If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 63

Προεπιλογή Coolant Astra J 14XER

Παιδιά μιας και περάσανε 5 χρόνια από όταν άλλαξα το αντιψυκτικό, θα του κάνω μια αλλαγή... To αντιψυκτικό έχει 45000km περίπου.
    Επειδή με άγχωσε λίγο το θέμα του απιονισμένου σχετικά με τη θερμοκρασία βρασμού, ήθελα να ρωτήσω αν όντως ο θερμοστάτης στο j ανοίγει πριν τους 100οC. Νομίζω οτι είναι 95, σωστά?
    Αν είναι 95 δεν υπάρχει θέμα με το απιονισμένο.... Αν είναι 105 ίσως υπάρχει πρόβλήμα....
    Βεβαια δεν ξέρω και το πως επηρεάζει τη θερμοκρασία βρασμού και το ίδιο το αντιψυκτικό....

Senior Member
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

στους 95 είναι λέει ιδανική θερμοκρασία για σωστή καύση, άρα, ας ανοίγει λίγο παραπάνω, εγώ όποτε το οδηγάω μέσα στην πόλη χειμώνα-καλοκαίρι, 103 με 106 βλέπω.

Προεπιλογή

απιονισμενο γραφει στην αραιωση ή βρυσης ?

Προεπιλογή

Σχετικά με τον θερμοστάτη, ρωτώ μόνο για το 14XER.

Γενικά, το manual γράφει καθαρό νερό βρύσης.

Senior Member
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

το ίδιο ανοίγουνε

Προεπιλογή

Καμία άλλη γνώμη?

Προεπιλογή

Από την στιγμή που βάζεις νερό + αντιψυκτικό η θερμοκρασία βρασμού θα αλλάξει, οπότε δεν έχει τόσο σημασία αν βάλεις απιονισμένο ή βρύσης.
    Π.χ. σε μείγμα 50 % -50 %, η θερμοκρασία είναι γύρω στους 107° C.

Προεπιλογή

Μιας που εχουμε τον ιδιο κινητηρα, την 1η φορα που ειχα αλλαξει αναγκαστικά αντιψυκτικο μιας που ειχα προβλημα με την αντλια, εβαλα της Opel με αραιωση νερο βρυσης , φετος που αλλαξα για ανανεωση εβαλα απιονισμενο
    Δεν τρέχει κάστανο.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας που εχουμε τον ιδιο κινητηρα, την 1η φορα που ειχα αλλαξει αναγκαστικά αντιψυκτικο μιας που ειχα προβλημα με την αντλια, εβαλα της Opel με αραιωση νερο βρυσης , φετος που αλλαξα για ανανεωση εβαλα απιονισμενο
    Φίλε mcloud, πόσα km έχεις με το j? Σου έχει βγάλει προβλήματα ο XER?
    Εγώ εχω κάνει περίπου 60000km. Μου έβγαλε φούσκα ημιαξονίου (μάλλον αστοχία υλικού), λάμδα και αντλία νερού....

Προεπιλογή

Ο λαμδα ειναι απαραδεκτος.
    Τρομπα νερου βγαλανε κ αλλα αρκετα νωρις.
    Φουσκα ενταξει, ενα χαλικι να την χτυπησε ασχημα κ να την πληγωσε ανοιγει συντομα
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Αρχές την επόμενης εβδομάδας πάω για σέρβις!
    Λάδια, φίλτρο λαδιού και αντιψυκτικό (μπουζί θα δω τι θα κάνω...).
    Σχετικά με το αντιψυκτικό και την αραίωσή του βρήκα την χρήση τομή... Δεν θα χρησιμοποιηθεί νερο βρύσης, αλλά ούτε απιονισμένο. Θα πάρω εμφιαλωμένο νερό και τέλος το μπέρδεμα. "Καθαρά" πράγματα!

Προεπιλογή

Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πόσα λίτρα παίρνει το j με τον 14xer?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παντως το αυτοκολλητο στα μπουκαλια του παραφλου δειχνει αραιωση με νερο βρυσης επειδη τα αλατα του νερου χρειαζονται για να μεγαλωνει το σημειο βρασμου του νερου.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Και με καθαρό νερό να ήταν, πάλι ανεβαίνει το σημείο βρασμού.
    π.χ. 60 % νερό - 40 % γλυκόλη είναι στους 104,4 °C.

Προεπιλογή

Σήμερα πήγα για σέρβις, όπου ειχα άσχημα μαντάτα... Αλλαγή ψαλίδι οδηγού.... 300 ευρώ θα κοστίσει..

Σχετικά με το αντιψυκτικό έβαλα σε ποσοστό περισσότερο αντιψυκτικό σε σχέση με το νερό... Ο μάστορας που ρώτησα μου είπε να μην βάλω σε καμία περίπτωση απιονισμένο/απεσταγμένο. Νερό βρύσης μόνο. Επειδή εγώ το είχα προβλέψει είχα μαζί μου και μπουκαλια πόσιμο εμφιαλωμένο νερό (Κορπης). Μου είπε να βάλουμε απο αυτά. Κατάλαβε ότι είμαι ψείρας.... Και του άρεσε κιόλας... (ήταν χρόνια μηχανικός στην Γερμανία).
    Όλα καλά με τα νερά. Τα έβγαλα όλα, μιας και είχα βάλει και το αεροθερμο τέρμα στο ζεστό.... Ευτυχώς ήταν πρωί και δεν έβρασα..

Το πρόβλημα τώρα είναι το ψαλίδι... Μου είπε ότι δεν έχει κενά προς το παρόν, Αλλά θα χρειαστεί αλλαγή. Η φούσκα φαίνεται και με το μάτι ότι έχει ζημιά... Μου είπαν πάει ολόκληρο σαν ανταλλακτικο.... Περίπου 300 με εργασία... Καμία ιδέα???

Προεπιλογή

Το μόνο είναι να κοιτάξεις σε εξωτερικό συνεργειο και να βάλεις after market ψαλίδι. Το αμαξι είναι σε εγγύηση η όχι?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Εν τω μεταξυ κανα 100αρι κανει ιμιτασιον το ψαλιδι...κ 50 εργασια...κ 25 ευθυγραμμιση...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Νομίζω 280 μου είπαν (θα δω αύριο το χαρτί με την τιμή που μου έδωσαν... Τώρα δεν το έχω μπροστά μου). Στην τιμή ήταν και η εργασία (και λογικά και η ευθυγράμμιση).
    Οπότε 100-130 το ιμιτασιον + 50 εργασία + ευθυγράμμιση 25, δηλαδη 180-210. Ας πούμε 210 με μεταφορικά κλπ. Αξίζει να πάω ώστε ιμιτασιον? Η αλήθεια είναι ότι το φοβάμαι το ιμιτασιον σε τέτοια εξαρτήματα...

Προεπιλογή

Εχει φιξ το μπαλακι στο ψαλιδι τωρα που βλεπω, σου κοπηκε η φουσκα??
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Low Coolant Level - Add coolant
    Από τον/την capthookb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 21:33
  2. Opel Astra H Coolant Level
    Από τον/την panosh στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 08:47
  3. Astra J coolant Level Low
    Από τον/την skorpiosint στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-11, 21:35
  4. Astra J coolant level low
    Από τον/την giota στο forum Opel
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-11, 17:00
  5. coolant level astra h
    Από τον/την freenow στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-10, 17:40

Δικαιώματα - Επιλογές