If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιο απο τα δυο???

Ψήφισαν
18. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • παλιο μοντελο με extra

4 22,22%
  • νεο μοντελο χωρις extra

14 77,78%
Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 229

Προεπιλογή Συγγριση αγορας Corsa D 1.3

Λοιπον...

1η περιπτωση
    prefacelift 2007 μοντελο, ηλιοροφη, ηλεκτρικος κλιματισμος, 6αρι σασμαν, 90 αλογα, gid οθονη cd30p3, μικρη οθονη στο καντραν, cruise control, αισθητηρας βροχης, xenon φωτα μαλλον γνησια, ημιδερματινα καθησματα, αισθητηρες παρκαρισματος γνησιοι, 16αρες ζαντες αλουμηνιου, euro 4 μαλλον δεν γνωριζει αν εχει φιλτρο.

2η περιπτωση
    facelift 2012 μοτελο, απλος κλιματισμος, 5αρι σασμαν, 95 αλογα, gid οθονη cd30mp3, μεγαλη οθονη στο καντραν, cruise control, υφασματινα καθησματα, 15αρες ζαντες αλουμηνιου, dpf φιλτρο, euro 5.

Ειμαι σε δηλημα, ''παλιο'' μοντελο με περισοτερα εξτρα και 6αρι σασμαν, με προοπτικη αναβαθμισης της μουρης σε facelift
    ή
    ''νεο'' μοντελο με συμβημβασμο στα εξτρα, μερικα μπορει να μπουν μετεπειτα, αλλα το 6αρι σασμαν δεν μπενει, οπως ουτε η ηλιοροφη, οπως και το φιλτρο αν βγαλει προβλημα, θελει χρημα για αφαιρειση ή συντηρηση.

Χιλιομετρα και τα 2 παιζουν στα 150-190.000km
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Προφανώς το 1ο είναι πιο φθηνό μιας και πρόκειται για αμάξι 11 ετών... Αυτό που πρέπει να καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την επιλογή σου είναι σασμάν και dpf....
    Αν το 1ο δεν έχει dpf θα το προτιμούσα...

Προεπιλογή

Πρέπει να μας πεις όμως περισσότερα για το καθένα...

Προεπιλογή

Δεν τα εχω δει τα αμαξια, ειναι Γερμανιας, αυριο θα μου στηλει φωτογραφιες, οπως και αν για το 2007 εχει φιλτρο, που κατα 90% εχει γιατι μου ειπε εχουν ιδιο τελωνειο, αρα ειναι euro 5 και το 2007, η διαφορα στην τιμη αγορας ειναι 1000€, η κατασταση τους και στα 2 ειναι αριστη, εχω δει τι αμαξια φερνει ο συγγεκριμενος, εχει φερει και για τον κολητο μου πριν 3 χρονια περιπου, και ηταν αμαξι βιτρινας, η περιπτωση ειναι κατα παραγγελεια, και η παγιδα να το πω??? ειναι οτι προ-πληρωνεις το αμαξι και στο φερνει, μετα πληρωνεις τελωνεια και πινακιδες, το να μην ειναι αυτο που θα σου πει δεν παιζει, γιατι απλα δε θα το φερει πχ αν ειναι τρακαρισμενο....μεχρι στιγμης, δεν εχω κλησει κατι, απλα αναγνωριστικη κανω, δεν δεσμευτικα να μου ψαξει, απλα τι παιζει τον ρωτησα και μου ειπε οτι εχει μερικα σταμπαρησμενα με αυτα τα εξτρα.

Προεπιλογή

Επισης μου ειπε οτι ειναι δυσκολο να βρεθει facelift με 6αρι σασμαν και ηλιοροφη σε 5πορτο παντα. Τωρα κοιταζω και στο car, μερικα για να συγγρινω.

Προεπιλογή

Αν έχουν και τα δύο dpf τα δεδομένα αλλάζουν... Καλύτερα το '12...

Προεπιλογή

Για το 6αρι που λες, αν το αμάξι δεν το έχεις για να κάνεις συχνά ταξίδια ή διαδρομές σε μεγάλους δρόμους δεν νομίζω να αξίζει να το πάρεις...

Προεπιλογή

Για το 6αρι ειναι αναλογα της δουλειας μου, τυχενει να βγενω εκτος νομου συχνα και εκει θα κανει αποσβεση, πχ τελευταια εκανα 3000km μαζεμενα εθνικη.
    Η ηλιοροφη μετα ειναι αλλο πραγμα, αν δεν το ζησεις λενε δεν ξερεις, ειχα 2 αυτοκινητα με ηλιοροφη και την απολαμβανα στο επακρο...

Προεπιλογή

Αφού το 1ο θες ρε Νίκο... Τι το συζητάμε ....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το 1ο θες ρε Νίκο... Τι το συζητάμε ....
    Δε ξερω, ειμαι αναποφασιστος, απο την μια λεω λιγο καινουριο αμαξι (2012), απο την αλλη λεω να εχει εξτρα, δεν ξερω τι θελω κιολας!!, πχ αν το εβλεπα το 2007 και ηταν πενα, καθαρο προσεγμενο για τα χρονια του ισως να μην κολουσα στα χρονια, που ειναι οντως πολλα, 11 χρωνων αμαξι, και εκει κολαω πχ λες να παρεις κατι αλλο να ειναι και λιγο καινουριο, απο το 2005 να παω στο 2007???. Οχι οτι αν αποφασισω να παω στο 2012, θα μου ληψει η ηλιοροφη, και τωρα δεν εχω ετσι και αλλιως στο corsa.

Μπερδεμενα πραγματα..

Προεπιλογή

Και λιγο που κοιταω στο car, μονο το 2012 συμφερει να φερεις απο εξω, στο οποιο κερδιζεις περισοτερα στην αγορα, τα 2007, ειναι μικρη η διαφορα, σχεδον στα ιδια λεφτα. Απλα παιζει ο παραγωντας Ελληνας, και κατεβασμενα km απο εδω....

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Νικο ,για το μοντελο του 2007 ειναι σιγουρο για τα χιλιομετρα ;μου φαινονται λιγα για 11 χρόνια και εξωτερικου οταν του 2012 εχει ακριβως τα ιδια.
    εγω παντως αν και σε καταλαβαινω για την ηλιοροφη(ειχα αυτοκινητο και τωρα που το καινουριο δεν εχει ,εχω ξενερωσει) θα πηγαινα στο πιο καινουριο.ενταξει με το 6αρι θα εισαι λιγο καλυτερα στην ροπη και στην καταναλωση αλλα θα εισαι και μια πενταετια νεοτερος
    Γιάννης

Προεπιλογή

Κοίτα... Το ένα είναι 10ετιας και το άλλο 5ετιας...
    Είναι μεγάλη η διαφορά...

Προεπιλογή

Ημουν σε παρομοιο διλλημα πριν καιρο Νικο... Παλιο φθηνο diesel εψαχνα αλλα τελικα κατεληξα σε ακριβοτερο 5ετιας. Μονο που εγω δεν ηθελα εισαγωγης γιατι δεν ειχα ανθρωπο εμπιστοσυνης... Ωραια η ηλιοροφη,την γουσταρω με χιλια αλλα μπορω να ζησω και χωρις αυτη. Το 6αρι σασμαν και το dpf για μενα ειναι αυτο που θα μ'εκανε να σκεφτω το παλιοτερο... Αν ομως εχουν dpf και τα δυο.... Εννοειται πως θα πηγαινα στο καινουργιο για πολλους λογους!
    Driving is my escape ! ! !

Προεπιλογή

Εγώ θα προτιμούσα το καινούργιο αν ήταν όντως σεε καλή κατάσταση! Το 5αρι με 6αρι τι διάφορα έχουν στην τελική σχέση μετάδοσης; Αν εχει μακριά 5η δεν βρισκω "πρόβλημα".

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Το 6αρι σασμάν είναι όλα τα λεφτά...καμία επαφή με το 5αρι!!!το facelift όμως έχει κινητήρα διαμάντι σε σχέση με το παλιό.....
    Μεγάλο διλλημα αδελφέ...
    Από την μια εξοπλισμός από την άλλη facelift και κινητήρας....η επιλογή δική σου!!!
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CORSA E CDTi.....ΜΙΚΡΟΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη GTC25
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Το 6αρι σασμάν είναι όλα τα λεφτά...καμία επαφή με το 5αρι!!!το facelift όμως έχει κινητήρα διαμάντι σε σχέση με το παλιό.....
    Μεγάλο διλλημα αδελφέ...
    Από την μια εξοπλισμός από την άλλη facelift και κινητήρας....η επιλογή δική σου!!!
    Παραταύτα αν βρεις facelift στην έκδοση cosmo που είχα εγώ τότε είναι μονόδρομος η επιλογή,διότι και facelift θα έχεις με λίγα χρόνια και πληρέστερο εξοπλισμό και το κυριότερο κινητήρα ανώτερο.
    Ψηφίζω νέο....
    OPEL ASTRA K BITURBO CDTi.....O ΓΗΤΕΥΤΗΣ!!!

OPEL CORSA E CDTi.....ΜΙΚΡΟΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ!!!

Προεπιλογή

Αλλο απο φωτογραφιες και αλλο απο κοντα Νικο ...
    Που πας 11 χρονια πισω ???
    Προτιμω το πιο καινουργιο μοντελο .
    Υπαρχουν και αλλα αυτοκινητα εκτος τα OPEL ...

Moderator Το avatar του χρήστη antonis
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αυτοκίνητο
    Corsa C GSi

Προεπιλογή

Παρε το euro 5.τιμες αυτοκινητων?
    opel corsa c from 2002 to 2015.
    ο μικρός μου ήρωας!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο ,για το μοντελο του 2007 ειναι σιγουρο για τα χιλιομετρα ;μου φαινονται λιγα για 11 χρόνια και εξωτερικου οταν του 2012 εχει ακριβως τα ιδια.
    εγω παντως αν και σε καταλαβαινω για την ηλιοροφη(ειχα αυτοκινητο και τωρα που το καινουριο δεν εχει ,εχω ξενερωσει) θα πηγαινα στο πιο καινουριο.ενταξει με το 6αρι θα εισαι λιγο καλυτερα στην ροπη και στην καταναλωση αλλα θα εισαι και μια πενταετια νεοτερος
    Για τα km οντως, ειναι λιγα, αλλα απο οτι μου ειπε απο εκει που αγοραζει δινουν εγγυηση πραγματικων km και αν αποδηχθει το αντιθετο υπαρχει ποινη και επιστροφη χρηματων 100%, τωρα οτι μου λεει, λεω.
    Πχ το 2004 που ειχα φερει αμαξι απο Γερμανια, τοτε ρωτοντας τον θειο μου που ηταν Γερμανια και βρηκαμε μαζι τοτε το αμαξι που εφερα, οτι που ξερουμε αν εχει γυρησμενα Km, μου ειχε απαντησει οτι παρακαλα να εχει γυρησμενα να παρουμε τα λεφτα μας πισω, τωρα τι υσχειει δεν γνωριζω...

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Συγγριση αγορας Corsa D 1.3
    Από τον/την Karaman στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-18, 20:58
  2. Αγορες απο το Ebay
    Από τον/την pxal στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-16, 15:41
  3. Εμπειριες αγορας απο perfectrun.jp ????? BOHΘΕΙΑ
    Από τον/την tnsOPC7 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 01:02
  4. Εμπειρια αγορας απο τον catman
    Από τον/την Menios στο forum Εμπειρίες Αγοράς
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-10, 18:34
  5. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΑΣ ΜΕΣΩ EBAY
    Από τον/την jonhystar στο forum Συζητήσεις