If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 72 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 226270717273 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.421 έως 1.440 από 1444

Προεπιλογή

Όχι δεν έχουν παιδιά διότι δεν έχουν πεταλούδα οπότε δεν χρειάζεται

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έχουν παιδιά διότι δεν έχουν πεταλούδα οπότε δεν χρειάζεται
    +1 δεν υπάρχει σκαστρα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Χτες συμπληρωθηκαν 4 χρονια σημβιωσης με το corsaki, περιπου 108000km εγραψε σε αυτο το χρονικο διαστημα και 257000km συνολικα στο καντραν, σημερα περασαμε και κτεο, μηδεν παρατηρησεις, και ελπιζω να συνεχισει ετσι. Μεχρι στιγμης εχει αποδηχτει σκυλι μαυρο το corsaki, γυρνας μιζα και φευγεις, φτου φτου σκορδα να μην το ματιαξω!!

Προεπιλογή

Γενικά τα Corsa έχουν το ιδανικό σκάφος για καθημερινές μετακινήσεις.
    Και είναι και σβέλτα!
    Αν είναι σβέλτο το δικό μου (1200), φαντάσου το δικό σου!
    Οικονομικά και (γενικά) αξιόπιστα αμάξια. Με πλήθος ανταλλακτικών κλπ.

Απλά τώρα οι τιμές έχουν ξεφύγει...
    Εγώ το δικό μου, μαζί με τα έξτρα, το πήρα 10.850... Καινούριο!
    Τώρα με τα ίδια έξτρα ίσως θες και 19.000...

Αν δεις πόσο έχουν ανέβει η τιμές στα μεταχειρισμένα τρελαίνεσαι! Εγώ τώρα, με 4.5 χρόνια και με τα λίγα κμ που έχει, το δίνω άνετα πάνω από την τιμή αγοράς του...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 δεν υπάρχει σκαστρα.
    Χτες συμπληρωθηκαν 4 χρονια σημβιωσης με το corsaki, περιπου 108000km εγραψε σε αυτο το χρονικο διαστημα και 257000km συνολικα στο καντραν, σημερα περασαμε και κτεο, μηδεν παρατηρησεις, και ελπιζω να συνεχισει ετσι. Μεχρι στιγμης εχει αποδηχτει σκυλι μαυρο το corsaki, γυρνας μιζα και φευγεις, φτου φτου σκορδα να μην το ματιαξω!!

Μπραβο Νικόλα,το προσέχεις όμως σαν τα μάτια σου...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων

Γενικά τα Corsa έχουν το ιδανικό σκάφος για καθημερινές μετακινήσεις.
    Και είναι και σβέλτα!
    Αν είναι σβέλτο το δικό μου (1200), φαντάσου το δικό σου!
    Οικονομικά και (γενικά) αξιόπιστα αμάξια. Με πλήθος ανταλλακτικών κλπ.

Απλά τώρα οι τιμές έχουν ξεφύγει...
    Εγώ το δικό μου, μαζί με τα έξτρα, το πήρα 10.850... Καινούριο!
    Τώρα με τα ίδια έξτρα ίσως θες και 19.000...

Αν δεις πόσο έχουν ανέβει η τιμές στα μεταχειρισμένα τρελαίνεσαι! Εγώ τώρα, με 4.5 χρόνια και με τα λίγα κμ που έχει, το δίνω άνετα πάνω από την τιμή αγοράς του...
    21200 ευρώ το 1500αρι με μεσαίο εξοπλισμό ...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παντα ετσι ειναι, προσεχεις για να εχεις.
    Το μονο που δεν μπορεσα να αλλαξω προλυπτικα, ειναι ο συμπλεκτης, και τελικα θα βγαλω ολα τα km του καλοκαιριου και μετα θα τον αλλαξω, παντως ταξιδι που εκανα 3 ατομα φορτιο δεν εκανε κιχ ο συμπλεκτης, και τον ζοριζα κιωλας...επαιζα με την τυχη μου!!!
    Λογικα πριν ή μετα τον 15αυγουστο θα το ποιασω...θα!!!

Προεπιλογή

Καλησπέρα Νίκο. Τον έχεις δει καθόλου αυτόν? Καλά τα λέει? Ωραίος μου φαίνεται. Σαν το μοτέρ σου δεν δένει στο βίντεο?

https://www.youtube.com/watch?v=Y90_pk9Ujnc

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Νίκο. Τον έχεις δει καθόλου αυτόν? Καλά τα λέει? Ωραίος μου φαίνεται. Σαν το μοτέρ σου δεν δένει στο βίντεο?

https://www.youtube.com/watch?v=Y90_pk9Ujnc
    Οχι δεν τον ηξερα, αλλα λιγο που ειδα, και βλεπω να βαζει λαδι ή καποιο αλλοι ψεκαζουν το μπλοκ με σπρει χαλκου, σε φλαντζα μεταλικη????!!!!!.... απλα....FAIL!!!!!

Προεπιλογή

Τα χημικα σε αλλο επιπεδο!!! ... ζεστο νερο, και δεν εβαλα χερι, βγηκε πεντακαθαρο!!! λες και το εκανα με σφουγγαρι...

Προεπιλογή

Οχι δεν τον ηξερα, αλλα λιγο που ειδα, και βλεπω να βαζει λαδι ή καποιο αλλοι ψεκαζουν το μπλοκ με σπρει χαλκου, σε φλαντζα μεταλικη????!!!!!.... απλα....FAIL!!!!!
    Κατάλαβα... Τέλος πάντων... Κουκλί το corsaki!!! Προσοχή με τα χημικά γιατί πολλά πλυντήρια βάζουν ότι να ναι και κάνουν κακό στο χρώμα των αυτοκινήτων μας.

Προεπιλογή

Συμφωνώ!
    Πάντως ο ενεργός αφρός είναι πολύ ωραίο σαν διαδικασία. Satisfying!

Εγώ επειδή το πλένω μόνος μου, χωρίς πιεστικό, αυτό που κάνω είναι:

- Ψεκάζω όλο το αυτοκίνητο με μια ψεκαστήρα 5l διάλυμα σαπουνιού με νερό.

- Στην συνέχεια, αφού το αφήσω ένα πεντάλεπτο, το ξεπλένω με άφθονο νερό.

- Μετά χρησιμοποιώ ένα γάντι με ίνες (όχι πυκνό) το οποίο βουτάω σε κουβά με νερό και σαπούνι. Ξεκινάω από πάνω προς τα κάτω.

-Τέλος ξέπλυμα με άφθονο νερό και μετά σκούπισμα

- Αν θέλω τέλειο αποτέλεσμα, δεν το σκουπίζω, αλλά χρησιμοποιώντας ένα άδειο 0.5 μπουκάλι νερό, και γεμίζοντας το με απιονισμένο, βρέχω τζάμια και μεγάλες επιφάνειες του αυτοκινήτου.

- Προφανώς, πάντα ανοίγω τις πόρτες και το πορτμπαγκάζ, ώστε να σκουπίζω τις εσωτερικές επιφάνειες της πόρτας κλπ

Αυτά...
    Πάντως η διαδικασία με πιεστικό και ανέπαφο καθάρισμα είναι ότι καλύτερο για το χρώμα. Αρκεί να έχεις τα κατάλληλα και ποιοτικά προϊόντα!
    Όσο και να προσέξεις, οποιαδήποτε επαφή με το χρώμα μακροπρόθεσμα το φθείρει..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opel astra j 2011 : 2 Εβδομάδες πρίν στις 09:58

Προεπιλογή

Οντως αυτα τα χημικα δεν ειναι για συχνα, αλλα το συγκεκριμενο ''πλυντω μονος σου'' πλυντηριο το 2ο στην πολη, αν και καινουριο, μπηκε δυναμικα με τα προιοντα του, σε σχεση με το 1ο που υπαρχει στην πολη χρονια, και σε εκεινο δεν καθαριζει το αμαξι σε τετοιο βαθμο με τιποτα, και αν δεν το περασεις με δερμα μετα δεν γυαλιζει.
    Σε αυτο και στο ξεπλυμα στο οποιο πεταει απιονισμενο νερο με μιξη ενος κεριου αν θυμαμαι καλα, ειδα οτι το αμαξι ελαμπε περισοτερο, και δεν χρειαστικε να το στεγνωσω με δερμα, μιας και δεν αφησε θαμπαδες, παιζει σαφως ρολο και το ασημι χρωμα, σε μαυρο ισως φενονται οι θαμπαδες.
    Ο ενεργος αφρος ειναι μονο για πλυντηρια, για ιδιωτικη χρηση δεν συμφερει, πριν καποια χρονια ασχοληθηκα με καλον αφροποιητη και αφου αλλαξα 3-4 αφρους βρηκα καλο αφρο που ειχα τον ιδιο και καλυτερο αποτελεσμα σε παραγωγη αφρου, αλλα απο καθαρησμα παλι επρεπε να βαλω χερι, αλλα δεν αξιζε απο θεμα κοστους, και δεν ειχα και το αποτελεσμα που ειδα σε αυτο το πλυντηριο, να φανταστητε οι ζαντες χωρις να βαλω χερι εφυγε ολη η μαυριλα απο τα τακακια χωρις να βαλω χερι.

Προεπιλογή

Λιπαντικο σερβις σημερα! 256.900km μονο λαδια αυτη την φορα... με τα τελευταια 3400km να γινοται μεσα στον Ιουλιο και δοξα το θεο το κορσακι δεν εκανα κιχ...μονο καυσιμο ζηταγε!! Σκορδα!!

Ελενχος για διαρροες, θεοστεγναααα...περιεργο!!

Φθορα της μονωσης του καπο, βαζοντας ο κατασκευαστης την τουρμπινα στο υψος της κεφαλης, δεν σκεφτηκε να βαλει καποιου ειδους αντανακλαστικο/προστατευτικο ζεστης εκει περα???...καπως ετσι περνεις φωτια!! το μπαλωσα με ταινια αλουμινιου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 6 Μέρες πρίν στις 17:38

Προεπιλογή

Τελεια....και άλλα τόσα km να κάνει χωρις να ζητήσει τίποτα.....
    Σταθερός στα Molygen βλέπω εσύ.....

Προεπιλογή

Νίκο το motorbike engine flush το χρησιμοποιείς για να καθαρίσεις εσωτερικά το μοτέρ από επικαθήσεις; Αν ναι, ποια διαδικασία ακολουθείς;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο το motorbike engine flush το χρησιμοποιείς για να καθαρίσεις εσωτερικά το μοτέρ από επικαθήσεις; Αν ναι, ποια διαδικασία ακολουθείς;
    Και εγώ από εδώ το είχα δει και το χρησιμοποίησα στο Corsa C.
    Να είναι ζεστό το μοτέρ . Το ρίχνεις μέσα στα λάδια αυστηρά ρελαντί για 20 λεπτά . Και μετά αλλαγή φίλτρο λαδιού και λάδια .
    Εάν θες κάνε και μια πλύση πρώτα με φθηνό λάδι και αλλαγή

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελεια....και άλλα τόσα km να κάνει χωρις να ζητήσει τίποτα.....
    Σταθερός στα Molygen βλέπω εσύ.....
    Πιστευω ειμαι περιπου στην καμπη της ''νιωτης'' του να αρχιζει να βγαζει...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων

Ναι για πλυσιμο του κινητηρα, δεν προσεξα οταν το αγοραζα οτι ειναι για μοτοσυκλετες, αλλα την ιδια δουλεια κανει, συνηθως περνω παλι της LM το 2427 ή το 1883 τα οποια ειναι 500ml, αλλα και αυτο που πηρα επαρκουσε για 4λιτρα λαδι.
    Οπως εγραψε περιπου ο Μελετης, σε ζεστο κινητηρα στα παλια λαδια το ριχνεις μεσα, ρελαντι 10 λεπτα λεει στις οδηγιες, εγω το αφηνω και 15 μερικες φορες, βγαζεις τα παλια, αλλαζεις φιλτρο λαδιου, βαζεις καινουρια λαδια, μετα για περιπου 50-100km βαρια, δεν το στροφαρω ψηλα, μεχρι να πατησουν παλι τα καινουρια λαδια. Ανα 2 αλλαγες το χρησημοποιηω, δηλαδη τωρα που τα αλλαζω ανα 8000km, ανα 16000km δηλαδη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 6 Μέρες πρίν στις 12:29

Προεπιλογή

Πιστεύω ότι τα 16.000κμ είναι ΠΑΡΑ πολύ λίγα για να χρησιμοποιείς καθαριστικό. Ειδικά όταν κάνεις αλλαγές στα 8.000κμ και με τόσο καλά λάδια.

Επίσης, εγώ θα πρότεινα όταν κάνεις την διαδικασία αυτή (πχ ανά 4 αλλαγές λαδιών) να παίρνεις και ένα λάδι από τα Lidl, πχ το 10-40 το καλοκαίρι, να το δουλεύεις 10 λεπτά και να το πετάς.

Δεν είμαι ειδικός, απλά είναι λίγα τα 16.000 για καθαριστικό! Φαντάσου κάποιοι αλλάζουν λάδια στα 30.000κμ!

Πάντως μπράβο Νίκο! Το έχεις μπιμπελό!!!!!

Προεπιλογή

Κωστα δεν ειμαι της αποψης να κανω 2η πλυση με φθηνο λαδι, ποσο μαλλον να αφησω το μοτερ να δουλεψει κιωλας με φθηνο λαδι, ακομα και ρελαντι που με κρυο λαδι οι φθορες ειναι μεγαλυτερες, ποσο μαλλον με το φθηνο λαδι. Με αυτο τον τροπο ''μπασταρδευεις'' το καλο λαδι που βαζεις, με το φθηνο, ή θα κανεις 2η πλυση με το ιδιο καλο λαδι που βαζεις, ή καθολου, οπως κανω εγω και εδω και τοσα km δεν εχω προβλημα, ουτε τσιμπαει λαδια ουτε τιποτα, αν τα υπολοιματα απο το καθαρηστικο που μενει μεσα, αλοιωναν το καινουριο λαδι που μπενει μετα, τοσα km πιστευω θα ειχε βγαλει θεμα καπου, και τουλαχιστον για το δικο μου που το κοφτιαζω 1-2 φορες την ημερα, σιγουρα καπου θα την ειχε ακουσει.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Μελέτη και Νίκο!
    Το δικό μου έχει 95.000χλμ (το αγόρασα με 74.000) και δεν έχω βάλει ποτέ καθαριστικό. Από την αρχή LM top tec 4600 5w30 και δεν έχει κάψει σταγόνα. Αλλαγή ανά έτος, καθώς κάνω περίπου 10.000χλμ. Συνήθως στην συμπλήρωση του έτους άρχιζε να κροταλίζει, αυτή την φορά όμως το έκανε νωρήτερα. Δεν ξέρω αν έχει μαζέψει "λάσπη" ή αν μπορώ με κάποιον τρόπο να το εξακριβώσω; Αν κάποιος γνωρίζει, ας γράψει... (Νίκο συγνώμη για την παρένθεση στο θέμα σου)
    Με προβληματίζει λίγο που για το καθαριστικό οι απόψει διήστανται, καθώς μερικοί αναφέρουν ότι μετά την χρήση του μπορεί να αρχίσουν διαρροές...

Σελίδα 72 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 226270717273 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Karaman's Corsa C 1.3Cdti
    Από τον/την Karaman στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 706
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-21, 22:45
  2. Karaman=άψογος
    Από τον/την Kostas_Corsa στο forum Αξιολογήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 00:08
  3. Τραχυς ο ηχος του corsa 1.3 ecoflex ?
    Από τον/την Garus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 03:50
  4. Corsa Ecoflex 1.3 ή 1.7
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 17:26
  5. opel corsa 1.3 c'mon ecoflex
    Από τον/την geoliol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 20:17

Δικαιώματα - Επιλογές