If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 17 από 17

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή Σοβαρό Αναπάντεχο πρόβλημα - OPEL ASTRA SEDAN CDTi 1,6

Καλησπέρα σας,

Αποφάσισα να γίνω μέλος στο forum και να σας παραθέσω μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία που μου συνέβη με το αυτοκίνητό μου OPEL ASTRA SEDAN CDTi 1,6.

Δύο εβδομάδες πρίν και ενώ την προηγούμενη το βράδυ είχα παρκάρει κανονικά το αυτοκίνητό μου, το πρωί της επόμενης ημέρας, βάζοντας μπροστά, συνειδητοποίησα ότι δεν παίρνει καμία ταχύτητα. Κάλεσα γερανό οδικής βοήθειας και το μετέφερα στην αντιπροσωπεία της OPEL SINIS ανατολικά στην Θεσσαλονίκη. Εκεί, δύο ημέρες μετά ο υπεύθυνος μηχανικός με ενημέρωσε ότι το αυτοκίνητο έχει σπασμένο πλατώ χωρίς όμως να υπάρχει φθορά στον δίσκο. Συγκεκριμένα επί λέξη μου είπε ότι ο δίσκος έχει την φυσιολογική φθορά των 38.640 χιλ που είχε το αυτοκίνητο και το οποίο έχω στην κατοχή μου 2,5 χρόνια περίπου. Με ενημέρωσε επίσης ότι η συγκεκριμένη βλάβη δεν καλύπτεται από την εγγύηση και ότι θα πρέπει να καταβάλω το ποσό των 530 ευρώ προερχόμενο από 30% έκπτωση.

Όπως καταλαβαίνετε, έπεσα από τα σύννεφα, γιατί το αυτοκίνητο είναι μόλις 2,5 ετών, δεν μου παρουσίασε την παραμικρή ένδειξη προγενέστερα(π.χ δεν κουμπώνουν εύκολα οι ταχύτητες, πατινάρισμα, μυρωδιά), δεν είχε φθορά στον δίσκο και δεν μπορώ να καταλάβω πώς αφήνοντάς το το βράδυ, ξαφνικά το πρωί βρίσκεται με σπασμένο πλατώ.
    Τις παραπάνω απορίες μου λοιπόν τις απέστειλα με email στην OPEL HELLAS στην Αθήνα, ώς επίσημη αντιπρόσωπος OPEL στην Ελλάδα καθώς και στο εργοστάσιο της OPEL στην Γερμανία.

Από την Γερμανία στα δύο πρώτα email προσπάθησαν να μου ξεκαθαρίσουν ότι δεν έχουν καμία δικαιοδοσία σε αυτοκίνητα που είναι εκτός Γερμανίας και υπεύθυνη γι αυτά είναι η αντιπροσωπεία της κάθε χώρας(δλδ η OPEL HELLAS) ενώ μετά την απάντησή μου, για το «αν δεν είναι αυτοί αρμόδιοι να μου απαντήσουν ως κατασκευαστές τότε ποιος είναι;», μου απάντησαν εκ νέου ότι το αίτημά μου διαβιβάστηκε στους αρμόδιους(εννοώντας την OPEL HELLAS).
    Από την OPEL HELLAS, μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν απαντήσεις στα ερωτήματά μου και ότι δεν καλύπτομαι από την εγγύηση ενώ μου διευκρίνισαν ότι για τα τεχνικά θέματα, επισκευές, εξαρτήματα και λοιπά είναι υπέυθυνοι οι αρμόδιοι διανομείς τους(δλδ η OPEL SINIS).

Οπότε, οι Γερμανοί δεν έχουν καμία νομική δικαιοδοσία όπως λένε, η OPEL HELLAS δεν μπορεί να μου απαντήσει και η OPEL SINIS μου ξεκαθάρισε ότι για οποιαδήποτε επισκευή παίρνει έγκριση από την OPEL HELLAS.

Η δική μου άποψη εξ αρχής αλλά και μετά από όλη αυτήν την ταλαιπωρία είναι πως αναγνωρίζω ότι βρίσκομαι εκτός εγγύησης αλλά άν εξηγούνται οι παραπάνω απορίες μου και τελικά πρόκειται για ενδεχόμενη αστοχία υλικού, γιατί πρέπει να χρεωθώ την επισκευή;
    Ήρθα σε επαφή με πάνω από πέντε μηχανικούς, οι οποίοι μου ξεκαθάρισαν ότι κάτι τέτοιο δεν το έχουν συναντήσει ποτέ μέχρι τώρα και ότι για να σπάσει το πλατώ πρέπει να υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη φθορά του δίσκου.

Όλες οι συνομιλίες μέσω Email υπάρχουν , μετεφρασμένες και στα αγγλικά , για όποιον επιθυμεί να τις δει, απλά δεν τις παρέθεσα λόγω όγκου.

Υπάρχει κάποιος που να είχε παρόμοια εμπειρία;

Και τί προτείνετε να κάνω στην συνέχεια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν με το συγκεκριμένο post.

Παραθέτω και φωτογραφίες των εξαρτημάτων όπως τις έστειλα συνημμένες στα email ενώ έχω κρατήσει και το σετ δίσκου-πλατώ.

Προεπιλογή

Καλημερα φιλε μου και καλος ηρθες στο forum .

Οντως πολυ δυσαρεστη εμπειρια για σενα και το καινουργιο αμαξι σου.

Πως κοπηκε απο τα χτενια αυτο το κομματι ????
    Μαλλον πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη σου και να προχωρησεις στην επισκευη του αυτοκινητου σου .
    Δεν ξερω απο εδω μεσα να ειχε καποιο αλλο παιδι κατι τετοιο συμβαν!!!

Αυτα ειναι τα τυχερα που λενε ...

Μακαρι να βρεις καποια λυση στο προβλημα σου & οσο μπορεις πιο οικονομικα γιατι η εποχες ειναι δυσκολες .

Προεπιλογή

Τα ιδια προβληματα με τα πρωτα astra j. Βεβαια εκει τα τιναζε ο δισκος ακομα και στις 10000χλμ. Μαλλον δεν αλλαξε κατι απο τοτε. Και τοτε ο κοσμακης πληρωσε
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Ειναι καλυμμένοι οπως καταλαβαινεις γτ το ξεκαθαριζουν στους ορους εγγύηση ς.η το πας ομορφα γλυκα μπας κ στο κανουν δωρεαν αν δε παρτο πανε εξω.το εχουν λυμενο?
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι καλυμμένοι οπως καταλαβαινεις γτ το ξεκαθαριζουν στους ορους εγγύηση ς.η το πας ομορφα γλυκα μπας κ στο κανουν δωρεαν αν δε παρτο πανε εξω.το εχουν λυμενο?
    Ο φίλος λέει ότι ήδη το έχει επισκευάσει και κλαίει για την "λυπητερή"

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Ναι, το έχω επισκευάσει το αυτοκίνητο και με πειράζει τόσο πολύ που χρεώθηκα εγώ.
    Γιατί πραγματικά, δεν έχω βρει κανέναν που να αντιμετώπισε κάτι τέτοιο. Και εντάξει για την εγγύηση, το δέχομαι. Αν όμως πρόκειται για ελλατωματικό εξάρτημα
    γιατί να χρεωθώ εγώ; Ρώτησα μία δικηγόρο και αναμένω απάντηση, για το αν υπάρχει κάποια βάση, στο να αποδείξουμε(εύκολα μου είπε) την αστοχία υλικού και να
    αποζημιωθώ δικαστικά βέβαια. Αλλα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Πάντως θα κάνω ότι μπορώ μέχρι τέλους....
    Σας ευχαριστώ γαι το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!!

Προεπιλογή

Ο δρομος θα ειναι μακρυς ... καλη υπομονη να εχεις.

Προεπιλογή

Δύσκολα να πετύχεις κάτι, αλλά δεν έχεις να χάσεις και κάτι, φίλος έπαθε ζημιά που δεν την έχει πάθει κανένας σε όλο το κόσμο και στην αντιπρωσοποια το κοιτούσαν σαν εξωγήινο, σε λίγες μέρες θα σας πω αν μου δώσει το οκ.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Μήπως σαν διαδικασία, προβλέπει αρχικά αντι δικαστηρίου να γινει εφαρμογή του νόμου περι "υποχρεωτικης διαμεσολάβισης";; (Νόμος 4512/2018);;;
    Πως μπορείς να αποδείξεις ότι ο δίσκος και το πλατό που έχεις στα χέρια σου είναι απο το δικό σου αυτοκίνητο και όχι απο κάποιο άλλο??
    Πολύ φοβάμαι ότι το τοπίο είναι αρκετά θολό, δεν έχεις τρόπο να αποδείξεις ότι τα ανταλλακτικά που έχεις στη κατοχή σου είναι αυτά που έβγαλαν απο το αμάξι σου, και δεν ξέρω αν αξίζει να κινηθεις περεταίρω...

Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Καλημέρα,

Το σετ το παρέλαβα εγώ ο ίδιος από την αντιπροσωπεία του Σίνη.
    Επίσης, έχω φωτογραφίες από την ημέρα που πήγα στο συνεργείο με τα serial Number
    των εξαρτμάτων.
    Αν θέλουν ας μου πουν ότι δεν είναι αυτά που μου έδωσαν......

Προεπιλογή

το συνεργείο μπορεί να βρει ένα σωρό δικαιολογίες, ανάλογα με τα σημάδια φθοράς, ότι φταίει ο τρόπος οδήγησης, ότι το όχημα χρησιμοποιήθηκε με λανθασμένο τρόπο για ρυμούλκηση, ότι είναι θέμα κακής λίπανσης, ή μη σωστής τοποθέτησης, ό,τι το συμφέρει να πει κάθε φορά. Σημασία έχει ότι και ο οδηγός έχει το δίκιο του, αλλά δεν μπορεί να το βρει παρά μόνο αν μπει σε χοντρά έξοδα χωρίς ανταπόδοση.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Δυστυχώς νομίζω ότι είναι όπως τα λένε τα παιδιά πιο πάνω. Εκτίμησή μου είναι ότι, δεδομένου ότι τα δικαστικά έξοδα για μια απλή αστική διεκδίκηση σε πρώτο βαθμό στο δικαστήριο είναι της τάξης 1000+ ευρώ (έξοδα δικηγόρου-παράβολα) συν τα όποια λεφτά για αμοιβή ιδιωτών τεχνικών συμβούλων, ενώ το κόστος της ζημίας είναι 530 ευρώ όπως είπες, προφανώς δεν έχει (πρακτικό) νόημα να το κυνηγήσεις δικαστικά. Ίσως αν είχαμε σοβαρές ενώσεις καταναλωτών/λέσχες αυτοκινήτου, όπως η Γερμανία πχ (ADAC κλπ) και μπορούσε το αντίστοιχο σωματείο όπου θα σουν μέλος του να αναλάβει την υπόθεση (δικαστικά έξοδα κλπ) να είχε (που σαφώς θα είχε) νόημα η δικαστική εμπλοκή, αν μη τι άλλο και για να επισκευασθεί η βλάβη αζημίως ή με απολύτως συμβολικό τίμημα, αλλά και για να λειτουργήσει σα μοχλός πίεσης προς τις εταιρείες ώστε να σέβονται τους καταναλωτές.
    Σε παλιότερη (τέλη 2008) υπόθεση του αδερφού μου όπου σε Mitsubishi Colt 1.3 auto 3,5 ετών, σε ταξίδι 500 χλμ από Κοζάνη προς Αθήνα, κόλλησε το γκάζι στο ταξίδι με 80 χαω ταχύτητα ενώ έμπαινε σε ένα χωριό της Καρδίτσας (με συνεπιβάτη την φίλη του). Το κιβώτιο ήταν στην πλήρως αυτόματη λειτουργία. Πάνω στον πανικό του ο αδερφός μου το γυρνάει σε σειριακό, κατεβάζει σχέσεις, οι στροφές σκαρφαλώνουν, πλακώνεται στα φρένα, μετά από αρκετά τρομακτικά δευτερόλεπτα κι ενώ έχει μπει μέσα στην κατοικημένη περιοχή του χωριού (απ' όπου περνούσε ο δρόμος) όπου παραλίγο να στουκάρει σε αντίθετα διερχόμενα οχήματα, το αμάξι ακινητοποιείται. Τα φρένα μπροστά έχουν αρπάξει, κόκκινα να καπνίζουν, έρχεται οδική πλακώνει με πυροσβεστήρα τις δισκόπλακες...Το αμάξι με γερανό σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Διάγνωση: δισκο-πλατό και σετ μπροστά δίσκους-τακάκια (πίσω έχει ταμπούρα). Φιλική τιμή: 850 ευρώ....
    Επιστολή στο Συνήγορο του Καταναλωτή...απάντηση παπάρια μάντολες από το Σαρακάκη όπου έκανε πάσα ο Συνήγορος την επιστολή του αδερφού μου για να απαντήσει...
    Πλήρωσε ωραιότατα 850 ευρώ κι όλα καλά. Από τότε δεν χρησιμοποίησε ξανά την πλήρως αυτόματη λειτουργία του κιβωτίου. Ποτέ δεν κατάφερε να μάθει ούτε καν τι ακριβώς συνέβη. Μέχρι που ένα πρωινό του 2014 δεν βρήκε το αμάξι του εκεί που το χε παρκάρει...Κάποια μεθυσμένη πιτσιρίκα το είχε κοπανήσει ξημερώματα εκεί που ταν παρκαρισμένο με το δικό της και το μάζεψε γερανός της τροχαίας... Ολική καταστροφή και απόσυρση. Ευτυχώς που τα αδερφάκι κατάφερε και πήρε μια σχετικά ικανοποιητική αποζημίωση για ολική καταστροφή...

Senior Member Το avatar του χρήστη tragos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Ascona C

Προεπιλογή

εγω θα παω αλλου την κουβεντα. θελουν 530 ευρω για αλλαγη πλατο? σοβαρα τωρα?
    ASTRA F '95 GL C14SE
    ASCONA C '88 TOURING E16NZ
    ASCONA C '88 EXCLUSIVE C16NZ
    KADETT D '84 E16SE
    KADETT D '84 C20XE

Προεπιλογή

Αν φοράει βολάν διπλής μάζας και λίγα είναι.
    Από την φωτό φαίνεται να είναι απλό έχεις αλλάξει ξανά?
    Μπορείς να δικαιωθείς αλλά θέλει κόπο και χρόνο.
    Θα πρέπει να έχεις συμβόλαιο νομικής κάλυψης και να έχεις ζητήσει εξέταση από πραγματογνώμονα και βάση του πορίσματος θα κινηθείς δικαστικά όπου θα διεκδικήσεις και αλλά πέραν της ζημιάς.
    Αν θες πες μας τι έκανες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisd : 26-06-18 στις 15:13

Προεπιλογή

Βολαν δεν αλλαξε, τουλαχιστον δεν το γραφει. Αναλογα ποσο εχει το γνησιο σετακι δισκο πλατο, γενικα η τιμη για καποιον που εχει συνηθησει σε τιμες εκτος αντιπρωσοποιας, η τιμη ειναι φαρμακειο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tragos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα παω αλλου την κουβεντα. θελουν 530 ευρω για αλλαγη πλατο? σοβαρα τωρα?
    Εδω εμενα μου χαν ζητησει 765 ρε στην οπελ
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Το avatar του χρήστη Fick
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Αυτοκίνητο
    Astra J

Προεπιλογή

Edit: Τελικά το πλατώ δεν είχε σπάσει. Το 45% των ελασμάτων είχε μείνει σε πιο κάτω θέση από την κανονική και δεν επέστρεφε στη θέση του πράγμα που οφείλεται σε υπερθέρμανση του συμπλέκτη. Με το που το είδε με ρώτησε αν έχω γκαράζ με ανηφόρα. Έχω και επίσης το γκαράζ που το πήγαινα στη δουλειά έχει τεράστιες στριφτές. Η κακιά στιγμή μου λέει. Υπερθερμάνθηκε. Λύγισε. Έμεινε εκεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fick : 6 Μέρες πρίν στις 11:46

Παρόμοια Θέματα

1. Astra sedan 1.6 cdti
    Από τον/την Ashaman στο forum Opel
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-17, 11:26
  2. Opel Corsa A Sedan Περίεργο πρόβλημα με φλάς-διακόπτη-αλάρμ
    Από τον/την fanistop στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-15, 16:43
  3. Σοβαρό πρόβλημα με opel zafira b 1.7 cdti 2008 a17dtr.
    Από τον/την davos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-15, 01:27
  4. Πρόβλημα στο συμπλέκτη Opel Astra J 1.7 CDTi
    Από τον/την tasos_x στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-11, 14:31
  5. Σοβαρό πρόβλημα στο astra
    Από τον/την TreckeR στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 20:51

Δικαιώματα - Επιλογές