If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 17 από 17

Προεπιλογή Το κλίμα βγάζει απλά δροσερό αεράκι πάνω από τους 30 βαθμούς (Astra H 2004 Z16XEP)

Καλησπέρα στην παρέα.

Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν ήμουνα απόλυτα ευχαριστημένος με την απόδοση του κλιματιστικού στο Astra H μου. Φέτος, ειδικά, όπου λόγω εργασίας κάνω 110 χλμ καθημερινά, παρατηρώ ότι όταν η εξωτερική θερμοκρασία ξεπεράσει τους 30 βαθμούς Κελσίου, το Clima δεν αποδίδει καθόλου. Με ρύθμιση πχ στους 22 βαθμούς και στο Auto, δουλεύει διαρκώς χωρίς να μπορεί να βγάλει κάτι παραπάνω από ένα δροσερό αεράκι (ακόμα και αν το γυρίσω στην ανακύκλωση αέρα). Αντίθετα, αν το πρωί με τη δροσούλα (22~25 εξωτερική θερμοκρασία) ξεκινήσω με την ίδια ρύθμιση.. θα πάθω ψύξη!
    Τα χλμ του αυτοκινήτου αγγίζουν τις 200.000 και δεν έχει γίνει ποτέ μέχρι σήμερα (αγορά Ιούνιος 2004) έλεγχος/αναπλήρωση φρέον. Πριν χρόνια που είχα πάλι αμφιβολίες και το πήγαινα ακόμη στο επίσημο service, είχαν μετρήσει την πτώση θερμοκρασίας στο στοιχείο και μου είχαν πει ότι είναι η ιδέα μου και ότι όλα δουλεύουν άψογα!
    Τα service (αλλαγή φίλτρου καμπίνας) γίνονται κανονικά.
    ΚΤΕΟ πέρασα πριν λίγες εβδομάδες και βρέθηκαν όλα άψογα. (Όχι ότι αυτό λέει και πολλά..)

Δεν νομίζω να φταίει το ψυκτικό υγρό, καθώς σε νορμάλ θερμοκρασίες έχω ψύξη.

Καμιά ιδέα;

Το προηγούμενο αυτοκίνητο (και μέτρο σύγκρισης τουλάχιστον για το clima) ήταν μια Mercedes C180 1800cc 1998, όπου ανεξάρτητα των εξωτερικών συνθηκών, στο εσωτερικό είχες πάντα το κλίμα που επέλεγες.

Πιθανοί λόγοι:
    Ελαφρώς φυμέ τζάμια στη Mercedes, ενώ στο Astra όχι.
    Καλύτερες μονώσεις στη Mercedes.
    Μπλε χρώμα στη Mercedes, ενώ στο Astra μαύρο.
    Πιθανότατα ισχυρότερος συμπιεστής στο Mercedes (περισσότερα BTU) σε σχέση με αυτόν του Astra.

Προεπιλογή

Αν δεν εχεις βαλει ποτε φρεον στο κλιματιστικο τοσα χρονια, κατα μεγαλο ποσοστο αυτος ειναι ο λογος που δεν αποδιδει το κλιματιστικο σου, 1η κινηση σου ειναι αυτη να πας σε καποιο μαγαζι που κανει αναπληρωση φρεον και να σου βαλει την σωστη ποσοτητα, θα σου πει ποσα εβγαλε απο το κυκλωμα και απο εκει θα φανει αν ηταν αυτος ο λογος. Αν το κλιματιστικο δεν εχει την ακτριβη ποσοτητα φρεον, δεν αποδιδει οπως πρεπει σε ολες τις συνθηκες.
    2ο σεναριο ειναι να μην δουλευει το βεντιλατερ σου οταν βαζεις μπροστα το κλιμα, το βεντιλατερ σημβαλει στην μεγιστη αποδοση του κλιματιστικου, αν δεν περνει μπρος εχεις μειωμενη αποδοση, εχεις παρατηρησει οταν ανοιγεις το κλιματιστικο περνει μπροστα ταυτοχρονα το βεντιλατερ ή οχι?
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

αν καταλαβαίνεις διαφορά θερμοκρασίας, δηλαδή πιο κρύο αεραγωγό συνοδηγού από αυτόν του οδηγού, θέλει συμπλήρωμα. Στα 10 χρόνια θέλει οπωσδήποτε ένα service, εσύ είσαι στα 14.

Senior Member Το avatar του χρήστη dimpas
    Περιοχή
    Athens Petroupolis
    Αυτοκίνητο
    Kadett D GTE

Προεπιλογή

Εάν στην πορεία, στην Εθνική με πχ 100 χλμ έχεις κανονικά κλιματιστικό όπως το πρωί που έχει δροσούλα τότε έχεις θέμα με το βεντιλατέρ.
    Όπως είπε και κάποιος παραπάνω όταν λειτουργεί το κλιματιστικό ( όπως και στο σπίτι ) λειτουργεί και το βεντιλατέρ του αυτοκινήτου!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimpas : 2 Εβδομάδες πρίν στις 21:21 Αιτία: Προσθήκη ....
    Ο κύκλος του Kadett D GTE έκλεισε !
    Τώρα αναπαύεται στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΕΡΙΑ !
    Ένα απλό αυτοκίνητο πήρε την θέση του στο δρόμο αλλά όχι στην ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ !

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Το μεσημέρι κατά την επιστροφή υπάρχει μια ευθεία στην εθνική οδό γύρω στα 15 χλμ όπου κινούμαι με ταχύτητα >120 χλμ. ωστόσο δεν διαπιστώνω κάποια διαφορά. Μάλλον θα ξεκινήσω με αναπλήρωση φρέον και θα σας ενημερώσω..

Προεπιλογή

το κλιμα στο astra ειναι πολυ καλο.Κατι δεν παει καλα με το δικο σου.
    astra 1.6 turbo....

Προεπιλογή

Λοιπόν, μόλις γύρισα από το service όπου βρέθηκα στις 15:00 με εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμούς κελσίου..
    Συνδέσανε το μηχάνημα μέτρησης πίεσης και αναπλήρωσης ψυκτικού στο κύκλωμα του κλιματισμού του αυτοκινήτου και όπως μου είπανε, οι πιέσεις που βλέπανε ήτανε κανονικές. Το γεγονός όμως πως στο τριψήφιο led display του μηχανήματος έγραφε 0.07 (δηλαδή επτά γραμμάρια ψυκτικού μόνο και είχα αυτές τις πιέσεις σημαίνει ότι υπάρχει κάπου μπλοκάρισμα στο κύκλωμα και το κομπρεσέρ ζορίζεται ελαφρώς.
    Μου είπαν πως σήμερα θα μου συμπληρώσουν ψυκτικό για να δούμε πως πάει και στην επόμενη συντήρηση θα μου αλλάξουν το φίλτρο που βρίσκεται επάνω στο ψυγείο του κλιματισμού γιατί προφανώς έχει ψιλοβουλώσει.
    Μετά την αναπλήρωση, το τριψήφιο display έδειχνε 3.90. Η θερμοκρασία μέσα στο αυτοκίνητο με τη μηχανή στο ρελαντί (περίπου 1.000 στρ/λεπτό) ήτανε 9,9 βαθμούς.
    Μάλιστα.
    Νομίζω ότι ποτέ δεν είχα τόση ψύξη στο Astra H μου και πιθανολογώ ότι μάλλον υπήρχε κάποιο θέμα από τότε που το πήρα, παρά το γεγονός ότι είναι δύσκολο να θυμάμαι πώς ήταν πριν 14 χρόνια. Αν δείτε τα μηνύματά μου στο forum, το αυτοκίνητό μου ήταν από το πρώτο batch που είχε φτάσει Ελλάδα (Εξοπλισμός Cosmo με χαμηλωμένο, ενεργό σασί, ESP κλπ) και από την πρώτη χρονιά ήταν μόνιμα μέσα στα προβλήματα.

Μετά από μισή ώρα που διήρκεσε η όλη διαδικασία αναπλήρωσης μου ζήτησαν .. 50 ευρώ (!!!!) ενώ μου είπαν ότι για τη διαδικασία αναπλήρωσης μαζί με αλλαγή φίλτρου να υπολογίζω κανένα 150άρι.
    Επειδή βέβαια φαντάζομαι ότι τέτοιες διαστημικές τιμές μόνο αυτός κάνει, για αλλαγή φίλτρου εννοείται ότι θα πάω αλλού.

Οπότε φτάνουμε στην ερώτηση κλειδί: Για την αλλαγή φίλτρου θα πρέπει να αδειάσει πάλι το κύκλωμα και να ξαναπροσθέσω ψυκτικό; Φαντάζομαι εν μπορώ να το αλλάξω μόνος μου, αλλά θέλει εξειδικευμένα εργαλεία..

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Προεπιλογή

Λοιπόν, μόλις γύρισα από το service όπου βρέθηκα στις 15:00 με εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμούς κελσίου..
    Συνδέσανε το μηχάνημα μέτρησης πίεσης και αναπλήρωσης ψυκτικού στο κύκλωμα του κλιματισμού του αυτοκινήτου και όπως μου είπανε, οι πιέσεις που βλέπανε ήτανε κανονικές. Το γεγονός όμως πως στο τριψήφιο led display του μηχανήματος έγραφε 0.07 (δηλαδή επτά γραμμάρια ψυκτικού μόνο και είχα αυτές τις πιέσεις σημαίνει ότι υπάρχει κάπου μπλοκάρισμα στο κύκλωμα και το κομπρεσέρ ζορίζεται ελαφρώς.
    Μου είπαν πως σήμερα θα μου συμπληρώσουν ψυκτικό για να δούμε πως πάει και στην επόμενη συντήρηση θα μου αλλάξουν το φίλτρο που βρίσκεται επάνω στο ψυγείο του κλιματισμού γιατί προφανώς έχει ψιλοβουλώσει.
    Μετά την αναπλήρωση, το τριψήφιο display έδειχνε 3.90. Η θερμοκρασία μέσα στο αυτοκίνητο με τη μηχανή στο ρελαντί (περίπου 1.000 στρ/λεπτό) ήτανε 9,9 βαθμούς.
    Μάλιστα.
    Νομίζω ότι ποτέ δεν είχα τόση ψύξη στο Astra H μου και πιθανολογώ ότι μάλλον υπήρχε κάποιο θέμα από τότε που το πήρα, παρά το γεγονός ότι είναι δύσκολο να θυμάμαι πώς ήταν πριν 14 χρόνια. Αν δείτε τα μηνύματά μου στο forum, το αυτοκίνητό μου ήταν από το πρώτο batch που είχε φτάσει Ελλάδα (Εξοπλισμός Cosmo με χαμηλωμένο, ενεργό σασί, ESP κλπ) και από την πρώτη χρονιά ήταν μόνιμα μέσα στα προβλήματα.

Μετά από μισή ώρα που διήρκεσε η όλη διαδικασία αναπλήρωσης μου ζήτησαν .. 50 ευρώ (!!!!) ενώ μου είπαν ότι για τη διαδικασία αναπλήρωσης μαζί με αλλαγή φίλτρου να υπολογίζω κανένα 150άρι.
    Επειδή βέβαια φαντάζομαι ότι τέτοιες διαστημικές τιμές μόνο αυτός κάνει, για αλλαγή φίλτρου εννοείται ότι θα πάω αλλού.

Οπότε φτάνουμε στην ερώτηση κλειδί: Για την αλλαγή φίλτρου θα πρέπει να αδειάσει πάλι το κύκλωμα και να ξαναπροσθέσω ψυκτικό; Φαντάζομαι δεν μπορώ να το αλλάξω μόνος μου, αλλά θέλει εξειδικευμένα εργαλεία..

Προεπιλογή

Αν εχεις κανονικη ψυξη μην πειραζεις τιποτα, το φιλτρο για να αλλαξει πρεπει να τραβηξουν το φρεον και να το ξαναβαλουν, και αν ειναι γεματο, θα πρεπει να χρεωθεις λιγοτερα απο τα 50€ που σου πηραν τωρα που ηταν τελειως αδειο. Και οχι παλι χρεωση φρεον. Δηλαδη θα πρεπει να χρεωσει μονο εξαγωγη-εισαγωγη φρεον. Το φρεον εχει ξεφυγει στις τιμες, παλια ακομα και αν δεν ειχε καθολου φρεον περνανε 25-30€ για να στο γεμισουν, τωρα εχει παει πανω απο 50€ αν ειναι τελειως αδειο.
    Και εγω πριν 2 βδομαδες στις αδερφης μου το αμαξι που ειχα μια διαρροη, και εχασε 200gr ο πρωτος που πηγα μου πηρε 50€ με το υπαρχον φρεον που εβγαλε και το επιπλεον που εβαλε και αν ηταν τελειως αδειο επερνε 80€ και αν ηθελα να βαλω παλι τα 500γρ που εβγαλε η τιμη ηταν 30€, το συμπληρωσα κανονικα αλλα μετα απο 1 βδομαδα το ξαναεχασε ολο και πηγα ξανα την Δευτερα σε αλλον αφου βρηκαμε την διαρροη, απο τελειως αδειο μου πηρε 50€. Το ψυκτικο r134 νωμιζω ειναι στα αυτοκινητα, αυτη την στιγμη εχει 40€ το κιλο, που ρωτησα σε ψυκτικο που κανει οικιακα κλιματιστικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 1 Εβδομάδα Πριν στις 17:26
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Άρα οι πιέσεις δεν ήταν κανονικές.
    Υπάρχει πίνακας ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασια τι πίεση πρέπει να έχει το κυκλωμα χαμηλής και υψηλής πίεσης.σιγουρα λοιπόν σου έλειπε φρεον.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα.

Οπότε φτάνουμε στην ερώτηση κλειδί: Για την αλλαγή φίλτρου θα πρέπει να αδειάσει πάλι το κύκλωμα και να ξαναπροσθέσω ψυκτικό; Φαντάζομαι δεν μπορώ να το αλλάξω μόνος μου, αλλά θέλει εξειδικευμένα εργαλεία..

Φιλε τα 150 εναι παααρα πολλά. πριν ενα μηνα άλλαξα φιλτρο αφυγραντηρα (ετσι λέγεται αυτό που σου είπανε) και πλήρωσα 60 ή 70 ευρώ ΧΩΡΙΣ το φίλτρο καμπίνας που ήθελα άνθρακα αλλά δεν είχε διαθεσιμο. Το άλλαξα όχι γιατι είχε πρόβλημα αλλά επειδή πήγα για ετήσιο έλεγχο κλιματιστικού και ρώτησα πόσο κάνει... Έχ το astra h 1.4 me 170000 mont 2006 με το ac λόγω Αθηνας να δουλευει διπλοβάρδιες!!!! Το παλιό φίλτρο βγήκε πολύ καθαρό για τα χρόνια του.... Δεν χρειαζότανε αντικατάσταση... αλλά εγώ το άλλαξα... όλα ατά σε πασίγνωστο μαγαζι που ασχολείται ΜΟΝΟ με κλιματιστικά αυτοκινήτων....
    ΥΓ το φίλτρο κοστίζει 10-20 ευρώ....

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Η διαδικασία είναι η εξής :
    1. αδειάζει το κύκλωμα
    2. βγαινει η μάσκα του προφυλακτηρα
    3. βγαινει το παλιο φίλτρο
    4. μπαινει το καινουριο
    5. κανει το μηχανημα υποπιεση
    6. συμπληρωνει φρεον και λάδι

H θερμοκρασια που μετρησε μετά την αλλαγη ήταν 5.5 βαθμοι..

Στης συζυγου το fiat panda εφτασε 3,8 !!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=9Jk8S27oIII
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 1 Εβδομάδα Πριν στις 19:19

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε τα 150 εναι παααρα πολλά. πριν ενα μηνα άλλαξα φιλτρο αφυγραντηρα (ετσι λέγεται αυτό που σου είπανε) και πλήρωσα 60 ή 70 ευρώ ΧΩΡΙΣ το φίλτρο καμπίνας που ήθελα άνθρακα αλλά δεν είχε διαθεσιμο. Το άλλαξα όχι γιατι είχε πρόβλημα αλλά επειδή πήγα για ετήσιο έλεγχο κλιματιστικού και ρώτησα πόσο κάνει... Έχ το astra h 1.4 me 170000 mont 2006 με το ac λόγω Αθηνας να δουλευει διπλοβάρδιες!!!! Το παλιό φίλτρο βγήκε πολύ καθαρό για τα χρόνια του.... Δεν χρειαζότανε αντικατάσταση... αλλά εγώ το άλλαξα... όλα ατά σε πασίγνωστο μαγαζι που ασχολείται ΜΟΝΟ με κλιματιστικά αυτοκινήτων....
    ΥΓ το φίλτρο κοστίζει 10-20 ευρώ....
    ποιο είναι αυτο το μαγαζι;αν δεν θες να το αναφερεις δημόσια στειλε μου σε παρακαλω πμ
    Γιάννης

Προεπιλογή

ακρίβυνε από τον προμηθευτή Χ2 τελευταία, σε λίγο θα λέμε όποιος πρόλαβε.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φανταζομαι δεν υπαρχει προβλημα για αναφορα σε μαγαζια. Αν και εστειλα pm το μαγαζι είναι αυτό
    http://www.cryotech.gr/

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Φανταζομαι δεν υπαρχει προβλημα για αναφορα σε μαγαζια. Αν και εστειλα pm το μαγαζι είναι αυτό
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σε κάποιο άλλο θέμα εδώ μέσα είχα διαβάσει για αυτό το μαγαζί και κράτησα τη διεύθυνση του. Έγραφαν πολύ καλά λόγια τα μέλη που το συστησανε. Όταν κατέβω αθηνα έχω σκοπό να κλείσω ραντεβού για γενικό σέρβις κλίμα οπότε θα σας γραψω και εγώ τις εμπειρίες μου.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Παρόμοια Θέματα

1. OPEL ASTRA H 1.3 CDTI Έχτρα βαλβίδα βεντιλατέρ 97 / 92 βαθμούς
    Από τον/την dimitrissss στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-18, 00:07
  2. Μπαίνει νερό από το πάνω stop της πίσω πόρτας. Opel Astra H
    Από τον/την panosh στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-15, 00:37
  3. Διάστημα αλλαγής ιμάντα σε ASTRA H Z16XEP 2004
    Από τον/την kpgreece στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 20:33
  4. Astra j και κλίμα
    Από τον/την xamilos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-12, 13:09
  5. Προβλήμα με το κλίμα σε Astra G
    Από τον/την er_filio στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-10, 11:14

Δικαιώματα - Επιλογές