If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 25

Προεπιλογή Opel astra j 1.3 diesel του 13.προβλημα στο σασμαν

Καλησπερα στην παρεα,προσφατα κατοχος opel astra j 1.3 diesel ecoflex με 5αρι σασμαν start stop!ολα αυτα σας τα λεω για να ξερετε ποιο σασμαν φοραει το αμαξι!το αμαξι δυσκολευεται παρα πολυ να κανει οπισθεν!το αμαξι κανει ενα τρεμουλο,τουλαχιστον σε δρομο χωρις κληση,σε ανηφορικο κομματι το αμαξι δεν ανεβαινει με τιποτα με οπισθεν!σαν να κλοτσαει κανει το αμαξι!σαν οταν μπαινει η οπισθεν να μπερδευει το σασμαν!απο δισκο πλατο εινσι ενταξει,εχει αλλαξει τον επιλογεα αλλα μαλλον το προβλημα δεν λυθηκε!το αμαξι απο ιδιωτη αγοραστηκε με 101.000 χιλιομετρα και το προβλημσ μου το εβγσλε σε μια βδομαδα μετα την αγορα!γενικα βγαζουν προβληματα αυτα στο σασμαν;

Προεπιλογή

Εγώ που έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με το σασμάν προς το παρόν! Από βαλβολίνες είναι οκ;

Προεπιλογή

Ποσα χιλιομετρα εχεις φιλε μου αν επιτρεπετε;απο βαλβολινες εχει αλλα δεν ξερω ποσο καιρο τις εχει γιατι και το βιβλιαρακι του σερβις μισο ενυμερωμρνο ηταν!αλλα κσι βαλβολινες να μην ειχε θα γρατζουνουσε δεν θσ κουμπωνε,τωρα ολα αυτα δεν τα κανει απλα μουλαρωνει το αμαξι και δ
    Κανει ενα τρεμουλο!καποια παιδια στην ομαδα στο fb μου ειπαν οτι βγαζει ζημιες στο σασμαν,μπορει να ειμαι απο τους τυχερους τι να πω!

Προεπιλογή

Δεν βγαζουν ζημιες στα σασμαν αυτα. Κατι αλλο εχει γινει εκει
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Εγω που μιλησα παντως και με αλλα συνεργεια αλλακαι με οπελ μου ειπαν οτι ειναι ευαισθητα!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Το ότι είναι εντάξει από δίσκο πλατό πως το ξέρεις?
    Φοράει βολάν διπλής μάζας?

Προεπιλογή

Ναι διπλης μαζας φοραει!!ουτε πατηναρει ουτε τιποτα,αν ηταν πιστευω δισκο πλατο θα το εκανε και στην πρωτη καθως 1η και οπισθεν ειναι η πιο δυνατες ταχητυτες!το αμαξι την δευτερα μπαινει συνεργειο και βλεπουμε,οτι ειναι θα σας πω να ξερετε κι εσεις!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Πες μου κάτι άλλο σου κάνει κάποιο θόρυβο σαν κροτάλισμα?
    Στο κάνει μόνο στην όπισθεν αυτό?
    Περιέγραψε το λίγο πιο αναλυτικά.
    Να ξέρεις τα ποιο ευαίσθητα σασμάν είναι τα 6ταχυτα και όχι τα πενταταχυτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisd : 12-07-18 στις 21:04

Προεπιλογή

Μονο στην οπισθεν γινεται αυτο ναι!!σε ευθεια δρομο το αμαξι δεν ζοριζεται τοσο αλλα το κσταλαβενεις οτι κατι συμβσινει,σαν να κομπιαζει το αμαξι,σε ανηφορικο κομματι το αμαξι δεν παει και κανει κομπιασματα,σαν να μην το αφηνει κατι να κανει οπισθεν!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Δηλαδή από 1η μέχρι 5η όλα καλά και μόλις βάλεις όπισθεν αρχίζει τα χαζά?
    Αν βάλεις νεκρά με ρελαντί και γκαζωσεις ακούς κάποιο κροτάλισμα στο παρά άσε το γκάζι?

Προεπιλογή

Στο ρελαντι δεν ακουω κατι αλλα στην νεκρα οταν πατησω συμπλεκτη σταματαει να ακουγετε ρο ρουλεμαν οταν το αφηνω ακουγεται λιγακι,ναι φιλε μονο στην οπισθεν,ολες οι αλλες μια χαρα αλλα ο λεβιε μου εχει αρκετα μποσικα μπορω να πω και οτσν ειμαι με ταχυτητα κουμπομενη,οποια και να ναι στο ασε πατα γκαζι βλεπεις ο μοχλος των ταχυτητων να κουνιεται μπρος πισω ελαφρα!αυτο δεν σημαινει τζογος;

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Με νεκρά αν μαρσαρεις ακούς καποιο κροτάλισμα?
    Χωρίς να πατάς συμπλεκτη.

Προεπιλογή

Οχι δεν ακουω κατι!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο

Προεπιλογή

Για αρχή θα πρέπει να κάνεις έλεγχο στο βολάν σου.
    Υπάρχει τρόπος που μετράνε τον τζόγο στα διπλής μάζας τα οποία είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα απλά.
    https://www.youtube.com/watch?v=58nU-f0azb8

Και εδώ https://www.youtube.com/watch?v=16mLSpF149E

Από εκεί και πέρα αν είναι σασμάν δεν ξέρω αν αξιζει το άνοιγμα και η επισκευή του ή η αγορά μεταχειρισμένου.

Προεπιλογή

Υπαρχει περιπτωση αυτο να γινεται απο λαθος ριθμυση του επολογεα;

Προεπιλογή

το αμαξι μπηκε σημερα συνεργειο οπως ειχε προγραματιστει!τελικα το δικο μου το astra φοραει μονης μαζας βολαν και κανονικο δισκο πλατο!τα οποια ελενχηκαν και ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση!το σασμαν τελικα ειχε το προβλημα!εσωτερικα η χελωνα κοντα στο πομπακι ηταν λιιιιγο ραγισμενη και το γραναζει της οπισθεν φαγωμενο!η βαλβολινες που βγηκαν ειχαν αρκετα ρινισματα!αν δεν ειχε το ραγισμα θα επισκευαζοταν αλλα τωρα παμε για σασμαν!ευχαριστω ολα τα παιδια που με συμβουλεψαν με τις γνωσεις τους!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο berretas84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το αμαξι μπηκε σημερα συνεργειο οπως ειχε προγραματιστει!τελικα το δικο μου το astra φοραει μονης μαζας βολαν και κανονικο δισκο πλατο!τα οποια ελενχηκαν και ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση!το σασμαν τελικα ειχε το προβλημα!εσωτερικα η χελωνα κοντα στο πομπακι ηταν λιιιιγο ραγισμενη και το γραναζει της οπισθεν φαγωμενο!η βαλβολινες που βγηκαν ειχαν αρκετα ρινισματα!αν δεν ειχε το ραγισμα θα επισκευαζοταν αλλα τωρα παμε για σασμαν!ευχαριστω ολα τα παιδια που με συμβουλεψαν με τις γνωσεις τους!
    Μου φαίνεται δύσκολο να έχει από το εργοστάσιο βολάν μονής μάζας αντί για διπλής.

Προεπιλογή

Και τι θες να πεις οτι εχει γινει πατεντα;

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλησπερα στην παρεα,προσφατα κατοχος opel astra j 1.3 diesel ecoflex με 5αρι σασμαν start stop!ολα αυτα σας τα λεω για να ξερετε ποιο σασμαν φοραει το αμαξι!το αμαξι δυσκολευεται παρα πολυ να κανει οπισθεν!το αμαξι κανει ενα τρεμουλο,τουλαχιστον σε δρομο χωρις κληση,σε ανηφορικο κομματι το αμαξι δεν ανεβαινει με τιποτα με οπισθεν!σαν να κλοτσαει κανει το αμαξι!σαν οταν μπαινει η οπισθεν να μπερδευει το σασμαν!απο δισκο πλατο εινσι ενταξει,εχει αλλαξει τον επιλογεα αλλα μαλλον το προβλημα δεν λυθηκε!το αμαξι απο ιδιωτη αγοραστηκε με 101.000 χιλιομετρα και το προβλημσ μου το εβγσλε σε μια βδομαδα μετα την αγορα!γενικα βγαζουν προβληματα αυτα στο σασμαν;
    Φιλε το αμαξι το πηρες μεταχειρισμενο με 101.000 λες. Μου φαινονται πολυ λιγα για προβλημ σασμαν. Σου εβγαλε πρόβημα σε μια εβδομάδα, προφανώς προϋπήρχε και προφανώς εχει ανοιχτει και αλλαχτεί ο δίσκος και το πιο πιθανό είναι ο ιδιοκτήτης να ξεφορτώθηκε το αυτοκίνητο για το παραπάνω πρόβλημα και σίγουρα (άποψή μου ) έχει γυρισμένα χιλιόμετρα.... δυστυχώς...

Προεπιλογή

Και τι θες να πεις οτι εχει γινει πατεντα;
    Λογικά έχει αντικατασταθεί το βολαν διπλής μάζας με κιτ μονής μάζας που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa diesel immobilizer προβλημα
    Από τον/την Panos93gr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 11:51
  2. opel corsa d diesel προβλημα
    Από τον/την bill1995 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-16, 22:46
  3. Opel Astra J 1,6 Diesel 110 ps Dream ή Alfa Romeo Giulietta 1.6 Diesel Sprint???
    Από τον/την nikkarv στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-15, 02:26
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ OPEL ASTRA H 1.7 (2006) Diesel
    Από τον/την TOM30 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-14, 00:25
  5. Opel Astra 1.3 diesel ή Opel corsa 1.3 diesel ????
    Από τον/την ntinos στο forum Opel
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-14, 15:34

Δικαιώματα - Επιλογές