If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 39

Προεπιλογή ATRA H: Σκάλες βεντιλατερ ψυγείου

Συμφουρίτες καλησπέρα και καλό καλοκαίρι να έχουμε!!

Επειδή η θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα ειναι υψηλή για τα δεδομένα μου (θερμοστάτης στους 105, εκκινηση βεντιλατερ στους 113 και μιλάω για Ζ16ΧΕΡ), συνεχώς ψάχνομαι για να απο φύγω απρόοπτα στο Αστράκι μου που αγόρασα προ 6μήνου. Σας εχω απασχολήσει και στο παρελθόν με ενα αναλογο θέμα αλλα τώρα θελω κατι πολύ συγκεκριμένο απο κάποιον που γνωρίζει.

Συνδέω το κινέζικο Op-Com που έχω και βλέπω οτι έχω 3 σκάλες βεντιλατερ. Τη πρώτη δεν μπορώ να την ενεγοποιήσω απο το μενού της δοκιμής στον υπολογιστή μου. Η δευτερη είναι αυτη που ενεργοποιήται στους 113 βαθμούς και θεωρω οτι κάνει αρκετή φασαρία για μια χαλαρή πρωτη σκαλα. Το αναφέρω για να προλάβω καποιους που ίσως μου πούν οτι αυτή ειναι η πρωτη. Η τρίτη νομίζεις οτι το Αστρα εγινε ελικόπτερο.

Μπορεί καποιος να μου πεί αν το αυτοκίνητο έχει οντως 3 σκάλες και αν ναι, πώς μπορω να βρώ τη λύση στο προβλημα? Σημειώνω επισης οτι ο αισθητήρας θερμοκρασίας του ψυγείου δείχνει να δουλευει κανονικα γιατι βλέπω τη θερμοκρασία του ψυγείου στον υπολογιστή μου. Το αναφέρω γιατι έχω μια υποψία οτι η πρώτη σκάλα του βεντιλατέρ ίσως ενεργοποιειται επειτα απο δεδομένα που συλλέγει ο εγκέφαλος απο τον αισθητήρα αυτο, ώστε το ψυγείο να μπορεί πάντα να διαθέσει "κρύο" νερο στο κινητήρα. Ο αισθητήρας θερμοκρασίας του κινητήρα, που ειναι πριν το θερμοστάτη, εννοειται οτι δουλευει κι αυτος.
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)
    Θανάσης

Προεπιλογή

Νωμιζω πρεπει να δεις τι βεντιλατερ φορας, δες την φυσα του ποσα καλωδια εχει, εχει βεντιλατερ με 3 καλωδια αρα 2 σκαλες, και βεντιλατερ με 4 καλωδια αρα 3 σκαλες. Αλλιως το προβλημα που δεν δουλευει η μια σκαλα μπορει να ειναι στο ρετζιστορ του βεντιλατερ, το οποιο ειναι στερεωμενο πανω στο βεντιλατερ, αν δεν κανω λαθως πανω στην φυσα του ειναι. Εμενα στο αστρα δεν δουλευει η μια σκαλα η χαμηλη, αλλα δεν ειχα προβληματα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Αλλη πονεμενη ιστορια μ αυτα.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες!!!
    Opel Astra 1.6 Twinport 2004 (Z16XEP-L48)
    Θανάσης

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες , για πες, μπας και βγάλουμε άκρη τελικά.....Τοσα χρόνια σίγουρα θα έχεις δει και θα ξέρεις πολλά περισσότερα. Εάν θες βέβαια μας λες.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Καινε ευκολα αντιστασεις αυτα κ υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν επαιρνε το βεντιλατερ τις στροφες που πρεπει. Σε καποια εμφανιστηκε πιο εντονα στην αποδοση του κλιματιστικου. Νομιζω ιδιο προβλημα εδω μεσα ειχε ο AstraPower και το ειχαμε βρει με τις στροφες τοτε πριν χρονια
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Το βεντιλατερ στο astra δεν δουλευε η μια σκαλα, προβλημα δεν υπηρχε, παρα μονο οταν δουλευει το κλιματιστικο το βεντιλατερ δουλευε διακεκομενα με μια σκαλα. Χτες το εψαξα μηπως μπορεσω και επισκευασω το ρετζιστορ του βεντιλατερ που ειναι βιδωμενο πανω στο ψυγειο, ακρη δεν μπορεσα να βγαλω, παρα μονο πανω στην φυσα ειχε κωδικο της bosch.
    Google.....και βρηκα ρετζιστορ του εμποριου, εχει δοκιμασει κανεις να το αλλαξει?? Πιστευω να αντεξει...

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αφου το εχεις με τα ηλεκτρολογικα/νικα...αλλαξε το με τα ιδια Ωμ και βλεπεις αν θα λειτουργησει σωστά ή οχι!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Γιατι να μη λειτουργησει? Απλό φαινεται να είναι. ΣΤο astra h η μια σκάλα είναι στους 100 βαθμούς και η δευτερη στους 107 νομιζω.
    Πόσο στοίχησε? Για να ξερουμε οταν ερθει η σειρα μας? Για την ακριβεια οταν ξαναερθει γιατί είχα αλλάξει όλο τον ανεμιστηρα πριν 6-7 χρόνια. Βέβαια τότε δεν ήξερα και επιπλεον δεν δούλευε καμια σκαλα. 280€ είχα πληρώσει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτος, απλα εμενα ειναι στο κατω μερος του ψυγειο, με 4πινη φυσα, και ειναι φιξ στο καλωδιο του βεντιλατερ, δεν ξερω αν βγενει χωρια γνησιο, μιας και ειναι φις με το βεντιλατερ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου το εχεις με τα ηλεκτρολογικα/νικα...αλλαξε το με τα ιδια Ωμ και βλεπεις αν θα λειτουργησει σωστά ή οχι!
    Το θεμα ειναι ποσα Ωμ ειναι η καμενη αντισταση??? Και για 20€ που εκανε το ανταλακτικο (αν δουλεψει) δεν νωμιζω οτι αξιζει να πειραματιστεις.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να μη λειτουργησει? Απλό φαινεται να είναι. ΣΤο astra h η μια σκάλα είναι στους 100 βαθμούς και η δευτερη στους 107 νομιζω.
    Πόσο στοίχησε? Για να ξερουμε οταν ερθει η σειρα μας? Για την ακριβεια οταν ξαναερθει γιατί είχα αλλάξει όλο τον ανεμιστηρα πριν 6-7 χρόνια. Βέβαια τότε δεν ήξερα και επιπλεον δεν δούλευε καμια σκαλα. 280€ είχα πληρώσει.
    Εμενα ειναι με 4 πινη φυσα οπως εγραψα και ποιο πανω και ειναι με 3 σκαλες, οταν ειχε χτυπησει τον σκυλο ο πατερας μου, το ψυγειο με το βεντιλατερ που ειχα βρει ηταν με 3 πινη φυσα και κρατησα τον δικο μου βεντιλατερ, και απο τοτε ειχα δει οτι η μια σκαλα δεν δουλευε, το ειχα τσεκαρει και με opcom και λογικα θα ειχα δοκιμασει και στην φυσα τα ρευματα, δεν θυμαμαι σιγουρα, απο τοτε το ξεχασα, και χτες που εκανα σερβις, πεφτοντας να βγαλω τα λαδια το ματι μου πηγε στο ρετσιστορ και το θυμηθικα!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

To γνησιο πρεπει να ειναι αυτό 1341721 και στοιχιζει 80€ https://www.opelstock.gr/shop/%CE%B1...F%CE%BF%CF%85/

Εισαι σιγουρος για τις 3 σκαλες?

Προεπιλογή

Κατα μεγαλο ποσοστο δεν τεροιαζει αυτο στο δικο μου, αυτο ειναι η 4πινη εκδοση απο το βιντεο που ανεβασες, οπου ο ρετζιστορ ειναι στο πανω μερος του ψυγειο και παρεμβαλεται αναμεσα στα καλωδια της πλεξουδας και του βεντιλατερ, εμενα ερχεται η φυσα απο την πλεξουδα, κουμπωνει πανω στο ρετσιστορ και απο το ρετσιστορ βγενουν 2 καλωδια που πανε στο βεντιλατερ.

Ναι το ειχα τσεκαρει με opcom, δουλευανε οι 2 σκαλες και η 1 δεν δουλευε, πρεπει να το ειχα ψαξει τοτε, γιατι θυμομουν να τον βγαλω να τον τσεκαρω, και επειδη δεν ειναι ευκολο διοτι ειναι φιξαρισμενος πανω στα καλωδια του βεντιλατερ, το αμελισα και το ξεχασα. Τωρα αν εχω κανει τοσο λαθος θα διξει στην πορεια.

Προεπιλογή

Αλλαχτηκε σημερα το ρετζιστορ, αμεσως αρχισε να δουλευει η μικρη σκαλα η οποια δεν δουλευε και πλεον με το κλιματισμο δουλευει η μικρη και δεν επεμβενει η μεγαλη διακεκομενα οπως γινοταν, και πλεον με το που σβησεις τον κινητηρα με τον κλιματισμο ενεργοποιημενο, το βεντιλατερ σβηνει μετα απο 5 περιπου δευτερολεπτα.
    Τεσταρα και με το opcom, δεν το λεει σαν 1-2-3 σκαλες, αλλα σαν 1-2-3 ρελε ανεμηστηρα, και τα 3 ενεργοποιουν κανονικα πλεον το βεντιλατερ.
    Οπως φενεται και στην παρακατω φωτογραφια σκαλιζοντας την μονωση της αντιστασης βρεθηκε και το σφαλμα που δεν δουλευε η μικρη ταχυτητα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τελικά είχες δίκιο. Και εμένα αυτο έχει κάτω χαμηλά. Η πρώτη σκάλα στους πόσους βαθμούς ανάβει? Ή είναι μόνο για το κλιματιστικό?
    Ψάχνοντας πάντως χτες κάπου διάβασα ότι θεωρείται αναλώσιμο και θα πρέπει να αντικαθίσταται στα 2 χρόνια.

Προεπιλογή

Δεν γνωρισω, δεν το εχω ψαξει, παντως στο ρελαντι το βλεπω αδυναμο το κλιματιστικο, εν κινηση ειναι σαφως καλυτερο, εν το μεταξυ περισυ στα τελευταια του καλοκαιριου σταματησε να βγαζει ψυξη, και ειπα το εχασε το φρεον, σημερα ξεκινησα να παω να βαλω φρεον και στο δρομο το εβαλα μπροστα και δουλευε μια χαρα, και υποπτευομαι μηπως επαιζε ρολο το αντιστιχο ρετζιστορ-εγγεφαλακι που υπαρχει για το εσωτερικο βεντιλατερ, που τα ειχε φτυσει και το αλλαξα μεσα στο χειμωνα, αλλιως δεν εξηγειται.

Προεπιλογή

Τετοια τυχη??? 3 αυτοκινητα στην οικογενεια, και τα 3 θεμα με τα βεντιλατερ??
    Το astra ok, διορθωθηκε δουλευει ok.

Χτες παω το golf της αδερφης μου να το γεμισει φρεον, και με το που βαζουμε μπροστα το κλιμα, δεν γυρναει κανενας απο τους 2 ανεμηστιρες, παρα μονο μετα απο λιγο διακεκομενα ο ενας στην μεγαλη σκαλα, μου λεει μοτερ, δηλαδη 2, το ενα σιγουρα γιατι δεν δουλευε ουτε με την μεγαλη σκαλα, τα μοτερ του δουλευουν με 2 σκαλες, μια μικρη μια μεγαλη παραλληλα, ή εγγεφαλος ψυξης, τα ρετζιστορ οπως αλλαξα στο astra ειναι ενσωματομενα μεσα στα μοτερ απο τα βεντιλατερ, οποτε αλλαγη ολοκληρο αν φταινε αυτα. Αστω του λεω θα το ψαξω μονος μου. Το εψαξα σημερα το ενα βεντιλατερ καμενο, και το δευτερο απευθειας ρευμα στην φυσα του, δουλευε κανονικα και η μεγαλη και η μικρη, μετα απο κουμπωμα ξεκουμπα τις φυσες και απο τον εγγεφαλο ψυξης βρηκα οξυδωση στην μια φυσα με τις εντολες, καθαρησμα και δουλεψε και η μικρη σκαλα που δεν δουλευε στο ενα βεντιλατερ.

Προχτες βαζω το κλιματιστικο στο corsa, ολη την ωρα δουλευε διακεκομενα η μεγαλη σκαλα, οποτε λεω και εδω εχουμε θεμα, το εψαξα σημερα, κουμπωσα για αρχη το opcom, αλλα δεν μου εμφανιζε τις επιλογες να τεσταρω τα ρελε του βεντιλατερ, οπως εκανα στο astra, παρα μονο μπορουσα να δω την ωρα που ανοιγα το κλιμα τι εντολες εδεινε ο εγγεφαλος στα ρελε του βεντιλατερ, ξεκινουσε οπλιζε το 1ο, μετα το 2ο, και μετα το 3ο το οποιο επαιζε η μεγαλη σκαλα, και μετα επαιζε με το 2ο και 3ο διακεκομενα. Το ρετζιστορ στο corsa, ειναι ξεχωριστο κομματι, το εβγαλα δεν φαινοταν να εχει ορατη ζημια, πριν το χαλασω, εψαξα τα ρευματα, ελενξα τα ρελε ολα καλα, τα ρευματα πανε μεχρι το ρετζιστορ το οποιο ειναι και χαλασμενο τελικα.

Αποτελεσμα...3 στα 3 δηλαδη, αυτη ειναι δουλεια!!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τετοια τυχη??? 3 αυτοκινητα στην οικογενεια, και τα 3 θεμα με τα βεντιλατερ??
    Το astra ok, διορθωθηκε δουλευει ok.

Χτες παω το golf της αδερφης μου να το γεμισει φρεον, και με το που βαζουμε μπροστα το κλιμα, δεν γυρναει κανενας απο τους 2 ανεμηστιρες, παρα μονο μετα απο λιγο διακεκομενα ο ενας στην μεγαλη σκαλα, μου λεει μοτερ, δηλαδη 2, το ενα σιγουρα γιατι δεν δουλευε ουτε με την μεγαλη σκαλα, τα μοτερ του δουλευουν με 2 σκαλες, μια μικρη μια μεγαλη παραλληλα, ή εγγεφαλος ψυξης, τα ρετζιστορ οπως αλλαξα στο astra ειναι ενσωματομενα μεσα στα μοτερ απο τα βεντιλατερ, οποτε αλλαγη ολοκληρο αν φταινε αυτα. Αστω του λεω θα το ψαξω μονος μου. Το εψαξα σημερα το ενα βεντιλατερ καμενο, και το δευτερο απευθειας ρευμα στην φυσα του, δουλευε κανονικα και η μεγαλη και η μικρη, μετα απο κουμπωμα ξεκουμπα τις φυσες και απο τον εγγεφαλο ψυξης βρηκα οξυδωση στην μια φυσα με τις εντολες, καθαρησμα και δουλεψε και η μικρη σκαλα που δεν δουλευε στο ενα βεντιλατερ.

Προχτες βαζω το κλιματιστικο στο corsa, ολη την ωρα δουλευε διακεκομενα η μεγαλη σκαλα, οποτε λεω και εδω εχουμε θεμα, το εψαξα σημερα, κουμπωσα για αρχη το opcom, αλλα δεν μου εμφανιζε τις επιλογες να τεσταρω τα ρελε του βεντιλατερ, οπως εκανα στο astra, παρα μονο μπορουσα να δω την ωρα που ανοιγα το κλιμα τι εντολες εδεινε ο εγγεφαλος στα ρελε του βεντιλατερ, ξεκινουσε οπλιζε το 1ο, μετα το 2ο, και μετα το 3ο το οποιο επαιζε η μεγαλη σκαλα, και μετα επαιζε με το 2ο και 3ο διακεκομενα. Το ρετζιστορ στο corsa, ειναι ξεχωριστο κομματι, το εβγαλα δεν φαινοταν να εχει ορατη ζημια, πριν το χαλασω, εψαξα τα ρευματα, ελενξα τα ρελε ολα καλα, τα ρευματα πανε μεχρι το ρετζιστορ το οποιο ειναι και χαλασμενο τελικα.

Αποτελεσμα...3 στα 3 δηλαδη, αυτη ειναι δουλεια!!!!
    Νικο το καλο είναι οτι εχει ςτις γνωσεις να το φτιαχνεις μόνος σου...οι υπολοιποι κλαιμε...για μια οξειδωση στη φυσα ο αλλος σου ειπε καινουριο μοτερ
    Γιάννης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. αυθεντικος τεμπελης για atra h
    Από τον/την dhmhtrhs g7 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 09:14
  2. Πόσες σκάλες λειτουργίας υάοκαθαριστηρα εχει το Astra h
    Από τον/την ManolisAstra1.6t στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 13:31
  3. προγραμμα atra 1.6 T
    Από τον/την kardistan25 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-14, 19:15
  4. Πρόβλημα ψυγείου νερού
    Από τον/την andreasdats στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 15:37
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ATRA J
    Από τον/την giannispi στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-12, 09:25

Δικαιώματα - Επιλογές