If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 64 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 145462636465 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.261 έως 1.280 από 1284

Προεπιλογή

Πολύ κρίμα ρε ****το να παρκάρεις και να πας να το πάρεις και να το βρίσκεις χτυπημένο, τουλάχιστον άφησε το τηλέφωνο, μπράβο της.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι επιφανειακο, εχει μπει μεσα και εχει πεταξει και μπογια σε ενα σημειο, δεν πηγα ακομα να το δει λαμαρινας, Δευτερα θα μου δωσει το οκ ο ασφαλιστης να παω να συνενοηθω για φτιαξιμο. Για πορτα λενε κανα 2 φιλοι που το ειδανε, αλλα δεν ξερω, εγω το βλεπω επειδη ειναι ισια επιφανεια, χωρις νευρα, αν μπορει να την σφυριλατισει απο μεσα, προτιμω να μην αλλαξω, δεν ξερω...απο βδομαδα θα δω τι θα μου πει ο λαμαρινας.
    Την λαμαρίνα ένας καλός μάστορας στην κάνει καινούργια, ειδικά αν ασχολείται με PDR. Δεν υπάρχει λόγος για νέα πόρτα. Προσωπικά ο μόνος λόγος που θα την άλλαζαν ήταν αν έβρισκα μεταχειρισμένη σε άψογη κατάσταση στο ίδιο χρώμα. Το όλο θέμα είναι στο βάψιμο για εμένα.

Επίσης μιας και πιάνουν τα χέρια σου, αφαίρεσε καθρέπτη και χερούλι πριν το βάψιμο ή σιγουρέψου ότι δε θα στα βάζουν από πάνω αν σου κάνουν ολική βαφή στη πόρτα!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την λαμαρίνα ένας καλός μάστορας στην κάνει καινούργια, ειδικά αν ασχολείται με PDR. Δεν υπάρχει λόγος για νέα πόρτα. Προσωπικά ο μόνος λόγος που θα την άλλαζαν ήταν αν έβρισκα μεταχειρισμένη σε άψογη κατάσταση στο ίδιο χρώμα. Το όλο θέμα είναι στο βάψιμο για εμένα.

Επίσης μιας και πιάνουν τα χέρια σου, αφαίρεσε καθρέπτη και χερούλι πριν το βάψιμο ή σιγουρέψου ότι δε θα στα βάζουν από πάνω αν σου κάνουν ολική βαφή στη πόρτα!
    Μου το εχουν κανει σε ενα caddy επαγκελματικο που ειχαμε, ουτε το φλας δεν τραβηξε απο το φτερο να ξεκουμπωσει, του ητανε ποιο ευκολο να κατσει να το χαρτοσει με ταινια, και το καλο ειναι οτι εβαψε και το λαστιχο απο το καπακι του ρεζερβουαρ που φενεται αναμεσα στο πορτακι και την λαμαρινα, απο τις φωνες με ειχανε ακουσει σε περιμετρο 500μ σιγουρα....

21 χρονια εχω αλλαξει 5 λαμπαρινομπογιατζηδες, ολοι ηταν ενας και ενας!!!! μερικοι πραγματικα φιντανια!!! ...μονο ενας ηταν μερακλης, ειχαμε για ...χρονια συνεργασια, οντας ως γκαντεμης, αλλα στο τελος καπου το εχασε, ...αυριο παω να μηλισω με τον 6ο, λαμαρινας κυριως, φαφεα θα το παω σε αυτον που μου ειχε βαψει το astra με το ατυχημα με τον σκυλο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Σημερα ειχα αλλαγη λαδιων, και επιτελους, διαρροες τελος!!!

Νωμιζεις!!!!!!
    Αντες βρες απο που βγενει αυτη η διαρροη, ουτε απο πανω κατεβενει, ουτε απο κατω σταζει, ειναι μπροστα εκει που δεν εχει τιποτα να την δικαιολογει, μονο αν ειναι απο την τσιμουχα στροφαλου στο σασμαν, και εχει κανα νευρο οριζοντιο εκει και την βγαζει εμπρος, αλλιως δεν εξηγειται...

Και ποσο τυχη ακομα....προχτες εθνικη και πανω σε προσπεραση φορτηγου, πεταγεται μια πετρα, ακουσα το χτυπο στο παρμπριζ και μετα ανακαλυψα το αποτελεσμα, το καλο ειναι οτι ειναι στην μερια του συνοδηγου, και ειναι εκτος διαδρομης υαλοκαθαρηστηρα, οποτε δεν τον κοβει.

Προεπιλογή

Ηρθε και το σετακι του συμπλεκτη, μαζι με το πομπακι, αγορα απο ebay.de, αφου ελλαδα γιοκ. Τα εχω μαζεψει ολα, τσιμουχες, βαλβολινες, και αμα μου την ''βιδωσει'' τον αλλαζω!!
    Αυριο λογικα ερχονται και η αντλια νερου μαζι με θερμοστατη απο autodoc, οποτε την ερχομενη Κυριακη την αλλαζω, και την μεθεπομενη αλλαζω εμπρος φρενα. Οποτε εχουμε μελλον ακομα....

Και εχω στην ακρην την γνησια EGR, την οποια την αλλαξα προλυπτικα μιας και ειχε βγαλει βλαβη για EGR, οταν ειχε βουλωσει το DPF, οποτε την καθαρησα και θα πειραματιστω καποια στιγμη να την ξαναβαλω πανω, να δω αν δουλευει σωστα, καθαρισμος εγινε με καθαριστικο...φουρνου, απο τα lidl!!! 5 ψεκασματα λιγο τριψιμο με οδοντουβουρτσα και εγινε λαμπικο!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 2 Εβδομάδες πρίν στις 20:17

Προεπιλογή

Πλυθηκε το ''εργαλειο'' σημερα και αυριο μπενει για φτιαξιμο, τελικα δεν θα αλλαξω πορτα, δεν ηθελα, επισκευαζεται, και αναμενω αποτελεσμα...

Προεπιλογή

Καλή επιτυχία να έχεις σε όλα Νίκο.

Μία που μπλέκεις με την κουζίνα, κανένα κατσικάκι στο φούρνο θα φάμε??????
    Χα χα χα.

Κάποια στιγμή δοκίμασε αυτό :

Τα κάνει αόρατα τα λάδια, εγώ την egr με αυτό την κάνω, και όχι μόνο...

Προεπιλογή

Σε μορφή αφρό είναι.

Προεπιλογή

Άρε αλάνια, καλλιτέχνες είστε και η δυο, μέσα σ' όλα είστε, Νίκο με το καλό να το φτιάξεις το οπελάκι και να μήν φαίνεται τίποτα, καινούριο να γίνει!!!

Προεπιλογή

Τέτοια hacks θέλουμε!

Προεπιλογή

Σημερα αλλαξα την αντλια νερου, αντλια πηρα της ΙΝΑ, αλλα...την πατησα, μιας και ξεχασα οτι η ΙΝΑ και η VALEO εχουν γινει ενα, οποτε οι αντλιες ειναι πανομοιοτυπες, με διαφορετικα part numbers, οποτε ισως το προβλημα επανελθει, η διαρροη τελικα απο οτι καταλαβα δεν ηταν απο τον αξονα της αντλιας, αλλα απο μια ταπα που εχει στο σωμα πανω.
    Θερμοστατη δεν αλλαξα, γιατι τον δοκιμασα και ανοιγει οντως στους 80 βαθμους, αν και σημερα ειδα οτι πανω γραφει 88 βαθμους, αρα το προβλημα μπορει να ειναι στον αισθητηρα που εχει πανω, η εχει χαλασει ο θερμοστατης, παντως ειναι κλειστος μεχρι τους 80 που ανοιγει, μετα κυκλοφορει τα νερα.

Προεπιλογή

Και ενα συγγριτικο, οι πρωτες ειναι οι ΙΝΑ, οι δευτερες ειναι η Valeo

Προεπιλογή

Και με την ευκαιρια εκανα εναν ελενχο στην καδενα, ειχα καποιους ενδιασμους, το γραφω τωρα που μαλλον επιβαιβεονοται τα αποτελεσματα, οταν αλλαξα την τροχαλια και την τσιμουχα στροφαλου, για να αλλαχτει η τσιμουχα, επρεπε να κλειδωσω τον χρονισμο, αυτο το εκανα απο την μερια της εισαγωγης, χωρις να αφαιρεσω το rail, βγαζοντας μοντο τις βασεις του. Αλλα το κλειδωμα του εκκεντροφορου, δεν εμπενε χωρις να λυσω τον στροφαλο και να περιστρεψω ξεχωριστα τον εκκεντροφορο. Μετα που κλειδωσαν και εσφιξα την βιδα του στροφαλου, ο χρονισμος τεροιαζε μετα απο 2-3 περιστροφες που τον δοκιμασα.
    Και φτανω στην παρατηρηση μου, τωρα κυριως με το που ποιασαν τα κρυα, αλλα και το τελευταιο καιρο πριν αλλαξω την τσιμουχα και ξαναχρονισω, παρατηρουσα οτι στο κρυο πρωτο ξεκινημα, το μοτερ για 3-5 δευτερολεπτα, ψιλορεταριζε και εστρωνε ομως. Μετα την αλλαγη της τσιμουχας και συναμα το ξαναχρονισμα, αυτο το φαινομενο εξαφανιστηκε τελειως, αμεσως στο πρωτο μιζαρισμα το μοτερ ειναι αμεσα ομαλο.
    Οποτε ο νους μου πηγαινε προς την καδενα οτι εχει ξεχειλωσει, και εχει ξεχειλωσει μεσα σε 15000km???? Οποτε σημερα που ελενξα, μαλλον οι υποψιες μου εχουν βγει επαληλευθει, ο τεντωτηρας εχει ανοιξει, σε σχεση με την εικονα που ειχε τοποθετηθει, αλλα και σε σχεση με τον προηγουμενο τεντωτηρα που φορουσε το αμαξι, αλλα καταληγω οτι το σετακι της magneti mareli που πηρα ηταν τελειως ''σκουπιδι''!!! Οποτε ή ξεχειλωσε η καδενα, ή τα γραναζια ''πατησανε''
    Οποτε καποια στιγμη μεχρι ή το καλοκαιρι ή στην επομενη αλλαγη λαδιων, θα ξαναλλαξω καδενα να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Γενικα η ολη διαδικασια/εργασια που ειχα κανει τοτε και ηταν και Μ.εβδομαδα, ηταν απο το πρωτο πραγμα μεχρι το τελευταιο ολη μια αποτυχια!!!!! Κυριολεκτικα δεν πηγε τιποτα καλα.

Και παρακατω ειναι σε συγγριση οταν αλλαχτηκε η καδενα ποσο κλειστος ηταν και ποιο κατω σε σχεση με την παλια καδενα που φορουσε, ακομα και να συγγρινω με την καδενα στο C, που ειχα βαλει της Skf και την ειχα ελενξει μετα απο καποια Km, εκεινη δεν ειχε ξεχειλωσει τοσο.

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...l=1#post615426
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...l=1#post615409

Προεπιλογή

Ο θερμοστάτης σου ανοίγει χαμηλά Νίκο (Άλλαξα και το δικό μου πέρσι (σετ καβούκι-αισθητήρα )άνοιγε στους 80 και όχι 88) , 88-90+ δουλεύει κανονικά. Λογικά θα σου βγάλει Error αν δεν έχει βγάλει ήδη (ecn 099858) P2184 8580 2184 Engine Coolant Temperature Sensor 2 Circuit Low
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vgr : 6 Μέρες πρίν στις 03:53

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με την ευκαιρια εκανα εναν ελενχο στην καδενα, ειχα καποιους ενδιασμους, το γραφω τωρα που μαλλον επιβαιβεονοται τα αποτελεσματα, οταν αλλαξα την τροχαλια και την τσιμουχα στροφαλου, για να αλλαχτει η τσιμουχα, επρεπε να κλειδωσω τον χρονισμο, αυτο το εκανα απο την μερια της εισαγωγης, χωρις να αφαιρεσω το rail, βγαζοντας μοντο τις βασεις του. Αλλα το κλειδωμα του εκκεντροφορου, δεν εμπενε χωρις να λυσω τον στροφαλο και να περιστρεψω ξεχωριστα τον εκκεντροφορο. Μετα που κλειδωσαν και εσφιξα την βιδα του στροφαλου, ο χρονισμος τεροιαζε μετα απο 2-3 περιστροφες που τον δοκιμασα.
    Και φτανω στην παρατηρηση μου, τωρα κυριως με το που ποιασαν τα κρυα, αλλα και το τελευταιο καιρο πριν αλλαξω την τσιμουχα και ξαναχρονισω, παρατηρουσα οτι στο κρυο πρωτο ξεκινημα, το μοτερ για 3-5 δευτερολεπτα, ψιλορεταριζε και εστρωνε ομως. Μετα την αλλαγη της τσιμουχας και συναμα το ξαναχρονισμα, αυτο το φαινομενο εξαφανιστηκε τελειως, αμεσως στο πρωτο μιζαρισμα το μοτερ ειναι αμεσα ομαλο.
    Οποτε ο νους μου πηγαινε προς την καδενα οτι εχει ξεχειλωσει, και εχει ξεχειλωσει μεσα σε 15000km???? Οποτε σημερα που ελενξα, μαλλον οι υποψιες μου εχουν βγει επαληλευθει, ο τεντωτηρας εχει ανοιξει, σε σχεση με την εικονα που ειχε τοποθετηθει, αλλα και σε σχεση με τον προηγουμενο τεντωτηρα που φορουσε το αμαξι, αλλα καταληγω οτι το σετακι της magneti mareli που πηρα ηταν τελειως ''σκουπιδι''!!! Οποτε ή ξεχειλωσε η καδενα, ή τα γραναζια ''πατησανε''
    Οποτε καποια στιγμη μεχρι ή το καλοκαιρι ή στην επομενη αλλαγη λαδιων, θα ξαναλλαξω καδενα να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Γενικα η ολη διαδικασια/εργασια που ειχα κανει τοτε και ηταν και Μ.εβδομαδα, ηταν απο το πρωτο πραγμα μεχρι το τελευταιο ολη μια αποτυχια!!!!! Κυριολεκτικα δεν πηγε τιποτα καλα.

Και παρακατω ειναι σε συγγριση οταν αλλαχτηκε η καδενα ποσο κλειστος ηταν και ποιο κατω σε σχεση με την παλια καδενα που φορουσε, ακομα και να συγγρινω με την καδενα στο C, που ειχα βαλει της Skf και την ειχα ελενξει μετα απο καποια Km, εκεινη δεν ειχε ξεχειλωσει τοσο.

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...l=1#post615426
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...l=1#post615409
    Οχι ρε γμτ....κριμα την δουλεια και την εργασία....αντε να ζητησεις ευθυνες τωρα...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Κρίμα πράγματι. Αλλά έτσι μαθαίνουμε.....
    Άντε τώρα να είχες πάει σε συνεργείο και να προσπαθούσες να βγάλεις άκρη.....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο θερμοστάτης σου ανοίγει χαμηλά Νίκο (Άλλαξα και το δικό μου πέρσι (σετ καβούκι-αισθητήρα )άνοιγε στους 80 και όχι 88) , 88-90+ δουλεύει κανονικά. Λογικά θα σου βγάλει Error αν δεν έχει βγάλει ήδη (ecn 099858) P2184 8580 2184 Engine Coolant Temperature Sensor 2 Circuit Low
    Δεν μου εχει βγαλει βλαβη, την προηγουμενη μερα το δοκιμασα και ελενξα μεσω torque, και ειδα οτι ανοιγει κανονικα, αλλα στους 80 ακριβως. Και χτες ειδα με φακο οτι γραφει πανω 88 βαθμους. Θερμοστατη πηρα μαζι με την αντλια για καθε ενδεχομενο, αλλα δεν τον αλλαξα χτες.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι ρε γμτ....κριμα την δουλεια και την εργασία....αντε να ζητησεις ευθυνες τωρα...
    Δεν βγαζεις ακρη, λαθος τοποθετηση θα σου πουνε ως συνηθως.... Και το σετακι της mareli, ηταν και ποιο ακριβο απο της ΙΝΑ, πχ, δεν ηταν το ποιο φθηνο, τωρα λεω να παω σε ΙΝΑ, αλλα κοιταζω τα εχουν τα ποιο φθηνα απο ολα, και την φοβαμαι μην την φαω ξανα, εχει ενας φιλος ενα σετακι skf, που του εχει μηνει και θα παω να το παρω να βαλω αυτο.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα πράγματι. Αλλά έτσι μαθαίνουμε.....
    Άντε τώρα να είχες πάει σε συνεργείο και να προσπαθούσες να βγάλεις άκρη.....
    Καλα στο συνεργειο θα σου ελεγε, αλλαγη και πληρωσε παλι εργατικα. Χωρια την ταλαιπωρια...
    Εγω θα κατσω τωρα 2 μερουλες, με την ησυχια μου και θα χασω τα λεφτα της 1η καδενας, αυτα εχει οταν αγοραζει απο το ιντερνετ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 6 Μέρες πρίν στις 15:59

Προεπιλογή

Νίκο έχει βγάλει ένα καινούργιο σετάκι η skf vkml 82000-3 με οπές στην αλυσίδα για καλύτερη λίπανση. Είναι το premium πακέτο της αναφέρει.

Προεπιλογή

Ναι το γνωρίζω, μάλλον αυτό θα πάρω, αν και είπα στον φίλο μου που έχει το απλο της skf ότι θσ του το πάρω, τώρα πρέπει να τον ακυρώσω....
    Περιμένω να πάει η έκπτωση από autodoc στο 40%, χτες εκεί ήταν λογω black Friday, αλλά σήμερα είναι στο 31%. Μαζί θα χτυπησω και μια τετραδα koni πορτοκαλί για της αδερφής μου το golf, περίπου 80€ κατω απο όσο τα βρησκω Ελλάδα.

Σελίδα 64 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 145462636465 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Karaman's Corsa C 1.3Cdti
    Από τον/την Karaman στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 706
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-21, 22:45
  2. Karaman=άψογος
    Από τον/την Kostas_Corsa στο forum Αξιολογήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 00:08
  3. Τραχυς ο ηχος του corsa 1.3 ecoflex ?
    Από τον/την Garus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 03:50
  4. Corsa Ecoflex 1.3 ή 1.7
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 17:26
  5. opel corsa 1.3 c'mon ecoflex
    Από τον/την geoliol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 20:17

Δικαιώματα - Επιλογές