If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 63

Προεπιλογή

Σορυ παίδες... έγραψα φούσκα αντί για μπαλάκι.... Σκέφτομουν την φούσκα ημιαξινιου που μου κόπηκε προπέρυσι...

Προεπιλογή

Όντως είναι φιξ ...

Προεπιλογή

Σκιστηκε φενεται το μπαλακι μεσα??? Αν εκανε μονο ρωγμες, αστο ακομα, εχει ψωμι, στο αστρα του πατερα μου εχουν κανει ρωγμες, πανω απο χρονο που τα εχω δει και ακομα κρατανε. Μεχρι να παρει υγρασια και να κανει μποσκα το μπαλακι και να αρχισει να χτυπαει.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Κόπηκε, δεν έκανε ρογμες...
    Είναι φυσιολογικό με 60000κμ και 7ετιας αυτοκίνητο?

Προεπιλογή

Πάντως σχετικά με το αντιψυκτικό η ιδανική λύση είναι το εμφιαλωμένο νεράκι!

Προεπιλογή

Δυστηχως τα υλικα που χρησημοποιει η οπελ ειναι τραγικα, οχι δεν δικαιολογηται 7ετιας και με λιγοτερο απο 100000κμ αμαξι να εχει φθορες σε τετοια σημεια, που τα ποιο παλια αμαξια τα βγαζανε πολυ ποιο μετα. Οπως ειπα ποιο πανω στο αστρα του πατερα μου ολες οι φουσκες απο τα μπαλακια, ακρομπαρα, εχουν κανει ρωγμες, 13 χρωνων αμαξι, που στης αδερφης μου το γκολφ τα αλλαξα ολα προλυπτικα στις 250000Κμ, 18 χρωνων αμαξι και οι φουσκες ηταν ακομα χωρις ρωγμες.

Προεπιλογή

Καλα κ εγω στο G 1 ακρομπαρο κ 1 μπαρακι ζαμφορ εχω αλλαξει....ολα εχουν κανει ρογμες αλλα δεν σκιστηκαν...κ εχει κ 210000χλμ
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Τετάρτη πάω για αλλαγή ψαλιδιού (με γνήσιο).

Προεπιλογή

Θα χρειαστεί και ευθυγράμμιση?

Προεπιλογή

Γνωμη μου, δες το στο δρομο, αν δεν αλαξει κατι που να σε προβληματιζει μην το κανεις, οταν ξαναλλαξεις λαστιχα καινουρια τοτε το κανεις. Γιατι το ψαλιδι ετσι οπως το βλεπω ειναι φιξ τοποθετησης, εκτος και αν βαζοντας το, αυτο παιζει αρκετα μεσα εξω στα πισω μπουλονια, οποτε ισως θα χρειαστει, αλλα και παλι δες το στο δρομο.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Νίκο!
    Πιστεύω αυτό που λες είναι το ιδανικό.

Προεπιλογή

Φυσικα και θελει ευθυγραμμιση...απ τη στιγμη που εχεις ξαναευθυγραμμισει, το κανες με αυτοκινητο που δεν ηταν πριν πατησει δρομο πρωτη φορα...αρα δεν ηταν καινουριο το ψαλιδι αρα επαιζες με τις ανοχες....εγω δε θα το οδηγουσα χωρις ευθυγραμμιση

Προεπιλογή

Δεν έχει γίνει ποτέ ξανά ευθυγράμμιση στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Είναι όπως ήταν μαμά.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Επειδή διάβασα διάφορα πράγματα πιο πάνω σε σχέση με το ψυκτικό, να πω από την εμπειρία μου τα εξής. Καταρχάς τα περισσότερα εμφιαλωμένα νερά στην Ελλάδα έχουν σχετικά υψηλό ποσοστό αλάτων Μαγνησίου, υψηλότερο από όσο έχει το νερό βρύσης δικτύου ύδρευσης διαφόρων περιοχών, και ειδικά της Αθήνας. Οπότε, γνώμη μου, αν κάποιος θέλει να βάλει κοινό νερό κι όχι απεσταγμένο/απιονισμένο, δε νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να βάλει εμφιαλωμένο (τα μόνα νερά που έχω βρει με σχετικά χαμηλή περιεκτικότητα αλάτων είναι το Κωστηλάτα- πολύ χαμηλή περιεκτικότητα αυτό, το Ζαγόρι και τα Νερά Κρήτης). Επίσης, η ψυκτική ικανότητα του ψυκτικού υγορύ γίνεται μέγιστη όταν το κύκλωμα περιέχει μόνο νερό. Φυσικά δεν είναι σωστό να λειτουργεί έτσι ο κινητήρας, ακόμα και καλοκαίρι, γιατί το ψυκτικό υγρό περιέχει πρόσθετα που λιπαίνουν την αντλία νερού και αποτρέπουν την οξείδωση του ψυκτικού κυκλώματος. Τέλος στα περισσότερα μοτέρ, όπως και στο δικό μου, το κύκλωμα βρίσκεται σε μια μικρή υπερπίεση σε σχέση με την ατμοσφαιρική, η οποία επίσης ανεβάζει κατά τι το σημείο βρασμού του ψυκτικού. Θα έλεγα ότι για συνθήκες νότιας Ελλάδας ιδανικά φτιάχνουμε μια αναλογία 40-50% ψυκτικού υγρού/νερού και για βόρεια Ελλάδα γύρω στο 50%. λόγω χαμηλότερων θερμοκρασιών το χειμώνα. Σε κάθε περίπτωση έχει σημασία να αλλάζουμε το ψυκτικό υγρό κάθε 4-5 χρόνια το πολύ, και να μην αναμιγνύουμε διαφορετικούς τύπους, πχ πράσινο με κόκκινο ή το αντίστροφο. Πολύ χρήσιμα στοιχεία για τα θέματα αυτά έχει και το παρακάτω αρθράκι:
    https://hellafunctional.com/?p=629

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει γίνει ποτέ ξανά ευθυγράμμιση στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Είναι όπως ήταν μαμά.
    Ακομα περισσοτερο πρεπει να ευθυγραμμισεις....οι συγκλισεις αλλου γι αλλου θα ναι μετα απο τοσα χρονια...τελος παντων ο καθενας οτι θελει...για 25Ε δε θα το σκεφτομουν

Προεπιλογή

Όλα καλά. Έγινε σήμερα η αλλαγή. Τελικό κόστος με έκπτωση 250.

Προεπιλογή

Και συγγνώμη που χάλασα το θέμα του αντιψυκτικου με το ψαλίδι. Θα φτιάξω άλλο θέμα και με φωτό του ψαλιδιού (μιας και το παλιό το πήρα σπίτι).

Προεπιλογή

Ωραια θα παρεις σινεμπλοκ κ μπαλακι, θα το επισκευασεις και θα το βαλεις στην αποθηκη για μελλοντικη χρηση..
    Ειτε φθορα, ειτε λακουβα ειτε τρακαρισμα...
    Τι μαρκα εβαλες?

Προεπιλογή

Ενταξει, γνησιο ανταλακτικο, τσουζει λιγο, αλλα τι να κανεις....
    Θελει τελικα ευθηγραμμιση?? Τι σου ειπανε στο συνεργειο?? Πως το ειδες στο δρομο??

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Low Coolant Level - Add coolant
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 21:33
  2. Opel Astra H Coolant Level
    Από τον/την panosh στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 08:47
  3. Astra J coolant Level Low
    Από τον/την skorpiosint στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-11, 21:35
  4. Astra J coolant level low
    Από τον/την giota στο forum Opel
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-11, 17:00
  5. coolant level astra h
    Από τον/την freenow στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-10, 17:40

Δικαιώματα - Επιλογές