If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 39 από 39
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα. Νίκο (Κaraman) φαντάζομαι για να αλλάξεις το ρεζίστορ του βελτιλατέρ έκανες πατέντα (κόψιμο/ένωση καλωδίων φύσσας κλπ). Σωστά; Εγώ φοράω στο astra H GTC 1.8 Z18XE αυτό το βεντιλατέρ 390 χιλ. διαμέτρου (σύμφωνα με κατάλογο ανταλλακτικών Opel βάσει του VIN μου):
    κωδ. Opel: 341168, κωδ. GM: 13126354
    Λογικά φοράμε το ίδιο βεντιλατέρ.
    Έχω την εντύπωση ότι εδώ και κάποιο καιρό και στο δικό μου μοτέρ δεν ανοίγει η μικρή σκάλα του βεντιλατέρ. Κανονικά στο δικό μου οι 3 σκάλες παίρνουν ως εξής:
    1η 97-99 C
    2η 99-101 C
    3η 101-103 C
    Πολλές φορές που παρακολουθώ κρυφό μενού βλέπω ότι χρειάζεται να πιάσει τουλάχιστον 99-100 για να αρχίσει να ρίχνει θερμοκρασίες ψυκτικού, ενώ και με τον κλιματισμό ανοικτό δεν ακούγεται να παίρνει το βεντιλατέρ...
    Θες να μας πεις πως ακριβώς έκανες την πατέντα για να προσαρμόσεις το νέο ρεζίστορ στην φιξ καλωδίωση του παλιού; Απλά έκοψες καλώδιο στην έξοδο του μοτέρ του βεντιλατέρ και ένωσες με κόλληση την αντίστοιχη καλωδίωση του νέου ρεζίστορ στα κομμένα άκρα ή ένωσες με άλλο τρόπο (με ακροδέκτες κος πχ).

Προεπιλογή

Καλημέρα, ναι σωστά κατάλαβες, έκοψα το παλιό ρετζιστορ, και με μουφες ένωσα τα καλώδια μεταξύ τους, θα μπορούσα να κολλήσω απευθείας τα καλώδια με καλαι στο καινούριο ρετζιστορ, αλλά δεν έχει πολύ χώρο εκεί κάτω να δουλέψεις. Πέρασα και θερμοκολλητικο μακαρόνι πάνω από τις μουφες, αν και υπάρχουν μουφες έτοιμες με θερμοκολλητικο πάνω, αλλά δεν είχα. Αν βάζεις το κλιματιστικό και δεν περνει μπροστά ή μικρή σκάλα του βεντιλατερ, τότε έχεις μάλλον το ίδιο πρόβλημα. Αν έχεις opcom μπορείς να τεσταρεις ποια σκάλα δουλεύει και ποια όχι, και με σβηστή μηχανή μπορείς να ακούσεις αν οπλιζουν τα ρελε, μετά πρέπει να δεις και πάνω στην φυσά του ρετζιστορ ότι έρχονται οι 3 σκάλες, για να βεβαιωθείς ότι είναι σίγουρα αυτό που φταίει.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φαντάζομαι χώθηκες από κάτω αφού σήκωσες με γρύλλους το μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου; Τι τύπου μούφες χρησιμοποίησες;

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Όταν λες μούφες εννοείς κλέμενς;
    https://e-damianakis.gr/ilektrologik...egory-135.html

Προεπιλογή

Εχω κανει εδω και χρονια ραμπες που ανεβαινει το αμαξι και σηκωνεται περιπου 25 ποντους, οποτε μπενω απο κατω. Οχι κλεμες, μουφα κως πρεσαριστη σαν της φωτο παρακατω, και περασα απο πανω μακαρονι θερμοσυστελομενο για στεγανοποιηση.

https://www.technomat-shop.com/image...55-600x600.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Νίκο (Κaraman) φαντάζομαι για να αλλάξεις το ρεζίστορ του βελτιλατέρ έκανες πατέντα (κόψιμο/ένωση καλωδίων φύσσας κλπ). Σωστά; Εγώ φοράω στο astra H GTC 1.8 Z18XE αυτό το βεντιλατέρ 390 χιλ. διαμέτρου (σύμφωνα με κατάλογο ανταλλακτικών Opel βάσει του VIN μου):
    κωδ. Opel: 341168, κωδ. GM: 13126354
    Λογικά φοράμε το ίδιο βεντιλατέρ.
    Έχω την εντύπωση ότι εδώ και κάποιο καιρό και στο δικό μου μοτέρ δεν ανοίγει η μικρή σκάλα του βεντιλατέρ. Κανονικά στο δικό μου οι 3 σκάλες παίρνουν ως εξής:
    1η 97-99 C
    2η 99-101 C
    3η 101-103 C
    Πολλές φορές που παρακολουθώ κρυφό μενού βλέπω ότι χρειάζεται να πιάσει τουλάχιστον 99-100 για να αρχίσει να ρίχνει θερμοκρασίες ψυκτικού, ενώ και με τον κλιματισμό ανοικτό δεν ακούγεται να παίρνει το βεντιλατέρ...
    Θες να μας πεις πως ακριβώς έκανες την πατέντα για να προσαρμόσεις το νέο ρεζίστορ στην φιξ καλωδίωση του παλιού; Απλά έκοψες καλώδιο στην έξοδο του μοτέρ του βεντιλατέρ και ένωσες με κόλληση την αντίστοιχη καλωδίωση του νέου ρεζίστορ στα κομμένα άκρα ή ένωσες με άλλο τρόπο (με ακροδέκτες κος πχ).
    Το μεσημέρι πριν βάλω μπροστά το αμάξι (παρκαρισμένο σε ντάλα ήλιο-ζέστη) άνοιξα καπό για να δω ανεμιστήρα βεντιλατέρ. Υπόψη ότι έχω το συμπιεστή του κλιματισμού μονίμως ΟΝ. Με το που μιζάρω και παίρνει μπροστά το μοτέρ πηγαίνω μπροστά στο καπό να δω το βεντιλατέρ. Για 4-5 δευτερόλεπτα δεν κουνήθηκε, μετά ωστόσο ξεκίνησε να περιστρέφεται. Ο θόρυβος που έκανε ήταν μέτριος όπως και οι στροφές που έπαιρνε, πάντως σίγουρα δεν το έλεγες ψόφιο. Λογικά πήρε στη μικρή σκάλα να υποθέσω λόγω κλιματισμού;

Προεπιλογή

Nαι
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Η μικρη σκάλα δουλευει χωρις το ac σε λειτουργία;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    , και με σβηστή μηχανή μπορείς να ακούσεις αν οπλιζουν τα ρελε, μετά πρέπει να δεις και πάνω στην φυσά του ρετζιστορ ότι έρχονται οι 3 σκάλες, για να βεβαιωθείς ότι είναι σίγουρα αυτό που φταίει.
    Μας αναψες φωτιες σε ολους...χαχα
    Πως οπλιζεις τα ρελε με σβηστη μηχανη;

Πηγα πριν λιγο μες στα σκοταδια πηγα και ξηλωσα το δικο μου, το κακο ειναι δεν ξερω ποτε παιρνει η πρωτη σκαλα;
    Μου αναβει το βεντιλατερ σπανια λογο διαδρομων μου...

Προεπιλογή

Με σβηστη μηχανη και με opcom, αρα θα εχεις το κλειδι ανοιχτο στην θεση πριν μιζαρεις.
    Αν βαλεις μπροστα το κλιματιστικο και ΔΕΝ ξεκινησει μεσα σε λιγα δευτερολεπτα το βεντιλατερ στην αργη σκαλα ή συνεχομενα, τοτε υπαρχει θεμα. Η 1η σκαλα δουλευει με το κλιματισμο, γενικα το βεντιλατερ πρεπει να δουλευει συνεχεια οσο ζητας ψυξη, αν δουλευει διακεκομενα, υπαρχει θεμα.

Προεπιλογή

Ποιον κινητήρα εχεις (Karaman)?
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιον κινητήρα εχεις (Karaman)?
    z14xep με αυτοματο κλιματισμο.

Προεπιλογή

Λοιπόν παλικάρια, αυτό με τις οξυδώσεις στις φύσες θελει προσοχή γιατι ξέρω πολυ κόσμο που την έχει πατήσει. Αλλες εχουν οξύδωση, αλλες εχουν κάνει μικροσπινθήρες λογο κακης επαφής και στη συνεχεια δεν ειχαν καθόλου επαφή. Για τις εν λόγω αντιστάσεις δε θα μιλήσω γιατι ειναι συνηθησμένο φαινόμενο σε 10 ετιας οχήματα. Και σιγουρα ολα αυτα ενω δεν κοστίζουν ιδιαιτερα σαν αποκατασταση τα μαστόρια αδιαφορουν να κάνουν ελεγχο (πολλά δεν ξερουν κιολας) με αποτέλεσμα να περνεις το κινητήρα στα χέρια τα καλοκαιρια. Γι αυτό και ανοιξα το θέμα γιατι ειναι σοβαρότατο.

Εκει που ειχα ησυχάσει ομως, να σου ο Καραμαν και με αναψε πάλι! Θα προσπαθήσω να βγαλω κι εγω ακρη για Ζ16ΧΕΡ γιατι δουλευει σε διαφορετικές θεμροκρασίες και αν τα καταφέρω θα ενημερωσω.

Αυτό που εχω προσέξει ειναι οτι καποιες φορες το βεντιλατερ φωναζει δυνατα με το κλιματισμό αλλα σίγουρα δουλευει και μια μικρότερη σκαλα. Δεν εχω προσέξει να μη δουλευει καθόλου με αναμένο κλιματισμό αλλα μπορει και να κάνω λαθος. Δεν ξερω η μικρότερη αν ειναι 2η ή 1η αλλα αυτή που φωνάζει πρεπει να ειναι η δυνατότερη. Είχα κι εγω ενεαργοποιήσει με το OpCom τις σκαλες και είχα ενδειξεις οτι δεν δουλευε η 1η. Δεν εχω καταφέρει ομως με το OpCom συνδεδεμένο και το κλιματισμο σε λειτουργία να ακουσω τη δυνατή σκαλα και να δώ στο λάπτοπ ποια σκαλα ειναι. Θέλει λιγο χρόνο που δεν έχω.
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)

Προεπιλογή

Ηρθε σημερα και το ρετζιστορ για το corsa, το αλλαξα τωρα μολις σκοτεινιαζε, γιατι μου εχει σπασει τα νευρα οποτε επερνε ο κομπρεσορας εκανε ενα σκαλοπατι το αμαξι, λογο υψηλης πιεσης του φρεον. Μετα την αλλαγη πηρε κανονικα η χαμηλη σκαλα με το κλιμα ανοιχτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karaman : 3 Εβδομάδες πρίν στις 22:25

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλοριζικο!!!
    Απο που ψωνίζεις?

Προεπιλογή

Από autodoc, πήρα και άλλα πράγματα μαζί, οπότε το πήρα και αυτό, Ελλάδα έβρισκα μόνο σε denso στα 25€ και μια άλλη μάρκα κινεζική στα 20€. Αυτο είναι ίδια μάρκα με αυτό που έβαλα στο astra, era ιταλικό.

Προεπιλογή

Karaman στη 3η Φωτογραφία έτσι ήταν το ρετζιστορ σου ή εσυ έβγαλες τη μόνωση για να δεις μέσα;

Προεπιλογή

Με το δαχτυλο εφυγε ευκολα, ειναι ξεραμενη η μονωση παντου, μπενει υγρασια και την παταει.
    Σημερα σε σχεση με χτες το κλιμα ειναι ποιο δυνατο, ιδια επιλεγμενη θερμοκρασια με χτες, σε μια στιγμη αρχισα να κρυωνω!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. αυθεντικος τεμπελης για atra h
    Από τον/την dhmhtrhs g7 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 09:14
  2. Πόσες σκάλες λειτουργίας υάοκαθαριστηρα εχει το Astra h
    Από τον/την ManolisAstra1.6t στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 13:31
  3. προγραμμα atra 1.6 T
    Από τον/την kardistan25 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-14, 19:15
  4. Πρόβλημα ψυγείου νερού
    Από τον/την andreasdats στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 15:37
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ATRA J
    Από τον/την giannispi στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-12, 09:25

Δικαιώματα - Επιλογές