωινου μονολεπτου κροταλισματος, σε λειτουργια του μοτερ δεν εχω παρατηρισει τιποτα αλλο, δηλαδη να κομπιαζει, να ρεταρει εν κινηση κτλ, δεν εχει τετοια θεματα, το μοτερ δουλευει στρωτα, το μονο που εχω διαπιστωσει τελευταια ειναι οτι σε ρεπριζ 100-140 το βλεπω σαν να ειναι αδυναμο, δεν ειναι ζωηρο θα ελεγα, εκκινησεις φευγει καλα, αλλα μερικες φορες ρελαντι κυριως μετα απο ταξιδι, σαν να φερνει κραδασμο στην καμπινα, σαν να εχει χαλασμενη βαση μηχανης, αλλα αν ηταν απο βαση μηχανης, ο κραδασμος θα ηταν συνεχης, και δεν θα ερχοταν φευγει. Απο καταναλωσεις, παντα εχω θεμα οτι νωμιζω οτι καιει παραπανω, αλλα σε νορμαλ καταστασεις, δεν εχω ξεφυγει απο τα 5,5-6 λιτρα βαρια, για να πω εχω θεμα.

Τωρα και εγω πιστευω θα εχει χασει σε αποδοση, και αν εχει χασει εχει χασει σταδιακα και για αυτο δεν το εχω καταλαβει. Ισως και απο αυτα τα 2 μπεκ, να εβγαλε θεμα και το racechip που δεν δουλευε και να μην εχει χαλασει.
    Μονο με καινουρια μπεκ θα δω την διαφορα. Σε αυτα τα Km ο μπεκας μου ειπε δεν αξιζει να τα επισκευασω. Και στην αρχη με τρομαξε οταν μου ειπε θες μπεκ. Αλλα προς το παρον αφου δεν εχω μεγαλα θεματα δεν θα κατσω να το ψαξω παραπανω. Δηλαδη στην ουσια εχουμε 2 μπεκ τα οποια ειναι εκτος οριον, αλλα στο μοτερ δεν παρατηρεις τρελα πραγματα.

Και κατι που μου ειπε ο μπεκας, το ενα το μπεκ οταν τα εβαλε πανω στο μηχανημα ειχε μεγαλες επιστροφες, και κατα το τεστ, εστρωσε.

Προεπιλογή

Αυτες ειναι οι μετρησεις απο τα μπεκ, του 1ου και του 2ου ειναι που εχουν το θεμα με επιστρεφομενα, εσωτερικη διαρροη απο οτι μου ειπε.

1ος

2ος

3ος

4ος

Προεπιλογή

Περιμένουμε εντυπώσεις απο το δούλεμα του κινητήρα.

Προεπιλογή

Σελίδα 77 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 276775767778 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Karaman's Corsa C 1.3Cdti
    Από τον/την Karaman στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 706
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-21, 22:45
  2. Karaman=άψογος
    Από τον/την Kostas_Corsa στο forum Αξιολογήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 00:08
  3. Τραχυς ο ηχος του corsa 1.3 ecoflex ?
    Από τον/την Garus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 03:50
  4. Corsa Ecoflex 1.3 ή 1.7
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 17:26
  5. opel corsa 1.3 c'mon ecoflex
    Από τον/την geoliol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 20:17

Δικαιώματα - Επιλογές